چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
برگی از تاریخ؛
 حکایت مردمی که رهبر خویش را یاری نکردند و به طمع دنیا او را تنها گذاشتند   

سنت های الهی آزمون و خطا نمی پذیرند فلذا اگر امتی رهبر خود را رها کند و دل به وعده های دشمن خوش کند فرج آن امت تا سال های طویل معوق می شود، اما عاقبت بر سر قومی که از یاری رهبرش سر باز زد چه آمد؟

ندای اصفهان – سرویس سیاسی: سال ۶۱ هجری قمری بود و وضع جامعه مسلمین اسف بار، بگونه ای که خلیفه ی مسلمین و به اصطلاح امیرالمومنین، یزید که خود را مسلم و پیرو دین رسول خدا می خواند فردی شراب خوار، زناکار و اهل قمار بود که حلال خدا را حرام می داند و حرام خدا را حلال.

امام المسلمین حسین بن علی(علیه السلام) از مردم درخواست بیعت می کند تا حکومت اسلامی را به جایگاه اصیل خود بازگرداند و لکه ننگ و عصیان را از دامان اسلام بزداید؛ مردم که ابتدا به ساکن از این اوضاع به ستوه آمده اند بیعت می کنند، اما پس از گذشت مدتی، حکومت از طرفی با وعده، وعیدهای دنیایی و از طرف دیگر با ایجاد رعب و وحشت میان جماعتی که همواره در رکاب ولایت بودند، آنان را از یاری رهبرشان دلسرد می کند و امت  به بیعت عظیم خود خیانت می کند و رهبرش را به مسلخ شهادت می کشد.

لازم به ذکر است که امام با بصیرت امت بارها به آنان گوشزد کرده بود که اگر حاکمیت اسلام به جایگاه اصیل خود باز نگردد مردم نه از دنیا بهره ای خواهند برد و نه از آخرت نصیبی خواهند داشت اما رسانه های زمان با تعبیر این سخنان به حسد و خودخواهی و قدرت طلبی امام امت، مردم را فریفت.

حدود دو سال از شهادت امام مسلمین و پشت پا زدن امت به ولی خود گذشت و مردم کماکان منتظر تحقق وعده هایی بودند که به شوق رسیدن به آن، تن به این جنایت فجیع داده بودند، اما خبری از تحقق آن وعده وعیدها نبود که هیچ، روز به روز شرایط جامعه اسفبار تر می شد و عرصه های اقتصادی و سیاسی جامعه گلوی مردم را می فشرد.

هیئتی هفت نفره از مدینه عازم شام شد تا با یزید دیدار کند و خواهان رسیدگی به امور شود، یزید برای فریفتن این افراد، آنان را بسیار تکریم کرد و به هرکدام هدایایی گرانبها بخشید، اما زمانی که این هیئت بازگشت شروع به انتقاد به یزید کرد و گفت:«ما از نزد شخصی می آییم که دین ندارد، شرابخوار است و همیشه سرگرم ساز و آواز است، خنیاگران و زنان خوش آواز در مجلس او دلربائی می ‏کنند، یزید سگ بازی می ‏کند و با مشتی دزد و خرابکار به شب‏ نشینی می ‏پردازد. ما شما را گواه می ‏گیریم که از این تاریخ او را از خلافت برکنار نمودیم

کار بدانجا رسید که طاقت مردم طاق شد و جماعت به قیام علیه حکومت جور برخاست، لکن این قیام چند وجه قابل توجه داشت، اول آنکه وقتی امامشان درخواست بیعت می کرد اگر مردم به بیعت خود وفادار می ماندند و عده ای عوض توجیه دست در دست امامشان می نهادند امروز بدون خونریزی و با حفظ اقتدار جامعه مسلمین به سرنوشت روشن خود دست پیدا می کرد، برای اثبات این قضیه لازم است به حکایتی در این رابطه اشاره کنم:

در نقل ها آمده است که ابوحمزه ثمالی می گوید: به امام باقر (ع) عرضه داشتم، حضرت علی (ع) می فرموده: «تا سال ۷۰ بلا است و می فرموده پس از بلا راحتی است .»  و سال ۷۰ گذشت و ما راحتی ندیدیم؟ حضرت ابو جعفر علیه السلام فرمود : «ای ثابت ؛ خدای تعالی برای این امر در ۷۰ سال وقت تعیین کرده بود ؛ پس هنگامی که حسین علیه السلام کشته شد غضب خداوند بر اهل زمین شدید گشت و آن را به ۱۴۰ سال تاخیر انداخت ؛ پس ما برایتان حدیث گفتیم ولی شما آن را فاش کردید و پرده از روی سرّ برداشتید ؛ پس خداوند آن را به تاخیر انداخت و پس از آن وقتی نزد ما تعیین نفرمود و ( خداوند هر چه را بخواهد محو واثبات می کند و اصل کتاب نزد اوست )»

در واقع سنت های الهی آزمون و خطا نمی پذیرند فلذا اگر امتی رهبر خود را رها کند و دل به وعده های دشمن خوش کند فرج آن امت تا سال های طویل معوق می شود، اما عاقبت سرگذشت این قوم چه شد؟

به فرمان یزید سپاه خونریز شام (حدود ۵ هزار نفر) به شهر مدینه یورش برد و با نهایت خشونت و وحشیت، انقلاب مدینه را درهم کوبید. فرمانده سپاه اموی بنام «مسلم بن عقبه مری» از مردم خواست بدین نحو با یزید بیعت کنند: همگی، غلامان و بردگان مطیع یزیدند، و یزید در مورد جان و اموال آنها هر گونه بخواهد رفتار خواهد کرد!

مسعودی در این باره می ‏نویسد: مردم به شکل فجیعی در این حادثه قتل عام گردیدند و تعداد کثیری از بنی هاشم و قریش و سایر مردم مظلومانه به دست عمال یزید کشته شدند و از کثرت خون ریزی حمام خون به راه انداختند.

آمادگی مدینه برای رویارویی با سپاه نیرومند و سازمان یافته دشمن بسنده نبوده، بدین جهت آرزوی استقلال طلبانه آنها با شکست در جنگ «حره» و هتک حرمت آنها خاتمه یافت.

مورخین می ‏نویسند: «آنان با اسب و سلاح و کفش، وارد حرم پیامبر شدند و مسجد پیامبر را آلوده کردند و بیش از هزار نفر از صحابه پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم قتل عام شدند، بطوری که از «بدریون» کسی زنده نماند» و حدود ۹۰۰ دختر باکره، توسط سربازان یزید هتک حرمت شدند و یزید به «مسلم بن عقبه» فرمانده نیروهایش دستور داده بود، که پس از پیروزی بر مدینه، سه روز جان و مال و ناموس مردم بر تو و سربازانت حلال است. و آنان هر آنچه می ‏خواستند کردند.

آری این شد سرگذشت امتی که روزی رسول خدا را به شهر خویش دعوت نمود و نام یثرب را به مدینه النبی مزین نمود، اما آن هنگام که اصالت خویش را فراموش کرد و مرعوب دشمن شد یا به طمع وعده هایش دندان تیز کرد حواسش نبود که دشمنش دلسوزش نبوده و نیست و مادامی که قدرتش غلبه کند همه را از پای درخواهد آورد و به بدترین وجه با آنان مقابله خواهد کرد.

گفتنی است امت اسلام هرگاه رهبر خود را یاری نمود و با تبعیت از او تن به فرامین الهی داد در همه عرصه ها پیروز شد و هیچ نیرویی در مقابلش توان ایستادن نداشت، حتی آن زمان که عده آنان قلیل بود.

در اینجا به مرور یک حقیقت از تاریخ برای اثبات مدعای خود می پردازیم:

ابوسفیان که همواره دشمن صف اول مسلمین بود و تا آخرین لحظه عمرش دست از دشمنی برنداشت، با ظاهری عوام‌فریبانه خود را تسلیم رسول خدا کرد و شهادتین بر زبانش جاری کرد تا با نفوذ در لشکر رسول خدا از شرح حال آنان با خبر شود و بررسی کند که آیا امکان جنگ با سپاه اسلام وجود دارد؟! ابوسفیان که شب را در خیمه‌گاه اسلام به سر برد، هنگام اذان صبح وقتی مسلمانان را دید که دور رسول خدا(ص) جمع شده­اند و به آب وضوی ایشان تبرک می­جویند، دریافت که هیچ سپاهی توان مقابله با مسلمین را ندارد فلذا به مکه رفت و به همگان توصیه کرد، سلاح بر زمین بگذارند و تسلیم رسول خدا شوند.

اینگونه بود که تبعیت از ولایت جلوی جنگ و خونریزی را گرفت و آنرا به صلح تبدیل نمود، آری جماعتی که صف به صف تمام قد از رهبرش تبعیت کند و همواره به سخنان رهبرش عمل نماید را هیچ دشمنی یارای مقابله نیست اما آن زمان که شیطان سپاه اسلام را اغوا کند تا رهبر مسلمین را تنها بگذارند اول امت منشق می شود و بعد براحتی از بین می رود.

در پایان لازم است بار دیگر حدیث امیرالمومنین علی (علیه السلام) را به خاطر بیاوریم که فرمودند: هر کس به وقت یاری رهبرش در خواب باشد زیر لگد دشمن بیدار می شود.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

  1. عبرت گفت:

    مردم کوفه به خاطر دنیای بهتر به امام نامه نوشتند و وقتی ابن زیاد با نیرنگ انها را ترساند و انها دنیای بهتر را در یاری امام نیافتند بیعت های خود را با امام شکستند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز