یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵

معرفی کتاب/

روایتی از زندگی و زمانه آیت الله سیدعلی خامنه ای

نشر سایان، ناشر دایره المعارف های مصور تاریخی، تاکنون مستنداتی خلاقانه از مهمترین مسایل تاریخ ایران و انقلاب اسلامی ارایه داده است.یکی از این مستندات در قالب کتاب "روایتی از زندگی و زمانه آیت الله سیدعلی خامنه ای" به چاپ رسیده است.

ندای اصفهان-سرویس فرهنگی/

نشر سایان، ناشر دایره المعارف های مصور تاریخی، تاکنون مستنداتی خلاقانه از مهمترین مسایل تاریخ ایران و انقلاب اسلامی ارایه داده است.یکی از این مستندات در قالب کتاب “روایتی از زندگی و زمانه آیت الله سیدعلی خامنه ای” به چاپ رسیده است.

تهیه و تنظیم این کتاب را جعفر شیرعلی نیا، متولد بهمن 57 و دانش آموخته رشته فیزیک هسته ای؛ نویسنده ی مستقل، محقق و پژوهشگر مسایل ایران معاصر، انجام داده است.این کتاب بیست و دومین اثر اوست که در سال 94 با شمارگان 10000جلد منتشر شده است. دو کتاب دیگر از همین نویسنده “دایره المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق” و “دایره المعارف مصور تاریخ زندگی امام خمینی” که توسط همین نشر(سایان) منتشر شده، با استقبال فراوان مخاطبین و کارشناسان مواجه شده است.

اهالی نشر سایان ضرورت پرداخت به موضوع کتاب را این گونه بیان کرده اند:

از نیمه خرداد 1368 تا امروز بیش از ربع قرن از رهبری آیت الله خامنه ای می گذرد، سال هایی که پیرامون ایران همواره متلاطم بوده، تلاطم هایی که برخی از آن ها می توانست پای ایران را دوباره به جنگی ناخواسته بکشاند، از جنگ دوم خلیج فارس گرفته تا فجایع افغانستان در دوران حکومت طالبان، از حمله آمریکا و متحدانش به افغانستان و بعد عراق گرفته تا موج داعش که منطقه را با چالش های جدی رو به رو کرده است.اما هیچ کدام ثبات و آرامش حکومتی را که کمتر از 40سال از تولدش می گذرد متلاطم نکرده.در حالی که آمریکایی ها آشکارا از برنامه ریزی هایشان برای سرنگونی جمهوری اسلامی می گویند هیچ کدام از ناآرامی های داخلی ثبات ایران را بر هم نزده و حتی یک انتخابات جمهوری اسلامی با یک روز تاخیر مواجه نشده.آخرین مصاف طی شده تحریم هایی بود که صراحتا از فلج کننده بودنش می گفتند و رییس جمهور آمریکا رسما اعلام کرد سخت تر از آنچه بر ایران گرفته اند ممکن نبود.اما ایران همچنان باثبات است و به  نظر می رسددر حال برداشتن آخرین قدم های عبور از چالش سخت تحریم است.این روزها بسیار در دنیا علاقه دارند درباره آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بیشتر بدانند.رهبری که ایران را از چالش های زیادی حفظ کرده است. این کتاب روایتی از 75 سال زندگی آیت الله سیدعلی حسینی خامنه ای است که 25 سال از این هفتاد و پنج سال را رهبر انقلاب اسلامی بوده است.

در ادامه به منظور آشنایی بیشتر، فصل بندی این کتاب ارایه شده است:

این کتاب 9 فصل دارد؛ فصل هایی که از تولد سیدعلی خامنه ای در فروردین 1318 آغاز شده و تا 75سال بعد از آن را تا فروردین 1393 روایت می کند.گرافیک مناسب صفحات با هنرمندی شاپور حاتمی رقم خورده است.

فصل اول «متولد فروردین» روایت روزهای آغازین زندگی سید علی خامنه ای است.روایت روزگار کودکی، مکتب، دبستان و ورود به حوزه علمیه تا قبل از هجرت به قم.در این فصل روایت هایی می بینید از چگونگی پیوند سیدعلی با درس دین، قرآن، شعر و رمان ادبیات دنیا.

فصل دوم «روزهای مبارزه» از روزهای هجرت حجت الاسلام خامنه ای به قم و شرکت در مجالس درس علمای قم است.در این میان آشنایی با آیت الله خمینی و همراهی با شاگردان او، دوران جدیدی در زندگی اش رقم زد؛ دورانی سخت و پرچالش.شش بار زندان و بارها بازجویی تنها بخشی از چالش های این دوره بود. او در این دوران روحانی ای مبارز، روشنفکر، اهل قلم و ترجمه و محبوب بسیاری از جوانان مبارز بود و هم روحانی ای باسواد و متخصص در حوزه تفسیر قرآن و نهج البلاغه.

فصل سوم «اوج انقلاب» با آخرین بازداشتش آغاز می شود و این بار به جای زندان به سیستان و بلوچستان تبعید می شود. در حالی که او وبسیاری از رهبران مبارزه در تبعید یا زندان بودند و فضای ناامیدی بسیاری را در برگرفته بود. پس از اتفاقات سال 56مردم به میدان مبارزه آمدند و ناظران داخلی و خارجی را شگفت زده کردند.آقای خامنه ای نیز از تبعیدگاه به مشهد بازگشت. شهری که کاملا متفاوت از روزهایی بود که او از این شهر رفته بود.تشکیل شورای انقلاب حضور او را در تهران پررنگ تر و در پایتخت ماندگار کرد.این فصل با روزهای پرشوری که به پیروزی انقلاب ختم شد پایان می یابد.

فصل چهارم «روزهای سخت» با روزهای پس از پیروزی آغاز می شود.آقای خامنه ای با حوزه فرهنگ مانوس تر بود تا سیاست.اما مردان سیاسی انقلابی حضور بیشتر او را در جمع خودشان می خواستند.حضور در تشکیلات سیاسی انقلاب با اضافه شدنش به جمع اعضای شورای انقلاب پررنگ تر شد و پس از پیروزی نیز حوادث و نیازهای انقلاب هرروز مسئولیتی جدید به دوشش گذاشت.حضور در شورای عالی دفاع، نمایندگی مجلس، سرپرستی سپاه و امام جمعه ی تهران تنها بخشی از مسئولیت هایش بود که با انفجار ششم تیرماه 1360 همه معلق شدند.

فصل پنجم «دولت ناهماهنگ» به دوران ریاست جمهوری حجت الاسلام خامنه ای می پردازد؛ روزهایی که پس از انفجاری مهیب بخش زیادی از مسئولین انقلاب شهید شده بودند.آقای خامنه ای سومین رییس جمهور کشور و اولین رییس جمهور روحانی شد.سال اول دورانی جدید در سایه همدلی مسئولان با پیروزی های بزرگ همراه بود.اما به تدریج دسته بندی ها و اختلافات شکل گرفت.حجت الاسلام خامنه ای علیرغم میل باطنی اش بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و پس از پیروزی به ناچار با معرفی نخست وزیر پیشین به مجلس موافقت کرد.اما این دوران تا پایان با چالش های زیادی همراه بود.

فصل ششم «جانشین امام» آغاز دورانی بسیار سخت تر از روزهای گذشته است.ناظران خارجی مدت ها در انتظار پایان زندگی امام خمینی بودند تا شاهد درگیری های خونین پس از آن باشند.کمترین چالشی در ایران ایجاد نشد.آیت الله خامنه ای که از شاگردان و یاران نزدیک امام بود، در مجلس خبرگان به رهبری برگزیده شد.اصلاحات قانون اساسی که از زمان امام آغاز شده بود، تکمیل شد و پس از رای مردم تغییراتش تصویب شد.از آن پس کشور به صورت ریاست جمهوری اداره می شد و هاشمی رفسنجانی دوست و همراه قدیمی اش اولین رییس جمهور دوران رهبری اوبود.روزهای ریاست جمهوری او«دوران سازندگی» نام گرفت و در کنار بازسازی خرابی های جنگ، کشور با چالش های فراوانی در حوزه اقتصاد و فرهنگ رو به رو شد.

فصل هفتم «سال های پرحادثه» با ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی آغاز می شود؛ رییس جمهوری که با شعار توسعه سیاسی به پیروزی رسید و دولتی که به «دولت اصلاحات» مشهور شد.اصلاح طلبان با پیروزی در انتخابات مجلس ششم روزگاری جدید و پرچالش را رقم زدند و بحران های پیاپی کشور را فرا گرفت.روایت این روزهای پرالتهاب را در این فصل می بینید و می خوانید.

از دیگر مسایل مهم این فصل، گشایش پرونده هسته ای و فرورفتن جهان در جنگ است.رهبری در این دوران با تقاضاهایی بسیار متضاد رو به رو بود.مخالفان اصلاح طلبی از رهبری تقاضای برخورد تند با اصلاح طلبان را داشتند و دولتی ها انتظار حمایت از دولت را.مدیریت رهبر در این سال های پرچالش در حوزه داخل و حوزه بین المللی حاوی نکات خواندنی بسیاری است که در این فصل آن ها را می بینید و می خوانید.

فصل هشتم «بازگشت» با پیروزی محمود احمدی نژاد کاندیدای کمتر شناخته شده نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز می شود.موافقان و مخالفان او این دوره را دوره بازگشت می دانستند؛ موافقان، بازگشت به اصول انقلاب و روحیات انقلابی و مخالفان، بازگشت به معنای عقبگرد.دولتی که با حمایت رهبری حجم شدید انتقادات را پشت سر گذاشت و ماندگاری اش را مدیون مدیریت رهبر انقلاب بود.اتفاق شیرین این دوران شرکت 40میلیونی مردم در انتخابات ریاست جمهوری دهم بود اما تلخی وقایع پس از انتخابات دهم از شیرینی و تاثیرگذاری این اتفاق مهم کاست.ایران با مدیریت آیت الله خامنه ای با تبحری مثال زدنی بحرانی را که می توانست کشور را تا لبه پرتگاه پیش ببرد پشت سر گذاشت.اندکی بعد که تعدادی از کشورهای عربی یکی پس از دیگری از هم فروپاشیدند، عمق استحکام جمهوری اسلامی مشخص شد.

فصل نهم «تدبیر و امید» فصل کوتاهی است که با پیروزی حسن روحانی آغاز می شود.حسن روحانی در تبلیغات انتخاباتی از تغییر نحوه تعامل با دنیا گفته بود و سیاست خارجی از مهم ترین محورهای تبلیغاتی او بود.پیروزی او با شعار «دولت تدبیر و امید» روزهای جدید را رقم زد؛ روزهایی که با امیدواری های بسیاری آغاز شد و هم اکنون نیز در خوف و رجا ادامه دارد.

فصل پایانی کتاب با آغاز بهار 1393 و نامگذاری این سال به نام سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» پایان می یابد.در بیست و نهمین روز این بهار سه ربع قرن از تولد آیت الله خامنه ای گذشت و کمتر از دوماه پس از آن، 14خرداد 1393 ربع قرن است که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715