شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۹
سناتور آمریکایی مطرح کرد؛
 نگرانی از نامه ارسالی ایران به سازمان ملل درباره تحریم‌ها   

«باب منندز روز چهارشنبه هشدار داد که دولت اوباما هرگز نمی خواهد تحریم ها را دوباره علیه ایران اعمال نماید ...»

به گزارش ندای اصفهان به نقل از جام نیوز، پایگاه آمریکایی “واشنگتن اگزمینر” (Washington Examiner)، در گزارشی تحت عنوان “نامه ایران استدلال اوباما در مورد تحریم ها را تضعیف کرد” به انعکاس اظهارات سناتور “باب منندز” در این رابطه پرداخت.

در این گزارش آمده است: «سناتور برجسته دموکرات که از منتقدان توافق هسته ای است روز چهارشنبه هشدار داد که دولت اوباما هرگز نمی خواهد تحریم ها را دوباره علیه ایران اعمال نماید؛ چرا که ایران در نامه ای که به سازمان ملل فرستاده، بیان کرده است که درصورت وضع هر گونه تحریم جدید، این کشور موظف به پایبندی به مفاد توافق نخواهد بود.

سناتور باب منندز از ایالت نیوجرسی از جلسه استماع روز چهارشنبه کمیته روابط خارجی سنا استفاده کرد تا نامه بیستم جولای ایران که بر روی سایت سازمان ملل قرار گرفته را بخواند. در این نامه ایرانی ها اظهار داشته اند که هر گونه وضع مجدد تحریم های لغو شده بر اساس توافق، مساوی با عدم پایبندی غرب به توافق بوده و ایران را از زیر بار همه یا بخشی از تعهدات خود رها خواهد کرد.»

اشاره سناتور “منندز” به این مساله است که تحریم های وضع شده از سوی کنگره تا سال ۲۰۱۶ اعتبار دارد و پس از آن مثلا در سال ۲۰۱۷ حتی اگر ایران تخلفی در روند توافق انجام دهد، دیگر این تحریم ها قابل بازگشت نیستند چرا که زمان اعتبار آن ها در سال ۲۰۱۶ به پایان رسیده و کنگره حق تصویب تحریم جدید را ندارد و در صورتی که کنگره بخواهد دوباره این تحریم ها را وضع نماید، ایران آن را به معنای نقض توافق از سوی غرب تلقی خواهد کرد.

“منندز” معتقد است دولت آمریکا باید از قبل و به صورت شفاف به طرف ایرانی اعلام می کرد که در صورت نقض توافق از سوی ایران، تحریم های کنگره نیز مجددا اعمال خواهد شد.

این پایگاه آمریکایی نوشت: «منندز که به وضوح از این موضوع سرخورده بود، گفت به نظر می رسد نامه ایران روشن کننده وجهی از توافق است که دولت اوباما از توضیح آن به وی خودداری کرده است، با وجود آنکه “منندز” از “جِیکوب لو” وزیر خزانه داری پرسیده است که بازگشت پذیری تحریم ها به چه صورت خواهد بود؟ و این موضوع باعث عصبانیت “منندز” شده است.

 

 

“منندز” در این رابطه می گوید: بنابراین اساسا آنچه من سعی کردم از آقای “لو” وزیر خزانه داری بشنوم و نتوانستم از طریق دولت خودمان در جریان آن قرار بگیریم را باید در نامه دولت ایران بخوانم و متوجه این بُعد از توافق شوم.»

 

 

در ادامه این گزارش آمده است: «”باب منندز” همچنین گفت آنچه از نامه ایران برداشت می شود این است که همه تحریم های وضع شده علیه ایران فرو خواهد پاشید و در صورتی که کنگره تلاش کند به خاطر عدم تبعیت ایران از توافق، حتی امکان وضع تحریمهای جدید را بررسی نماید، ایران خود را از پایبندی به توافق آزاد می داند. از این نظر “منندز” هشدار داد که ایران مانع از دسترسی آمریکا به گزینه تحریم ها در صورت عدم تعهد این کشور به توافق شده است.
“منندز” در این رابطه گفت: «شما قصدی برای بازگرداندن تحریم هایی که کنگره در گذشته با ۹۹ رای مثبت و بدون رای منفی به تصویب رسانده و سال آینده به پایان می رسد، ندارید و ایرانی ها می گویند وضع مجدد این تحریم ها از سوی آن ها به منزله نقض توافق تلقی خواهد شد.

 

 

“نیکلاس برنز” معاون سابق وزیر امور خارجه در دولت بوش که سابقا مسئول تیم مذاکره کننده آمریکایی در مذاکرات هسته ای بوده و از توافق هسته ای به طور کلی حمایت کرده است با اشاره سناتور “منندز” به نامه ایران، اظهار داشت معتقد است دولت اوباما باید تفسیر ایران در این زمینه را به چالش بکشد.»

 

 

 

 

۵۰

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز