چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
نقش من در بیکاری (قسمت دوم)
 روایات مربوط به کار و بیکاری – سری دوم   

برگرفته از کتاب «نقش من در بیکاری»، به قلم اکبر اخوان مقدم (مدیر خیریه نذر اشتغال امام حسین)

به گزارش ندای اصفهان، در قسمت های قبل (اینجا) و (اینجا) با برخی عوامل بیکاری و احادیث مربوط به ارزش کار و کار کردن پیامبر اسلام (ص) و اهل بیت علیهم السلام اشاره کردیم. اکنون سری دوم آن احادیث را مطالعه می کنیم.

***

«علی بن حمزه می گوید: موسی بن جعفر(ع) را دیدم در زمین خود کار می کرد و عرق از بدنش می ریخت، عرض کردم: جانم به قربانت، مردها کجا می باشند که آنها کار کنند؟ فرمودند: ای علی با دست خود کار کردن در زمین خود، چه کسی از من و پدر من بهتر بوده است؟ گفتم: چه کسی؟ موسی بن جعفر(ع) فرمودند: رسول خدا (ص) و امیرالمومنین (ع) و پدرانم تمام آنها، با دست خود کار می کردند» و این عمل پیامبران و فرستادگان و اوصیا و صالحان بوده است.

بیکار، مورد غضب خداست

همانطور که کار ارزشمند و کارگر محبوب پروردگار عالم است، بیکاری زشت و نکوهیده و نادرست و شخص بیکار مورد غضب خدا و نفرت خلق است. [۱]

امام صادق (ع) می فرمایند: «ان الله یبغض کثره النوم و کثره الفراغ»[۲]. (خواب زیاد و بیکاری زیاد، مورد غضب خداست) و حضرت موسی بن جعفر (ع) می فرمایند: «ان الله عزوجل لیبغض القبر النوام ان الله یبغض العبدالفارغ»[۳]. (به راستی که خداوند خشم دارد بنده ای را که زیاد بخوابد و شخص بیکار مورد غضب خداوند است).

بیکار عقلش کم می شود

کار و فعالیت، فکر و مغز انسان را به کار انداخته و عقل و تدبیر را زیاد می کند. امام صادق(ع) می فرمایند: «التجاره تزید فی العقل»[۴]. (تجارت و کار عقل را زیاد می کند).

بیکار دعایش مستجاب نمی شود

انتظاری که فرد بیکار جهت استجابت دعا و تامین احتیاجاتش بدون تلاش دارد ، نابجا است؛ همانگونه که پیامبر فرمودند: پنج دسته دعایشان مستجاب نمی شود، یکی از آنها مردی است که در خانه خود بیکار بنشیند و بدون اینکه با تلاش به دنبال طلب روزی برود، بگوید: خدایا روزی نصیب من کن. «رجل جلس فی بیته و قال اللهم ارزقنی و لم یطلب»[۵].

بیکاری و فقر

شکی نیست که با کار و تلاش چرخ های اقتصادی به راه می افتد و نیازهای مردم برآورده می شود؛ بیکاری سبب رکود اقتصادی و پائین آمدن سطح تولید و موجب کمبود، درماندگی و فقر می شود؛ آنگونه که امام صادق (ع) در پاسخ به فضیل بن یسار که گفته بود من امروز بیکارم، فرمودند: «کذلک تذهب اموالکم و اشتد علیه»[۶]. همینطور (به دلیل بیکار بودن) دارایی های شما از بین می رود و فقیر می شوید؛ و سخت او را مورد نکوهش و توبیخ قرارداد و نیز می گوید: من کار را ترک کرده بودم و فقیر و بی سرمایه شدم؛ امام صادق (ع) فرمودند: «هرگز، چنین (بیکار) مباش، درب مغازه خود را باز کن وسایل کارت را پهن کن و از پروردگارت روزی بخواه »[۷].

بیکار از رحمت خدا به دور است

کسی که کار و تلاش نمی کند قادر به تامین مخارج خود و عایله اش نبوده و نه تنها نمی تواند باری از دوش جامعه بردارد بلکه خود و عایله اش سرباری بر دوش جامعه بوده و فرد، ملعون و از رحمت خداوند به دور است، چنانچه پیامبر(ص) می فرمایند: «ملعون من التی کله علی الناس»[۸]. پیامبر(ص) می فرمایند: (ملعون کسی است که کار و تلاش نمی کند و بار و زحمت خود را بر جامعه تحمیل کرده است) و در حدیث دیگر فرمودند: «ملعون ملعون من یضیع من یحول»[۹]. پیامبر(ص) می فرمایند: ملعون از رحمت خدا به دور است، کسی که بیکار بوده و با درمانده کردن عایله اش را ضایع و بی ارزش کند.

کم کاری بزرگترین عامل بدبختی

همانطور که بیکاری زیانبار و بیکار مورد نکوهش است. کم کاری، سستی و تنبلی نیز نکوهیده و موجب ضرر است و فرد سست، بی حال و کم کار در امور دنیا و آخرت عقب افتاده و ضرر می بیند، لذا همان طور که در روایات اسلامی بیکاری مزمت و نکوهش شده کم کاری و سستی نیز ملامت شده است، چنانچه امام باقر(ع) می فرمایند: «این لابغض الرجل ان یکون کسلانا عن امر دنیا و من کسل عن امر دنیاه فهو من امر آخرته اکسل»[۱۰]. (من دشمن می دارم مردی را که در کار دنیایش بی حال و سست باشد و در کار آخرتش سست تر است) و امام صادق(ع) نیز فرمودند: «کسی که در کار عبادت و نمازش سست باشد خیر و خوبی در آخرتش نیست و کسی که در اداره امور زندگیش سست و بی حال باشد خیر و خوشبختی در کار دنیایش نمی باشد»[۱۱] و نیز امام صادق(ع) فرمودند: «عدو العمل الکسل»[۱۲]. سستی و بی حالی دشمن کار است.

(حضرت امام خمینی: اسلام برای کارگر ارزش و برای کار او ارج قایل است، ارزش و احترام یعنی همان طور که یک فرد عالم، یک مرد مجاهد را توصیف می کند، فردکارگر، زارع، هر کارگری را می گوید همه شان مثل همند، مثل شانه ای که این رگهایی که دارد، همه هم قد هستند، مثل هم هستند.)[۱۳]

(مقام معظم رهبری می فرمایند: یک کشور اگر بخواهد عزت خود را، هویت خود را، منافع خود را، امنیت خود را به دست بیاورد، احتیاج دارد به ابتکار، به کار). با نشستن، با خوابیدن، با غفلت از اطراف، نمی شود به اهداف عالی دست پیدا کرد. اینکه می بینید جامعه ی اسلامی و کشورهای اسلامی چند سال- دویست سال، سیصد سال- دچار عقب ماندگی شدند، که امروز چوب آن عقب ماندگی را همه ی ما داریم می خوریم، این بخاطر غفلت ها بود.

سخنان بزرگان در مورد کار و بیکاری

«گناهکارترین مردم کسی است که خدا را مسئول کارهای نادرست و زشت خود بداند. حضرت محمد(ص).»[۱۴]

«زندگی بدون کار، مردن پیش از وقت است. (گوته).»[۱۵]

«مغز تنبل کارگاه شیطان است. (فرانکلین).»[۱۶]

«کسی که به امید شانس زنده باشد، سالها قبل مرده است. (مثل فرانسوی).»[۱۷]

«بدبختی در کنار خوشبختی ایستاده است. (مثل یوگسلاوی).»[۱۸]

«بدبختی همیشه از دری وارد می شود که برای او باز گذاشته اند. (مثل چکسلواکی).»[۱۹]

«من نهصد و نود و نه بار شکست نخورده ام بلکه من نهصد و نود و نه روش یاد رفته ام که چگونه لامپ ساخته نمی شود. (ادیسون). »[۲۰]

«کسی که با زحمت کار می کند با خوشحالی خواهد خورد. (مثل چینی).»[۲۱]

«نبوغ یک درصدش الهام است و نود و نه درصد دیگرش، عرق ریختن و تلاش. (ادیسون).»[۲۲]

«از بزرگمهر حکیم پرسیدند: کارها به کوشش است یا به تقدیر؟ جواب داد: کوشش خود تقدیر را سبب می شود. »[۲۳]

«انسانی که روزگار را به کاهلی و بطالت می گذراند، بزرگترین دزد است. (گراهام بل).»[۲۴]

«تمامی آنچه که می خواهی بدان دست یابی را خودت بپروران. (شکسپیر). »[۲۵]

«جواهر بدون تراش و مرد بدون زحمت وکار، ارزش پیدا نمی کند. (مثل چینی).»[۲۶]

چه شده است که در کشور عزیزمان با توجه به تعلیمات دینی، گفتن کلمه “بیکارم” شرم آور نیست. چگونه است که وقتی از دانشجو سوال می شود “چه کاره ای؟” می گوید: “دانشجویم” و از اینکه دانشجویی را شغل می داند خجالت نمی کشد؟ اصلاً فکر هم نمی کند باید شغلی را معرفی نماید که در حال انجام آن است و به هیچ وجه احساس نمی کند که سربار جامعه شده است!

 پی نوشت

www.nazreeshteghal.Com

[۱] مضرات بیکاری

[۲] آثار خواب زیاد بر اساس کتاب احادیث شیعه

[۳] احادیث موضوعی

[۴] عوامل ازدیاد روزی در قرآن

[۵] اثر دعا از جنبه روانی و تربیتی

[۶] پایگاه اطلاع رسانی غدیر

[۷] داستان های کوتاه و جذاب

[۸] جهاد اقتصادی و سیره معصومین

[۹] احادیث رذایل اخلاقی

[۱۰] دائره المعارف اسلامی طهور

[۱۱] دعوت و تبلیغ اهل سنت

[۱۲] کسالت در روایات

[۱۳] درودی، هما، فرهنگ کار از دیدگاه اسلام، farsi.khamenei.ir/others-article (1384)

[۱۴] تبیین ویژگی های مدیران از دیدگاه امام علی (ع)

[۱۵] مجله زندگی، سلامت، سرگرمی

[۱۶] http://facenama. com

[۱۷] نکته ها و ضرب المثل ها

[۱۸] کلمات قصار درباره خوشبختی

[۱۹] گفته ها و نوشته ها

[۲۰] یادداشتهای یک معلم

[۲۱] فرهنگ ملل درباره پشتکار و اراده

[۲۲] سخنان پندآموز

[۲۳] مجله روز شمار موفقیت

[۲۴] تعلیم و تربیت در هزاره سوم

[۲۵] مجله کلید موفقیت

[۲۶] سخنان آموزنده

انتهای پیام/

منبع : شورشگر

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز