چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۹
رئیس ستاد انتخابات كشور مطرح كرد:
 اختلاف نظر وزارت کشور با شورای نگهبان بر سر یک منتخب از ۲۰۲ حوزه   

رئیس ستاد انتخابات كشور از اختلاف نظر وزارت کشور با شورای نگهبان بر سر منتخب سوم اصفهان برای مجلس دهم از ۲۰۲ حوزه انتخابیه خبر داد.

به گزارش ندای اصفهان ، محمد حسین مقیمی پیش از ظهر چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران که در سالن اجتماعات استانداری اصفهان برگزار شد، ضمن تبریک سال نو با اشاره به برگزاری انتخابات هفتم اسفند ماه اظهار داشت: از این رو باید توجه داشت که انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۳۱ استان برگزار و به تایید شورا نگهبان نیز رسید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در ۲۰۷ حوزه انتخاباتی در سراسر کشور برگزار شده است، اضافه کرد: در حال حاضر شورای نگهبان در خصوص ۲۰۲ حوزه انتخاباتی نظر خود را اعلام کرده است که هیات اجرایی در ۲۰۱ حوزه انتخاباتی نظر موافق با شورای نگهبان و در حوزه انتخابیه اصفهان نظر ناموافق با شورای نگهبان دارد.

هنوز تایید انتخابات در پنج حوزه انتخابیه کشور اعلام نشده است

رئیس ستاد انتخابات کشور اضافه کرد: به دلیل برخی از شکایات و بررسی‌هایی که در پنج حوزه انتخابیه نیز در حال انجام است هنوز شورای نگهبان انتخابات در این حوزه‌ها را نیز تایید نکرده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شورای نگهبان ابطال انتخابات مینو خالقی، نفر سوم منتخب اصفهان برای دهمین مجلس شورای اسلامی را به صورت کتبی به وزارت کشور اعلام کرده است، افزود: از این رو این منتخب طبق قانون می‌تواند شکایت خود را به شورای نگهبان اعلام کند که این منتخب این اقدام را انجام داده و نامه‌ای نیز در این راستا به رئیس جمهور نوشته است.

مقیمی همچنین به برگزاری دور دوم انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی در ۲۱ استان کشور و در ۱۰ اردیبهشت اشاره داشت و گفت: این انتخابات در ۵۶ حوزه انتخابیه برگزار خواهد شد و ۱۳۸ نفر برای نشستن بر ۶۹ کرسی مجلس شورای اسلامی با هم رقابت خواهند کرد.

نظر هیات اجرایی در خصوص ابطال انتخابات مینوخالقی تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات است

وی در ادامه با اشاره به اینکه وزارت کشور نامه‌ای را به شورای نگهبان در خصوص منتخب سوم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نوشته و نظر خود را در این خصوص اعلام کرده است، افزود: نظر وزارت کشور در خصوص این منتخب مردم تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات کشور است.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه شورای نگهبان از ۲۶ اسفند سال گذشته تاکنون جلسه‌ای را برگزار نکرده است، ابراز داشت: باید توجه داشت که پس از اتمام موعد قانونی و ۲۰ روز پس از برگزاری انتخابات اعتبار نامه نمایندگان به مجلس ارسال و در آنجا تایید خواهد شد.

وی تاکید کرد: تبصره ۳ ماده ۵۲ اشاره دارد که اگر زمان گذشته باشد مجلس صلاحیت تایید اعتبار نامه را دارد.

مقیمی در ادامه با تاکید بر اینکه قانون انتخابات نیازمند اصلاح است،‌ ابراز داشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست‌های کلی انتخابات را تصویب کرده و برای دریافت اظهار نظر رهبر معظم انقلاب برای ایشان ارسال کرده‌ است.

در گذشته اعلام رسمی عدم صلاحیت منتخبان پس از برگزاری انتخابات را نداشتیم

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا تاکنون در انتخابات گذشته چنین اتفاقی رخ داده است،‌ افزود: تاکنون چنین چیزی رسما اعلام نشده و اگر مورد نیز در دوره‌های قبل بوده است تنها در مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در پاسخ به سوال دیگری مبنی درباره ابطال آرا نیز گفت: نظر ما در این خصوص تبصره ۳ ماده ۵۲ قانون انتخابات است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما بهترین و سالم‌ترین انتخابات را در هفتم اسفند برگزار کردیم، تصریح کرد: باید توجه داشت که هیچ یک از دستگاه‌های دولتی تخلفاتی را نداشتند و بیشتر تخلفات فردی بوده است و برخی رسانه‌ها نیز تخلفاتی داشتند که به دادگستری معرفی شدند.

مقیمی در ادامه با اشاره به اینکه دولت لایحه منابع مالی و شفاف سازی مالی انتخابات را آماده و در قالب دوفوریتی به مجلس ارسال کرده است، افزود: مجلس با دوفوریتی بوده آن موافقت نکرده و در قالب طرح یک فوریتی در مجلس بررسی خواهد شد.

آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیک را داشتیم

وی در خصوص برگزاری انتخابات الکترونیک در کشور نیز گفت: ما در انتخابات هفتم اسفند نیز آمادگی خود را برای برگزاری انتخابات الکترونیک در ۱۵ هزار و ۵۸۵ شعبه اعلام کردیم که شورای نگهبان موافقت نکرد و امیدواریم در سال‌های آینده مورد موافقت قرار گیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چنانچه آرای مینو خالقی، نفر سوم منتخب اصفهان باطل شود سرنوشت نماینده اصفهان چه می‌شود،‌ ابراز داشت: بر اساس قانون نفر ششم به دلیل کسب ۲۶.۴ درصد آرا به عنوان نماینده اصفهان معرفی شود و این در حالی است که شورای نگهبان نظر بر برگزاری انتخابات میان دوره‌ای دارد.

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز