سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۳
 دولت بعد از۳سال چه چیزی جای مسکن مهر گذاشته است؟!   

دولت یازدهم از همان روزهای نخست فعالیت خود، طرح مسکن اجتماعی را به عنوان جایگزین مسکن مهر بر سر زبان‌ها انداخت و آن را به عنوان راهکاری برای تأمین مسکن کم‌درآمدها معرفی کرد. با وجود این هنوز این طرح وارد فاز اجرایی نشده است. وزارت راه و شهرسازی در سال نخست فعالیت دولت یازدهم اعلام کرد که در قدم اول باید طرح جامع مسکن مورد بازنگری قرار گیرد تا برنامه‌های بخش مسکن بر مبنای آن پیش برود.

به گزارش ندای اصفهان ،«دولت یازدهم در حالی مسکن مهر را دیکته‌ای پر غلط می‌داند که خود هنوز تکلیف مسکن اجتماعی را معلوم نکرده است».

روزنامه همشهری در تیتر اول خود (سقف کاغذی برای کم درآمدها) به نقد سخنان اخیر رئیس جمهور در تخطئه مسکن مهر پرداخت و نوشت: رئیس جمهور در دیدار اعضای شورای مرکزی بنیاد مسکن تأکید کرد تأمین مسکن در داخل شهر یا اطراف آن با مسکن مهر در بیابان فرق دارد. با این حال رئیس جمهور درباره نحوه تأمین بودجه برای مسکن محرومان سخنی به میان نیاورد هر چند از چنین طرح‌هایی حمایت زبانی کرد.

دولت یازدهم از همان روزهای نخست فعالیت خود، طرح مسکن اجتماعی را به عنوان جایگزین مسکن مهر بر سر زبان‌ها انداخت و آن را به عنوان راهکاری برای تأمین مسکن کم‌درآمدها معرفی کرد. با وجود این هنوز این طرح وارد فاز اجرایی نشده است. وزارت راه و شهرسازی در سال نخست فعالیت دولت یازدهم اعلام کرد که در قدم اول باید طرح جامع مسکن مورد بازنگری قرار گیرد تا برنامه‌های بخش مسکن بر مبنای آن پیش برود. تدوین و بازنگری طرح جامع مسکن اما تا تیر ماه سال گذشته ادامه پیدا کردتا عملاً تا این زمان خبری از طرح مسکن کم‌درآمدها نباشد. در طرح جامع مسکن، سرفصلی برای مسکن کم‌درآمدها تعیین شده و به طور کامل چارچوب فعالیت در این بخش معین شده است اما همچنان از اجرای آن خبری نیست. سید محمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی پس از تدوین طرح جامع مسکن اعلام کرد که در افق ۱۴۰۵ وظیفه اصلی ما تأمین مسکن دهک‌های پایین جامعه است.

براساس آنچه در طرح جامع مسکن به عنوان وضع موجود خانواده‌های فاقد مسکن مورد توجه قرار گرفته است، ۴۰ درصد هزینه‌های خانوار در گروه‌های پایین درآمدی صرف مسکن می‌شود در حالی که اندازه متعارف آن در سطح جهانی حدود ۲۵ درصد است. طبق برآوردهای انجام شده، حدود ۴۸ درصد از خانوارهای فاقد مسکن در دهک‌های اول تا چهارم و ۲۹ درصد آنها در دهک‌های ۵ تا ۷ قرار دارند. با این حساب ۲ میلیون و ۵۲۲ هزار خانوار شهری مستأجر در دهک اول تا چهارم درآمدی قرار دارند که در تأمین مسکن با مشکل جدی مواجه هستند.

سید حسن علوی عضو کمیسیون عمران مجلس می‌گوید دولت برای مسکن محرومان برنامه‌ای ندارد.

 انتهای پیام/
منبع:جهان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز