شنبه ۰۴ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۴
یک حقیقت مردمی/
 ویژگی های نوروز ایرانی مسلمان +مداحی سید رضا نریمانی   

ایرانی زیرک مسلمان نوروز باستانی را با عقیده خود و به شکل دلخواه خود تغییر داد؛ قالب نوروز را و صورت نوروز را نگه داشت و محتوای آن را عوض کرد... (صوت)

ندای اصفهان- محمد شمس آبادی/

«نوروز باستانی نوروز پادشاهان بود، فرصتی برای سلاطین و مستبدان بود برای اینکه شکوه خود و عظمت ظاهری خود را به رخ ملت ها بکشانند. بنشینند از آنها هدیه بپذیرند.

اما ایرانی مسلمان این نظم را، این قالب را به نفع خود تغییر داد. اگرچه این تغییر به صورت دفعی انجام نگرفته است اما شما امروز بعد از گذشتن قرن ها مشاهده می کنید که نوروز بهانه ای و وسیله ای است برای ارتباط قلبی میان مردم و میان مبدأ عظمت یعنی ذات باری تعالی.

در نوروز ایرانی حقیقت نوروز یک حقیقت مردمی است. مردم به واسطه نوروز با یکدیگر باصفا و بامحبت برخورد می کنند. مردم به یکدیگر تبریک می گویند و هدیه می دهند. سنت باستانی و پادشاهی، امروز بعد از گذشت سال ها و قرن ها در نوروز وجود ندارد. بنابراین این نوروزی که ما داریم نوروز باستانی نیست، نوروز ایرانی است، نوروز ملت مسلمانی است که از فالب این مراسم کهن توانسته است برای خود سرمایه ای فراهم کند و به سمت هدف های خود پیش برود». (مقام معظم رهبری)

دریافت فایل صوتی این کلیپ: دانلود

 

سال 95

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پویش ملی افتخارم ایران (کلیک کنید جایزه ببرید!)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق