جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۸

افزایش خودجوش کرایه‌های تاکسی در اصفهان/ ضعف نظارت بر رانندگان تاکسی

افزایش خودسرانه کرایه تاکسی توسط برخی از رانندگان تاکسی در اصفهان ضعف در نظارت را نشان می‌دهد که در شان شهری همچون اصفهان نیست؛ افزایش قیمت کالاها در شب عید یکی از معضلاتی است که با این اقدام خودجوش رابطه خوبی ندارد.

به گزارش ندای اصفهان ، این‌روزها رانندگان تاکسی اصفهان در یک اقدام متحدانه آن هم به صورت خودجوش کرایه تاکسی را در نقاط پر رفت و آمد و مسیرهایی که به مراکز تجاری و بازار ختم می‌شود گران کرده‌اند. این گرانی خودجوش بیشتر در نواحی چهارباغ پائین به سمت میدان انقلاب و سایرمراکز تجاری است.

افزایش خودسرانه کرایه‌ها از سوی برخی رانندگان غیرقانونی است و این سبب می‌شود که مسافر به اجبار در شب عید هزینه اضافی را متحمل شود.

الهه یک اصفهانی است که از این اتفاق گله‌مند است، وی گفت: چند روز گذشته مسیری که با 2 کورس تاکسی بود راننده تاکسی 2 برابر پول گرفت و بقیه هزینه‌ام را نداد وقتی از او علتش را پرسیدم با پر رویی هر چه تمام‌تر گفت نرخش همین است.

سهیل نیز گرانی خودسرانه کرایه تاکسی چندباری نصیبش شده است که گفت: چند روز است که می‌بینم تاکسی با قیمت دیگری از من کرایه می‌گیرم وقتی از او می‌پرسم ترافیک شب عید را بهانه می‌کند و بقیه پول را نمی‌دهد.

برخی رانندگان تاکسی در اصفهان از شلوغی شب عید و ترافیک و هزاران بهانه‌ای که خودشان تعریف می‌کنند مسئولیت قانون‌گذاری در حوزه حمل و نقل و افزایش قیمت را نیز به عهده گرفته‌اند که این نشان از خلاء مدیریتی در این حوزه ره به وضوح نشان می‌دهد.

از حسین جعفری مدیرعامل سازمان تاکسیرانی اصفهان درباره این ضعف نظارت جویا شدیم که وی نیز پاسخ‌هایی برای گفتن داشت اما قانع کننده نبود پرسش و پاسخ‌ها را در ادامه مرور می‌کنیم.

با توجه به اینکه در شب عید هستیم متاسفانه برخی از راننده‌های تاکسی به صورت خودسرانه اقدام به افزایش قیمت کرایه‌ها در شهر کرده‌اند که این منصفانه نیست، برای پیگیری این مسئله چه برنامه‌ای در دست است؟

جعفری: نظارت این‌گونه است که اگر شهروندی کرایه زیادی راننده تاکسی  از آن دریافت کرده شماره پلاک ماشین را یادداشت کند و با ما تماس بگیرد و یا می‌تواند به سامانه گویا که 24 ساعته است تماس بگیرد.

 سامانه گویا چه شماره‌ای است؟

جعفری:35688100 ، اگر موردی بود اعلام کنند به همراه شماره تلفن خود ما برخورد می‌کنیم.

این بخش خدمات برای پاسخگویی صحیح است اما مشکل اینجا است که در بسیاری از مواقع هنگامی که مسافر از تاکسی پیاده می‌شود فرصتی برای نوشتن پلاک پیدا نمی‌کند، در این مورد چقدر نظارت نامحسوس صورت می‌گیرد؟

جعفری: بازرس‌ها از مسافرانی که از تاکسی پیاده می‌شوند سوال می‌کنند کرایه چقدر پرداخت کرده‌اند و… از این گونه موارد ما داریم اما مسئله دیگر این است که تعداد تاکسی‌های ما زیاد هستند و در قبال آن تعداد بازرسین ما نیز کم است اگر شهروندان شماره تاکسی را یادداشت کنند و اطلاع دهند بهتر می‌توان جوابگو بود.

من نمی‌گویم همه رانندگان تاکسی ما کرایه زیاد از مسافر می‌گیرنداما آن تعداد کمی که کرایه زیاد می‌گیرند اگر شهروندان همکاری کنند و شماره پلاک را یادداشت کنند ما حتما پیگیری می‌کنیم و نتیجه آن را نیز اعلام می‌کنیم.

گفتید تعداد تاکسی‌ها زیاد است، الان در حال حاضر چند تاکسی تحت نظر سازمان تاکسیرانی در حال تردد هستند؟

جعفری: تاکسی‌های پلاک قرمز نزدیک به 10 هزار و 300 عدد هستند.

مامورین در چه نقاطی استقرار دارند؟

جعفری: اغلب در نقاط میادین اصلی شهر و و مرکز شهر مامورین بازرسی استقرار یافته‌اند.

 تعداد بازرسین چند نفر است؟

جعفری: تعداد مامورین 5 اکیپ گشت، با مامورین راهنمایی و رانندگی مشترک هستند.

هر اکیپ چند نفره است؟

جعفری: 3 نفره

 در این مدت اکیپ‌ها چند مورد را گزارش داده‌اند؟

جعفری: ما موردهای زیادی داشته‌ایم که اعمال جریمه می‌شوند و از آن‌ها تعهد گرفته می‌شود.

چقدر افزایش یافته است؟

جعفری: 7 اکیپ در سطح شهر شده‌اند.

 با این حال تعداد اکیپ‌های بازرسی نسبت به تاکسی‌ها خیلی کم است.

جعفری: ببینید به هر حال تعداد تاکسی‌ها خیلی زیاد است ما هم تعداد نیروهای‌مان برای اکیپ بازرسی محدود است بیشتر اگر از سوی مردم اطلاع‌رسانی شود بهتر جواب می‌دهد.

ناگفته نماند که بسیاری از رانندگان تاکسی در سطح شهر اصفهان افرادی منصف بوده که به دلیل قانون‌شکنی برخی رانندگانی که سابقه درخشانی نیز در این مورد دارند نام سایرین را نیز زیر سوال می‌برند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715