سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۹
چامسکی:
 تهدیدات نظامی آمریکا علیه ایران، نقض منشور سازمان ملل است/اسرائیل، تهدید است نه ایران   

اندیشمند و نظریه‌پرداز پرآوازه آمریکایی در مصاحبه‌ای با شبکه خبری الجزیره تهدیدات نظامی آشکار مقامات کشورش را نقض منشور سازمان ملل دانست.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از فارس، «نوام چامسکی»، اندیشمند، نظریه‌پرداز و تحلیلگر آمریکایی در مصاحبه‌‌ای اظهارات مقامات غربی که ایران را «تهدید» می‌دانند را مردود دانست و با خاطرنشان کردن پایبندی تهران به تعهداتش در پیمان «ان‌پی‌تی»، رژیم صهیونیستی که از امضای این معاهده سر باز زده است را مصداق تهدید دانست.

چامسکی در این مصاحبه با شبکه خبری الجزیره دلیل زیربنایی کشورهای غربی برای مذاکره با ایران بر سر مسائل هسته‌ای را ادعای این کشورها برای تهدید بودن ایران دانست و گفت: «سوال اصلی این است که علت اینکه آنها به دنبال این توافق هستند، چیست؟»

این استاد دانشگاه ماساچوست سپس افزود: «منظور از تهدید ایران، دقیقاً چیست؟ سوال بنیادین هم همین است. این توافق، تهدید ناشی از ایران را محدود می‌کند، اما منظور از این تهدید چیست؟ جالب است که این سوال اصلا مطرح نمی‌شود.»

مجری شبکه خبری الجزیره در این قسمت، با قطع سخنان «چامسکی» گفت: «اما ایران، عضو پیمان “ان‌پی‌تی” است و بسیاری بر این باورند که تعهداتش تحت آن را رعایت نکرده است.»

«چامسکی» در پاسخ گفت: «ایران عضو “ان‌پی‌تی” است و به آن پایبند بوده است. کشورهایی دیگری هستند که اصلاً این پیمان را امضا نکرده‌اند و عضو آن نیستند. به عنوان مثال اسرائیل عضو آن نیست، در حالی که سیستم تسلیحات هسته‌ای گسترده‌ای دارد.»

این تحلیلگر برجسته آمریکایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تهدیدهای نظامی روزهای گذشته مقامات آمریکایی علیه ایران را نقض صریح منشور سازمان ملل متحد دانست.

«چامسکی» گفت که مقامات آمریکایی در روزهای گذشته «به صراحت گفته‌اند اگر بخواهیم به ایران حمله می‌کنیم.»

او تصریح کرد: «چیزی به نام منشور سازمان ملل وجود دارد که استفاده از تهدید یا توسل به زور در مسائل خارجی را منع می‌کند.»

چامسکی با بیان اینکه «رهبران سیاسی آمریکا این قوانین را زیر پا گذاشته‌اند» افزود: «آنها می‌گویند ما مقید به اینها نیستیم و اگر بخواهیم از زور استفاده کنیم، می‌کنیم.»

 

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز