جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۹
شوک سازمانی به فرهنگ/ جابجایی ها در سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان
 مهدی بقایی رفت، علی اکبر بقایی آمد   

نگاهی که در این چند روز در محافل مختلف فرهنگی و رسانه ای شهر اصفهان مطرح بوده و برداشت دوستان فرهنگی از حضور آقای علی اکبر بقایی در شهرداری اصفهان مثبت است. هر اتفاقی رخ دهد، مراسم تشکر و خداقوت برای جناب مهدی بقایی توسط مجموعه ها و فعالین فرهنگی صورت گیرد...

ندای اصفهان- سرویس فرهنگی:

شهر اصفهان در هفته ای که گذشت، در بین همه اتفاقات ریز و درشت فرهنگی برای شهروندان و فعالین فرهنگی؛ یک شوک جدی را هم به چشم خود دید و آن خبر تغییر ناگهانی مدیرعامل سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان بود. خبر اینگونه بود: «مهدی بقایی رفت و علی اکبر بقایی آمد»!

شوک به دو دلیل بود یکی اینکه فقط حدود یکسال از مدیریت مهدی بقایی می گذشت و دیگری که شاید بیشتر برای فعالین فرهنگی نمود می کند رفتن یکی از فعالین فرهنگی از این مسند بود؛ چراکه حضور فردی همچون مهدی بقایی به غیر از حُسن های بسیار، یکی از مطالبه گری های مجموعه های فرهنگی و شورای اسلامی شهر اصفهان در دوران تصدی شهردار سابق بود که می گفتند حتما باید یکی از فعالین مجموعه های فرهنگی بر مسند این مسئولیت باشد.

اگر مدت تصدی آقای مهدی بقایی را از نگاه یک شهروند مرور کنیم، مفهوم شوک بیشتر خود را نشان خواهد داد. نقاط قوتی را برای مدیریت مهدی بقایی می توان برشمرد:

– ایجاد خلاقیت، پویایی و جنب و جوش در سازمان یعنی اصطلاحا سازمان را از خواب فرهنگی بیدار کرد.

– تقویت فرهنگسراها هم از نظر مالی و هم ارتقای برنامه ها

– تدوین طرح و برنامه مدون برای مراکز فرهنگی تحت امر

– توجه ویژه به فرهنگسراهای تخصصی

– تغییر کاربری فرهنگی بعضی فرهنگسراها مثل فرهنگسرای پرسش که از موضوع نوجوان و جوان تبدیل به مرکز تخصصی پرسشگری شد

– شجاعت در بزرگ شدن سازمان با اضافه کردن فرهنگسراهای تخصصی مثل فرهنگسرای نوجوان و حتی محله محور

– افزایش برنامه های بزرگ شهری که اکثر شهروندان درگیر آن می شدند، اصطلاحا رخداد فرهنگی در شهر اتفاق می افتاد

– تعامل با مجموعه های فرهنگی توانمند در راستای اهداف سازمان

– تسریع در واگذاری مراکز تحت امر سازمان به مجموعه های فرهنگی

– قرار دادن یک روز در هفته برای دریافت توانمندی شهروندان و مجموعه های فرهنگی در راستای برنامه های سازمان با حضور شخص مدیرعامل

– افزایش سطح حضور برنامه های سازمان در فضای مجازی

– افزودن شاخصه های اصلی دینی در برنامه های محله محور به عنوان سرفصل های اصلی

قطعا نقاط قوت بیشتری را هم در مدیریت سازمان در این مدت می توان جستجو و بیان کرد که البته هم سطور این مقاله محدود است و هم اطلاعات یک شهروند بیشتر از این نیست.

اما از طرفی نقدهایی هم در زمان ایشان به سازمان وارد شد که مهمترین آن ها عدم محتوای کافی برای برنامه های اجرایی بود؛ یعنی تناسبی مابین ظرف و مظروف نبود؛ چه بسا برنامه هایی در قالب های خوب و قابل الگوگیری برای سایر شهرها اما محتوای دینی آن محدود بود. درواقع بقایی خود شتاب بالایی داشت اما نمی توانست زیرمجموعه هایش را قدم به قدم با خود همراه کند. نقد دیگری که به چشم می خورد و انتظار می رفت جناب مهدی بقایی متوجه آن باشند (به علت اینکه خود مسئول یک مجموعه فرهنگی هستند و در شهر به عنوان عنصری فرهنگی شناخته می شوند)، جای خالی توانمندسازی مجموعه های فرهنگی شهر در برنامه های سازمان بود. عده دیگری نیز سخن از بودجه هنگفت برنامه های سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری دارند که در جای خود باید بررسی شود که این پول ها چقدر به درستی خرج شده اند.

خارج از این شوک فرهنگی، در هفته گذشته خبرهای امیدوار کننده ای هم به گوش رسید و آن حضور برادر مهدی بقایی، آقای علی اکبر بقایی به جای ایشان است. این خبری بود که به سرعت گروه های فرهنگی در فضای مجازی از آن صحبت کردند و حتی اصحاب رسانه هم منتشر نمودند. البته بعضی اخبار هم از شرط دوستان حکایت می کند مبنی بر اینکه اگر علی اکبر بقایی در سازمان فرهنگی تفریحی منصوب شوند، جناب مهدی بقایی به سازمان زیباسازی هجرت نمایند. با اینکه هنوز به صورت رسمی مطلبی مطرح نشده ولی شاید بازار شایعات داغ تر باشد. مانند حضور علی اکبر بقایی به همراه معاون فرهنگی شهرداری در شورای شهر برای مصاحبه، یا اینکه بنیاد فرهنگی خاتم – که اکنون محل فعالیت جناب علی اکبر بقایی است – با رفتن ایشان از بنیاد مخالفت کرده اند. اما آنچه اهمیت پیدا می کند، ذبح نشدن فرهنگ پای سیاست است.

حضور جناب علی اکبر بقایی در مهمترین سازمان فرهنگ شهری قطعا ناراحتی رفتن جناب مهدی بقایی را برای مجموعه ها و فعالین فرهنگی التیام می بخشد. چراکه حضور شخصی در سازمان فرهنگی تفریحی که خود فضای اصفهان را می شناسد، زمانی در سازمان فعالیت کرده، منشأ بسیاری از حرکت های آینده فعالین فرهنگی شده، پایه گذار محلی برای تفکر و اندیشه به اسم پاتوق شیشه ای بوده، قلم زیبا و طبع شعر دارد، چند جلد کتاب فرهنگی هنری به نگارش در آورده، در بالاترین سطح رصد فرهنگی کشور یعنی بنیاد خاتم مشغول به فعالیت می باشد؛ غنیمت و ظرفیت مناسبی خواهد بود که باید از آن استقبال کرد.

از طرفی به فضل خدا اگر چنین شود، ترکیب و ممزوج شدن محتوای دو سازمان فرهنگی تفریحی و زیباسازی می تواند، ادعای شهر اسلامی را حوزه بصری بهتر نمایان نماید.

آنچه نگارنده به رشته تحریر درآورد، دغدغه ای است که در این چند روز در محافل مختلف فرهنگی و رسانه ای شهر مطرح بوده و برداشت دوستان فرهنگی از حضور جناب علی اکبر بقایی در شهر اصفهان مثبت می باشد. هر اتفاقی رخ دهد، به نظر بنده حقیر باید مراسم تشکر و خداقوتی برای جناب مهدی بقایی توسط مجموعه ها و فعالین فرهگی صورت بگیرد.

الخیر فی ما وقع

گزارش: مصطفی زارعی

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  مطلب خیلی دقیق و موشکافانه نوشته شده، نقدهای دیگری هم وجود دارد که باید به آن پرداخت ولی باید منصفانه گفت که برای ۱۵ ماه فعالیت آقای بقایی این رشد و بالندگی سازمانی خیلی قابل توجه است.یادمان نرفته که سازمان در چه خوابی بود و هیچ کس فکر نمیکرد که در طول یکسال بتوان چنین تحولی شکل داد.
  و نکته ای که برای من به عنوان یکی از نیروهای فرهنگی شهر قابل تقدیر است این است که هرچه با نیروهای سازمان صحبت میکنیم حتی کسانی که از احاظ فرهنگی و سیاسی وجه تشابهی با آقای بقایی ندارند همه معتقدند که ایشان بسیار پرکار خوش اخلاق و با دغدغه نسبت به امور پرسنل بودند
  فکر کنم زیبایی شهر هم در زمان تصدی ایشان در سازمان زیباسازی متحول شود
  انشاالله

 2. خیرخواه گفت:

  در نقاط قوت باید به رشد چشمگیر وضعیت تاتر اشاره کرد که انصافا بی سابقه بود
  و در نقاط ضعف به کمرنگ شدن نقش فرهنگسراها در برنامه های بزرگ شهری بود

 3. رضا گفت:

  بنده به عنوان یک شهروند. از کارکرد سازمان زیباسازی در زمان آقای مهدی بقایی بسیار راضی بودم. خدا خیرتون بده. محله ما از یه چهره زشت به یه چهره دیگه الان تبدیل شده.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز