سه شنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان
 دلایل تأخیر چند روزه در جریان زاینده‌رود/ آب ۱۶ فروردین در سد آبشار   

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان با اشاره به دلایل تأخیر چند روزه در جریان زاینده‌رود گفت: بر اساس تصمیمات صورت گرفته قرار است که آب ۱۶ فروردین در بستر رودخانه زاینده‌رود جریان داشته باشد.

به گزارش ندای اصفهان ، اسفندیار امینی با اشاره به باز نشدن زاینده‌رود در زمان مقرر و تأخیر نزدیک به ۵ روزه در جریان آب اظهار داشت: در حال حاضر تصمیم بر این شده که آب به گونه‌ای از سد باز شود تا ۱۶ فروردین در سد آبشار قرار گیرد و تا پایان نیاز آبی کشاورزان این آب در بستر رودخانه زاینده‌رود اصفهان جریان داشته باشد.

وی افزود: همچنین قرار است که هر ۱۸ روز یک بار، جلسه کمیته ۵ نفره ذیل شورای عالی آب برای بررسی وضعیت حوضه آبریز زاینده‌رود و جریان آن در بستر رودخانه زاینده‌رود برگزار شود تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

رئیس انجمن خبرگان کشاورزی اصفهان تصریح کرد: تصمیم به این صورت است که از ۱۶ فروردین آب با دبی ۳۲ متر در ثانیه در محل سد آبشار باشد و تا پایان نیاز آبیاری گندم نیز ادامه داشته باشد.

وی پیرامون اینکه چرا آب در زمان مقرر و تاریخ ۱۰ فروردین دوباره در زاینده‌رود جریان پیدا نکرد، تصریح کرد: سرد شدن هوا و کمبود منابع آبی و محدودیت‌های بارندگی سبب شد که آب با تأخیر باز شود.

امینی با انتقاد از اتفاقات صورت گرفته در این زمینه افزود: به هر حال، زمانی کشاورزان از جریان نیافتن آب در رودخانه ضرر نمی‌کنند که زاینده‌رود در طول سال جریان داشته باشد و در چاه‌ها و قنوات کشاورزان نیز آب باشد زیرا باید متناسب با نیاز گیاه، به آن آبرسانی شود.

وی با بیان اینکه این موضوع به بارندگی‌ها، متوسط درجه حرارت و رطوبت بستگی دارد، ادامه داد: متأسفانه در سال‌های گذشته به دلیل مشکلاتی که برای حوضه آبریز زاینده‌رود ایجاد شد، اجبار بر این بوده که گیاه خود را با شرایط آبی موجود وفق دهد و این موضوع، مشکلات بسیاری را به دنبال داشته است.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ایرانی بخرید
ایرانی بخرید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
میدان نیوز
میدان نیوز
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات
تبلیغات
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق