چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۹
نوروز به کجا برویم؛
 از تاریخی ترین نمایشگاه نقاشی جهان در ایران دیدن کنید!   

ایام نوروز فرصت مناسبی برای ایرانیان است تا در نمایشگاه تاریخی و چند ده هزار ساله قدمی بزنند و نقاشی های تاریخی چهل هزار ساله را ببینند.

به گزارش ندای اصفهان ، «سنگ نگاره ها» یکی از آثار به جا مانده از بشر است که نشان دهنده تاریخ و تمدن هر کشوری است. بستر به وجود آمدن حروف رمزی، خط، تبادل پـیــام، زبان، تاریخ، اسطوره‌ها، هنر و فرهنگ از سنگ نگاره‌هاست و آنـها یکی از بهترین ابزارهای رمزگشایی ما قبل تاریخ است.

انسان‌های ما قبل تاریخ حروف نوشتاری نداشتند و به همین منظور از نقاشی بر روی صخره‌ها برای انتقال پیام استفاده می‌کردند.
تمام جوامع کهن بشری از پل سنگ نگاره ها عبور کرده اند و اقوام ما قبل تاریخ در ایران هم از این قاعده مستثنی نیستند. به همین جهت دانشمندان علوم مختلف علاقه زیاد دارند تا آنها را کشف یا به نقاطی که این سنگ‌نگاره‌ها کشف شده‌اند، سفر کنند تا از مطالعه و بررسی‌ آن‌ها زوایای مختلف زندگی انسان‌های کهن را معرفی کنند.
محمد ناصری فرد  دکترای باستان شناسی هنر و پژوهشگر سنگ نگاره های ایران جزو معدود پژوهشگرانی است که در زمینه شناخت و کشف سنگ نگاره های ایران فعالیت چشمگیری داشته و توانسته است، سنگ نگاره های تیمره در استان مرکزی و شهر خمین را کشف و روی آن ها مطالعه داشته باشد. وی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما، درباره مطالعات صورت گرفته در زمینه سنگ نگاره های ایران گفت: «خوشبختانه طی مطالعات چندین ساله ای که در غارها و کوه های ایران توسط پژوهشگران آزاد صورت گرفت، بیش از پنجاه هزار نمونه در گستره ایران (۲۴ استان) کشف شد که قدمت بعضی از نمونه های مکشوفه به ورای چهل هزار سال پیش می رسد».
وی در ادامه افزود: «لازم به ذکر است که از پنجاه هزار نمونه سنگ نگاره های مکشوفه در نقاط مختلف ایران، بیش از بیست و یک هزار مورد آن متعلق به تیمره است».
از تاریخی ترین نمایشگاه نقاشی جهان در ایران دیدن کنید!
سنگ نگاره ها در دنیا از منظرهای گوناگون دارای ارزش و اهمیت هستند و به همین جهت در نگهداری و معرفی ملی و جهانی تلاش های وسیع انجام می دهند. اما در ایران چون یک عرصه جدید باستان شناسی و مطالعاتی است، هنوز جایگاه رفیع و بی بدیل آنها برای جامعه شناخته شده نیست.
هیچکدام از این پنج هزار اثر ماقبل تاریخ در کشور ما ثبت ملی نشده اند و برای معرفی آن ها اقدام مناسبی صورت نگرفته است.
اما ایام نوروز فرصت مناسبی برای ایرانیان است تا در نمایشگاه تاریخی و چند ده هزار ساله قدمی بزنند و برای مثال در تیمره نقاشی‌های تاریخی چهل هزار ساله را ببینند و به تابلوی سنگی دویست و پنجاه ساله زمان قاجار برسند.
نمایشگاهی باستانی که به گفته پژوهشگران این حوزه بزرگترین سنگ نگاره دنیا را در خود جایی داده است.
مسیر رسیدن به این نمایشگاه تاریخی دشوار و پبچ در پیچ است و از آنجایی که هیچ تابلویی برای راهنمایی مسافران وجود ندارد. بهترین کار این است که با اداره میراث فرهنگی شهرستان خمین هماهنگ کرده و سپس به این مکان شگفت انگیز بروید.
اما برای اینکه اطلاع دقیق تری از مسیر داشته باشید می توانید از نقشه زیر برای رسیدن به تیمره راهنمایی بگیرید.
از تاریخی ترین نمایشگاه نقاشی جهان در ایران دیدن کنید!
از تاریخی ترین نمایشگاه نقاشی جهان در ایران دیدن کنید!
البته کار کشف سنگ نگاره در کشور همچنان ادامه دارد و هنوز متوقف نشده است. کار بی‌بدیلی که بر روی سنگ نگارهای ایران طی یک ده گذشته در عرصه ملی و جهانی صورت گرفته، تطبیق سنگ نگاره های مکشوفه در نقاط مختلف ایران و بویژه تیمره با دیگر نقاط مختلف دنیا و طرح روی سفالینه های ماقبل تاریخی است. شما با دیدن شباهت ها و مضامین یکنواخت چنان شگفت زده می شوید که گویی همه آنها را یک هنرمند طی هزاران سال در ایران و جهان و طرح روی سفالینه های کهن را خلق کرده است! این شگفتی ها سبب شده تا تصویر ذهنی ما بر تاریخ، هنر، فرهنگ، قلمرو و گستره هنر و پیام های آشکار و نهانی که بر آنها هویداست به گونه ای دیگر باشد و این همان چیزی است که دانشمندان نقاط مختلف جهان را به خود جلب کرده است و شاید بی دلیل نباشد که پرفسور جان براور Jan Brouwer متخصص هنرهای صخره‌ای اروپا بعد از دیدار سنگ نگاره های ایران در سال ۲۰۰۶ در یادداشتهای ارسالی خود مینویسد: ما به سرزمین عجیب سنگ نگاره های ایران آمدیم و تجربه های نا باورانه ای کسب کردیم.
از تاریخی ترین نمایشگاه نقاشی جهان در ایران دیدن کنید!
یکی دیگر از شگفتی های سنگ نگاره های تیمره نقوشی هستند که بسیار به خط الرسم های شیمی آلی شبیه است.
محمد ناصری فرد می گوید: «تصادفا این نقش را به یکی از دوستانم که متخصص در شیمی آلی است نشان دادم و قرار شد او نیز بر روی این طرح کار کند، اگرچه وی در وحله اول معتقد بود که نتیجه خاصی حاصل نخواهد شد اما بعد از چند روز با من تماس گرفت و از نتیجه شگفت آور کار خبر داد. بر این اساس او گفت در تحقیقات خود متوجه شده که این سنگ نگاره فرمول مجموعه‌ای از پیوندهای شیمیایی خطی و حلقوی است که تناسب جالبی از ترکیب‌های کربن و هیدروژن دارد، که بر اساس آن چنین فرمولی به دست می‌آید (تصویر زیر ) که در حقیقت فرمول پلی سیلیکون‌های نیمه هادی است.»
از تاریخی ترین نمایشگاه نقاشی جهان در ایران دیدن کنید!
با این شگفتی ها اما متاسفانه شناخت این سنگ نگاره ها حتی در کشور خودمان مغفول مانده؛ در حالی که کشوری مثل قزاقستان با سنگ نگاره هایی کمتر از یک پنجم سنگ نگاره های مکشوفه در ایران، سالیانه حدود دو میلیارد دلار در آمد زایی دارند.
این در صورتی است که در خصوص سنگ نگاره های مکشوفه در نقاط مختلف، به نظر می رسد مسئولین گردشگری کشورمان کوچک ترین برنامه ریزی حمایتی و کاربردی برای معرفی و جذب گردشگر در حوزه سنگ نگاره ها ندارد.
جاذبه شگفت انگیز و کم هزینه ای که خیلی راحت میتوان با هزینه پایین نگهداری از آن درآمد های بسیار به دست آورد.
انتهای پیام/
منبع : خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز