سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۰

در فضیلت ماه رجب؛

آرزوی ملاقات با خدا را بکنید/ سخنرانی حجت الاسلام معمار منتظرین در مسجد رضوی اصفهان

شهر رجب شهر معانی و شهر الفاظ است و برکات آن مخصوص اولی الالباب است...

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، شب گذشته حجت الاسلام سعید معمار منتظرین در سخنرانی خود که در مسجد رضوی ارائه داشتند، در ابتدا در مورد دو چیز با ارزشی که خداوند در دلهای ما قرار داده صحبت کردند: «حبب» و «کره»

از حبب رحمت ظهور می کند، کسی که حب ائمه معصومین را داشته باشد، رحمت خداوند بر او ظهور می شود. از حبب میل و رقبت و علاقه و ایمان ظهور می کند و منظور از ایمان ولایت امیرالمومنین است: حبب علیکم الایمان و زینت فی قلوبکم

و اما دوم کراهت که در همسایگی عصمت است و منظور کراهت از گناه است (دوری از گناه). گناهی که از سر کراهت باشد نوشته نمی شود چون از گناه بدمان می آید؛ چنانچه در دعای کمیل داریم: «غفلتی و جهالتی و کثره شهواتی» چنانچه گناه از غفلت و کراهت باشد نوشته نمی شود.

حجت الاسلام معمار منتظرین افزود: آنچه کار خوب از انبیاء و اولیاء و اوصیاء می شنویم را دوست داریم چون حبب و ایمان در فطرت ما وجود دارد. بر فرض مثال در شب عاشورا آقا اباالفضل وارد خیمه شدند و کلاه خود خود را زمین زدند و گفتند: «من کجا برادرم را تنها بگذارم؟!» همه ما با شنیدن آن لذت می بریم و مفتخر می شویم.

این کارشناس دینی اظهار کرد: خداوند ماهی را در طول سال قرار داده است که درِ خزینه دل را باز کند و این ماه، «ماه رجب» است که ماه ویژه ای است، از آن جهت ویژه است که ماه وتر است. یعنی ما چهار ماه حرام داریم که سه تا از آنها به هم متصل هستند (ذی الحجه الحرام – ذی القعده الحرام و محرم الحرام ) ولی ماه رجب جدا و تنهاست.

وی ادامه داد: ماه جمادی الثانی که در آن هستیم ماه حضرت زهراست چون ولادت و شهادت ایشان در این ماه بود و بعد از آن می رویم به ماه رجب که ماه امیرالمومنین است و پس از آن به پیامبر راه پیدا می کنیم (ماه شعبان) و در آخر به خداوند راه پیدا می کنیم (ماه رمضان، شهرالله).

شهر رجب شهر معانی و شهر الفاظ است و برکات آن مخصوص اولی الالباب است و محسوس نیست ولی شهر رمضان  شهر ناس است و برکات آن محسوس است و مردم تغییرات و برکات این ماه را می بینند.

حجت الاسلام معمار به اعمال ماه رجب اشاره کرد و گفت: ماه رجب، ماه افعال، ماه صفات و ماه نیات است.

ماه افعال: عده ای در این ماه سوره توحید می خوانند، نماز ماه رجب را می خوانند و روزه می گیرند،

ماه صفات: عده ای اخلاق خود را درست می کنند،

ماه نیات: عده ای نیات خود را درست می کنند، که این دسته بهره بیشتری از ماه می برند چون ماه رجب ماه درست و پاک کردن قلب ها و نزدیک شدن به خداست.

نماز ماه رجب برای دفع اجنبی است. با خواندن سوره توحید دل پاک می شود و به سوی خداوند یکتا می رود.

از روزه هم بهره ببرید. ظاهر روزه این است که از سحر تا افطار چیزی نخوریم، ولی باطن روزه امساک از غیر علی و اولاد علی است.فکر، عقل، سیر و سلوک را از غیر این خانواده نگیرید. هر کس علی را بخواهد دنیا را نمی خواهد.

نیت زیارت کنید، نیت کنید تا خداوند زمینه فعل را فراهم کند. در صدد بودن اصل است ولی فشار نیاورید. مثلا هر روز خدمت امام رضا علیه السلام سلام دهید.

معمار منتظرین در ادامه اظهار داشت: هر کس در این یازده ماه گرسنگی کشیده و دور بوده، از شب جمعه اول ماه رجب شروع کند (البته کسانی که مشغول دنیا و طبیعت بوده اند و نه کسانی که همیشه در راه هستند)

ماه رجب ماه انس با امیرالمومنین است. افضل عبادت در این ماه زیارت اباعبدالله است که ما را به امیرالمومنین وصل می کند. امام حسین علیه السلام چراغ ولایت است.

و همچنین زیارت امام رضا علیه السلام که امام جوادالائمه هم بر آن تاکید داشته اند. مستحب است زیارت امام رضا علیه السلام را مقدم بدانیم بر حج مستحبی و عمره مندوبه و زیارت حضرت سیدالشهدا. زیرا امام رضا علیه السلام مفتاح ولایت است.

وی خاطرنشان کرد: در این ماه رغبت به ملاقات خداوند از همه چیز مهمتر است، از هر نماز و یا روزه مستحبی بالاتر است چون خداوند از همه چیز بالاتر است: ولذکرالله اکبر

خیلی از افراد آماده رفتن به زیارت هستند ولی آماده ملاقات با خداوند نیستند. وقتی ملک الموت آمد خدمت حضرت ابراهیم برای قبض روح، حضرت ابراهیم گفت: آیا حبیب، جان حبیب را می گیرد؟ ملک الموت برگشت نزد خداوند و پیام حضرت را رساند. خداوند فرمود: آیا حبیب کراهت دارد ملاقات حبیب را! و حضرت فرمودند: من آماده ام.

اگر ما این رقبت را تقویت کنیم مشکلات و بیماری ها هم درمان می شوند. اگر توانستید: شب اول ماه وصیت نامه بنویسید، ارث را تقسیم کنید، دین ها را ادا کنید، اول ماه معنوی را برای اداء خمس قرار دهید و خودتان را سبک کنید چون شهر رقبت به ملاقات خداست. خداوند فرمود: قل یا ایهاالذین هادوا ان زعمتم انکم اولیاء الله من دون الناس فتمنوالموت (ای یهودیها شما فکر می کنید از اولیاء خدا هستید؟ اگر این طور هستید آرزوی ملاقات با خدا را بکنید)

وی افزود: همه ما مسافریم و باید آماده ملاقات با خدا شویم پس به همه بگوییم که ما عازم سفر هستیم و برای به سلامت رسیدن ما دعا کنید. همیشه در حال انتظار باشیم، صبح منتظر باشیم که تا شب حضرت عزرائیل بیاید و شب منتظر باشیم که تا صبح بیاید.

مرحوم آقاسید جمال الدین گلپایگانی که در اصفهان درس خواندند، چهل سال این حالت را داشتند (انتظار شدید برای رفتن). ایشان در نجف بودند و امام جماعت مسجد بالاسر امیرالمومنین. راوی می گوید: هر کس ایشان را می دید حتی اگر صحبتی هم با ایشان نداشت، خنک می شد و نفسش فروکش می کرد. حالت او در دیگران اثر می کرد.

و در آخر این روحانی تاکید کرد: سعی کنید در این ماه طلبکار و یا بدهکار نباشید، هر دوی اینها کدورت می آورد. بدهکاری های قلبی را برطرف کنید. زن و شوهر از یکدیگر طلبکار نباشند. پدر و پسر از یکدیگر طلبی نداشته باشند. مرد هرچه برای زن و بچه می آورد از حول و قوه خداست پس طلبکار نباشد. از غیر خدا چیزی را مطالبه نکنید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مخاطب گفت:

  در عجبم از فردی که این خبر رو گذاشته!بد نیست موقع کارکردن دقیقا روی همون کار متمرکز باشیدا سوتی به این عظمت!
  اینجا خودش ندای اصفهانه اونوقت نوشته به گزارش […]
  سایت زدن هنر نیستا ی سردبیر استخدام کنید
  خدایا با کیا شدیم 75 ملیون

 2. علی اصغر گفت:

  خوشابه حال آن بنده ایکه درپیشگاه خداوندآبروی ذخیره داشته باشد

 3. ناشناس گفت:

  پای صحبت های حاج آقا معمار لذتی دارد امیدوارم خدا بهم توفیق بده که بیشتر در محضر ایشون باشم تا از معارف اهل وبیت بهره مند بشم
  واقعا خدا حفظشون کنه… اگه اصفهان هستید حتما شبهای جمعه یاشبهای قدر بیان مسجد رضوی چون خیابونهای اطراف را میبندن جا برای نشستن هست
  کافیه یه نیت کنید انشالا جواب سوالی که در ذهنتون هست را میدن. التماس دعا یاعلی

 4. ناشناس گفت:

  ایشون بی نظیرند

 5. محمد از اصفهان گفت:

  ذکر خداست لقمه ی بیش از دهان ما

 6. خ اکبریان گفت:

  سخنان حاج آقا معمار بسیار زیبا و اموزنده ست از خواهران و برادران ایمانی دعوت میکنم تشریف بیارید به مسجد رضوی .خودمم از این فیض محرومم چون بهارستان زندگی میکنم همه جلسات رو نمیرم .

 7. هاشمی گفت:

  استاد معمار گرامی شخصیتی وارسته واهل عمل به معارف آل الله تامعارف را وجدان نکرده باشه محال است به زبان بیاورد و توصیه نمایدخدا حفظش کنه حق پدری گردن ما دارهدلتنگشیم انشاله به زودی ببینمشون.یاعلی

 8. داودی گفت:

  سلام جلسه شام جمعه مسجدرضوی بقراره یانه تعطیله؟

 9. ناشناس گفت:

  آقای معمار انسان مخلصی هستند ولی در برداشت از آیات و روایات صحیح و روشمند عمل نمی کنند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
نمایشگاه مجازی/ نوشت افزار جذاب ایرانی اسلامی/ کلیک کنید
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715