شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
گفتگو با سیدامیر جانثاری مدیر جوان کلینیک کسب وکار
 ما همه میلیاردرهای بی پول هستیم/ دولت باید برنامه ای برای کاهش نرخ اجاره بها ارائه دهد   

هرکس یک خانه داشته باشد یک ملیارد تومان پول دارد و هیچ پولی هم ندارد. این پول در چرخه اقتصادی نمی چرخد. هرچقدر هم که یک کاسب موفق باشد باز هم در پرداخت اجاره بها می ماند. با خودش می گوید چرا این کار را بکنم! این پول را در بانک سرمایه گذاری کرده و سود آن را دریافت میکنم

ندای اصفهان- امیرحسین هراتیان: در راستای مبحث اقتصاد مقاومتی به سراغ مرکزی رفتیم که در این زمینه تخصص داشته و با همین ایده تاسیس شده است. در این مکان چه می گذرد و کسانی که به این کلینیک مراجعه میکنند چه درمانی برای کسب و کار آنها، و چه درمانی برای افکار و ایده های آنها در نظر گرفته می شود؟ مراجعان، با چه دیدی و با چه ایده هایی از این مرکز خارج می شوند؟

ریاست این کلینیک را سید امیر جانثاری برعهده دارد. از صحبت های او به معنای واقعی کلمه بوی تخصص استشمام می شود و مشخص است که نه تنها با تمام وجود به کسب اطلاعات در زمینه کاری خود پرداخته است (و امروز یک گزینه مناسب برای کسب اطلاعات است)، بلکه آستین ها را بالا زده و وارد عرصه کارآفرینی شده است. او به خیلی از مسائل اقتصادی کشور نگاه انتقادی دارد؛ به نظر شما این یک ویژگی مثبت است یا منفی؟ آیا وقت آن نرسیده است که کمی به منتقدان بها داده و کاری کنیم که ایده ها، عقده نشوند؟ برای درک بهتر فضا لازم است کمی انتقادپذیر باشیم و با حوصله و صبر صحبت هایش را بخوانیم.

کلینیک کسب و کار

ندای اصفهان: اگر ممکن است خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در کلینیک کسب و کار چه کار میکنید؟

– بنده سید امیر جانثاری هستم، لیسانس مدیریت صنعتی و فوق لیسانس مدیریت کارآفرینی از دانشگاه تهران؛ در واقع اولین فارغ التحصیل رشته کارآفرینی هستم و مدیر کلینیک کسب و کار. ما تقریبا مجموعه مان را از سال ۸۶ شروع کردیم و به صورت تخصصی در حوزه کسب و کار مشغول به مشاوره هستیم و اگر بخواهم خیلی خلاصه بگویم سه دسته مشتری داریم:

دسته اول کسانی هستند که ایده دارند ولی سرمایه ای ندارند، این افراد به ما مراجعه میکنند و ما به آنها می گوییم که ایده آنها خوب هست یا نه. اصولاً ۹۴ یا ۹۵ درصد ایده ها به درد نمی خورد اما چهار پنج درصد ایده هایی که خوب است، راهنمایی میکنیم که چطور آن را اجرا کنند.

دسته دوم مشتری های ما کسانی هستند که پول دارند و ایده ندارند، از بیست میلیون تا چندین میلیارد، اینجا می آیند و ما به نسبت شرایط خانوادگی، کاری، مهارت ها، تخصص ها، علایقشان و… به آنها می گوییم که چه کاری را انجام بدهند و بعد هم خودمان برای آنها اجرا میکنیم و در واقع نقطه قوت ما هم همین است که خودمان ایده را برایشان اجرایی کنیم.

دسته سوم مشتری های ما افرادی هستند که شرکتی، مجموعه ای، مغازه ای یا کسب و کاری دارند و در کسب و کار خود دارای مشکل هستند که این مشکل می تواند در مورد بازاریابی، نیروی انسانی، فروش، حسابداری، مالی، مالیاتی و مشکلاتی که الی ماشاء الله وجود دارد. این افراد به ما مراجعه می کنند که در این بخش به آنها مشاوره تخصصی میدهیم.

ندای اصفهان: از نظر شما اقتصاد مقاومتی یعنی چه؟

– آنچه که من فهمیدم از اقتصاد مقاومتی، این است که در شرایط سخت برنامه ها را طوری بچینیم که مردم راحت زندگی کنند. این به نظر من ترجمه اقتصاد مقاومتی هست که ممکن است اشتباه هم باشد. تفسیر من این است که شرایط سختی بر مردم حاکم است، بیایند این فشار را از روی مردم بردارند. اینکه سیستم را طوری برنامه ریزی کنند که فشار بر روی ضعیف ترین قسمت جامعه نباشد چون این دقیقا مثل این است که شما یک بار بسیار بسیار سنگین را روی یک پیچ قرار دهید که خب نتیجه مشخص است. این بار باید بین همه تقسیم شود. از نظر من اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه برنامه ریزی اقتصادی کشور در شرایط سخت طوری باشد که مردم کمترین آسیب را ببینند.

ندای اصفهان: به نظر شما علت این همه توجه رهبری به مساله تولید چیست؟

– مسلما یکی از مهمترین مسایلی که در یک کشور وجود دارد رفاه مردم آن کشور است. الآن به نظر من مردم ما، همه به دنبال دعوا و اصلا همینطور استرس از همه می بارد. آدم ها خیلی راحت نیستند، دنبال وام و قسط و هزار نوع گرفتاری دیگر هستند. در صورتی که اگر کمی صرفه جویی کنند می توانند راحت تر زندگی کنند و هم دولت طوری برنامه ریزی کند که این یک فرهنگ بشود. مثلا در فیلم های ایرانی همیشه یک سری بچه پولدار هستند که با ماشین های لوکس و خانه های لوکس و… خب همین یک فرهنگ اشتباه است. چند فیلم ساخته شده است که به شما بگوید لذت زندگی این است که شما آخر هفته به عنوان تفریح بروید روستاهای اطراف خودتان را ببینید؟ هفته گذشته بنده خودم به روستای ورزنه رفتم و خیلی هم لذت بردیم.

تاکیدی که رهبری بر این موضوع دارند با توجه به اطلاعاتی که خودشان دارند برای این است که بار فشار را از روی مردم بردارند. امروز یکی از علل اصلی خراب شدن کاسبی ها افزایش نرخ اجاره بهاست. این را مقایسه کنید با چهار سال پیش، همه چیز سرجای خودش است فقط اجاره بها بالا رفته است. مثلا الآن یک مغازه متوسط در خیابان میر بین ۶ الی ۱۰ میلیون تومان اجاره اش است، که این یعنی روزی دویست تا چهارصد هزار تومان باید برای اجاره کنار گذاشت. این یعنی روزانه چهارصد هزار تومان هم برای تامین پرسنل و آب و برق و… دریافت کنید و این یعنی روزانه یک میلیون تومان برای این کار کنار بگذارید یعنی روزانه سه میلیون تومان بفروشید. این شوخی نیست…

ندای اصفهان: به نظر شما چرا نرخ اجاره بها بالا رفته است؟ اشکال از کجاست؟

– اشکال از سیاست های غلطی است که گذاشته شد و نرخ بهره و وام های اشتباهی که دادند و امروز همه ما ایرانی ها شده ایم میلیاردرهای بی پول، هرکس یک خانه داشته باشد یک ملیارد تومان پول دارد و هیچ پولی هم ندارد. این پول در چرخه اقتصادی نمی چرخد. هرچقدر هم که یک کاسب موفق باشد باز هم در پرداخت اجاره بها می ماند. پس با خودش می گوید چرا این کار را بکنم! این پول را در بانک سرمایه گذاری میکنم و سود آن را دریافت میکنم. یکی از بهترین کارهایی که انجام شده همین کاهش نرخ بهره بانکی بوده است و بازهم باید این نرخ کاهش پیدا بکند.

ندای اصفهان: فکر میکنید دولت باید چه سیاستی اتخاذ کند؟

– امروزه خیلی ها پولشان را داخل بانک گذاشته اند و دارند سود آن را می گیرند. من خیلی قوانین بانکی را آشنا نیستم ولی این چیزی که ما داریم می بینیم عین رباست. مراجع هم همین را می گویند. من فکر میکنم که یک اقدام خوب پایین آوردن نرخ بهره است و یک کار خوب دیگری که میتوانند انجام دهند تسهیلات است. دولت امکانات بسیار زیادی دارد، مکانهایی که دولت دارد و امروز دست شهرداری ها و جاهای دولتی دیگر است را به بخش خصوصی بدهد و از آنها بخواهند تا آنجا کاری راه بیاندازند. با قیمت ارزان به مردم بدهند تا بتوانند قیمت ها را بشکنند. اگر شما پیش n کاسب دیگر هم بروید دغدغه آنها اجاره بهاست؛ باید برنامه ای رابرای کاهش نرخ اجاره بها اختصاص دهند.

ندای اصفهان: جز خرید کالای ایرانی، مردم چه کمک دیگری در حمایت از تولید کننده می توانند انجام دهند؟

– اتفاقا این کار به خودی خود بی فایده است. چرا مردم ما باید کالای بی کیفیت بخرند؟ چرا تولید کننده ما نمی تواند برسد به آن سطح؟ چرا این حمایت این طور انجام می شود؟ چه فرقی میکند خودروسازی ما با کشورهای دیگر؟ آنها به دلار حقوق پرسنل میدهند و اینها (خودروسازهای داخلی) به ریال پول پرداخت میکنند. آنها امکانات دولتی هم ندارند و یک شرکت خصوصی هستند و مالیاتشان را هم سر وقت میدهند و برای تبلیغات هم فراوان هزینه می کنند. ما همه چیز را وابسته کردیم به دولت و دو خودروساز داغان که الآن داریم. من شصت سال، هفتاد سال میتوانم خوب زندگی کنم. یک وقتی گفتیم که ما باید تولید کننده تلفن همراه بشویم، آمدیم یک گوشی تلفن صاایران زدیم، الآن چه شد؟ این همه حمایت چه شد؟ در کدامیک از خانه های ما تلویزیون ایرانی هست؟ کدام یک از ما گوشی ایرانی دست میگیریم؟ چراکه هیچ گاه در حوزه رقابتی کار نکردیم. باید شرایط را برای تولید کننده درست کرد نه اینکه دارایی بیاید سراغش آزارش بدهد، برق و گاز و آب و… آزارش بدهند و بعد هم بیاییم بگوییم حمایت از تولید ملی. جدیدا چنین قانونی وضع شده است که تا ده سال شهرک های صنعتی از مالیات معاف هستند خب این خیلی خوب است. اما چرا ما داریم بیابان را به عنوان شهرک می فروشیم، اسم نمی آورم ولی شهرکی که نه آب دارد و نه گاز دارد و نه فاضلاب دارد را داریم می فروشیم و با این کار تولید کننده را انداخته ایم در یک چاه.

ندای اصفهان: تولید کننده ها چطور می توانند به یکدیگر کمک کنند؟ چه کار غلطی هست که الآن انجام می دهند و نباید این کار انجام شود؟

– تولیدکننده های ما متاسفانه کاملا جزیره ای عمل می کند. شرکت سامسونگ چطور سامسونگ شد؟ یک مجموعه از شرکت ها در کنار هم کار میکنند. اگر با هم کار کنند خیلی وضعیت بهتری خواهند داشت. پنجاه سال پیش چند شرکت خودرو سازی داشتیم؟ فکر میکنم حدود ششصد- هفتصد خودروساز بود. ولی امروز شصت- هفتاد خودروساز بیشتر نداریم. این ها همه با هم جمع شده اند. قبلا هم به روزنامه اصفهان امروز گفتم؛ بیایید نخبگان کشور را جمع کنیم، البته نه رئیس و رؤسا را، کسانی که دستشان در کار است، اساتید دانشگاهی که فقط تدریس نمی کنند بلکه بیرون مشغول به کار هستند و یکی سری افرادی که دستشان در کار است کارگروهی را تشکیل دهند مثل همین کارگروهی که برای اشتغال تشکیل شد. یک برنامه ای طراحی کنند و بگویند که استان اصفهان میخواهد مثلا در صنعت نانوایی در دنیا برترین باشد، این گروه ارزیابی کنند و مزیت های نسبی و مطلق استان را مشخص کنند و بعد به مردم بگویند که هرکس در این زمینه های مشخص شده فعالیت کند به آنها وام و زمین و… میدهیم.

جوانان ما همه اهل کار هستند و همه هم می گویند که به من بگو چه کار کنم؟ اما گروهی نیست که ایده بدهد. دولت باید ایده بدهد و مثل یک قطار که روی ریل حرکت میکند، دولت باید ریل راه آهن را مشخص کند و تعداد مشخصی واگن را روی آن به حرکت در بیاورد. شما نان کُمشِچه را درنظر بگیرید، در ایران معروف شد. یک کمیته بیاید ده نوع کار را مشخص کند و اصفهان در این ده نوع کار بهترین شود. اما ما نه آمار کارهایی را که میتوانیم انجام بدهیم را داریم و نه آمار ورشکسته های آن صنعت را داریم.

ندای اصفهان: خیلی ممنون از فرصتی که در اختیار ما قرار دادید. صحبت پایانی اگر هست بفرمایید.

امیدوارم شما روزی به اینجا بیایید و بگویید دربه در دنبال نیروی کار میگردم و همه تولیدی ها به دنبال نیروی کار هستند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مسبب گفت:

    مشکل اصلی کشورهای استعمارگر هستند که با ایجاد رقابت ناسالم کشورهای جهان دوم و سوم را مصرف کننده کرده اند و اجازه رقابت سالم را نمی دهند. نمونه ان در انرژی هسته ای که خودمان می توانیم همه کار بکنیم ولی مجبورمان میکنند که کشورهای دیگر برایمان نیروگاه برق اتمی بزنند
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز