ندای اصفهان

موانع سریال موسی(ع) برطرف می شود/ کارگردان موسی(ع) کیست؟

کدخبر: 33028
۱۹ فروردین ۱۳۹۵ در ساعت ۱۰:۰۴ ق.ظ

به گزارش ندای اصفهان، در آستانه چهلمین روز درگذشت هنرمند متعهد و انقلابی مرحوم فرج الله سلحشور، سرنوشت پروژه‌ای که سال‌های آخر عمر سلحشور به تکمیل آن اختصاص داشت در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. «جوان» جهت پیگیری وضعیت ساخت سریال موسی(ع) سراغ یکی از هنرمندانی رفته که اطلاعات موثقی در این‌باره دارد.

 
بازپخش آخرین ساخته سلحشور
در این هفته پخش سریال «یوسف پیامبر» ساخته مرحوم سلحشور از تلویزیون آغاز شد. شبکه «آی فیلم» که سابقه خوبی در پخش سریال‌های خاطره‌انگیز دارد، پخش آخرین ساخته سلحشور را با کیفیت HD شروع کرده است. «یوسف پیامبر(ع)» به زندگی حضرت یعقوب(ع) و حضرت یوسف(ع) پیامبران بزرگ قوم بنی اسرائیل اشاره داشت.

این سریال بزرگ پیش از این در دهه ۸۰ از شبکه اول سیما پخش شده و جزو پر مخاطب‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی بعد از انقلاب به شمار می‌رود. این سریال در قالب همکاری‌های مشترک میان کشورمان و شبکه‌های تلویزیونی سایر نقاط جهان نیز پخش شد تا کم‌کم به عنوان یک پدیده جای خود را در کارنامه فرهنگی جمهوری اسلامی باز کند. در طول حیات سلحشور هیچ وقت میان طیف شبه‌روشنفکر سینمای ایران و وی رابطه دوستانه‌ای برقرار نشد.
تقریباً موفقیت‌های سلحشور در بایکوت خبری قرار می‌گرفت و در مقابل نیز این نویسنده و کارگردان نیز جشنواره‌های فیلم غربی را بی ارزش می‌دانست. زمانی از سلحشور پرسیده بودند اگر کن یا اسکار از شما دعوت کنند، قبول می‌کنید؟ وی پاسخ داده بود: «خیر، نمی‌پذیرم. چون هیچ ارزشی برای کن و اسکار قائل نیستم. این جشنواره‌ها صهیونیستی و در جهت اهداف امریکا هستند و حتی اگر به من جایزه هم بخواهند بدهند، نمی‌گیرم.»

ناسازگاری وی و جریان غالب در سینما باعث می‌شد تا بسیاری از رسانه‌های وابسته به جریان شبه روشنفکری حاضر نباشند اخبار مربوط به پخش سریال‌های ساخته شده توسط سلحشور را بازتاب چندانی بدهند. در صورتی که هر گاه یکی از سریال‌های این کارگردان از شبکه‌های تلویزیونی خارجی پخش می‌شد به نحوی مهر تأییدی بر سلامت فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی و کیفیت محصولات فرهنگی هنری کشورمان به شمار می‌رفت. «یوسف پیامبر(ع)» از آسیا گرفته تا آفریقا، اروپا و امریکا در چندین کشور جهان پخش شده است.

سلحشور درباره نظر برخی از چهره‌های مشهور سیاسی بین‌المللی درباره «یوسف(ع)» گفته بود: «در لبنان و در جلسه‌ای با سیدحسن نصرالله (دبیر کل جنبش مقاومت اسلامی لبنان) و در عراق با مقامات آن کشور صحبت کردم که این سریال را بسیار دوست داشتند و آن را تأیید می‌کردند.

به طوری که سیدحسن نصرالله، تأثیرپذیری از این سریال را با تأثیرپذیری از سال‌ها بهره‌گیری از محضر عرفا مقایسه می‌کرد. در عراق هم دکتر ابراهیم جعفری (نخست وزیر سابق عراق که آشنایی فراوانی با قرآن دارد) از یوسف پیامبر به عنوان الگویی برای سایر کارهای تلویزیونی و سینمایی جهان اسلام یاد می‌کرد.»  بعد از فوت سلحشور در اواخر سال گذشته نیز قرار شد یکی از پر بیننده‌ترین شبکه‌های کشور ونزوئلا پخش سریال «یوسف(ع)» را آغاز کند.

با وجود اینکه مردم اقصی نقاط جهان با این سریال ایرانی ارتباط خوبی برقرار کرده‌اند، اما همیشه یک حسرت بر دل سلحشور باقی ماند و آن ساخت ادامه این سریال بود که آغاز آن با وفات حضرت یوسف (ع) شروع شده و سپس به زندگی حضرت «موسی(ع)» می‌پرداخت.

چه بر سر سریال موسی (ع) می‌آید؟!

سلحشور برای ساخت سریال حضرت موسی (ع) از هیچ تلاشی فروگذار نکرد و حتی زمانی که از تأمین بودجه این سریال توسط تلویزیون ناامید شد، شماره حسابی را برای دریافت کمک‌های مردمی اعلام کرد تا شاید از آن طریق بودجه ساخت سریال «موسی(ع)» تأمین شود.
مرحوم فرج‌الله سلحشور پیش از آنکه به دلیل شدت یافتن بیماری‌اش نتواند کار تولید سریال موسی (ع) را پیش ببرد، بار‌ها در مصاحبه‌هایش بر مشکل بزرگ پیش روی ساخت این مجموعه تلویزیونی فاخر تأکید کرده بود.

سلحشور پیش‌بینی کرده بود که این سریال در ۸۰ قسمت تولید شود که با توجه به داستان شگفت‌انگیز زندگی حضرت موسی (ع) و نیاز به جلوه‌های ویژه میدانی و بصری فراوان شاید این مجموعه در صورت ساخت به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه تلویزیونی جمهوری اسلامی شناخته می‌شد.

فرج‌الله سلحشور در یکی از آخرین مصاحبه‌های تلویزیونی که در آن نشانه‌های عود بیماری‌اش نیز به چشم می‌خورد، از اینکه دیگر نمی‌تواند سریال موسی(ع) را بسازد، ابراز تأسف کرد و صراحتاً گفت که تولید این سریال به عمر وی قد نمی‌دهد. چند روز بعد از پخش این مصاحبه بود که سلحشور روز هشتم اسفند ماه سال ۹۴ دارفانی را وداع گفت.

کارگردان موسی(ع) کیست؟

درگذشت سلحشور بار دیگر توجه‌ها را به سمت سرنوشت سریال موسی(ع) معطوف کرد. به خصوص آنکه سلحشور با وجود بیماری، فیلمنامه این سریال را تکمیل کرده بود. حال در کنار سؤال قدیمی که بودجه ساخت این سریال چطور تأمین خواهد شد، سؤال دیگری نیز مطرح شد که چه کسی در این پروژه تلویزیونی جایگزین مرحوم سلحشور خواهد شد و آخرین کار این هنرمند متعهد را تکمیل خواهد کرد؟ فرزند مرحوم سلحشور در مراسم خاکسپاری پدرش این احتمال را مطرح کرد که جمال شورجه دوست صمیمی سلحشور و البته تهیه‌کننده سریال «یوسف پیامبر(ع)» کارگردانی مجموعه موسی (ع) را بر عهده خواهد گرفت.

یک منبع آگاه با اشاره به اینکه مذاکراتی میان صداوسیما و یک نهاد انقلابی برای تأمین بودجه سریال موسی (ع) در جریان است، گفت: به دلیل شرایط بد مالی صداوسیما قادر به تأمین بودجه نبوده و اکنون مذاکرات با نهاد انقلابی به نتایج خوبی رسیده و تفاهم‌هایی نیز به دست آمده است، اما بحث‌هایی درباره اینکه در قبال تأمین بودجه ساخت سریال، صداوسیما چه امتیازهایی را در نظر خواهد گرفت، ادامه دارد.

وی درباره اینکه چه کسی کارگردانی را برعهده خواهد گرفت نیز گفت: تا زمانی که عقد قرار داد صورت نگرفته نمی‌توان نامی را عنوان کرد، اما به صورت شفاهی توافق برای انتخاب کارگردان صورت گرفته است. این منبع ابراز امیدواری کرد با تأمین هرچه سریع‌تر بخشی از بودجه، روند ساخت سریال موسی(ع) آغاز و باقی بودجه نیز در طول ساخت به پروژه تزریق شود.

جمعه آینده مراسم یادبود چهلمین روز درگذشت مرحوم فرج الله سلحشور هنرمند انقلابی و متعهد سینما و تلویزیون برگزار می‌شود، به نظر می‌رسد به نتیجه رسیدن سرنوشت سریال موسی(ع)، بهترین هدیه‌ برای دوستداران هنر انقلاب باشد که در سوگ سلحشور نشسته‌اند.

 

جام/

برچسب‌ها: , , ,