چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲

سیل‌ نظرات کاربران در دفاع از برنامه شب کوک؛

پاسخ به اهانت صفحه اینستاگرام سالومه سیدنیا +تصاویر

فارغ از نوع پیام‌های حمایتگرانه و استدلال آنها باید گفت حجم بسیار زیاد پیام‌های مردمی در دفاع از برنامه شب کوک بسیار غیرقابل انتظار می‌نمود. اما می‌شود این نتیجه را گرفت که صداوسیما آن‌طور که علیه این رسانه تبلیغ می‌شود خالی از مخاطب نشده است

ندای اصفهان- بهنام یاوری (کارشناس ارشد ارتباطات)

جوان+ موبایل هوشمند+ اوقات فراغت+ دوستان نزدیک غرق در اینترنت؛ اگر این ترکیب را داشته باشید دیگر به سختی بتوانید در مقابل ورود به فضای مجازی مقاومت کنید. وقتی هم لذت شنا در دریای پیام‌های بی‌شمار آن را لمس کردید دیگر کنار گذاشتن آن کاری بسیار دشوار است. در این سلسه گزارش‌ها می‌خواهیم تا درنگی بر قطار حوادث ریز و درشت رسانه‌ها داشته باشیم. رقابت بین رسانه‌ها امری طبیعی است اما دعوای بین رسانه‌ای شاید امری باشد که بسیاری به آن بی‌توجه‌اند. برخورد با یکدیگر بر سر جذب مخاطب بسان دعوای دو راننده تاکسی بر سر مسافر.

مخاطب جامعه ما اصولا تلویزیون را به دو دسته تقسیم می‌کند: رسانه ملی و شبکه‌های ماهواره‌ای. این دو رقیب بطور طبیعی علاوه‌بر اینکه باید برای جلب توجه مخاطب به سوی خود تلاش کنند از رفتن وی به‌سوی رسانه رقیب نیز باید ممانعت نماید، لذا تخریب حریف یکی از ترفندهای رسیدن به این هدف می‌شود. بطور مثال یک روز تلویزیون داخلی خبر از رابطه غیر اخلاقی فلان مجری با مدیر شبکه‌ ماهواره‌ای را منتشر می‌کند چند روز بعد همان شبکه از صداوسیما به عنوان رسانه دولتی ایران نام می‌برد. نمونه‌های بیشتری از این درگیری را می‌توان در سایت‌های همسوی طرفین یا طرفداران این رسانه‌ها مشاهده نمود. داشتن صفحه‌ شخصی برای عوامل شبکه‌ها نیز می‌تواند به عنوان ابزاری برای تخریب رسانه رقیب به کار گرفته شود.

در تازه‌ترین اقدام در صفحه شخصی منتسب به سالومه سیدنیا (یکی از مجریان شبکه‌ ماهواره‌ای من‌و‌تو)، برنامه شب کوک که ایام عید از شبکه نسیم پخش می‌شد را بدین شکل مورد هجمه قرار داده است:

«من توى برنامه ببين تى وى درباره شب كوك نظر ندادم چون نديده بودم!!! اما الآن دارم ميبينم و اين دوستان فيناليست هستن انگار و تازه داور ها ميگن بهترين اجراشون بوده ??? من بدم شما خوبين من وطن فروش شما وطن پرست من دروغ ميگم شما راست ميگى ???? ولى به خاطر اون رگ غيرت آريايى اينارو به كسى نشون ندين ? معرفى ميكنم ايشون به قول داورها خواننده وحشتناك و ديناميت هستن.»

دعوای شب کوک

بعد از این پیام بود که سیل‌ نظرات کاربران شبکه‌های مجازی در دفاع از برنامه شب کوک و انتقاد از این نوع برخورد، روانه صفحه اینستاگرام این مجری من‌و‌تو شد. جدا از پیا‌م‌های توهین‌آمیزی که نسبت به مجری این شبکه شده بود دفاع غیرمنتظره از برنامه شب کوک بسیار جالب توجه بود. اینکه چرا یکی از عوامل شبکه‌های ماهواره‌ای به این برنامه و بالتبع آن به رسانه ملی تاخته، دلیلی واضح دارد اما عکس‌العمل مردم در دفاع از این برنامه با توجه به تحلیل‌های بسیار رسانه‌ای جای تامل بسیار دارد.

دعوای تلویزیون و ماهواره؛

تا به حال در فضای رسانه‌های رسمی و غیررسمی گفته می‌شد شب کوک به دلیل کپی‌برداری از برنامه استیج شبکه من‌و‌تو و عدم استفاده از خلاقیت در ساخت برنامه نمی‌تواند نمونه موفقی باشد و انتقادهای بسیاری متوجه سازنده و عوامل آن می‌شد. حتی بعد از اینکه نتایج نظرسنجی مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما نشان داد این برنامه بعد از خنداونه دومین برنامه پربیننده بود باز از حجم انتقادها کاسته نشد. اما به نظر با این اتفاق باید کمی نسبت به انتقادها به شب کوک تردید کرد. بیشتر کسانی که از شب کوک دفاع می‌کردند عنوان می‌داشتند که این برنامه تازه در اول راه است، برخلاف برنامه استیج رابطه‌بازی جایی در آن ندارد، سطح حرفه‌ای شرکت کنندگان و داورانش از برنامه استیج بسیار بالاتر است، برنامه تلویزیون کشور خودمان است نه تلویزیون بیگانه و …

فارغ از نوع پیام‌های حمایتگرانه و استدلال آنها باید گفت حجم بسیار زیاد پیام‌های مردمی در دفاع از برنامه شب کوک بسیار غیرقابل انتظار می‌نمود. اما می‌شود این نتیجه را گرفت که صداوسیما آن‌طور که علیه این رسانه تبلیغ می‌شود خالی از مخاطب نشده است و اگر برنامه‌ای خوب و مطابق با ذائقه مخاطب ساخته شود، طرفدارانی پروپا قرص پیدا می‌کند و چه بسا تبلیغات منفی که علیه این رسانه در فضای بدون هویت مجازی منتشر می‌شود با اغراض جنگ بین رسانه‌ای صورت پذیرفته باشد.

پ.ن: عکسی که سالومه در پستش در انتقاد از شب کوک گذاشته است مربوط به یکی از شرکت‌کنندگان این برنامه بود که اظهار داشت افتخار می‌کند که برای شهدای میهن می‌خواند.

حمایت از شب کوک

حمایت از شب کوک

حمایت از شب کوک

حمایت از شب کوک

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    تحلیل بسیار خوبی بود
    اما تیتر به گونه ای است که آدم فکر می کند خبر می خواهد بخواند اما متن تحلیلی بود

  2. د گفت:

    شاید این اهانت یه حقه بوده تا بتونن یه بازخورد از بینندگان این برنامه بگیرن و یکسری تجزیه و تحلیل رویش انجام دهند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715