یکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۹
 کارت خرید کالای ایرانی بالاخره شارژ می شود + جزئیات   

کارت اعتباری خرید کالای تولید داخل تا پایان فروردین ماه برای متقاضیان سه گروه اعلام شده از حقوق بگیران ارائه می گردد.

به گزارش ندای اصفهان ، در بازار لوازم خانگی کشور تولیدات داخلی مظلوم واقع شده اند و همین امر سبب شد تا مسئولین اقتصادی دولت با هم فکری نمایندگان تولید کننده کشور در جهت حمایت از تولید داخلی طرحی را تصویب و اجرایی کنند.

طرح کارت اعتبار خرید کالای ایرانی چندی پیش همزمان با وام ۲۵ میلیونی خرید خودرو مطرح شد اما به خاطر وجود نواقص متعدد، در اجرا موفقیت چشم گیری به دنبال نداشت به همین منظور همزمان با نو شدن سال مسئولین تصمیم گرفتند تا نواقص این طرح را رفع کرده و طرحی نو در جهت رفاه حال مصرف کننده و حمایت از تولید و صنعت داخلی و در ادامه طرح قبلی ارائه دهد.

اخیرا محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر از صدور و توزیع کارت خرید کالا داده است که شاید جزئیات آن و تفاوتش با طرح قبلی برای مقاضیان جای سوال باشد، به همین منظور جزئیات این طرح را از برخی مسئولین صنعت لوازم خانگی کشور جویا شدیم.

***طرح کارت خرید کالای ایرانی با هدف تحریک تقاضای موثر اجرایی می شود

حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی  گفت: کارت خرید کالایی که قرار است تا پایان فروردین ماه صادر و توزیع گردد دنباله رو طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی است که سال گذشته مطرح شد و باشکست مواجه شد، این طرح امسال با تغییراتی در جهت بهتر شدن شرایط خرید مصرف کنندگان اجرایی می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: کارت خرید کالا قرار است برای سه گروه از جمله اعضای صندوق بازنشستگان کشوری، مستمری بگیران تأمین اجتماعی و کارمندان آموزش و پرورش صادر گردد و افرادی که حقوق زیر یک میلیون و پانصد هزار تومان دریافت می کنند قادر خواهند بود ۴ برابر حقوق دریافتی خود تقاضای صدور کارت خرید کالا داشته باشند.

غزنوی اذعان داشت: ۴۲۰۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده به این طرح بین سه ارگان منتخب بطور مساوی تقسیم شده و با افزایش اقساط بازپرداخت از ۱۲ ماه به ۲۴ ماه و در صورتی که سقف وام یعنی ۶ میلیون تومان را دریافت کنند با احتساب ۱۲درصد سود آن، حدود ۲۸۰هزار تومان ماهانه اقساط پرداخت می کنند.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی درباره امکان ارائه این کارت به سایر افراد عنوان کرد: درصورتی که بودجه ۴۲۰۰ میلیارد تومانی درنظر گرفته شده برای این طرح در سه ارگان مطرح شده به طور کامل مورد استفاده قرار نگیرد، امکان تخصیص آن به سایر افراد نیز وجود دارد.

وی همچنین تأکید کرد: کارت خرید کالای ارائه شده تنها سه ماه اعتبار دارد و اگر طی این مدت به طور کامل از آن استفاده نشود اعتبار موجود در آن سوخت می شود.

غزنوی تصریح کرد: تمام کشورها برای خروج از رکود از طرح هایی مشابه کارت خرید کالا و اعطای تسهیلات استفاده می کنند، این طرح با هدف تحریک تقاضای مؤثر اجرایی می شود تا منجر به مبادله اقتصادی و مبادله کالا گردد.

وی در خصوص نحوه دریافت کارت خرید کالا گفت: متقاضیان صندوق بازنشستگان کشوری با مراجعه به بانک صادرات، مستمری بگیران تأمین اجتماعی با مراجعه به بانک رفاه و کارکنان آموزش و پرورش با مراجعه به بانک ملی می توانند نسب به دریافت این کارت اقدام نمایند.

سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی اقداماتی که برای جلوگیری از سواستفاده ها انجام شده است را تشریح کرد و گفت: پیش از این با ارائه فاکتورهای سوری سوءاستفاده هایی در این زمینه شاهد بودیم اما اینبار اقداماتی صورت گرفته است که از جمله آن از کد GS1 می توان یاد کرد، طبق اطلاعاتی که ۱۳۰ شرکت تولید لوازم خانگی، نساجی و مبل برای بانک مرکزی ارسال کرده اند برای کالاهای تولیدی این کد تعریف می شود و بر روی دستگاه پوز ۱۰هزار فروشگاه سراسر کشور این برنامه اعمال شده تا از طریق کارت خرید کالا و کد GS1 محصول مربوطه، هزینه آن به طور مستقیم از طرف بانک مرکزی به حساب فروشنده واریز می شود.

وی در پایان نحوه دسترسی به فروشگاه های مجاز را چنین عنوان کرد: لیست فروشگاه های در نظر گرفته شده برای این طرح در وب سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و همچنین ۴۰ درگاه خرید اینترنتی در این وب سایت معرفی شده است.

***کارت اعتباری خرید کالای ایرانی موفق نبود

محمد طحان پور رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی  اظهار داشت: پیشنهاد کارت های اعتباری خرید کالا در راستای حمایت از تولیدات داخلی توسط تیم اقتصادی دولت ارائه شد ولی به دلیل وجود اشکالاتی در آن نتوانست موفق عمل کند.

وی در ادامه افزود: تصور می شد که این طرح همانند طرح خودرو با کمبود مواجه شود با وجود اینکه پیش بینی ما عکس این موضوع بود زیرا برعکس تولید کنندگان محدود خودرو، در بحث لوازم خانگی با انبوه تولیدکنندگان و محصولات و فروشگاه ها مواجه هستیم.

طحان پور اذعان داشت: پیش از این وجهی که خریدار از طریق این کارت ها پرداخت می کرد به طور مستقیم به حساب تولید کنندگان واریز می شد و در نهایت سود حاصل از آن محاسبه و سهم فروشنده پرداخت می گشت اما در اصلاح این طرح تلاش شد تا نواقص آن تا حد ممکن رفع گردد.

وی درخصوص محاسن این طرح عنوان کرد: از محسنات طرح کارت خرید کالا در این است که تسهیلات برای حمایت از تولید داخلی با سود ۱۲ درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد در حالی که تا کنون در تسهیلات خدماتی کشور چنین سودی را شاهد نبودیم حتی در حال حاضر بنگاه های متفرقه ای هم وجود دارند که با سود ۲۴ تا ۳۲ درصد تسهیلات کالای ایرانی ارائه می دهند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در پایان درمورد اقلام قابل خرید توسط این کارت گفت: متقاضیان می توانند با استفاده از این کارت لوازم صرفی منزل ازجمله یخچال، فریزر، لباس شویی، فرش، مبلمان، چینی و بلور و سایر لوازم خانگی ساخت داخل را خریداری نمایند.

***طرح کارت خرید کالا با مشکل روبه رو می شود

یکی از تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور که عضو طرح کارت خرید کالا است گفت: برخی تولید کنندگان برای این طرح انتخاب شدند در صورتی که معتقدند این طرح به نفع صنعت لوازم خانگی نیست و در آینده مشکلاتی را به همراه خواهد داشت و با این طرح موافق نیستم.

وی در پایان اذعان داشت: به عقیده من این طرح هنوز جدی نشده و در نهایت به نفع تولید کننده نخواهد بود.

بر اساس این گزارش درحال حاضر نظرات متفاوتی از جانب گروه های مختلف دخیل در طرح کارت خرید کالا وجود دارد و باید منتظر باشیم تا ببینیم اجرایی شدن این طرح مهر تأیید بر کدام نظر کارشناسی می زند.

به هر حال امیدواریم تا اجرای این طرح گامی در جهت رونق تولیدات داخلی کشور باشد.

انتهای پیام/

منبع : خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق