پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۹
بابک قلی زاده/
 افسردگی ناشی از فضای مجازی   

از آنجایی که برای بسیاری از افراد در جامعه، شبکه های اجتماعی به عضو جدانشدنی در زندگی شان تبدیل شده است، کم کم زمینه برای گسترش افسردگی در جامعه فراهم می آید...

به گزارش ندای اصفهان، افسردگی ناشی از فضای مجازی و فاصله گرفتن از دیگران اصطلاحی بود که پیش تر از این در جوامع غربی به گوش می رسید اما متاسفانه امروزه شاهدیم که فضای مجازی در قالب شبکه های اجتماعی چگونه باعث بروز افسردگی در جامعه خودمان شده است.

انسان ها همواره بدنبال برطرف کردن نیازهای روزمره خود می باشند حال این سوال مطرح است که آیا حضور در شبکه های اجتماعی به منظور برطرف کردن نیازهای ماست یا ریشه در چیز دیگری دارد واینکه حضور در این شبکه ها تا چه میزان حس مثبت به افراد القا می کند؟

بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت روانی معتقدند که کودکان و نوجوانان بیشتر از سایر اقشار در معرض تهدید این آسیب ها بوده و آثاری همچون اعتماد به نفس پایین،اضطراب های اجتماعی و فاصله گرفتن از دیگران در این افراد به وضوح قابل رویت است.

شاید بتوان گفت که تحولات گسترده خانوادهای ایرانی در گذر از سنت به مدرنیته، دستخوش تغییرات چشمگیری شده که علت بسیاری از این آسیب ها این است که ما نتواسته اند خود را با عصر تکنولوژی وفق دهیم یا اینکه هویت خودمان را در این عصر وانفسای تکنولوژی گم کرده و بدنبال تجدد و تجمل در زندگی هایمان هستیم.

همیشه حرف‌هایی در زندگی هایمان مطرح می شود،حرف هایی از شب نشینی ها،از دور هم بودن های اقوام و همسایه ها که با یک یادش بخیر تمام می‌شوند، چراکه امروزه میزان حضور افراد در شبکه های اجتماعی با حضور آنان در محافل اجتماعی رابطه معکوس و با احساس تنهایی افراد رابطه مستقیم دارد.

وابستگی افراد به شبکه های اجتماعی شخص را با انبوهی از اطلاعات عجیب مواجه کرده که هر کدام می تواند به عنوان سلاحی مرگبار، او را تحت تاثیر قرار دهد و بعضا باعث تغییر در ویژگی های شخصیتی آنها شده و میتواند سبب بروز برخی اختلالات روانی و ایجاد استرس و اضطراب در افراد شود چنان که این موضوع چندی است کشور ما را با تهدید جدی روبه رو کرده است.

در اینجا پیشنهادی برای همه کسانی که روزانه ساعت ها در شبکه های اجتماعی سیر می کنند مطرح است، اینکه در زندگی خود را با کسانی که در این شبکه ها حضور ندارند مقایسه کرده و میزان وقتی را که این اشخاص برای خانواده می گذارند و میزان آرامش در زندگی شان را بررسی نموده و ببینند که آیا شبکه های اجتماعی مزایای ارتباط چهره به چهره در خانواده ها را شامل می شود یا خیر؟

امیدواریم که همه افراد بیش از آنکه بدنبال جمله ای قشنگ برای قرار دادن در شبکه های اجتماعی و “لایک خوردن” توسط افراد در گروه باشند،به دنبال گفتن جمله ای محبت آمیز در خانواده ها و تحکیم بنیان خانواده باشند چراکه تحکیم بنیان خانواده همواره مورد تاکید اسلام بوده کما اینکه در بسیاری از آیات بخصوص از آیه ۲۱ سوره روم “و جعل بینکم موده و رحمه”برداشت می‌شود آفریدگار حکیم، خانواده را کانون مودت و رحمت قرار داده است.
منبع: سایت لنجانا- بابک قلی زاده

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز