دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
کارنامه ضعیف دولت‌در اشتغالزایی جوانان بیکار ایرانی؛
 آمار ۱.۲ میلیونیِ اشتغالزایی روحانی غلط از آب درآمد!/ هیچ شغلی ایجاد نشد+جدول   

جدیدترین نتایج آمارگیری نیروی کار در پاییز ۹۴ هم نشان می دهد که ۳ میلیون و ۸۸۱ هزار و ۲۲۷ نفر در بخش کشاورزی، ۷ میلیون و ۱۷۶ هزار و ۸۰۶ نفر در بخش صنعت و ۱۰ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۲ نفر در بخش خدمات شاغل هستند. این یعنی کل افراد شاغل تا پایان پاییز ۹۴ چیزی بالغ بر ۲۲ میلیون و ۳۸ هزار و ۳۵۳ نفر بوده اند. بنابراین از پایان تابستان ۹۲ یعنی از زمان آغاز به کار دولت حسن روحانی تا پایان پاییز ۹۴ نه تنها شغلی ایجاد نشده، بلکه ۱۵۲ هزار و ۷۹۱ نفر هم شغل خود را از دست داده اند. با این حساب معلوم نیست، حسن روحانی و معاون اول دولت یازدهم چگونه ادعا می کنند که دولت تدبیر و امید یک میلیون و ۱۷۶ هزار شغل ایجاد کرده است!

به گزارش ندای اصفهان ، سفر حسن روحانی به یزد حواشی زیادی را برای دولت یازدهم ایجاد کرد. رئیس جمهور که در دو سال و نیم گذشته چندین بار با انتشار آمارهای نادرست اقتصادی صدای منتقدان را درآورده بود، این بار با بیان یک عدد عجیب و غریب درباره میزان اشتغالزایی دولت تدبیر و امید، تعجب اقتصاددانان و فعالان اقتصادی را برانگیخت!
حسن روحانی پیش از این با مطرح کردن اظهاراتی مبنی خروج اقتصاد ایران از رکود و کنترل پایه پولی انتقادات زیادی را در محافل اقتصادی متوجه خود کرده بود و این بار هم در اجتماع مردم یزد در میدان امیرچخماق گفت که دولت متبوعش در دو سال و نیم گذشته یک میلیون و ۱۷۹ هزار شغل ایجاد کرده است!

بعد از این اظهارات و واکنش منتقدان نسبت به صحت آمارهای اقتصادی رئیس قوه مجریه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم برای حمایت از رئیس جمهور به میدان آمد و از این آمار دفاع کرد. اسحاق جهانگیری گفت که تعداد شاغلین بنا به اعلام مرکز آمار در پاییز سال جاری نسبت به تابستان سال ۹۲ یک میلیون و ۱۷۶ هزار نفر افزایش یافته و نباید در آن تشکیک ایجاد کرد، زیرا رئیس فعلی مرکز آمار همان شخصی است که در دولت قبل عهده دار این سمت بوده است.

اما گزارش مرکز آمار با گفته های روحانی و معاون اول رئیس جمهور هیچ تطابقی ندارد. براساس گزارش این مرکز تعداد افراد شاغل در تابستان سال ۹۲، ۲۲ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۱۴۴ نفر بوده اند، که این تعداد بعد از یک سال از فعالیت دولت تدبیر و امید به ۲۱ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۷۷۲ نفر رسیده است. بنابراین با یک سال حضور کابینه حسن روحانی در قوه مجریه ۶۹۱ هزار و ۴۷۲ نفر بیکار شدند.

جدیدترین نتایج آمارگیری نیروی کار در پاییز ۹۴ هم نشان می دهد که ۳ میلیون و ۸۸۱ هزار و ۲۲۷ نفر در بخش کشاورزی، ۷ میلیون و ۱۷۶ هزار و ۸۰۶ نفر در بخش صنعت و ۱۰ میلیون و ۹۸۰ هزار و ۳۲ نفر در بخش خدمات شاغل هستند. این یعنی کل افراد شاغل تا پایان پاییز ۹۴ چیزی بالغ بر ۲۲ میلیون و ۳۸ هزار و ۳۵۳ نفر بوده اند. بنابراین از پایان تابستان ۹۲ یعنی از زمان آغاز به کار دولت حسن روحانی تا پایان پاییز ۹۴ نه تنها شغلی ایجاد نشده، بلکه ۱۵۲ هزار و ۷۹۱ نفر هم شغل خود را از دست داده اند. با این حساب معلوم نیست، حسن روحانی و معاون اول دولت یازدهم چگونه ادعا می کنند که دولت تدبیر و امید یک میلیون و ۱۷۶ هزار شغل ایجاد کرده است!

http://nedaesfahan.ir/wp-content/uploads/2016/03/nf00479748-1.jpg

وقتی آمار اشتغالزایی آقای مشاور هم غلط از آب در می آید؟
اما آمار عجیب و غریب رئیس دولت یازدهم و معاون اول رئیس جمهور تنها آمار بحث برانگیز دولت تدبیر و امید درباره اشتغالزایی نیست. مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور که نقشی مهم در ترسیم سیاستهای اقتصادی دولت حسن روحانی ندارد، چندی پیش در مقاله ای مدعی شده که دولت تدبیر و امید در دو سال و نیم حضور خود در راس قوه مجریه ماهانه چیزی در حدود ۸ هزار شغل ایجاد کرده است. این در حالی است که اگر بازهم به آمار مرکز آمار ایران رجوع کنیم می بینیم که آمار مشاور اقتصادی روحانی هیچ تطابقی با واقعیت اقتصاد ایران ندارند و کم شدن تعداد افراد شاغل در شرایط فعلی امری بدیهی به شمار می رود. اگر آمار مسعود نیلی هم صحت داشته باشد، باید انتظار داشته باشیم که دولت تدبیر و امید در این دو سال و نیم چیزی در حدود ۲۰۰ هزار شغل ایجاده کرده باشد که این آمار با صحبتهای رئیس جمهور هم خوانی ندارد. جالب اینجاست که مشاور اقتصادی رئیس جمهور در دولت گذشته تعداد افراد شاغل را ملاک ارزیابی برای اشتغالزایی دولتها می دانست ولی امروز تنها به ارائه آمار در زمینه تعداد شغل ایجاد شده بسنده می کند.

از طرف دیگر وقتی دولت یازدهم در دو سال و نیم فعالیت خود هیچ برنامه ای برای اشتغالزایی ارائه نکرده و جلسات شورای عالی اشتغال به اندازه تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسد، عدم ایجاد شغل و رشد بیکاری کاملا اجنتاب ناپذیر است.

در این شرایط شاید بهتر باشد رئیس جمهور در انتخاب مشاوران اقتصادی خود تجدید نظر کند تا این بار شاهد چهارمین آمار غلط اقتصادی از سوی رئیس قوه مجریه (بعد از خروج از رکود، کنترل پایه پولی و ایجاد یک میلیون و ۱۷۶ هزار شغل) نباشیم.

انتهای پیام/
منبع:نسیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز