سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام اصفهان:
 راه شاهی، چشم‌انداز عمارت عالی‌قاپو اصفهان با حضور معاون رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود   

مدیر پایگاه ثبت جهانی میدان امام اصفهان گفت: راه شاهی‌، شاهراه و چشم‌انداز عمارت زیبای عالی‌قاپو در آستانه نوروز با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع‌دستی و گردشگری روز سه‌شنبه ۲۵ اسفند افتتاح می‌شود.

به گزارش ندای اصفهان ، فریبا خطابخش اظهار داشت: قرار است، راه شاهی به‌عنوان شاهراه  ورودی  گردشگران به میدان نقش‌جهان در ایام نوروز به روی گردشگران گشوده  شود.

وی تصریح کرد : در ایام نوروز گردشگران می‌توانند، بلیت ورود به عمارت عالی‌قاپو و سایر بناهای تاریخی میدان امام را از ورودی راه شاهی دریافت کنند و  هم‌زمان با افتتاح راه شاهی  برنامه‌ نمادین چوگان‌بازی با عبور از مسیر راه شاهی و ورود به میدان نقش‌جهان هم صورت خواهد گرفت.

راه‌شاهی در ۴ فاز و بااعتباری معادل ۸ میلیارد ریال که ۲ میلیارد آن مربوط به سال جاری است، مرمت و تکمیل‌شده است.

به گفته وی، راه شاهی در مسیر رسیدن به عمارت عالی‌قاپو و درنهایت میدان نقش‌جهان تنها  مسیر ورود مقامات عالی‌رتبه صفوی بوده است ،که با اتمام مرمت‌های نهایی صورت گرفته، این مسیر به‌عنوان راه ورودی عالی‌قاپو و مجموعه میدان امام (ره) مورد استفاده گردشگران قرار خواهد گرفت.

وی مرمت بدنه‌های اصلی راه شاهی، بازسازی و احیای برخی دیواره‌ها، احیای نگهبانی و کف سازی کامل مسیر به طول ۱۸۰ متر و عرض ۵ متر و  اجرای کانال تأسیسات را از اقدامات سال جاری برشمرد.

عالی‌قاپو که درگذشته آن را دولت‌خانه‌ مبارکه‌ نقش‌جهان و قصر دولت‌خانه ‌می‌خواندند نمونه‌ای از معماری‌ کاخ‌های‌ عهد صفوی با آثاری   از مینیاتوریست معروف عصر صفوی  رضا عباسی است.

این بنا در ابتدا شکلی ساده داشته و به مرور زمان و در طول سلطنت شاه عباس اول طبقاتی به آن افزوده و در زمان شاه عباس دوم ایوان ستوندار آن ساخته شد. این بنا در ضلع غربی میدان نقش‌جهان و روبروی مسجد شیخ لطف‌الله واقع شده‌ است.

کاخ موزه عالی‌قاپو در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰به شماره ۱۰۴ به ثبت ملی رسید.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اصفهان شرق
اصفهان شرق
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق