جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
توکلی در موافقت با کلیات بودجه ۹۵:
 ارزکشور باید صرف سرمایه گذاری و اشتغال جوانان شود، نه اقدامات غیرقانونی مدیران دولتی   

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان طی سخنانی به عنوان موافق کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور، اظهار داشت: دفاع بنده از گزارش کمیسیون تلفیق به معنای موافقت با نظام بودجه‌ریزی کشور نیست.

به گزارش ندای اصفهان، پیش از آن که نوبت به توکلی برسد، دبیر هیات رئیسه با ذکر نام مخالف و موافق با باز کردن  میکروفن میزشان از آنها می خواست در محل استقرار خود(ونه در جایگاه اصلی مجلس) سخنان خود را مطرح کنند. اما توکلی به جایگاه رفت و در ابتدای سخن گفت: از مجلس اول که من سخنگوی کمیسیون بودجه بودم تا امروز مخالف و موافق را به جایگاه دعوت میکردند، من عمدا به اینجا آمدم که این سنت حسنه فراموش نگردد. که با استقبال نمایندگان روبرو شد و نفرات بعد به جایگاه دعوت شدند. توکلی نطق خویش را چنین آغاز کرد:
دفاع بنده از گزارش کمیسیون است به شکل اجمالی و نسبی، آن هم کار استثنایی تلفیق در آخرین ماه های مجلس نهم. نه بودجه ریزی فعلی کشور که به بعضی از اشکالات اشاره خواهم کرد
چرا از گزارش تلفیق دفاع می کنم؟

۱- بودجه ابزار مهم سیاستگذاری است، وقتی این ابزار کارا است که با رعایت قوانین مربوط و قواعد علمی بودجه‌ تنظیم و تصویب شود. عدم رعایت قوانین و قواعد علمی و فنی، رشد بی انضباطی مالی، اتلاف منابع و فساد، تضعیف ثبات و افزایش ریسک و نااطمینانی و در یک کلام تشدید رکود و تورم می گردد. خودداری از قانون‌گزاری در لایحه و گزارش کمیسیون تا اندازه زیادی رعایت شده است. یک سوم وقت کمیسیون برای ارقام و جدول ها که در واقع بودجه است

۲- بودجه برنامه مالی یکساله است در واقع سیاستگذاری مالی دولت است گرچه باید سیاست های مالی با سیاستهای پولی هماهنگ باشد، ولی جای تعیین سیاست پولی بودجه نیست شورای پول و اعتبار است خودداری تلفیق از سیاستگذاری پولی یک قدم مثبت لایحه دولت و تلفیق بود
۳- البته مشکلات مهمی در این باره هنوز باقی است وقتی در تبصره ۳ ما اجازه دهیم که دولت ۵۰ میلیارد دلار از خارج تأمین مالی کتد- یعنی از خارج قرض بکنیم و به شکل کلی بگوئیم هر دستگاهی هر چیزی که صلاح دانست با این اعتبار انجام دهد، در واقع ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به میزان ۵۶ درصد بودجه عمومی را بدون بررسی در اختیار قوه مجریه گذاشته ایم؛ یا وقتی بودجه متفرقه بیش از ۴۱ درصد بودجه عمومی را تشکیل می دهد یعنی هر کار مسئولان صلاح دیدند بدون برنامه قبلی انجام دهند. ضد بودجه‌ریزی علمی و قانونی عمل کرده ایم که نتیجه گسترش بی انضباطی و فساد است
۴- در هدفمندی با شفاف ساختن گروه های غیرمشمول اختلاف بین دولت و مجلس را به حداقل رسانده بحمدالله صبح امروز معاون وزیر کار مصاحبه در همین جهت داشت حرف اقای رئیس جمهور که رفتن به سراغ حساب بانکی اشخاص سرک کشیدن به حریم خصوصی افراد است اساس ندارد ۳۴ کشور OECD در سال ۲۰۰۰ کنفرانسی تحت عنوان کنفرانس شفاف سازی و تبادل اطلاعات برای مقاصد مالیاتی تاسیس کردند که تا ۲۰۱۲ تعداد ۱۱۰ کشور دیگر به آنها اضافه شدند که با قراردادهای دو و چند جانبه اطلاعات بانکی اتباع متقابل را برای رسیدن به مالیات حقه مبادله میکنند. حساب بانکی مردم محرمانه است ولی قاضی، ممیز مالیاتی و مسئولان مبارزه با پول شویی نامحرم نیستند راه حل بررسی گردش مالی حساب بانکی است تا هم مالیات حقه دریافت شود و از نفت فاصله بگیریم و هم یارانه را به مستحق بدهیم.
او همچنین با دفاع از کمیسیون تلفیق در حذف تبصره ۱۹ لایحه، ادامه داد: در روز های آخر دولت آقای احمدی نژاد از ۶ تیر ۹۲ تا ۳۱ تیر در ۲۵ روز نفس گیر، از بدعتی رئیس جمهور وقت میخواس ت بگذارد، جلوگیری شد. آقای احمدی نژاد میخواست با تجدید ارزیابی ذخائر ارزی بانک مرکزی ۷۴ هزار میلیارد تومان پول جور کند و با آن بدهی دولت و شرکتهای دولتی و بانکها را صفر کند.با شکایت بنده و آقایان نادران، دهقان، نجابت، زاکانی از مجلس و برادر محترمی به نام آقای اثنی عشری از مقامات اسبق بانک مرکزی به دیوان عدالت اداری جلو این کار رکودزا و تورم افزا و غیرعلمی و غیرملی گرفته شد. بعد آقای احمدی نژاد مارا دور زد و خواست از طریق شورای پول و اعتبار که اکثریت آن را دولتی های تشکیل میدهند به مقصود برسد ما با تصویب مجلس جلوی بدعت را گرفتیم. ما به قانون متوسل شدیم تا ضمن متوقف کردن احمدی نژاذ جلوی وسوسه شدن دولت های بعدی را بگیریم. متاسفانه تا حال سه بار دولت آقای روحانی همان کار را دنبال کرد که یکی از آنها همین تبصره ۱۹ لایحه بود که کمیسیون حذفش کرد. شما وقتی در خانه تان نشسته اید و قصد فروشش را ندارید گران شدنش چه درآ»دی برای شما ایجاد میکند که بخواهید مالیاتش را بدهید؟ اگر فروختید و سود کردید امری دیگر است بانک مرکزی بنگاه خصوصی نیست که ارز را هر چه گرانتر بفروشد بهتر باشد ارز ابزار مهمترین سیاستگذاری برای حفظ ارزش پول ملی است این ذخائر جیب دولت نیست. توکلی ادامه داد: وزیر محترم اقتصاد برادر محترم آثقای طیب نیا محبت کرد و با دعوت بنده به وزارتخانه فرمود ما میخواهیم با این محاسبات تراز نامه بانکها را اصلاح کنیم تا با خارج بهتر مبادله کنند.من به وزیر اقتصاد عرض میکنم که این کار درست نیست زیرا دو خطر دارد اولا تا حال یخش عمومی به انگیزه افزایش درآمد اربز را گران میکرده است اگر این بدعت پذیرفته میشد من بعد با انگیزه پاک کرده بدهی نیز ارز را گران میکند و به اقتصاد بیشتر آسییب میزند. و ثانیا بانکها بیش از همه جا فساد دارند_ البته سعی کارکنان صدیق بانکها مشکور- اول آن جا را پاک کنید بعد سرمایه را زیاد کنید.

توکلی در ادامه گفت یکی از کارهای قابل دفاع کمیسیون تلفیق دفاع از صندوق توسع ملی است بنده به دولت عرض میکنم از صندوق برندارند. برای نمونه از خرج هایی که از کیسه صندوق شده یکی را میگویم. در روزهای پایانی دولت قبل، شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای داشت که ۲.۵ میلیارد دلار برای واردات دارو و کود و کالا اساسی بدون سود و شش ماه یه وزارت کشاورزی قرض داده شود. اما شرکت جهاد سبز ۴۲ میلیارد تومان آن را هزینه خرید دو ساختمان در تهران کرد در حالی که باید شش ماهه آن را پرداخت می‌کرد. مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری و خدمات صنایع روستایی و عشایری۱۷۳ میلیارد تومان را برای خرید و احداث دو ساختمان صرف کرد و دیحساب هم که برای کنترل مالی مدیران در وزارتخانه حضور دارد ۴۳۹ میلیارد تومان را بدون مجوز به حساب یک شرکت وابسته به وزارتخانه ریخت و ۷۲۱ میلیون نومان هم بابت خدمات رفاهی کارکنان پرداخت. یعنی ارزی که باید صرف سرمایه گذاری جهت اشتغال جوانان شود، صرف اقدامات غیرقانونی مدیران دولتی میشود. به دولت عرض میکنم حمایت از صندوق توسعه ملی یک راه مهم اقتصاد مقاومتی و یک راه برای نجات کشور است.

همه اینها در فشار وقت و زمان انجام شده است، علت توفیق عمدتاً به کار کمیسیون تلفیق و تلاش رئیس آن آقای دکتر نادران و تلاش مشترک وی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی , دیوان محاسبات و مرکز پژوهشهای مجلس بر می‌گردد. این نمونه خوبی از همکاری نیروهای مجلس و دولت است به نفع مردم.

منبع:الف

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز