پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۷

رسانه‌های غربی از «بزرگ‌ترین افشاگری در تاریخ» نوشتند؛

انتشار 11میلیون سند پولشویی؛ از پادشاه عربستان و امیر‌قطر تا لیونل‌مسی و جکی‌جان

رسانه‌های غربی نوشته‌اند که افشای میلیون‌ها سند محرمانه پرده از ‌فعالیت‌های یک شرکت حقوقی مستقر در پاناما برداشته است که به مشتریان خود کمک می‌کرده دارایی‌شان را پنهان ‌کنند. سیاستمداران صاحب قدرت، ستارگان دنیای ورزش و حتی تبهکاران بین‌المللی از مشتریان این شرکت حقوقی بودند.

به گزارش ندای اصفهان، یک گروه بین المللی از خبرنگاران با انتشار میلیون‌ها برگ سند، چهره‌های سرشناس سیاسی و ورزشی چهان را به پولشویی متهم کرده‌اند.

 

رسانه‌های غربی انتشار این اسناد را “بزرگ‌ترین افشاگری‌ها در نوع خود در تاریخ” خوانده‌اند.

 

روزنامۀ فرانسوی لوموند که در تحقیقات مربوط به کشف و انتشار این اسناد شرکت داشته، اطلاعات منتشر شده دربارۀ فساد مالی رهبران سیاسی و شخصیت‌های جهانی را بی‌سابقه خوانده است.

 

روزنامه آلمانی “زوددویچه” با همکاری شبکه‌ای از ۴۰۰ خبرنگار بین المللی پرده از فعالیت‌های یک شبکه بزرگ پولشویی برداشته است.

 

رسانه‌های غربی نوشته‌اند که افشای میلیون‌ها سند محرمانه پرده از ‌فعالیت‌های یک شرکت حقوقی مستقر در پاناما برداشته است که به مشتریان خود کمک می‌کرده دارایی‌شان را پنهان ‌کنند. سیاستمداران صاحب قدرت، ستارگان دنیای ورزش و حتی تبهکاران بین المللی از مشتریان این شرکت حقوقی بودند.

 

به نوشته خبرگزاری فرانسه، این گروه خبر از افشای مدارک مالی یک شرکت حقوقی بین المللی می‌دهد که مقر آن در پاناما، در آمریکای مرکزی است.

 

 

به نوشته سایت آمریکایی رادیوفردا، از این شرکت حقوقی پانامایی که موساک فونسکا (Mossack Fonseca) نام دارد یازده میلیون سند افشا شده است.

 

در این گزارش ادعا شده این شرکت به ثروتمندانی از سراسر جهان کمک می‌کند تا برای پرداخت نکردن مالیات، پول‌هایشان را در کشورهای دیگر ذخیره کنند.

 

از میان نام‌های افشا شده از مدارک این شرکت می‌توان به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پاولو لازارنکف، نخست وزیر سابق اوکراین، لیونل مسی، بازیکن فوتبال، و پترو پرشنکوف، رئیس جمهور فعلی اوکراین نام برد.

 

روزنامه آلمانی زوددویچه زایتونگ روز یکشنبه پانزدهم فروردین نوشت که در اسناد لو رفته پاناما نام کسانی هم دیده می‌شود که به خاطر داشتن ارتباطات اقتصادی با سازمان‌های تروریستی و یا دولت‌هایی مانند کره شمالی، ایران و سوریه مورد تحریم آمریکا و کشورهای اروپایی بوده‌اند.

 

گروه افشاکننده این اطلاعات که کنسرسیوم بین المللی روزنامه‌نگاران تحقیقی یا «آی‌سی‌آی‌جی» (ICIJ) نام دارد می‌گوید که برای دست یافتن به این اطلاعات ایمیل‌های مربوط به بیش از ۴۰ سال گذشته و جزئیات گذرنامه‌های افراد زیادی را بررسی کرده است.

 

گروه «آی‌سی‌آی‌جی» که یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در واشنگتن دی‌سی، پایتخت آمریکا است، یافته‌های خود را در قالب گزارشی به نام «اسناد پاناما» منتشر کرده‌است.

 

از زمان دستیابی به این مدارک، این روزنامه اطلاعات بدست آمده را با صد مؤسسه خبری و نزدیک به ۴۰۰ روزنامه‌نگار از ۸۰ کشور مختلف دنیا در میان گذاشته‌است.

 

بنا بر گزارش‌ها، «اسناد پاناما» حاوی نام ۷۲ نفر از سران سیاسی کنونی یا سابق در سراسر جهان است. برخی از این افراد شامل دیکتاتورهای سرشناس هم می‌شوند.

 

این اطلاعات در برگیرنده ۵/ ۱۱ میلیون سند از جمله شامل ایمیل، گردش‌های حساب‌های ملی، کپی پاسپورت و سایر مدارک مشتریان شرکت “موساک فونکسا” است.

 

ادوارد اسنودن، که در سال ۲۰۱۳ اسرار سازمان امنیت ملی آمریکا را در خصوص شنودهای تلفنی از شهروندان آمریکای برملا ساخته بود و از آن سال در کشور روسیه به سر می‌برد، روز یک‌شنبه در توئیتی نوشت که این افشاگری، که در خصوص فساد مالی است، بزرگترین افشاگری روزنامه‌نگاری اطلاعاتی در تاریخ به حساب می‌آید.

 

 

نام چه کسانی در این اسناد آمده است؟

این اطلاعات شامل جزئیات شرکت‌هایی است که به خانواده‌های دیکتاتور سابق مصر، حسنی مبارک، معمر قذافی، دیکتاتور لیبی مربوط‌اند.

 

دویچه وله نوشته است: “معتمدان” ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، رئیس‌جمور چین، امیر قطر، پادشاه عربستان، امیر امارات، رئیس‌جمهور آرژانتین، پروشنکو رئیس‌جمهور اوکراین، زیگموندور گونلاگسون نخست‌وزیر ایسلند و انیس مخلوف پسرخاله بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه و میشل پلاتینی از جمله مشتریان این شرکت هستند.

 

گروه “آی‌سی‌آی‌جی” مدعی شده که شبکه‌ای از نزدیکان ولادیمیر پوتین را کشف کرده‌است که در پول‌شویی بیش از دو میلیارد دلار دست دارد.

 

در بخش دیگری از این اسناد به شرکت‌هایی با فعالیت‌های مشابه اشاره شده که نخست‌وزیران ایسلند و پاکستان، فرزندان رئیس‌جمهوری آذربایجان، پادشاه عربستان سعودی و برخی دیگر از شخصیت‌های جهانی آنها را اداره می‌کنند.

 

در فهرست مشتری‌های این شرکت نام لیونل مسی، ستاره آرژانتینی دنیای فوتبال و حتی نام خوان پدرو دامیانی از اروگوئه، یکی از اعضای هیئت بررسی تخلفات مالی فیفا نیز به چشم می‌خورد.

 

به گزارش سایت رادیوفرانسه، بر اساس “اسناد پاناما” نزدیکان عالیترین مقامات چین از جمله رییس جمهوری کنونی این کشور، “شی جینپینگ”، با ایجاد شرکت های ساختگی ثروت های خود را در “بهشت های مالیاتی پنهان کرده‌اند.”

 

دست کم هشت تن از اعضای قدیمی و فعلی کمیتۀ دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین دارایی های خود را در همین بهشت های مالیاتی پنهان کرده اند. برای نمونه، اسناد پاناما بر نقش “دنگ جیاگی” همسر خواهر بزرگ رییس جمهوری کنونی چین در پنهان کردن این دارایی‌ها تأکید کرده‌اند.

 

در سال ۲۰۰۹ “دنگ جیاگی” تنها سهامدار دو شرکت چینی در جزایر “ویرجین” بریتانیا بوده که از مهمترین بهشت‌های مالیاتی به شمار می روند. با این حال، رییس جمهوری چین، “شی جینپینگ”، از زمان روی کار آمدنش در اواخر سال ۲۰۱۲ یکی از اهداف مهم خود را مبارزه با فساد در درون حزب کمونیست این کشور و خارج از آن اعلام کرده بود.
“اسناد پاناما” نشان می دهند که “جکی جان” از هنرپیشه های سینمای هُنگ کُنگ دست کم دارای شش شرکت ساختگی در بهشت های مالیاتی بوده است.

 

برای شرکت پانامایی “مُساک فونسِکا” که سازندۀ شرکت های ساختگی برای فرار مالیاتی یا پنهان کردن ثروت های غیرقانونی به شمار می رود، چین در واقع معدن مشتریان ثروتمند است.
“کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران جستجوگر” پیش از این در ژانویه سال ۲۰۱۴ نشان داده بود که ۲۲ هزار ثروتمند چین یا هُنگ کُنگ برای پنهان کردن ثروت هایشان به ایجاد شرکت های ساختگی مبادرت کرده اند. در سال ۲۰۱۲ نشریۀ آمریکایی “نیویورک تایمز” نوشته بود که ثروت خانوادۀ نخست وزیر پیشین چین، “ون جیابائو”، به ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار می رسد.

 

 

واکنش‌ها/ روسیه: کار سیا (CIA)است

سخنگوی رئیس‌جمهوری روسیه ‌می‌گوید این مدارک، اطلاعات تازه‌ای ندارد و به طور خاص درباره خود آقای پوتین چیزی نمی‌گوید.

 

به گفته آقای پسکوف، هدف داخلی از انتشار این اسناد شخص ولادیمیر پوتین است تا موضع او را در انتخابات پیش رو ضعیف کند.

 

بی بی سی نوشت: آنطور که سخنگوی کاخ کرملین توصیف کرده، هدف بین المللی انتشار چنین اسنادی هم “پوتین‌هراسی” است.

 

او دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا را به دست داشتن در انتشار اسناد پاناما متهم کرد و گفت که کرملین گروه روزنامه‌نگارانی را که در این‌باره تحقیق می‌کردند می‌شناسد و می‌داند که بعضی از آن‌ها اعضای سابق سیا (سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا)، وزارت خارجه ایالات متحده و دستگاه‌های اطلاعاتی دیگر بوده‌اند.

 

پسکوف برای روزنامه‌نگاری تحقیقی ابراز تاسف کرده و گفته است که دفتر ریاست جمهوری گمان می‌کرد قرار است اطلاعات جدیدی منتشر شود.

 

در سوئد مسئولان گفته‌اند درباره اسناد منتشر شده تحقیق می‌کنند تا ببینند آیا از قوانین سوئد در این زمینه سواستفاده شده است یا نه.

 

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور از انتشار این اسناد استقبال کرده و گفته که انتشار آنها نشانه خوبی است که بتوان با تحقیقات قضایی از فرار مالیاتی جلوگیری کرد.

 

در بریتانیا، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه گفته است که در ماه می‌ اجلاسی درباره فساد برگزار می‌شود و بحث درباره این اسناد و پیامدهای آن در اجلاس ادامه خواهد داشت.

 

 

اعتراض شدید موساک فونکسا به انتشار اسناد مشتریان خود

به نوشته دویچه وله آلمان، شرکت حقوقی “موساک فونکسا” با انتقاد شدید از افشای اسناد محرمانه خود در رسانه‌ها اعلام کرده است که از ۴۰ سال پیش به مشتریانی از سراسر جهان خدمات ارائه می‌کند و “هرگز به دلیل انجام فعالیت غیرقانونی محکوم نشده” است.

 

جورج ماسکولو، مدیر شبکه تحقیقی روزنامه زوددویچه، معتقد است انتشار اسناد این شبکه پولشویی بازتاب وسیعی در عرصه سیاسی خواهد داشت.

 

او در گفتگو با شبکه سراسری تلویزیون آلمان تصریح کرد: «تأسیس یک شرکت فرضی و جا به جایی پول از نظر قانونی ممنوع نیست. اما کسی که به دنبال چنین راهکارهایی می‌گردد اغلب دلیلی غیراخلاقی برای پنهان ‌کردن دارایی خود دارد.»

 

جام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715