سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۸
به نقل از کارشناس موسسه واشنگتن و با اشاره به ادعای توقیف محموله تسلیحاتی
 واشنگتن‌پست: آمریکا به دنبال تقویت «میانه‌روها» در ایران و فشار به سپاه است   

کارشناس موسسه واشنگتن می‌گوید آمریکا تلاش می‌کند از یک سو دولت حسن روحانی در ایران را تقویت کند و از سوی دیگر به سپاه برای متوقف کردن «اقدامات ثبات‌زدا» فشار بیاورد.

به گزارش ندای اصفهان، روزنامه واشنگتن پست روز سه‌شنبه در گزارشی با اشاره به توقیف چند قایق در آب‌های بین‌المللی توسط آمریکا و ادعای تلاش ایران برای ارسال سلاح به یمن از طریق این قایق‌ها، به نقل از یک کارشناس آمریکایی نوشته است که واشنگتن به دنبال تقویت «میانه‌روها» در ایران و فشار به سپاه پاسداران است.

«مایکل نایتس» عضو اندیشکده آمریکایی موسسه واشنگتن می‌گوید هرچند این قایق‌ها توقیف شده‌اند، اما هیچ راهی وجود ندارد که بتوان فهمید چند قایق دیگر بوده‌اند که به یمن رسیده‌اند.

وی می‌گوید: «ما داریم تلاش می‌کنیم که به عناصر میانه‌رو تر در دولت (حسن) روحانی (رئیس‌جمهور ایران) کمک کنیم که با رسیدن به ثمرات اقتصادی ملموس‌تر ناشی از رفع تحریم‌ها، پذیرش توافق هسته‌ای از سوی ایران را توجیه کنند.»

نایتس افزود: «اما در عین حال ما داریم تلاش می‌کنیم که به عناصر تندرو سپاه پاسداران انقلاب این پیام را بدهیم که باید از اقدامات ثبات‌زدا از جمله شلیک موشک در خطوط کشتی‌رانی خلیج (فارس) و ارسال سلاح به یمن تحریم‌شده از سوی سازمان ملل، دست بردارند.»

وی می‌گوید در حالی که کاخ سفید تلاش می‌کند «چنین رقصی بین این دو حد داشته باشد»، ارتش آمریکا «این وسط گیر افتاده است.»

یک افسر نیروی دریایی آمریکا هم که خواسته نامش فاش نشود، به واشنگتن پست گفته است که توقیف قایق‌ها به سادگی و بدون مقاومت انجام می‌گیرد، چراکه افرادی که سوار بر این قایق‌ها هستند دلیلی برای مقاومت در برابر نیروهای آمریکایی ندارند و تنها به دنبال پول درآوردن بوده‌اند.

وی همچنین با بیان اینکه بعد از توقیف محموله‌ها، قایق و خدمه آن آزاد شده‌اند، مدعی است: «احتمالا دلیل این کار جلوگیری از ناراحت کردن ایرانی‌ها بوده است، به خصوص به واسطه بازداشت اخیر ملوان‌های ما (از سوی ایران). احتمالا این قایق و خدمه‌اش اندکی بعد دوباره به قاچاق ادامه دهند.»

این در حالی است که به گفته «کوین استفانز» سخنگوی نیروی دریایی آمریکا در منطقه، واشنگتن هیچ حق قانونی‌ای برای بازداشت خدمه این قایق‌ها ندارد، چراکه بازداشت آن‌ها در آب‌های بین‌المللی صورت گرفته و باید خدمه را آزاد کرد.

در هفته‌های گذشته آمریکا، فرانسه و چند کشور غربی دیگر مدعی شده‌اند که چند قایق حامل سلاح را در آب‌های بین‌المللی توقیف کرده‌اند. واشنگتن مدعی ارتباط این قایق‌ها با ایران شده است.

ادعای ارتباط این قایق‌ها با ایران و یمن در حالی مطرح می‌شود که تمامی این محموله‌ها در مناطقی توقیف شده‌اند که محل تردد دزدان دریایی و قاچاقچی‌های بین‌المللی مواد مخدر و تسلیحات است.

به نوشته واشنگتن‌پست، با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که حدود ۱۰ تا ۱۵درصد قایق‌هایی که از این مسیر عبور می‌کنند حامل بار غیرقانونی هستند و این بار تنها شامل اسلحه نیست، بلکه قایق‌ها حامل مواد مخدر و پناهجو نیز هستند.

فارس/

 

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز