چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۳

فضه به فریادم برس که فرزندم را کشتند!

درس هایی از زندگانی الگوی برتر، حضرت زهراء سلام الله علیها

رسول اکرم (ص) به دو امر سفارش نمود یکی قرآن و یکی عترت علیهم السلام. از جمله ویژگی های حضرت زهراء سلام الله علیها عمل به این وصیت رسول خدا تا پای جان است که در ادامه به نمونه ها و مصادیقی از آن در زندگی حضرت اشاره شده است

ندای اصفهان- حجت الاسلام مهران آدرویش/

رسول اکرم صل الله علیه و آله به دو امر سفارش نمود یکی قرآن و یکی عترت علیهم السلام. از جمله ویژگی های حضرت زهراء سلام الله علیها عمل به این وصیت رسول خدا تا پای جان است که در ادامه به نمونه ها و مصادیقی از آن در زندگی حضرت اشاره شده است.

فاطمه سلام الله علیها و انس با قرآن کریم:

آغاز و ادامه و پایان زندگی حضرت همراه با قرآن است. مقارن با تولدش سوره کوثر نازل می شود(1) و در ادامه زندگیش انس خود با قرآن را اینگونه بیان می دارد: سه چیز از دنیای شما را دوست دارم : تلاوت قرآن کریم، نگاه به چهره مقدّس پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم؛ انفاق در راه خدا(2) و در پایان زندگی اینگونه وصیت می فرماید: اجْلِسْ عِنْدَ رَأسِی قَبالَةَ وَجْهِی فَاَکْثِرْ مِنْ تِلاوَةِ وقتی مرا دفن کردی رو به روی صورت من بنشین و زیاد قرآن بخوان(3)

پیامبر خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) سلمان را نزد حضرت فاطمه(سلام الله علیها) فرستاد. سلمان مى‏گوید: من بر درب خانه ایستاده و سلام كردم، و شنیدم كه فاطمه(س) در داخل خانه مشغول تلاوت قرآن است و آسیا مى‏ چرخید در حالى كه كسى در آنجا نبود … و سلمان (رحمه اللَّه) در آخر روایت مى‏ گوید: وقتى این مطالب را به عرض رسول خدا (صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم) رسانیدم وى تبسّمى كرده فرمود: اى سلمان! همانا خداوند متعال قلب و جوارح دخترم فاطمه را از ایمان مملوّ نموده است، لذا وى بدون دغدغه مشغول عبادت پروردگار مى ‏باشد، پس خداوند ملكى به نام زوقابیل- و در روایت دیگرى به جاى وى جبرئیل آمده است- مأمور نموده تا آسیا را بگرداند. و خداوند كارهاى دنیا و آخرت فاطمه را عهده‏ دار شده و او را كفایت مى‏ نماید. (4) و نیز کنیز او فضه بیست سال جز با قرآن سخن نگفت و تو خود حدیث مفصل بخوان از آن.

فاطمه

فاطمه سلام الله علیها و دفاع از ولایت :

زهراء سلام الله علیها از همان ابتداء مدافع نبوت و ولایت بود؛ به عنوان نمونه:

* عبدالله ابن مسعود روایت کرده روزی رسول خدا ایستاده در مکه مشغول نماز بود و جماعتی از قریش و در میان آنان ابوجهل بن هشام قرار داشت. ابوجهل گفت چه چیز یکی از شما را مانع شده که به کشتارگاه فلان قوم رفته و شنکنبه شتری را بیاورد و هنگامی که محمد به سجده رفته بر روی کمر او بگذارد. عبدالله گوید بدترین آن قوم برخاست در حالی که من او را می دیدم و رفت و شکنبه ای را برداشته و بر روی کمر رسول خدا گذاشت. عبدالله می گوید اگر من آن روز قدرتی داشتم جلوی این کار را می گرفتم. فاطمه آمد در حالی که آن روز کودکی بود و آن کثافات را از پشت پدر کنار زد سپس در برابر آنان ایستاد و همه را شتم کرد. عبدالله گوید به خدا قسم برخی را دیدم که به حدی می خندیدند که از شدت خنده روی هم می افتادند… (5)

* از امیرالمؤمنین نقل شده که فرمود: ما هنگام حفرخندق همراه پیامبر(صل الله علیه و آله) بودیم که فاطمه در حالی مه تکه نانی در دستش بود آمد و آن را به پیامبر تقدیم نمود.آن حضرت فرمود:این تکیه نان چیست؟ حضرت زهرا (سلام الله علیها) عرض کرد: این قرص نان را برای حسن وحسین پخته بودم و این قسمت رابرای شما آورده ام. پیامبر فرمود: آگاه باش! این اولین غذایی است که پس از سه روز داخل دهان پدرت شده است. (6)

* حضرت امیر علیه السلام از فاطمه سوال کرد غذایی در خانه هست؟ فاطمه به امیر المؤمنین عرض کرد: …سوگند به آن که پدرم را به پیامبری وتو را به جانشینی گرامی داشت ،صبحگاهان هیچ غذائی نداریم و دو روز است که غذائی نبوده که بخوریم مگر همان چیزی که تورا بر خود واین دو فرزندم حسن و حسین ترجیح داده وبرای شما آوردم. (7)

حضرت امیر فرمود: ای فاطمه! چرا به من خبر ندادی تا غذایی برای شما تهیه کنم؟ فاطمه (سلام الله علیها) فرمود: ای ابا الحسن! من از خدایم شرم می کنم که تو را به چیزی که بر آن قدرت نداری تکلیف کنم و کان رسول الله نهانی ان اسالک شیئا فقال لا تسالی ابن عمتک شیئا ان جائک بشیء عفوا و الا فلا تسالیه پدرم مرا نهی کرده از اینکه از تو چیزی بخواهم. پس علی بیرون رفت و مقداری پول قرض کرد و هنگام بازگشت در وسط روز و گرمای روز مقداد را دید. حضرت از او سوال کرد ای مقداد چرا در وسط روز و این گرما بیرون آمده ای؟! مقداد گفت: نپرسید. ولی حضرت اصرار کرد و مقداد بالآخره گفت: به خاطر گرسنگی. پس علی علیه السلام پولی را که قرض کرده بود به مقداد داد و به خانه برگشت. حضرت دید رسول خدا صل الله علیه و آله در یک طرف نشسته و فاطمه مشغول نماز است و بین آن دو یک کاسه است پر از گوشت و نان! قال علی اَنّی لکِ هذا حضرت فرمود این طعام از کجا آمده؟! فاطمه سلام الله علیها گفت: مِن عندالله یَرزقُ مَن یَشاء بغیر حساب .پیامبراکرم فرمود: مثل شما مثل مریم است. (8)

* در روایت است که: سه روز بود که پیامبر(صل الله علیه و آله) غذایی نخورده بودند به طوری که بر حضرت سخت می‌گذشت. در نزد همسرانش خوراکی یافت نمی‌شد. نزد فاطمه آمد و گفت: دخترم نزد تو چیزی برای خوردن هست که بسیار گرسنه‌ام؟ عرض کرد: نه بخدا سوگند!

وقتی پیامبر بیرون رفت، دخترش از اینکه نتوانسته پدر را سیر کند محزون شد. ناگهان کنیزکی آمد در زد و دو قرص نان و یک تکه گوشت خدمت فاطمه آورد. او خوشحال شد و گفت خود را بر رسول خدا مقدم نمی‌داریم. در حالیکه همه گرسنه بودند آن را زیر سبد نهاده و سرپوش بر آن گذاشت. حسن و حسین (علیهما سلام) را خدمت پیامبر فرستاد، تا جدشان را برای غذا دعوت کنند. پیامبر تشریف آوردند و غذای بسیار معطری زیر سبد یافت. سوال کرد این غذا از کجاست؟ فاطمه جواب داد: از جانب خدایی که به هر کس بخواهد بدون حساب روزی می‌دهد. پس حمد خدا کردند و صلوات فرستادند و پیامبر به دنبال علی فرستاد و همه اعضای خانواده و همسران پیامبر(ص) از آن غذا خوردند و برای همسایه‌ها نیز فرستادند. (9)
و این مطیع و مدافع بودن دفاع نسبت به حریم ولایت نیز ادامه داشت از جمله :

*حضرت زهرا(سلام الله علیها) به گونه ای تسلیم شوهرش بود که وقتی ابوبکر و عمر در بستر بیماری آن حضرت به عیادتش آمدند (و البته ایشان راضی به ملاقاتشان نبود) وقتی حضرت علی(علیه السلام) را واسطه قرار دادند، حضرت در پاسخ به امام می گوید: ألبیت بیتک وأنا أمتک؛ خانه، خانه توست و من هم، کنیز و مطیع تو هستم. (10)
* امام علی (علیه السلام) می فرماید: «به خدا سوگند! هرگز فاطمه را ناراحت نکردم و بر هیچ کاری وادارش نکردم تا زمانی که خداوند عزّوجلّ جان او را گرفت. فلا اغضبتنی او نیز مرا خشمگین نکرد و لا عصت لی امرا و از دستور من سرپیچی نکرد.و لقد منت انظر الیها فتکشف عنی الغموم و الاحزان بنظری الیها من به او می نگریستم و به واسطه آن، نگرانی ها و ناراحتی های من از بین می رفت. (11)

* قال الباقر علیه السلام: … و لا شفیع للمراه اَنجَح عند ربِّها مِن رضا زوجها و لمّا ماتت فاطمه قام علیها امیرالمومنین و قال: اللهم اِنّی راض عن ابنه نبیک(12)

* هنگام هجوم به خانه وحی، زهرای اطهر در دفاع از ولایت خود و فرزندش را فدا کرد فَوَجهُوا اِلی مَنْزلِهِ فَهَجَمُوا عَلَیْهِ وَ اَحْرَقُوا بابَهُ پس (عمر و همراهان) به خانه علی علیه السلام رو کرده و هجوم بردند، و خانه آن حضرت را به آتش کشیدند(13)

و عبدالکریم بن احمد شافعی شهرستانی نقل کرده: اِن عُمَرَ ضَرَبَ بَطْنَ فاطِمَةَ یَوْمَ الْبَیْعَةِ حَتی اَلْقَتْ اَلْجَنینَ مِنْ بَطْنِها؛ به راستی عمر در روز بیعت، ضربتی به فاطمه علیهاالسلام وارد کرد که بر اثر آن، جنین خویش را سِقط نمود(14)

 و در نامه عمر به معاویه این چنین آمده: وقتی درب خانه را آتش زدم (آن گاه داخل خانه شدم) ولی فاطمه درب خانه را حجاب خود قرار داد و مانع از داخل شدن من و اصحابم شد. پس با تازیانه آن چنان بر بازوی او زدم که مانند دملج(بازوبند) اثر آن بر بازوی او ماند؛ آنگاه صدای ناله او بلند شد؛ چنان که نزدیک بود به حال او رقت کنم و دلم نرم شود؛ ولی به یاد کشته ‏های بدر و اُحد که به دست علی کشته شده بودند… افتادم، آتش غضبم افروخته ‏تر شد و چنان لگدی بر درب زدم که از صدمه آن جنین او سقط شد. فَعِنْدَ ذلک صَرَخَتْ فاطِمَةُ صَرْخةً… فَقالَتْ یا اَبَتاهُ یا رَسُولَ الله‏ِ هکَذا کانَ یُفْعَلَ بِحَبیبَتِکَ وَ اِبْنَتِکَ…؛

دهه فاطمیه

در این هنگام، فاطمه ناله زد، پس فریاد زد: ای پدر بزرگوار! ای رسول خدا! این چنین با عزیز دلت و دخترت رفتار کردند. سپس فریاد کشید: فضه به فریادم برس که فرزندم را کشتند. سپس به دیوار تکیه داد و من او را به کنار زده، داخل خانه شدم. فاطمه در آن حال می‏خواست مانع(بردن علی) شود، من از روی روسری چنان سیلی به صورت او زدم که گوشواره از گوشش به زمین افتاد… (15)

و هنگام بردن حضرت امیر به طرف مسجد فرمود والله لا ادعکم تجرّون ابن عمی ظلما سوگند به خدا نمی گذارم پسر عمویم را ظالمانه به سوی مسجد کشان کشان ببرید اما قنفذ دست حضرت را با ضربات غلاف شمشیر سیاه و کبود کرد تا دستش بی جان شد و دامن علی را رها کرد. وَ کانَ سَبَبُ وَفاتِها اَن قُنْفُذَ مَوْلی عُمَرَ لَکَزَها بِنَعْلِ السیْفِ بِاَمْرِهِ (16)

اما باز حضرت دست بردار نبود و در حالی که فرزند شش ماهه اش(محسن)را سقط کرده بود و با یک دنده شکسته از قفسه سینه اش(ضلعها مکسوره) و جراحات ناشی از میخ در و آتش درب و … باز بسوی مسجد آمد و فریاد زد خلوا عن ابن عمی پسر عمویم را رها کنید(17)

و آنگاه که دید علی علیه السلام را با شمشیر جهت بیعت گرفتن تهدید می کنند خطاب به ابابکر فرمود: والله لئن لم تکف عنه لانشرن شعری و لاشقنّ جیبی و لآتینّ قبر ابی؛ سوگند به خدا اگر دست از سر او برندارید موی سرم را پریشان می کنم و گریبان چاک زده کنار قبر پدرم رسول خدا می روم(18)….

یریدون قتل علی ما علی علیّ صبر من طاقت قتل علی را ندارم اشق جیبی و اصیح الی ربی گریبان چاک می کنم و به درگاه خدا ناله سر می دهم(19)

لا اخلّی عن باب المسجد حتی اری ابن عمّی سالما بعینی از درب مسجد پا بیرون نمی گذارم تا آنکه پسر عموی خود را با چشم خود سالم بببینم(20)

پس امام بیعت کرد و مهاجمین دست از او کشیدند و حضرت امیر علیه السلام تنها و مظلوم از مسجد بیرون آمد و راه خانه را در پیش گرفت. زهرای اطهر به شوهر معصوم خود نگریست و عرض کرد: رُوحی لِروحِکَ الفداء و نَفسی لِنفسِک الوقاء یا اباالحسن!

اِن کُنتَ فی خَیر کُنتُ مَعَک وَ اِن کُنتَ فی شرّ کُنتُ مَعَک؛ جانم فدای تو و روحم سپر جان تو ای ابالحسن! همواره با تو خواهم بود و اگر در سختی باشی باز هم با تو خواهم بود(21)

فاطمه سلام‌الله‌علیها و حجاب

حضرت فاطمه علیهاالسلام نمونه کامل یک زن مسلمان در تمام اوصاف و کمالات اسلامی به ویژه در حجاب و عفاف است. حضرت گرچه با خلیفه غاصب وقت و دارو دسته‌اش به مبارزه پرداخت و در مجامع عمومی به مناظره نشست، اما در عین حال هرگز از پرده حجاب کامل و عفاف لازم بیرون نرفت.

اینک فرازهایی از اظهارات محدثین و مورخین اسلامی:
از طریق عایشه و عبداللَّه بن حسن بن حسن در کتاب‌های عامه و خاصه نقل شده:
هنگامی که به فاطمه علیهاالسلام ثابت شد که ابوبکر فدک را از او به زور گرفته و تحویل نمی‌دهد، آن بانوی عزیز، مقنعه و روسری‌اش را بر سر محکم بست و با عده‌ای از زنان متدین و نزدیکان خویش که او را در میان گرفته بودند به سوی مسجد رسول اللَّه حرکت کرد، در حالی که با لباس‌های طولانی راه می‌رفت- که حتی روی پاهای او پوشیده بود و بدنش پیدا نمی‌شد و چنان راه می‌رفت که گویا پیامبر خدا صلی اللَّه علیه و آله در حرکت است- وارد مسجد شد. جمعیت مهاجر و انصار آنجا را پر کرده بودند و برای دختر پیامبر صلی اللَّه علیه و آله جایگاهی درست کرده بودند، که مردها او را نمی‌دیدند…
اگر این عبارات را به دقت مورد عنایت قرار دهیم درس‌های زیادی از حجاب و عفاف آن حضرت می‌گیریم، و در اینجا متوجه می‌شویم که آن حضرت، حتی در میدان مبارزه نیز بسیار مقید به حجاب کامل و حیای اجتماعی و اخلاقی بوده است از جمله:
1- با پوشیدن چادر و احتیاط لازم حرکت نموده. (لاثت خمارها)
2- در میان زنان حرکت نموده. (فی لمه…)
3- لباس‌های بلند پوشیده بود که حتی پاهایش پیدا نبود. (تطا ذیولها)
4- در جایگاه مخصوص قرار گرفته و پرده‌ای بین زنان و مردان حایل بود. (فضرب بینها و بینهم…).
آری فاطمه علیهاالسلام با این برنامه ریزی دقیق حتی در میدان مبارزه، با غاصبین خلافت، فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشي عَلَي اسْتِحْياءٍ (قصص/25) که شیوه راه رفتن دختران پیامبران و زنان اسلامی را ترسیم می‌کند، تداعی کرد و به پیروانش درس‌ها داد که در عین اجتماعی بودن، زنان حجاب و عفاف را حفظ کنند.

حجاب حضرت زهرا

منابع

(1) احتجاج طبرسی، ج 1، ص 411

(2) اخلاق حضرت فاطمه(س)، ص 17

(3) بحارالانوار ، ج۷۹، ص۲۷

(4) بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، علامه مجلسی،ج43، ص 46

(5) صحیح بخاری ج 1 ص 69؛ صحیح مسلم ج 3 ص 1418

(6) عوالم سیده النساء 1/ 245 عن صحیفه الرضا علیه السلام

(7) بحار الانوار، ج43، ص59

(8) البدایه و النهایه، ج 6 ص 111

(9) انصاری، جلوه‌های رفتاری حضرت زهراء 108

(10) کتاب سلیم، ص392؛ بحار الانوار، ج28، ص303

(11) کشف الغمه، ج1، ص373؛ بحار الانوار، ج43، ص134

(12) بحارالانوار ج 100 ص 256

(13) اثبات الوصیة، مسعودی، (چاپ بیروت) ص153 و در برخی چاپها ص 23 ـ 24

(14) الملل و النحل، عبدالکریم شهرستانی، ج1، ص57

(15) کتاب “الهجوم علی بیت فاطمه”، حسین غیب غلامی

(16) بحار الانوار، ج43، ص170

(17) بحار الانوار، ج 28 ص 206

(18) تفسیر عیاشی، ج 2 ص 67

(19) بحارالانوار، ج 28 ص228

(20) عوالم العلوم، ج 11 ص 406

(21) کوکب الدّری، ج 1 ص 196

(22) شرح ابن ابی الحدید، ج 16، ص 211 و 249- احتیاجات طبرسی، ج 1، ص 131، چاپ نجف

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    السلام علیک یا فاطمه الزهرا
    لعن الله عدوک

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
دوره جامع آموزش خبرنگار کوله پشتی/ ثبت نام تا 30 تیر/ کلیک کنید
 توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
توانبخشی کوشا/ با مجهزترین امکانات 09134126065
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715