پنج شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۴
 ادامه ماجرای سوئیفت/ روحانی یا فیشر؛ چه کسی راست می‌گوید؟   

رییس جمهور اتریش روز دوشنبه رسماً از استمرار تحریم سوئیفت و البته دیگر تحریم‌های بانکی ضد ایرانی گفت؛ و برداشت آنها را به برداشته شدن اقدامات مهم باقیمانده‌ ایران منوط کرد. اما چرا با گذشت بیش از سه ماه از اجرای برجام هنوز خبری از لغو تحریم‌ها نیست؟

ندای اصفهان – سرویس سیاسی، «در خصوص تحریم سوئیفت؛ باید بگویم اتریش به تنهایی نمی‌تواند این تحریم را بردارد، و تا آنجا که می‌دانم اروپا نیز به تنهایی نمی‌تواند چنین کند؛ بلکه این جامعه بین المللی است که باید رسیدگی کند. در این زمینه آمریکا هم نقش آفرین است.» هاینس فیشر گفت، در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما. سفر کنسل شده‌ی روحانی به وین، هیچ دستاوردی اگر نداشت؛ دست‌کم موجبات رو شدن دروغ بزرگ «رفع تحریم‌های بانکی» شد. رییس جمهور اتریش روز دوشنبه به عنوان یکی از مقامات بلندپایه‌ی اروپا رسماً از استمرار تحریم سوئیفت و البته دیگر تحریم‌های بانکی ضد ایرانی گفت؛ و برداشت آنها را به برداشته شدن گام‌ها و اقدامات مهم باقیمانده‌ی ایران منوط کرد. اما چرا با گذشت بیش از سه ماه از اجرایی شدن برجام هنوز خبری از لغو تحریم‌ها نیست؟ منظور آقای فیشر از «گام‌ها و اقدامات مهم باقیمانده‌ی ایران» چیست؟ مگر نه اینکه دولت روحانی تاکنون به اذعان آژانس به تمامی تعهداتش در خصوص برجام عمل کرده است؟ مگر نه اینکه روحانی سال گذشته و در هم‌چه روزهایی می‌گفت:«ما هیچ توافقی را امضا نمی‌کنیم، مگر آنکه در همان روز تمام تحریم‌ها لغو شود»؟! بالأخره چه کسی راست می‌گوید: روحانی یا فیشر؟!

نه ال‌سی باز شد، نه سوئیفت/ کارشناسان: ادعای رفع تحریم سوئیفت دروغ است!

«در همین تجربه چند ساعته امروز هزار ال‌سی در بانک‌های مختلف باز شد و این نشان داد آنها که می‌گفتند باور نکنید، اشتباه می‌کردند!» خبری که روحانی همان روز اجرای برجام رسانه ای کرد: بیست و هفتم دی ماه؛ روزی که کلاً بانک‌ها و ادارات اروپایی تعطیل بودند؛ چون یکشنبه بود! اصلاً احتمالاً همین شد که آن هزار ال‌سی هم مثل باقی مفاد تعهدات غرب در توافق، معطل ماند. شاید اگر مذاکره کنندگان وزارت خارجه یک روز غیر تعطیل را برای اجرای توافق در نظر گرفته بودند، حرف روحانی آن هم به این ترتیب زیر سؤال نمی‌رفت! به هر روی این ادعا همان زمان با واکنش گسترده مواجه شد؛ بیشتر کارشناسان معتقد بودند وقتی هنوز تحریم سوئیفت پا برچا است، گشایش ال‌سی آن هم هزار تا، آن هم در روز تعطیل مدعایی عوام‌فریبانه است.

از آن جمله، محمد سلیمانی نماینده تهران گفت: در روزهای شنبه و یکشنبه بانک های غربی و خارجی عموماً تعطیل هستند. آقای رئیس جمهور بر چه اساسی گفتند که ۱۰۰۰ ال سی باز شده است؟

امیرآبادی نماینده قم اظهار داشت: به نظر می‌رسد مقداری باور اینکه روز شنبه فرمان رئیس‌جمهور آمریکا صادر و روز یکشنبه عملیاتی شود و در همان روز یکشنبه ۱۰۰۰ ال‌سی باز شود، برای ما که در کمیسیون برنامه و بودجه بوده‌ایم و با مسئولان دولت قبل و فعلی درباره نحوه بازگشایی ال‌سی همواره صحبت کردیم و مشکلات موجود در این زمینه را می‌دانیم، سخت است.

مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی  نیز گفت: گشایش هزار ال سی نمادین است، زیرا ال سی در روز‌های شنبه و یکشنبه باز نمی‌شود و اقدامات لازمه هنوز انجام نشده است. همچنین فولادگر رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس نیز بیان داشت: ممکن است در آن روز درخواست‌هایی برای باز شدن ال‌سی ارسال شده باشد یا تقاضاهایی از قبل مطرح شده باشد اما اینکه در همان روز یک‌هزار ال‌سی باز شده باشد، با توجه به رویه‌ای که در سیستم بانکی و ارزی وجود دارد، امکان‌پذیر نیست.

عسگراولادی از فعالان برجسته اقتصادی نیز ابراز کرد: وقتی تحریم سوئیفت هنوز برقرار است و تازه شاید ۱۰ روز دیگر برداشته شود، چگونه باید انتظار بازگشایی ال سی داشته باشیم. متاسفانه علی‌رغم اخبار منتشر شده درباره لغو تحریم‌های سوئیفت، تحریم سوئیفیت همچنان پابرجاست و لغو آن دروغ است.

چرا با گذشت نزدیک به سه ماه از اجرای برجام، تحریم‌ها لغو نشده است؟

«تحریمهای مالی و اقتصادی کلاً در مرحله‌ی اول یک‌جا برداشته خواهد شد.» عراقچی می‌گفت، یک سال پیش! وقتی هنوز مذاکرات اتمی در جریان بود. همان زمان هم کارشناسان، نسبت به موکول شدن انجام تعهدات اطراف غربی مذاکرات به اجرای کامل تکالیف ایران روی زمین، با توجه به بدعهدی امریکایی‌ها ابراز نگرانی می‌کردند. با این همه این تیم مذاکره کننده‌ی دولت روحانی با آسمان و ریسمان کردن، کلاً حتی احتمال هم‌چه چیزی را منکر می‌شد. فیلم زیر یکی از همان مصاحبه‌ها است؛ سید عباس عراقچی در گفتگو با خبر بیست و سی صراحتاً از لغو تمام تحریم‌ها در همان روز اجرای توافق سخن می‌گوید:

گذشت زمان اما خیلی چیزها را روشن کرد؛ برجام اجرا شد، تأسیسات هسته‌ای فوردو، نطنز و اراک یکسره ویران شد اما هم‌چنان خبری از لغو تحریم‌ها نیست! امریکایی‌ها تمایلی به تکمیل تعهداتشان در قبال ایران ندارند، آنها هر چه که می‌خواستند از یک معامله‌ی چرب و نرم به‌دست آوردند، و حالا وقتی که پای حساب و کتاب به میان کشیده می‌شود، از عمل به تعهداتشان شانه خالی می‌کنند. از طرف دیگر اما دست دولت روحانی خالی است؛ او تمام ابزارهایی را که برای چانه‌زنی در برابر اطراف زورگو در اختیار داشت، از همان آغاز مذاکرات، از سربند توافق ژنو، ویران کرده است. از تأسیسات فردو گرفته تا غنی‌سازی بیست درصدی، و تا آب سنگین اراک که قلب آن با بتن پُر شد؛ همه و همه را استفاده کرده است. به این ترتیب و در حالی که ایران تاکنون و به گواه آزانس بین المللی انرژی اتمی تمام تکالیفش را روی زمین مو به مو وفق نص برجام انجام داده، اما طرف غربی تنها به اعلام لغو تحریم‌ها آن هم فقط روی کاغذ بسنده کرده است. آن تکه کاغذی که ظریف و دار و دسته به عنوان دستاورد فتح الفتوح(!) برجام، دشت کرده بودند، حالا به هیچ کارشان نمی آید. آمریکایی‌ها و دیگر اطراف غربی ماجرا عملاً هرطور که بخواهند درباره‌ی لغو و یا عدم لغو تحریم‌ها رفتار می‌کنند.

بازگذاشتن دست طرف‌های غربی برای اعمال تحریم‌های جدید و البته به رسمیت شناخته شدن تحریم‌های غیرهسته ای، اشتباه مُهلک دیگر دولت حقوقدانان بود. حالا امریکایی‌ها هر تحریمی را که رفع آن باب میلشان نیست، به بهانه‌ی موشکی و یا تروریسم و یا هرچه حفظ می‌کنند، و یا تحریمهای تازه را به همین بهانه می‌نویسند. دولت اما نه تنها مدافع حقوق مردم نیست، بلکه در مواردی مع‌الاسف به یک «توجیه‌گر» برای پیمان‌شکنی غرب تبدیل شده است. آسمان-ریسمان بافتن‌های قبل از توافق ادامه دارد؛ مذاکره کنندگان دولت حقوقدان، برای آنکه کلاهی را که سرشان رفته پنهان کنند، چاره ای جز این نمی‌بینند!

«سوئیفت» البته تنها مشکل مردم با برجام نیست، اگرچه به نمادی برای سنجش تعهدات غرب و راستگویی مسؤلین دولت تدبیر بدل شده است.

بعیدی نژاد: رییس جمهور اتریش در جریان نیست!

در تازه‌ترین نمونه از این «توجیه‌گری»ها، حمید بعیدی‌نژاد یکی از اعضای تیم مذاکره کننده‌ی دولت تدبیر، روز گذشته در کانال تلگرامش رسماً رییس جمهور اتریش را به «بی اطلاعی» نسبت به ماجرای برجام متهم کرد! جرم هاینس فیشر این بود که حرفی غیر از داستان‌هایی که ظریف و روحانی برای مردم می‌گفتند، گفته بود. این البته یکی از احتمالاتی بود که بعیدی نژاد مطرح کرد؛ وی به عنوان فرضیه‌ی دوم برای ماله‌کشی سخنان فیشر نوشت:

«فرضیه دوم آنکه آقای رئیس جمهور اتریش بدلیل عدم احاطه به تمام جزئیات بحث، موضوع لغو تحریم سوئیفت را با بحث مشکلات مربوط به لغو محدودیتهای بانکهای بزرگ و تحریمهای موسسات آمریکایی که موضوع اصلی بحث وی بوده است در یک مجموعه مورد توجه قرار داده باشد. بحث سوئیفت کلا یک بحث جزئی و ریز تخصصی است که عدم اطلاع کافی در مورد جزئیات آن از سوی یک رئیس جمهور که با بحث‌های سیاست گذاری و کلان مدیریت سیاسی کشور سر و کار دارد، امری عجیب و غیر منتظره محسوب نمی‌شود.»

البته ادعای استاد در خصوص احتمال اشتباه خبرنگار در حالی صورت می‌پذیرد که «خبرگزاری صدا و سیما» غیر از متن، فیلم مصاحبه با رییس جمهور اتریش را هم بارگذاری کرده بود!

دانشجو

 

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز