چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۹
 رئیسی: سیاست آستان قدس حفظ باغات و عدم تغییر کاربری‌ها است/ احداث ۸ زائرسرای جدید در اطراف حرم رضوی   

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در نظر داریم که ۸ زائرسرا در مکان‌های نزدیک به حرم مطهر و ۴ زائرسرا در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس ایجاد کنیم که زائران بتوانند از آن ها استفاده کنند.

به گزارش ندای اصفهان، حجت الاسلام ابراهیم رئیسی در دیدار با شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر و معاونان و مشاوران شهرداری مشهد از همکاری و هماهنگی نهادهای مسئول در امر زیارت به عنوان یک ضرورت یاد و اظهار داشت: حداقل انتظار این است که در مجموعه شهر و مدیریت شهری مشهد مقدس، مسئله زائرمحوری مورد توجه ویژه و در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: مشکلاتی همچون پارکینگ، تردد، اسکان و … در حال حاضر وجود دارد که باید با تجمیع ظرفیت‌ها نسبت به رفع آنها در محدوده حرم مطهر و حریم حرم گام برداریم و بتوانیم زمینه زیارتی آسان و همراه با آرامش و معرفت را برای زائران فراهم آوریم.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حضور زائران در مشهد مقدس محدود به تعطیلات و مناسبت‌ها نیست، تصریح کرد: امروز ارادتمندان حضرت رضا(ع) از هر فرصتی برای تشرف به مضجع منور ایشان استفاده می‌کنند و ما نیز متناسب با این امر باید یک برنامه ریزی منسجم و جامع برای خدمت رسانی در ایام مختلف سال داشته باشیم.

رئیسی با اشاره به هفت بند مورد تأکید مقام معظم رهبری در حکم انتصاب تولیت آستان قدس رضوی، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در این حکم مسائل اساسی و بسیار مهمی را مطرح کردند که همه ما باید خودمان را مخاطب آن ها بدانیم و در راستای تحققشان گام برداریم.

وی با یادآوری تأکیدات رهبر انقلاب اسلامی بر حمایت از محرومان و مستضعفان، گفت: ما در شهر مشهد مقدس برای زائرانی که از نظر اقتصادی متوسط به بالا محسوب می‎شوند، محل اسکان و پارک ماشین داریم، اما جایگاه زائران متوسط به پایین در این شهر کجاست؟ گروه‌های زیارتی و کاروان‌هایی که به زیارت مشرف می‌شوند چه وضعیتی دارند؟ اینها مسائلی است که مجموعه دست اندرکاران باید برای آنها چاره اندیشی کنند.

رئیسی از کمپ‌ها به عنوان محل اسکان در وضعیت اضطرار یاد و عنوان کرد: در شهری که همه روزه زائران از راه‌های مختلف هوایی و زمینی به آن وارد می‌شوند، نباید بنای کار ما بر اسکان در کمپ باشد.

وی افزود: ما باید بررسی کنیم که متناسب با تعداد زائران مکان اسکان وجود دارد یا خیر. اگر موجود هست که باید سامانه‌هایی را برای اطلاع یابی نیازمندان ایجاد کنیم. اما اگر تعداد تخت‌ها کم هستند، یا قیمت‌ها برای عموم زائران مناسب نیست، باید تمهیدی اندیشیده شود.

تولیت آستان قدس رضوی از احداث زائرسراهای ارزان قیمت و دارای دسترسی مناسب به عنوان راه حل رفع این مشکل نام برد و گفت: ما در نظر داریم که ۸ زائرسرا در مکان‌های نزدیک به حرم مطهر و ۴ زائرسرا در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس ایجاد کنیم که زائران بتوانند از آن ها استفاده کنند.

رئیسی با تأکید بر اینکه ما مخالف ایجاد واحدهای تجاری نیستیم، گفت: اما باید توجه داشته باشیم که مسئله اول در مشهد مقدس، مقوله زیارت است. زائران در شهرهای خودشان هم می‌توانند به اموری همچون خرید بپردازد، اما آنچه باید اینجا محور برنامه‌ها و اولویت کارها باشد، زیارت مضجع منور حضرت رضا(ع) است و مابقی مسائل در مرتبه‌های بعد تعریف می‌شوند.

وی همچنین به موضوع معماری ایرانی و اسلامی اشاره و عنوان کرد: امروز در محدوده حرم مطهر فضایی نورانی، معطر و دارای معماری اسلامی و اصیل ایجاد شده است. اما وقتی از این محدوده خارج می‌شویم، اسامی عجیب و نوعی دیگری از معماری و نگاه را مشاهده می‌کنیم که هیچ تناسبی با فضای قدسی حرم مطهر ندارد.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در ساخت و سازهای آستان قدس رضوی و تمام امور عمرانی شهری باید رعایت اصول معماری اصیل اسلامی مورد توجه قرار گیرد، افزود: مجموعه مدیریت شهری نیز باید در این زمینه اقدامات عینی و اجرایی را در دستور کار قرار دهد.

رئیسی همچنین به مقوله صیانت از باغات و فضای سبز اشاره و تأکید کرد: باغات به مثابه شُش‌های شهر هستند و نباید اجازه دهیم که یک اصله درخت هم بدون دلیل قطع شود.

وی با تأکید بر اینکه سیاست ما حفظ باغات و عدم تغییر کاربری و قطع درخت‌ها است، گفت: مسئله ما فقط ساختمان سازی و ایجاد واحد تجاری نیست. به طور قطع منافع اقتصادی برای آستان قدس رضوی مهم است، اما این فرع بر مسئله مهم تری است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: ما بر حفظ باغات آستان قدس رضوی در سراسر کشور تأکید داریم و اگر هم در جایی به دلیل خشکی یا هر مسأله دیگری درختی قطع شد، حتما باید جایگزینی برای آن در نظر گرفته شود.

وی به باغ ملک آباد نیز اشاره و عنوان کرد: ملک آباد تنها محلی برای آستان قدس رضوی نیست، بلکه فضایی است که در تلطیف هوای شهر مشهد بسیار تأثیر دارد و نسبت به حفظ آن باید تلاش کرد.

رئیسی از باغات آستان قدس رضوی به عنوان «حقوقی که مردم از آن بهره مند هستند» یاد و تأکید کرد: با قطع درختان، این حق دچار مخاطره می شود و اگر محاسبه هزینه فایده نسبت به این کار داشته باشیم، در می یابیم که فایده فعالیت هایی مانند ایجاد مجتمع های تجاری در این مناطق، در برابر آنچه از دست می دهیم، بسیار کمتر است.

تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که اعضای شورای شهر در زمینه خدمت رسانی به زائران مطرح کرده بودند، به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: ما باید برای رفع تعدادی از این مسائل اقدامات عاجلی را انجام دهیم. برخی از امور نیازمند برنامه‌ریزی بلند مدت هستند، اما کارهایی را هم می‌توانیم به سرعت انجام دهیم که باید نسبت به آن ها اهتمام داشته باشیم.

رئیسی درباره موضوع ایجاد سایه بان در صحن‌های حرم مطهر که توسط اعضای شورای شهر مطرح شده بود، گفت: در این زمینه نظرات مختلفی مطرح می‌شود که ما بعد از بررسی کارشناسی نسبت به آنها تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی همچنین در زمینه مشکلات برخی مستأجران زمین‌های آستان قدس رضوی، تصریح کرد: استیفای حقوق موقوفه جزو وظایف شرعی تولیت آستان قدس رضوی است. اما ما می‌توانیم با مدیریت مناسب امور را به گونه‌ای پیش ببریم که ضمن حفظ حقوق موقوفه مشکلی برای محرومان و مستضعفان ساکن در اراضی موقوفه به وجود نیاید.

رئیسی درباره ایجاد فضای استراحت موقت برای زائران نیز گفت: این موضوع نیز مسئله است که باید نسبت به آن کار کارشناسی صورت بگیرد و راه حلی اندیشیده شود.

تولیت آستان قدس رضوی بر بهره‌گیری از نظرات گوناگون در راستای خدمت رسانی به زائران تأکید و عنوان کرد: ما در قالب کارگروه‌های تخصصی اقتصادی، فرهنگی، اراضی و موقوفات و امداد مستضعفان با حضور همکاران آستان قدس رضوی، خدام و  عموم فرهیختگان و صاحب نظران درصدد بررسی امور مختلف هستیم و می توانیم امور مشترک بین آستان قدس و شهرداری را نیز در قالب کارگروه‌های مشترک پیگیری کنیم.

 

تسنیم/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز