جمعه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲

مردم جزئی از متن تاریخ هستند؛

کارگاه آموزشی تکنیک های مصاحبه و تدوین تاریخ شفاهی در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد+ دانلود جزوه

تاریخ شفاهی یک رویکرد علمی جدید در ثبت وقایع تاریخی است. سبک و سیاق تاریخ نگاری که در گذشته مبتنی بر اسناد و اطلاعات حاکمان و قدرتمندان و نوشتن تاریخ پادشاهان بود، به تاریخ زنده، گرم و دم دست طبقات جامعه تبدیل شده است

ندای اصفهان- نفیسه قاسمی: برای نخستین بار کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی با محوریت دفاع مقدس، با مشارکت معاونت فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان به نمایندگی آقای مجتبی جوکار و معاونت پژوهش و نشر کنگره شهدا به نمایندگی آقای دکتر مهدی ابوالحسنی، به مدت دو روز در شانزده ساعت در روزهای بیستم و بیست و یکم اسفندماه، با ترکیبی از فراگیران دانشجویان دانشگاه صنعتی و برخی از فعالان در کنگره شهدا برگزار گردید.

هدف از برگزاری این کارگاه، آموزش روش و تکنیک صحیح به نیروها بود که بصورت علمی و صحیح بتوانند مصاحبه های تاریخ شفاهی را انجام دهند و از طرفی استعدادها در این زمینه جهت همکاری با کنگره شهدا را کشف کنند تا طرح تدوین زندگینامه ی شهدای خمینی شهر و شهدای دانشجوی دانشگاه صنعتی انجام شود.

در روز پنجشنیه کارگاه از ساعت هشت صبح با حضور آقای دکتر ابوالحسنی آغاز شد. ابوالحسنی از سال 1385 تا 1393 در دانشگاههای اصفهان و هنر اصفهان به تدریس دروس تاریخ مشغول بوده و از جمله محقیقین در کشور هستند که در عرصه تاریخ شفاهی نیز به طور جد فعالیت می کنند.

ابوالحسنی تاریخ شفاهی

photo_2016-03-12_16-29-15

تاریخ شفاهی چیست؟ تاریخ شفاهی یک رویکرد علمی جدید در ثبت وقایع تاریخی است که در جهان از جایگاه ویژه ای برخوردار است. یکی از دلایل گسترش این شیوه این است که سبک و سیاق تاریخ نگاری که در گذشته مبتنی بر اسناد و اطلاعات حاکمان و قدرتمندان و نوشتن تاریخ پادشاهان بود، به تاریخ زنده، گرم و دم دست طبقات جامعه تبدیل شده است. نویسندگان کتاب های تاریخی کشور خودمان را که در گذشته نگاه کنید، متوجه می شوید صاحب منصبان و دبیران ارشد وابسته به دستگاه حاکمه بوده اند که تاریخ سلسله پادشاهی، عزل و نصب، جنگ و صلح ها را آن هم با اغراق و تملق گویی می نوشتند. از دلِ این نوشته ها به سختی می شود به لایه های درونی جامعه رفت و از فرهنگ و عقاید و آداب و رسوم و دردها و رنج های آن با خبر شد.

علت بوجود آمدن و توسعه شاخه ای به نام «تاریخ شفاهی» این بود که حتی طبقات رانده و فراموش شده هم جزء متن تاریخ محسوب می شوند. تاریخ شفاهی یعنی تاریخ توده ای و فراگیر، در این رویکرد، کار تاریخ پژوهی و تاریخ نگاری این است که به میان طبقات مختلف می رود و تاریخ به همه ی مردم جامعه تعمیم می یابد.

تاریخ شفاهی دفاع مقدس عبارت است از: تکنیک، روش و شیوه ای که از ابزارهایی همچون دوربین فیلم برداری، ضبط صوت و هر وسیله ای که ضبط صدا و تصویر استفاده می شود، خاطرات و یاد مانده های عناصر درگیر در جنگ تحمیلی یا دفاع مقدس را در قالب کلام و روایت شفاهی و غیر مکتوب ثبت و ضبط می کند.

در جلسه اول عناوین آموزشی به شرح زیر بود:

1- آشنایی با روش تحقیق در تاریخ؛ که به شاخه های زیر تقسیم می شود:

– جایگاه علم تاریخ در جهان

– داده های تاریخی

– روش های گردآوری داده های تاریخی

– مدارک شفاهی

2- فلسفه و تاریخچه تاریخ شفاهی؛ که به شاخه های زیر تقسیم می شود:

– سیر تاریخ نگری و تاریخ نگاری در جهان

– مکاتب نوین تاریخی

– پیشینه ی تاریخی

– ظهور تاریخ شفاهی نوین

– تاریخ شفاهی در ایران

3- مصاحبه و انواع آنها:

– تعریف و جایگاه مصاحبه در تحقیقات

– مصاحبه تاریخ شفاهی

– تهیه بسته پرسشی

4- اجرای مصاحبه:

– تعیین حوزه

– یافتن راوی

– اجرای مصاحبه تاریخ شفاهی

– بازبینی و آسیب شناسی مصاحبه

و جلسه در ساعت چهارده و پانزده دقیقه به پایان رسید.

متن کامل جزوه این جلسه را از اینجا دانلود کنید.

در روز جمعه کارگاه در ساعت هشت و سی دقیقه با حضور آقای قاسمعلی کرمی از اساتید برجسته ی دانشگاه صعنتی برگزار شد. وی جزء ایثارگران و جانباران دوران دفاع مقدس و جزء نیروهای فعال کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر است.

تدریس با عناوین زیر ادامه پیدا کرد:

5- تاریخ شفاهی دفاع مقدس

– تاریخ دفاع مقدس

– تاریخ نگاری دفاع مقدس

– تاریخ شفاهی دفاع مقدس

تاریخ شفاهی

 

پس از صحبت های استاد کرمی مجددا دکتر ابوالحسنی مباحث جلسه گذشته را به صورت گسترده تر ادامه دادند. از جمله آنکه از استاد کرمی خواستند که مصاحبه ای کوتاه با یکی از رزمندگان جنگ آقای ابراهیمی انجام دهند و از حضار خواستند که نقاط ضعف و قوت مصاحبه را ارائه دهند و دانشجویان دانشگاه سر ذوق آمدند و شروع به نقد و بررسی مصاحبه کردند.

آقای کرمی

در ادامه جلسه دکتر ابوالحسنی مصاحبه هایی ازقبل انجام شده (که هر کدام ایرادی داشت) را گلچین کرده بودند و از حضار خواسته شد که عیوب و نقاط قوت مصاحبه ها را پیدا کنند.

در پایان از فعالان کنگره و دانشجویان خواسته شد که از هر گروه دو نفر برای مصاحبه حاضر شوند و مصاحبه ای کوتاه انجام دهند و آقای ابوالحسنی در پایان هر مصاحبه شروع به نقد کردند و جلسه در ساعت چهارده و چهل دقیقه به پایان رسید.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. یدالله گفت:

    امیدوار هستیم اخبار دانشگاه های استان بیشتر در ندای اصفهان انعکاس پیدا کند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715