شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۴
محل فروش در همین دارالطباعه است!
 فرهنگ اصفهان در سالی که گذشت   

سال ۱۳۹۴ با همه فراز و نشیب‌ها و رویدادهای تلخ و شیرینش گذشت. نگاهی به پشت سر شاید بتواند به ما هشدار دهد که چه کارهای نکرده‌ای داریم که باید در سال نو انجامش دهیم. مروری چند دقیقه‌ای بر یک سال فرهنگ استان اصفهان...

ندای اصفهان- مهدی ساغری زاده/

سال ۱۳۹۴ با همه فراز و نشیب‌ها و رویدادهای تلخ و شیرینش گذشت. نگاهی به پشت سر شاید بتواند به ما هشدار دهد که چه کارهای نکرده‌ای داریم که باید در سال نو انجامش دهیم. مروری چند دقیقه‌ای بر یک سال فرهنگ استان اصفهان با بهره‌گیری از پایگاه‌های خبری ندای اصفهان، صاحب‌نیوز، رویش‌نیوز، هنرما، اصفهان بیدار، کانون خبر، تسنیم و ایمنا:

نمایشگاه عفاف و حجاب در سمیرم

فروردین با نمایشگاه عفاف و حجاب در سمیرم پایان یافت، اما هنوز کسی از مجلس و دولت به مردم پاسخ نداده است که چرا پارچه چادری این‌قدر گران است؟ و آن هم بیشتر از مملکتِ سریال‌های رنگارنگ می‌آید؟

هنوز در فکر فرهنگ و صنعت کره بودم که واگن‌های چینی مترو مرا در فکر فرو برد که مگر خودمان نمی‌توانیم تولید کنیم؟ گفتم مترو، یادم افتاد که اواخر فروردین اتفاق مهمی در نزدیکی شهرداری اصفهان افتاد:

کشف پایه‌های کاخ جهان‌نمای اصفهان

در حفاری ایستگاه مترو نمونه‌هایی از قطعات سفال مربوط به قبل از دوران صفوی به دست آمد که همچنان تا عمق بیش از پنج متر از سطح خیابان قابل دسترسی است. بالاخره جهان‌نمای اصلی پیدا شد تا مسئولان شهری به این عمارت بی‌قواره روبروی شهرداری خیلی دل نبندند و بروند دنبال احیای جهان‌نما و چهارباغ.

کاخ

کتاب و کتابخوانی

سال ۱۳۹۴ برای کتاب و کتاب‌خوان‌ها سال خوبی نبود، گرانی کتاب و دشواری نشر و نبود کتاب‌خوان. اینها سنگ‌های گران‌باری است بر پیکر فرهنگ کتاب. در این شرایط اما چند خبر خوب از کتاب نسیمی به این پیکر خسته وزید:

«این کتاب شیمیایی است… لطفاً دست نزنید» نوشته اسماعیلی سادیانی رتبه چهارم شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس را از آن خود کرد. (۲۸/۱/۹۴)

نیمه اردیبهشت کتاب «مسافران بهشت» اولین اثر با موضوع شهدای شهرستان برخوار برای رده سنی کودکان توسط مجموعه وارثان شهدا چاپ و توزیع شد. داستان شهیدان حمیدرضا معینی و حیدر علی آقاجانیان بسیار شنیدنی است، این دو شهید در یک روز و یک ماه و یک سال دیده به جهان گشودند، از همان کودکی دوستان بسیار خوبی برای هم بودند و با هم راهی جبهه شدند و در یک تاریخ به شهادت رسیدند. درک خوب ناشر از اهمیت کار برای کودک ستودنی است.

کتاب مسافران بهشت

خرداد ماه کتاب «قافله ستاره‌ها» نوشته علی ترابیان در نطنز رونمایی شد. این اثر با بیان داستانی به سبکی متفاوت و نو، روایتی متفاوت و قابل فهم برای نسل جوان از ایثار، حجاب، جنگ نرم و خطرات ماهواره است.

کتاب-قافله-ستاره-ها

«کتابک ۱» با هدف معرفی آثار دفاع مقدس به همت کتابخانه علامه امینی و فرهنگسرای پایداری به مناسبت گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس منتشر شد.

کتابک 1

در مراسم گرامی‌داشت ۲۵ دی روز حماسه و ایثار خوانسار نیز کتاب «خوانسار در آیینه دفاع مقدس» رونمایی شد، این کتاب به قلم محمد تقی اورعی خوانساری به رشته تحریر در آمده است.

در کنار همه این کتاب‌های جدید که با رونمایی‌های ساده و کم‌خرج معرفی می‌شد، سال ۹۴ شاهد رونمایی از یک «جلد»! جدید از یک کتاب بودیم!

کتاب دختران آفتاب

یک روز پیش از دهه فجر مراسم رونمایی از جلد جدید کتاب «دختران آفتاب» متعلق به ۱۵ سال پیش با هزینه‌هایی از بیت‌المال، دعوت میهمان از تهران و تبلیغات وسیع شهری صورت گرفت. اما در همین حال که امیرحسین بانکی و دیگران در سالن مشغول شادمانی برای جلد جدید کتاب بودند، نویسنده‌ای که رانت نداشت، در گمنامی رمانی منتشر کرد و در آن به آموزش مفاهیم اسلامی-شیعی (به ویژه مسأله حجاب و پرسش‌های رایج دختران) پرداخت.

«بازگشت» نام اثر نویسنده‌ی جوان اصفهانی «معصومه حلیمی» است که در سال ۱۳۹۴ به دوستداران کتاب عرضه شده است. نویسنده سعی کرده است با تلفیق مفاهیم و شخصیت‌ها، به تبیین موضوعات مهم مربوط به سبک زندگی نوجوانان و جوانان بپردازد. داستان در یک دبیرستان دخترانه می گذرد و مباحثی میان چند نفر از دانش‌آموزان شکل می‌گیرد.

کتاب بازگشت

نویسنده جوان این کتاب را با هزینه شخصی خود و دوستانش منتشر کرده، اما از هیچ حمایتی برخوردار نشده است. کاش شهرداری اصفهان به جای هزینه برای یک کتاب قدیمی که مهرماه در تهران برای تقریظ رهبری بر آن نیز رونمایی برگزار شد، تلاش خود را بر نشر کارهای خوب و گمنام متمرکز می‌کرد. رهبری فرموده‌اند: این کتاب ترویج شود. ولی نفرموده‌اند فقط این کتاب، تأکید ایشان بر گسترش نوع این جریان است.

***

در عرصه فرهنگ هر کسی ساز خودش را می‌زند و هر چه هم به منابع و امکانات دسترسی بیشتر داشته باشد، راحت‌تر. حالا چرا؟ شاید به گفتگوی مهدی نیلی‌پور با رسانه ها مربوط باشد:

«روی خودمان کار فرهنگی نکردیم. وقتی ضرورت یک اجتماع بین کانون‌های فرهنگی است، باید از استبداد نظرها دست بکشیم تا امکان چفت‌شدن و همبستگی جریان‌های فرهنگی در شهر ایجاد شود.

در آن سیستمی که ما می‌خواهیم کار هدایت شهر را جلو ببریم، باید یا یک نفر باشد مثل نماینده ولی فقیه یا شخصی مثل مرحوم پرورش و این چنینی. که ظاهراً در شهر این اتفاق نمی‌افتد. چون واقعاً در شهر واجد شرایطش را نداریم.» (۱۶/۱/۹۴)

مهدی نیلی پور

قطبی رفت، ارزانی آمد!

پس از چند ماه گمانه‌زنی سرانجام حبیب‌رضا ارزانی روحانی خوش‌پوش و خوش‌فکر اصفهانی مدیر دستگاه دشوار ارشاد شد. آیین تودیع و معارفه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ۶ اردیبهشت ماه، در هتل آسمان برگزار شد. حالا فرهنگ چه ربطی به هتل آسمان دارد؟ شما بفرمایید. آن هم برای ارشاد که خودش تالار دارد و نیازی به این هزینه‌ها نیست.

قطبی ارزانی

جشنواره‌ای به نام آب، به کام هنرمندان غیر بومی

جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه‌های آب هفتم تا دهم اردیبهشت در اصفهان برگزار شد. حاشیه‌های این جشنواره جالب توجه است. پس از پایان مراسم همه مدعوین در فضای باز کنار حوزه هنری شاهد آتش‌بازی بودند. من که با تلفیق آب و آتش یاد «قلیان» افتادم!

به نقل از صاحب‌نیوز: رسیدیم به اختتامیه جشنواره. در سالن کوثر، برای سن این جشنواره با وجود همه زیبایی‌ها هزینه گزافی مصرف شده بود که با شرایط اقتصاد مقاومتی ناهماهنگ است. بخش جذاب اما گران‌قیمت این جشنواره اجرای موسیقی به سرپرستی یکی از نوازنده‌های پایتخت بود. هنرمندان اصفهانی در خانه نشسته‌اند و به برخی از آنها هیچ برنامه‌ای برای اجرا نمی‌دهند و این‌گونه از هنرمندان پایتخت‌نشین برای برنامه‌های اصفهان استفاده می‌کنند. یکی از بازیگران مبلغی میلیونی گرفته بود تا فقط در بخش آخر جشنواره برای اهدای هدایا به روی سن بیاید و برگزیدگان را تشویق کند.

جشنواره ملی فیلم و عکس جلوه‌های آب با خرج هزینه‌های گزاف به پایان رسید، اما آیا برگزاری چنین جشنواره‌هایی تا چه حد می‌تواند در مصرف بهینه آب موثر باشد؟

ذیل گزارش این بزرگوار می‌خواهم بگویم بیماری «تهران‌زدگی» فقط در جشنواره‌ها و جشن‌ها و برنامه‌های صدا وسیما نیست، که به روضه‌های صنعتی ما هم رسوخ کرده، برخی مجموعه‌های فرهنگی‌مان را ببینید؛ حجت‌الاسلام … از تهران! وقتی برای یک منبر عُرضه پرورش نیرو نداریم، چگونه می‌خواهیم فرهنگ مملکت را اصلاح کنیم؟

البته از حق نگذریم، حوزه هنری فقط جشنواره آب نداشته، بلکه در مراسم گرامی‌داشت فتح خرمشهر، از راویان و مصاحبه‌گران دفاع مقدس نیز تجلیل کرده است. البته به نظر من از حوزه هنری با امکاناتی که دارد، انتظار بیشتری می‌رود، ولی با مدیریت فرسوده و بسته چه می‌توان کرد؟ بگذریم.

*

گشتم ببینم اولین صحبت مهم مدیر کل جدید ارشاد چه بوده که به این جمله رسیدم:

«امروز باید در مقابل دشمن ایستاده و جبهه فرهنگی واحد انقلاب را تشکیل دهیم.» (۳/۳/۹۴)

*

طومار نابودی میراث فرهنگی!

از مبارکه خبر رسید که طومار پر کرده‌اند تا «مجموعه تاریخی حمام شاه صفی» در مرکز شهر مبارکه با قدمت چند صد ساله تخریب شود! گرچه نمونه‌اش را در اضفهان پیش از این داشتیم، حمام منحصر به فرد «خسرو آقا» متعلق به دوران صفویه در خیابان سپه که جزو آثار ملی بود، ساعت ۲ نیمه شب ۲۳ فروردین سال ۱۳۷۴ در زمان «ملک مدنی» شهردار وقت اصفهان، با خاک یکسان شد. ظل‌السلطان‌ها همیشه هستند. شاید هم بخواهند مثل مقبره خواهر ناصرالدین شاه و دختر امیرکبیر به اسم مرمت رنگ بزنند و گچ بکشند و از بین ببرند، یا مانند کتاب‌های خطی آستان محمد هلال (ع) آران و بیدگل در معرض تخریب باشد و نجاتش ندهند. کتابخانه‌ی آستان امامزاده محمد هلال (ع) در سال ۱۳۴۴ تأسیس شده و اکنون ۳۵۰۰۰ جلد کتاب در آن وجود دارد. حدود ۲۵۰۰ جلد نسخه‌ی چاپی، ۵۰۰ جلد کتاب خطی و ۵۰۰ جلد کتاب چاپ سنگی در آن نگهداری می‌شود.

بناهای تاریخی و نسخ خطی میراث فرهنگی و هویت دیار ما هستند که بخش عمده‌ای از آن در معرض تخریب قرار گرفته است. بخشی از آن هم مانند معماری ما نابود شده و از میان رفته است. در سال‌های اخیر با بی‌توجهی شهرداری به معماری اصیل اصفهان، در واقع به فرهنگ ایرانی – اسلامی حمله شد و معماری وحشی جایگزین لطافت و ظرافت گردید و هیچ‌کس هم از شهردار پیشین بازخواست نکرد.

حالا که دیگر کار از کار گذشته، معاون فرهنگی شهردار خلاء تئوری شهر اسلامی را چالش کنونی شهرداری اصفهان می‌داند. قاسم‌زاده همچنین می‌گوید: «انتقاد در شهر باید جریان داشته باشد و اگر این امر تحقق نیابد، بیانگر کاهش تعلق شهروندان نسبت به شهر است که نتیجه خوبی را به دنبال نخواهد داشت.» (گفتگو با صاحب‌نیوز-۲۷/۴/۹۴)

قاسم زاده

انگار نه انگار که خود ایشان سال‌ها در همان شهرداری مسئولیت داشته است!

البته قاسم‌زاده در گفتگویی دیگر وعده داد که نمادهایی مشخص‌کننده هویت مذهبی و انقلابی اصفهان در شهر نصب شود و گفت: «تا قبل از اتمام سال جاری نشانه‌ها و آثار این فعالیت‌های مهدی بقایی را در سطح شهر لمس خواهید کرد.»

فرشچیان قطب فرهنگی اصفهان می‌شود

این وعده‌ای بود که قلمکاریان مدیر مجموعه فرهنگی استاد فرشچیان اصفهان در نشست خبری خود در اول مرداد ۹۴ اعلام کرد. ۲۹/۶/۹۴ هم ارزانی گفت: «ان‌شاءالله مجتمع فرشچیان به مرکز اختصاصی سینما و تئاتر تبدیل می‌شود.»

این در حالی بود که در ۲۰ روز پیش از آن این مجموعه به مدیریت جدید و بخش خصوصی واگذار شده و مدیریت اجرایی آن هم به برادر مدیر جدید، یعنی «سید مهدی سهل‌آبادی» رسیده بود.

اما اواخر آذر ۹۴ هنرما گزارشی از روزگار ناخوش مجتمع فرهنگی استاد فرشچیان با مدیران اقتصادی منتشر کرد و نوشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان اخیراً اقدام به واگذاری مجتمع فرهنگی هنری استاد فرشچیان به کنسرسیومی از بخش خصوصی کرده است. در تازه‌ترین این اقدامات و با دستور «سید عبدالوهاب سهل‌آبادی» از مسئولین اتاق بازرگانی و رییس این کنسرسیوم، بدون هیچ‌گونه مجوزی تابلو سازمان بسیج هنرمندان شبانه برداشته شده و اعلام کرده‌اند باید اتاق‌های در اختیارتان را تحویل مدیریت جدید دهید.

*

در کشاکش مذاکرات هسته‌ای، خبر ورود شهدای غواص با دستان بسته و چشمانی باز استان را درنوردید و تمام مسائل فرهنگی را تحت تأتیر قرار داد. عطر حضور شهدا راه را به مردم نمایاند و آنها یک بار دیگر قدرت‌نمایی کردند. جمعی از فعالان فرهنگی اصفهان گرد هم آمدند و تبادل نظر کردند. مهر ماه نیز در کاشان شب شعر «پرواز با بال‌های بسته» به همین مناسبت برپا شد، که متأسفانه تبلیغات و اطلاع‌رسانی کافی صورت نگرفت و ۹۰ درصد سالن همایش خالی ماند.

شهدای غواص

در اصفهان نیز اولین نمایشگاه سیر عکس تشییع شهدای غواص و شهدای مدافع حرم با عنوان «فانوس‌های شهر» به همت دو عکاس اصفهانی محمدحسن غضنفری و مسعود مؤمنیان و با حمایت صاحب‌نیوز و بسیج شهرداری اصفهان هفته آخر سال در گلستان شهدای اصفهان برپا شد. این نمایشگاه در ایام عید نوروز به صورت سیار در محل‌هایی همچون میدان امام (ره)، سی‌وسه‌پل، پل خواجو، پارک ناژوان، چهل‌ستون و کوه صفه برای بازدید مسافران نوروزی و همشهریان عزیز دایر می‌گردد.

نمایشگاه کاریکاتور هنرمند بادرودی

نیمه مرداد ۹۴ نمایشگاه کاریکاتور محمدعلی رجبی هنرمند بادرودی با موضوعات جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و جنایات رژیم آل‌سعود در کشتار مردم مظلوم یمن با بیست اثر در امامزاده آقاعلی‌عباس دایر شد.

برند اصفهان تعیین می‌شود

استاندار اصفهان ۱۷/۵/۹۴ گفت: «اصفهان به عنوان اولین شهر ایران تصمیم بر تعیین برند و نشان گرفته است که نام این شهر را بیش از پیش برجسته کند و با جمع‌بندی نظرات تا سه ماه آینده تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ می‌شود. باید هر کس که به این برند توجه می‌کند، مفهوم و مشخصه‌ها و شرایط اصفهان را درک نماید.»

گمان می‌کنم سه ماه که نه ۷-۸ ماهی گذشته است و خبری نشده.

بازی بومی «ریگ‌نورد»

مرداد ماه بود که خبر تولید بازی اندرویدی «ریگ‌نورد» در آران و بیدگل منتشر شد. حسین شاهدی ۲۳ ساله مدیر تولید این بازی با هزینه خود و گروهش این برنامه را برای معرفی سرداران شهید و شعرای شهرستان آماده کرده است.

این در حالی است که با وجود استعدادهای فراوان برای تولید بازی‌های رایانه‌ای بومی که سال گذشته نیز در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفت، هیچ حمایتی در این زمینه اتفاق نیفتاده و هیچ‌کس خود را مسئول نمی‌‌داند.

بازی ریگ نورد

صنعت پاک نرم‌افزار که در هند بیش از نفت ما درآمد ایجاد کرده، دچار بجران است، به‌ویژه در بخش نرم‌افزارهای فرهنگی با آسیب بیشتری روبرو هستیم و بیشتر تولیدکنندگان دست از کار کشیده‌اند. در عرصه توزیع نرم‌افزارهای فرهنگی نیز متأسفانه در استان اصفهان جز چند مورد انگشت‌شمار سایر مراکز تعطیل شده‌اند و مراکز موجود نیز با مشکلات فراوان به‌ویژه با گرفتاری‌های مالیاتی روبرو هستند که آنها را به تعطیلی تهدید می‌کند.

وضعیت کتابفروشی‌ها نیز مناسب نیست، مگر آنها که در رسته کمک‌درسی کار می‌کنند. به راستی وظیفه نهادهای فرهنگی با بودجه‌های کلان چیست؟ شهرداری اصفهان با ۵۰ میلیارد تومان بودجه برنامه‌ای فرهنگی چه می‌کند؟

این در حالی است که استاندار اصفهان ۱۷/۱۰/۹۴ گفت: «در مسائل فرهنگی نباید نگرانی‌های مالی وجود داشته باشد، مسائل فرهنگی نیازمند منابع سنگینی نیست و برای مدیریت استان از اولویت بالایی برخوردار است، به‌گونه‌ای که حاضریم بسیاری از پروژه‌ها را متوقف کنیم و به این کار بپردازیم.»

جناب استاندار! حمایت پیشکش، دستور بدهید نهادهای دولتی مانع جریان فرهنگ نشوند! خدا خیرتان بدهد!

نوجوان فریدنی وبلاگ نویس برتر کشور

از کشف استعدادها گفتم، از مهران یوسفی هم یاد کنم، نوجوانی فعال از داران که در مسابقه بین‌المللی خورشید ولایت که شرکت‌کنندگانی از ایران و چند کشور دیگر حضور داشتند، مقام نخست را در رشته وبلاگ‌نویسی کسب کرد. وبلاگ یوسفی با مطالبی در خصوص اهل‌بیت (ع) و بیانات مقام معظم رهبری و آموزه‌های دینی است.

نوجوان فریدنی

برگزاری اولین نشست تخصصی «تمدن نوین اسلامی» در اصفهان

آخر مرداد اولین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی تمدن نوین اسلامی با موضوع «تجربه تجدد ایرانیان از عصر مشروطیت تا امروز» با سخنرانی دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم در خانه مشروطه اصفهان برگزار شد.

خانه مشروطه اصفهان

جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان

از رخدادهای خوب و مثبت ۹۴ –البته از نگاه مردمی- باید به برگزار نشدن جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان اشاره کرد! جشنواره‌ای که در زمان شهردار سابق هر سال از جیب مردم اصفهان و به کام عده‌ای هنرپیشه خوشگذران برگزار می‌شد. همایشی که به قول «فهیم» منتقد سرشناس، هیج فایده‌ای ندارد و کودکان تنها سیاهی‌لشکر آنند. خروجی سال‌ها برگزاری جز هزینه‌سازی چه بوده است؟ میهمانان شما چند فیلم را در اصفهان با مشارکت هنرمندان این شهر ساختند؟

آیا بهتر نیست این چند میلیارد پول مفت را خرج هنر نصف جهان کنید؟

رسول زرگرپور ۱۰/۶/۹۴ در دیدار با جمعی از اعضای انجمن سینمای جوان استان گفت: «برای توسعه استان راهی نداریم جز اینکه به مقوله‌های هنری به صورت ویژه بپردازیم. هدف اصلی و آرزوی بزرگ من رساندن اصفهان به جایگاه تراز اولی خود است و باید باور داشت که رسیدن به این جایگاه با حرف و شعار غیر ممکن است… به شخصه تأکید بر برگزاری این جشنواره در استان اصفهان دارم، چرا که اصفهان برند جشنواره فیلم کودک و نوجوان است.»

یک ماه بعد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم گفت: «معتقدم جشنواره فیلم کودک و نوجوان متعلق به اصفهان است.»

در همان ایام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان هم گفت: «ظرفیت‌های سینمایی اصفهان به حدی است که پس از پایتخت، دومین استان در سطح کشور است. ۴۵ کارگردان حرفه‌ای، ۵۰ تصویربردار حرفه‌ای، ۴۰ نفر مستندساز حرفه‌ای، ۱۰۰ نفر بازیگر حرفه‌ای، ۲۵ صدابردار حرفه‌ای، ۲۰ گریمور حرفه‌ای، ۲۰ تهیه‌کننده حرفه‌ای تنها بخشی از این ظرفیت هستند. این ظرفیت‌ها باعث برگزاری چندین ساله جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان شده است.»

من که نفهمیدم این ظرفیت‌ها چه ربطی به جشنواره دارد. اصلاً شما باید پول جشنواره را خرج همین ظرفیت‌ها بکنید تا خروجی بگیرید. مثل این است که بگوییم ما در منزل ۱۰ تا دار قالی و ۲۰ نفر قالی‌باف و یک انبار کرک و خامه داریم، اما می‌خواهیم برویم فرش ماشینی بخریم!

خدا را شکر به خیر گذشت و جشنواره برگزار نشد. دست کم ۲ میلیارد از جیب مردم اصفهان نپرید. شاید برای همین شهرداری توانست سال ۹۴ مترو را راه‌اندازی کند! دو ماه بعد علی قاسم‌زاده معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان در گفتگو با صاحب نیوز گفت: «به واقع جشنواره نتوانسته است به اندازه سنش و هزینه‌ای که پایش ریخته شده حیثیتی برای خود دست و پا کند. اینها جای تأمل و تحلیل دارد.»

حالا بدهید وزیر و استاندار و مدیر ارشاد و … تأمل کنند!

قاسم‌زاده گفت: «در هر زمینه‌ای شفاف نبودن زمینه فساد را فراهم می‌کند. ما سعی کرده‌ایم شفاف باشیم.»

کاش یک بار سرفصل‌های بودجه فرهنگی شهرداری را در سال‌های گذشته به ویژه در مورد جشنواره منتشر می‌کردید تا ما باور کنیم شفاف هستید!

*

فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص)

ظهور فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص) در تابستان ۹۴ رخداد فرهنگی و هنری جهانی بود که در اصفهان نیز بازتاب داشت. سینمای فریدون‌شهر با اکران این فیلم افتتاح شد و اصفهان با فروش ۷۰ میلیونی بعد از تهران رکورد دار فروش فیلم محمد‌ رسول ‌الله (ص) گشت.

فیلم محمد رسول الله

اما در همین گاه که شهر در حال و هوای لطافت محمدی (ص) به سر می‌برد، کتاب خاویر کرمنت، مروج انحرافات جنسی و همجنس‌بازی در چند فروشگاه بزرگ کتاب شهر اصفهان، با پوستری بزرگ تبلیغ شده بود. یکی از این فروشگاه‌ها در مکانی متعلق به اداره کل ارشاد اسلامی اصفهان است.

بیست‌وهفتمین دوره جشنواره تئاتر استان اصفهان

مهدی شهداد و جهانگیر نکویی از پیش‌کسوتان تئاتر استان گفتند: «مدیران فرهنگ تا کنون برای تئاتر استان کاری نکرده‌اند. در اصفهان سالن تئاتر مناسب وجود ندارد.»

این در حالی است که به نقل از هنرما، گفته‌ها حاکی از آن است که مسئولان اصفهانی ۳۰۰ میلیون تومان به حساب پایتخت‌نشین‌ها واریز کرده‌اند تا جشنواره فیلم فجر به اصفهان بیاید.

ارزانی به تابناک گفته بود که ٣٠٠ میلیون تومان هزینه برای اکران این فیلم‌ها‎ در اصفهان نیاز بود و در نهایت با مشارکت بخش خصوصی و شهرداری اصفهان و همکاری سه نهاد حوزه هنری، شهرداری و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان این هزینه جور شد. شاید این هزینه می‌توانست گوشه‌ای از زخم‌های فرهنگی اصفهان را مرهم نهد.

*

بازسازی واقعه غدیر در آران و بیدگل

در سالروز عید غدیر در همایشی عظیم آن واقعه مهم در آران و بیدگل شبیه‌نمایی شد.

صدای سراج در زیر و بم تالار رودکی

قرار بود سوم مهر ماه کنسرت حسام‌الدین سراج در تالار رودکی برگزار شود، اما حادثه منا که پیش آمد، هنرمند محبوب اصفهانی این کنسرت را به تأخیر انداخت تا خود را در غم از دست دادن حاجیان و خانواده‌های آنها شریک بداند. ۱۶ مهر ماه کنسرت با حضور علاقه‌مندان هنر موسیقی برگزار شد.

نشست خبری اقدامات مشارکتی شهرداری اصفهان در حوزه فرهنگی و اجتماعی

به نقل از هنرما، اصغر آذربایجانی در این نشست گفت: «با نبض فرهنگ از موازی‌کاری فرهنگی جلوگیری می‌کنیم.» (۲۶/۷/۹۴)

امیدواریم این طرح مثل عکس‌های سلفی «یهویی» نباشد!

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان جایی دیگر هم گفت: «در حوزه توسعه در اصفهان ۱۴۰۰ نگاه به حوزه فرهنگ در تعادل با دیگر حوزه‌ها وجود داشته و به دنبال ارتقای شاخص حوزه فرهنگ هستیم.»

به نقل از اصفهان بیدار اصغر آذربایجانی اظهار کرد: «یکی از موضوعات مهم در حوزه فرهنگ این است که در امر برنامه‌ریزی از واقعیت‌های حوزه فرهنگی شهرمان اصفهان شناخت داشته باشیم. پژوهشی در سال گذشته انجام و امسال از آن تحت عنوان اولویت‌بندی مؤلفه‌های فرهنگی شهر اصفهان رونمایی شد.»

وی گفت: «متأسفانه اصفهان تنها عناوینی چون شهر خلاق، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی، پایتخت صنایع دستی و پایتخت فرهنگی ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای را یدک می‌کشد، اما می‌توان در حوزه نرم‌افزاری برای این عناوین برنامه‌های جدیدی ایجاد کرد.»

چند عنوان جدید پیشنهادی برای اصفهان!

پایتخت آلاینده‌های سرطان‌زا، پایتخت ترافیک بی‌سر و ته، پایتخت مهاجرت‌پذیری از استان‌های همجوار و دور، پایتخت زخم معده و سنگ کلیه و ام‌اس، پایتخت بحران آب و ….

*

لغو برنامه استراو در دانشگاه هنر اصفهان!

این تیتر سیاسی به نظر می‌رسد. اما بالاخره این پیر کهنه‌کار سیاسی انگلیس که خیلی اتفاقی داشت از دانشگاه هنر اصفهان «رد می‌شد!» قصد داشته در یک محیط فرهنگی سخنرانی کند و رد شود! پس آخرالامر سر از مطلب فرهنگی در می‌اورد. تقصیر نویسنده چیست؟ جک استراو می‌توانست برود دیدار مقامات سیاسی و کشوری، چرا دانشگاه و دانشجو و فرهنگ و نفوذ؟

القصه، پس از اعلام حضور جک استراو وزیر سابق امور خارجه انگلستان در دانشگاه هنر اصفهان، جمعی از مردم با تجمع در مقابل این دانشگاه نسبت به حضور وی در اصفهان واکنش نشان دادند و موفق به لغو حضور او در دانشگاه هنر شدند. (۴/۸/۹۴) دایره فرهنگ مراقبت نیاز دارد تا آلوده نفوذی‌ها نشود.

14-1-7-105057استراو1-210x140

نمایش و تحلیل انیمیشن «شاهزاده روم» در سومین نشست پاییزه کافه نقد

یکی از کارهای مثبت فرهنگسرای رسانه که از زیرمجموعه‌های شهرداری اصفهان است، برگزاری نشست‌های «کافه نقد» است که آبان ماه به تحلیل پویانمایی «شاهزاده روم» اختصاص داشت. من فکر می‌کنم یکی از بخش‌های مفید فرهنگی شهرداری که اتفاقاً کم‌سر و صدا و با برنامه و فکر کار می‌کند، همین فرهنگسرای رسانه و مجید شریفی‌فر است. دوره‌های خوبی هم در مورد سواد رسانه‌ای برگزار می‌کنند.

انیمیشن شاهزاده روم

کارت زرد برای ائمه جمعه صادر می شود

آبان به نیمه نرسیده بود که همایش تبیین جایگاه شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان برگزار شد. حالا اصلاً این همایش کارکردش چیست و آیا جایگاه این شورا تبیین نیاز دارد، بماند. نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان و رییس شورای فرهنگ عمومی در این همایش با ابراز تأسف از اینکه بسیاری از ائمه جمعه با وجود دعوت رسمی، در این همایش حضور ندارند، اظهار داشت: «برای ائمه جمعه کارت زرد صادر می‌شود.»

خوب است جناب امام جمعه محترم در همه امور ائمه جمعه استان را بپایند که در محافل و مراسم‌هایی که حضور آنان به پیشبرد اهداف اسلام و نظام کمک می‌کند، کم نگذارند، وگرنه کارت زرد می‌گیرند. نمونه‌اش نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان که از هفتم تا سیزدهم تیر ۹۴ مقارن با ماه مبارک رمضان در محل نمایشگاه‌های دائمی اصفهان، برپا شد و بیش از ۵۰۰ نفر از فعالان قرآنی در ۳ سالن فعالیت‌های خود را ارائه کردند. امسال دوازدهمین بار بود که این رویداد مهم قرآنی و فرهنگی در استان اصفهان رخ می‌داد و در این سال‌ها فقط یک‌بار شاهد حضور امام جمعه اصفهان در نمایشگاه قرآن کریم و تقدیر و تقویت فعالان قرآنی بودیم. آیا برای این غیبت چند کارت زرد باید صادر شود؟

*

اولین فیلم سینمایی در اصفهان تولید شد

آبان ماه ۹۴ خبر تولید فیلم سینمایی «بازگشت لوک خوش شانس» در اصفهان با مشارکت بخش خصوصی اعلام شد. ۱۸۰ نفر از عوامل بیرون از شهر در یک فضای بیابانی با شرایط و امکانات محدود توانستند اولین فیلم سینمایی اصفهان را به روی پرده نقره‌ای سینما بنشانند.

قدرت‌الله ایزدی یکی از بازیگران این فیلم گفت: «برخی از هنرمندان پایتخت نمی‌گذارند هنرمندان اصفهانی پیشرفت کنند. همه هنرمندان اصفهان باید به خودشان بها بدهند و بدانند که می‌توانند با تهرانی‌ها مقابله کنند و خودشان را در عرصه هنری بالا بکشند.»

البته هر چه هنرمندان اصفهانی تلاش کنند، دست آخر آنتن دست پایتخت‌نشین‌هاست!

*

همت کمیسیون فرهنگی مجلس بر توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی است

۳۰/۸/۹۴ احمد سالک رئیس کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: «با توجه به اهمیت مسأله فرهنگ کتاب‌خوانی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، همتش را بر توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی گذاشته است.»

حالا که گفته می‌شود سرانه مطالعه در شهر اصفهان ۳۹ دقیقه است، دوست داریم بدانیم این همت کمیسیون به شکلی است؟ اصلاً اعضای کمیسیون روزی چقدر مطالعه غیر رسمی دارند؟ آخرین کتابی که خوانده‌اند چه و کِی بوده است؟ حالا بپرسیم یا در دوره بعد؟

در فکر همت کمیسیون بودم که دیدم ۱۲/۱۲/۹۴ صاحب‌نیوز گزارشی از یک تاکسی زرد رنگ منتشر کرده که ۵۰ عنوان کتاب به نظم در جلو و عقب آن چیده شده است. کامرانی راننده بلندهمت این تاکسی فرهنگی است که می‌تواند با تردد در سطح شهر به ارتقاء فرهنگ مطالعه شهروندان کمک کند.

کامرانی دانش‌آموخته مقطع کارشناسی از دانشگاه آزاد شهرضا و متأهل است. مسافرانی که در این تاکسی سوار می‌شوند، می‌توانند از زمان خود با خواندن کتاب‌های مختلف استفاده کنند.

اگر چه با وجود همت کمیسیون، سرانه مطالعه در اصفهان پایین است، اما در جشنواره ملی روستاهای دوستدار کتاب، روستای «سفتجان» شهرستان فریدن از برترین‌ها شناخته شد.

*

۱۶/۹/۹۴ صاحب‌نیوز گفتگویی را با علی قاسم‌زاده معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اصفهان منتشر کرد: «پایتخت فرهنگی جهان اسلام عنوان بزرگی است، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی عنوان بزرگی است، این همه عالم و دانشمند سرمایه بزرگی است، همین علامه مجلسی ما برای هویت‌بخشی به یک مملکت کافی است. تخت فولاد ما یک گنج مدفون است که همچنان ناشناخته مانده است. باید کار کرد.، اول باید خودمان خودمان را بشناسیم و باور کنیم تا پس از آن بتوانیم به دیگران بشناسانیم.»

هر کس نداند فکر می‌کند ایشان از خارج گود دارد نظر می‌دهد، خوب اینها که گفتید وظیفه شماست دیگر! کار کنید، بشناسید و بشناسانید! ولی لطفاً سریع‌تر! تا چیزی از فرهنگمان مانده کار کنید.

قاسم‌زاده در مورد نابودی لهجه اصفهان و اینکه امروز می‌بینیم اصفهانی‌ها دیگر اصفهانی نیستند، گفت:

«بخشی از آن ناشی از تلاقی فرهنگ‌هاست و اجتناب‌ناپذیر است. ما در این زد و خورد مغلوب نبوده‌ایم. جاهایی تأثیرگذار بوده‌ایم. جاهایی هم نه. متأسفانه هستند افرادی که خودکم‌بین هستند و می‌خواهند با تغییر لهجه جبران مافات کنند، این نوعی بحران هویت است. باید روی اینها کار کرد، مردم ما باید روی عناصر هویتی خود کار و به آن افتخار کنند.»

وقتی از هر طرف بر فرهنگ اصفهان و لهجه آن می‌تازند و در شبکه اصفهان نیز این لهجه جز مسخرگی و لودگی جایگاهی ندارد، مردم چگونه آن را به عنوان هویت بشناسند. دست‌کم در رسانه شهرداری مانند «صدای شهر» و بنرهای تبلیغی فرهنگ شهروندی به جای لهجه پایتخت از لهجه شیرین اصفهان حمایت کنید. آیا در این سال‌ها اقدامی برای حفظ این میراث ناملموس انجام داده‌اید؟ اگر پل جویی ترک بردارد، تمام رسانه‌ها بسیج می‌شوند، اما ویرانی لهجه اصفهان را کسی فریاد نمی‌کند.

در خواب سنگین مسئولان فرهنگی و رسانه‌ای اصفهان، کتاب «فرهنگ امثال، کنایات و اصطلاحات در گویش ابوزیدآبادی» که حاصل سه سال تلاش و پژوهش سید طیب رزاقی است، در جمع برترین‌های کتاب سال ایران قرار گرفت.

خرداد ۹۴ نیز اولین جشنواره شعر با گویش محلی جرقویه سفلی در شهر نیک آباد برگزار شد. قابل توجه مدیران رسانه ملی.

*

از قاسم‌زاده درباره رسانه‌های شهرداری پرسیده شد؛ وی پاسخ داد: «این دو رسانه باید رسانه شهری باشند و نه شهرداری. نگاه باید نگاه رسانه‌ای باشد، نه اینکه بولتن‌نویسی کنند. اگر نگاه حرفه‌ای شد، جاهایی هم که باید نقد شود، نقد می‌شود. شهردار جدید هم این نظر را دارد. رسانه باید مثل آینه تخت عمل کند. نه بزرگ‌نمایی کند و نه کوچک‌نمایی داشته باشد. نقد هم به نفع یک مسئول است، خاصیت نقد رفع عیوب و نواقص است. گاهی ما مسئولان به قدری مست مسئولیت و میزمان می‌شویم که یادمان می‌رود اشکالی هم هست. بخش فرهنگی شهرداری یک رسالتش نقد و نقدپذیری را ترویج دادن است.»

دوست دارم یک خیر پیدا شود این جملات را بدهند روی بنر بزرگ چاپ کنند، بزنند دم در اصفهان زیبا و ایمنا تا جلوی چشم تیم رسانه‌ای شهرداری باشد! تا به جای تلاش برای استبداد رسانه‌ای از خرد جمعی استفاده کنند.

دهمین دوره مسابقات قرآنی «مدها متان» برگزار شد

روزهای پایانی آذر ماه ۹۴ دهمین دوره مسابقات «مدها متان» برگزار شد. در این دوره ۳۰ نفر از ۳۱ استان در پنج رشته حفظ، قرائت، ترتیل، تفسیر و اذان شرکت کردند. برای اولین بار داوری مسابقات به صورت الکترونیک انجام شد که باعث کاهش درصد خطای داوری در این دوره از مسابقات بود. حضور خواهران برای اولین بار در این مسابقات از ویژگی‌های آن بود.

*

«مافیای خبری» بلای جان رسانه‌های اصفهان

علی صالحی فعال فرهنگی و سیاسی، که از نیمه مرداد ماه امسال مدیریت دفتر خبرگزاری فارس اصفهان را بر عهده گرفته است ۲۰/۱۰/۹۴ در گفتگویی از مافیای خبری در رسانه‌های اصفهان پرده برداشت، ولی شفاف نگفت که این مافیا شامل چه گروهی می‌شود. یقیناً در این فضای رسانه‌ای ظهور رسانه‌های مستقل و فعال در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی پدیده‌ای مبارک است. آنچه سال ۹۴ با تولد «ندای اصفهان» در این استان شاهدش بودیم.

ندای اصفهان

در عصر انفجار اطلاعات، هر فرد یک رسانه است.

احمدی افزادی مدیر کل صدا و سیمای مرکز اصفهان با بیان اینکه یک رسانه انقلابی و بسیجی باید علاوه بر ثبت حماسه، جریان‌ساز باشد، گفت: «امروز که رسانه از سوی دشمن به عنوان یک ابزار تهاجمی تلقی می‌شود، فعالیت آفندی و پدافندی باید در رأس کارهای رسانه‌های انقلابی و بسیجی باشد. حرکت تو در تو و سازمان‌دهی شده باید در رآس برنامه‌های رسانه‌ای باشد.»

جان شما من گاهی وقت‌ها این حرف‌های مسئولین را که می‌شنوم، شک می‌کنم نکند خودم مدیر کلم، و ایشان آمده مرا پند و اندرز بدهد! خوب حواسم را جمع می‌کنم تا حرف‌های ایشان را گوش بدهم که یهو متوجه می‌شوم کاره‌ای نیستم. یکی به مدیر کل بگوید شما یک رسانه و یک شبکه رادیویی و تلویزیونی در دست دارید؟ چه می‌کنید با وقت و سرمایه مردم؟ شما که می‌دانید هر فرد یک رسانه است، این برنامه‌های سبک دقیانوس چیست که تحویل مردم می‌دهید؟

*

رصدخانه‌های فرهنگی را راه‌اندازی می‌کنیم (۵/۱۱/۹۴)

امیدواریم این اقدام مدیر کل ارشاد اصفهان هم مانند رصدخانه خواجه نصیر ماندگار شود.

*

بهمن، ماه خبرهای خوش فرهنگی در عرصه رسانه‌ای بود. ۱۰/۱۱/۹۴ دومین جشنواره تولیدات رسانه‌ای هیئت‌های مذهبی اصفهان

و آغاز به‌کار ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار در اصفهان همزمان با ایام‌الله دهه فجر، از پانزدهم بهمن.

از دو هزار اثر در بخش داخلی ۹۷ اثر از استان اصفهان به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود. «هشت هشت» به کارگردانی احسان جعفرپیشه در بخش مستند فتنه ۸۸ و «نامه‌های سنگی» به کارگردانی محمود عرفانی در بخش مسابقه داستانی دو اثر برگزیده استان اصفهان در ششمین جشنواره فیلم مردمی عمار بود. ۸۰۰ اکران‌کننده، در ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار در سراسر استان اصفهان فعالیت داشتند.

فیلم اجتماعی «به انتظار صبح» نیز با موضوع معضل اعتیاد و اثرات آن در خانواده به کارگردانی علی ترابیان و تهیه‌کنندگی شهرداری نطنز با کسب رتبه شایسته کشوری در چهارمین جشنواره ملی بسیج مدرسه عشق درخشید.

***

با هم خلاصه‌ای را از آنچه سال ۹۴ بر فرهنگ اصفهان گذشت، مرور کردیم. نمی‌دانم احساس شما چیست؟ ولی آنچه از مرور بیش از ۵۰۰ خبر فرهنگی سال و گلچین کردن آن دستم آمد، همان بود که محمدرضا نیستانی عضو هیئت علمی دانشکده علوم تربیتی دانشگاه اصفهان گفته بود: «اوضاع فرهنگی شهر اصفهان از نظر انجام فعالیت‌های فرهنگی در حد قابلیت‌های شهر نیست.» (۱۸/۵/۹۴)

سخن پایانی

اردیبهشت ۹۴ جزوه‌ای با موضوع «فعالیت‌های فرهنگی بر روی گسل ناپایدار صاحبان ثروت» نوشته استاد طاهر زاده بر روی وبگاه لب‌المیزان ارائه شده که حاصل ۴۰ – ۵۰ سال تجربه کار فرهنگی ایشان است. به دوستان عزیزم به ویژه فعالان فرهنگی توصیه می‌کنم آن را در ایام نوروز مطالعه و بازنشر کنند.

ایشان در گفتگویی که چند روز پیش در رجانیوز منتشر شد، هشدار داده است: «نیروهای مذهبی ما متوجه نیستند اگر نسبت به سبک زندگی‌ غربی حساس نباشند، بازخوردهای غربی در زندگی‌شان ظهور می‌کند، در حالی که با زندگی آنها همخوانی ندارد و گرفتار یک نوع تضاد در عقیده و عمل می‌شوند… بنده معتقدم باید از فرهنگ مدرنیته عبور کنیم و یک فرهنگ قدسی را به کمک انقلاب اسلامی جایگزین آن کنیم و از این‌جاست که بحث مشکل می‌شود، زیرا فرهنگ قدسی صرفاً در یک تئوری جواب نمی‌دهد، الگو می‌خواهد و آن الگو شخص حضرت امام روح‌ اللّه خمینی رضوان‌اللّه‌تعالی‌علیه است. تنها چیزی هم که در این راه خیلی به ما کمک می‌کند، شهدا هستند. این جمله یادتان باشد که شهدا آینده‌ی تاریخ شما را مدیریت می‌کنند. یک چشمه‌اش را شهدای غواص نشان دادند… شهدا فقط راه‌های مین‌گذاری‌شده را باز نکردند، راهِ فرهنگی را که ما بتوانیم از تکنولوژی عبور کنیم نیز باز کردند.»

ان‌شاءالله با تلاش نسل نوجوانان انقلابی حرکت‌های فرهنگی پویا و بالنده خواهد شد.

«با وجود برخی پدیده‌های نامطلوب در گوشه و کنار، جهت‌گیری کلی حرکت کشور، خوب و رو به پیشرفت است و افق آینده به لطف پروردگار در همه‌ی زمینه‌ها روشن است.» حضرت امام خامنه‌ای

برای سلامتی ایشان و شادی روح شهدا صلوات

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. نادر گفت:

  شهدا آینده‌ی تاریخ شما را مدیریت می‌کنند
  احسنت
  0  0
 2. زینب گفت:

  فوق العاده بود به هر حال از ندای اصفهان که سخنگوی اصفهان در فضای مجازی محسوب می شود بیشتر از اینها هم انتظار می رفت.
  موفق باشید
  0  0
 3. کامبیز گفت:

  تخریب های فرهنگی را هم ذکر می کردید تا واقع بینانه تر نگاه می کردیم نه خوش بینانه
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز