چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
 با مرگ سلمان پسرش هم می‌میرد؟!   

عضو ارشد اندیشکده بلفر در گزارشی در مورد رقابت شاهزاده‌های سعودی برای تصاحب قدرت پس از مرگ سلمان، نوشته است که ولیعهد کنونی در صورت رسیدن به قدرت، جانشین خود را کنار خواهد زد.

به گزارش ندای اصفهان، «کارن الیوت هاوس» عضو ارشد اندیشکده علوم و امور بین‌الملل بلفر در گزارشی مشروح، با اشاره به «جنگ قدرت» در درون خاندان پادشاهی عربستان، نوشته است که ولیعهد کنونی در صورتی که به قدرت برسد، قطعا محمد بن سلمان فرزند پادشاه کنونی و جانشین ولیعهد را از ساختار قدرت کنار می‌گذارد.

سلمان که یک سال و نیم قبل به قدرت رسید، ضمن کنار گذاشتن فرزند عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق از ولیعهدی، محمد بن نایف برادر زاده‌اش را به عنوان ولیعهد و محمد بن سلمان، پسرش، را به عنوان جانشین ولیعهد معرفی کرد.

در این مدت، محمد بن سلمان سی و چند ساله به شدت قدرت خود را گسترش داده و علاوه بر وزارت دفاع، کنترل شرکت نفتی آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی عربستان، را هم به دست گرفته است.

گفته می‌شود که او در سیاست‌های تهاجمی اخیر ریاض، از جمله حمله عربستان به یمن هم نقش اساسی ایفا کرده است.

به گفته هاوس، اکنون پایه‌های ثبات اقتصادی در شبه جزیره به لرزه افتاده و جنگی مخفی بین اعضای خاندان پادشاهی برای به دست گرفتن قدرت بعد از مرگ سلمان، در جریان است.

وی می‌گوید آل سعود که در ۳۰۰ سال گذشته قدرت را در عربستان در اختیار داشته، حالا برای اولین بار در حال انتقال قدرت به نسل بعدی است و این مسئله می‌تواند در تعیین سرنوشت این کشور نقشی تعیین‌کننده داشته باشد.

به گفته هاوس، هرچند سعودی‌های مسن‌تر اصلاحات اقتصادی مد نظر محمد بن سلمان را تائید می‌کنند، اما در عین حال نسبت به توان ریاض برای تداوم دو جنگ سوریه و یمن و تغییر در ساختار اقتصادی تردید دارند.

همچنین سیاست‌های تهاجمی محمد بن سلمان موجب نگرانی سعودی‌هایی شده که نگران هستند که این رفتارها ریاض را با بحران مواجه کند.

همین امر موجب شده تا بسیاری محمد بن نایف را پادشاه آینده عربستان دانسته و معتقد باشند که اگر سلمان در زمان حیات خود فرزندش را به جایگاه ولیعهدی ارتقا ندهد، محمد بن سلمان بعد از مرگ پدرش باید از قدرت کنار رود.

هاوس در پایان نوشته است که بسیاری از سعودی‌ها معتقدند که اگر محمد بن نایف قدرت را به دست گیرد، «بدون هدر دادن وقت» محمد بن سلمان را از ساختار قدرت کنار می‌گذارد.

منبع:فارس

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز