دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
پورابراهیمی در جلسه علنی مجلس خبر داد
 موافقت رهبر معظم انقلاب با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت به ۲۰ درصد   

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ از موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی برای کاهش سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت خبر داد.

به گزارش ندای اصفهان ، محمدرضا پورابراهیمی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که به بررسی بودجه ۹۵ اختصاص دارد، گفت: دولت یازدهم برای اولین بار در طول فعالیتش لایحه بودجه امسال را با تأخیر به مجلس ارائه داده است.

وی با تأکید بر اینکه در سال‌های ۹۳ و ۹۴ دولت لایحه بودجه را در زمان مشخص به مجلس ارائه داده است، افزود: با توجه به ارائه به موقع بودجه در سال‌های گذشته از سوی دولت به مجلس، قانون آن تا پایان سال به تصویب مجلس می‌رسید، اما به دلیل تأخیر ارائه بودجه در سال ۹۴، کمیسیون تلفیق تلاش کرد گزارش نهایی این کمیسیون را تا پایان سال گذشته آماده کند و بعد از انتخابات ۷ اسفند با کارهای انجام شده گزارش را آماده کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ تصریح کرد: کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ کلیه پیشنهادات دولت در زمینه مباحث نفت را تصویب کرده است.

پورابراهیمی اضافه کرد: پیشنهادات دولت در رابطه با قیمت نفت به تصویب رسید و پیش‌بینی هر بشکه نفت ۴۰ دلار و نیز میزان فروش ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه‌ای در روز مطرح شد؛ همچنین دولت قیمت معادل ارزی برای هر دلار را ۲ هزار و ۹۹۷ تومان پیشنهاد داد که تقریبا همه پیشنهادات دولت در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ تصویب شده است.

وی با بیان اینکه سقف منابع دولت ۲۵ هزارمیلیارد تومان افزایش یافته است، اظهار داشت: سقف منابع دولت از ۲۶۷ هزار میلیارد تومان به ۲۹۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ ادامه داد: سقف منابع دولت ۲۵ هزارمیلیارد تومان افزایش یافت و از ۲۶۷ هزار میلیارد تومان به ۲۹۲ هزار میلیارد تومان ارتقا یافت. موضوع منابع در چند بخش اصلی مورد توجه قرار گرفت و اصلاح ارقامی که دولت در لایحه بودجه به آن توجه نکرده بود، لحاظ شد و عمدتا در بخش ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق بهادار و موضوعات  مرتبط با ۵ هزار میلیارد تومان که با بنیه دفاعی کشور بود، طبق مصوبه تلفیق مجلس به جز منابع در حوزه دفاعی اختصاص پیدا کرد.

پورابراهیمی با تأکید بر اینکه شاکله تصمیم درباره بودجه همان چارچوب ارائه شده از سوی دولت بود، افزود: موضوع هدفمندی یارانه‌ها از جمله موضوعاتی بود که تغییراتی در آن توسط کمیسیون ایجاد شد؛ دولت در پیشنهاد خود هیچ اشاره‌ای درباره بخش مصارف و منابع نکرده بود و در کمیسیون تلفیق به دلیل اهمیت اشتغال و تولید و استناد به قانون هدفمندی می‌بایست، یارانه‌ها براساس میزان درآمد خانوارها تعلق بگیرد که در دولت‌های دهم و یازدهم تا امروز به این مسئله پرداخته نشده است؛ براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مقرر شد ۷۰ درصد جمعیت کشور مانند گذشته یارانه بگیرند و ۳۰ درصد افرادی  پردرآمدی جامعه از دریافت یارانه حذف شوند تا درسال ۹۵ به رفع معضل رکود در کشور کمک بسزایی صورت گیرد.

وی اضافه کرد: درباره بودجه امسال نکات مهمی در کمیسیون تلفیق مطرح شد که یکی از آن‌ها، تقویت بنیه دفاعی کشور بود که سعی کردیم به جز اعمال اعداد و ارقام، موارد دیگری را نیز مبنای عمل قرار دهیم.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۵ تأکید کرد: در این کمیسیون پیشنهاد شد که سقف منابع درآمدی بودجه افزایش یابد که مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان در سال‌جاری با تصویب کمیسیون تلفیق به تقویت بنیه دفاعی اختصاص یافت که این میزان اعتبار می‌بایست در حوزه موشکی، دریایی، ارتش، هوانیروز و امنیت داخلی نیروی انتظامی و محور تصمیم‌گیری ستاد کل نیروهای مسلح صرف شود.

پورابراهیمی با بیان اینکه درباره سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت در این کمیسیون اختلاف‌نظرهایی وجود داشت، گفت: پس از جمع‌بندی‌های صورت گرفته، مقرر شد که فقط ۳۰ درصد از سهم صندوق توسعه ملی به فروش نفت اختصاص پیدا کند که برخی اعضای کمیسیون عنوان کردند که هماهنگی‌هایی برای امسال انجام شده که این رقم به ۲۰ درصد کاهش یابد.

وی در پایان اظهار داشت: در دیدار اخیر مسئولان و سران قوا با رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت مواردی مطرح و مجوز کاهش سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت به ۲۰ درصد از سوی ایشان اخذ شد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز