پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۰
سودای علم در لابه لای نرده های دانشگاه ها
 روزهایی که علم و فرهنگ را در خیابان ها حراج می کنند!   

این روزها کافی است که گذرتان به حوالی دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه اصفهان بیافتد. آن وقت است که خواهید دید خیابان های اطراف دانشگاه به محلي براي تبليغ پايان نامه هاي دانشگاهي و یا شرکت هايي که خود را شرکت هاي خدمات علمي معرفي مي کنند تبديل شده است و این روند تا آنجایی پیش رفته است که حتی این تبلیغ ها را در لابه لای میله های سبز دانشگاه اصفهان و یا در و دیوار آن نیز خواهید دید. موضوع تا آنجا پیش رفته است که دیگر حتی مراکز خرید و فروش پایان نامه، بدون هیچ ترس و نگرانی جولان دهند و برای خود امپراطوری جدیدی به راه انداخته اند.

به گزارش ندای اصفهان، تب و تاب تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی و مدرک گرایی در بین دانشجویان ایرانی  افراد سودجو را بر آن داشته است با تبلیغات رنگ و وارنگ به خوش رقصی بپردازند. بازار فروش پایان نامه و پروژه های دانشگاهی و قبول سفارش چاپ کتاب و مقاله های علمی در مجلات معتبر خارجی به نام دانشجوی متقلب! تبلیغاتی که در فصل های مختلف بنا بر نیاز بازار و دانشجویان حتی چند ساعت نیز بر روی نرده های دانشگاه ها و دیوارهای خیابان های اطراف باقی نمی مانند و متقاضیان با کندن برشی از تبلیغات و پس از آن مراجعه به این مراکز، تقلب را برای ادامه مسیر علمی خود انتخاب می کنند.
از ب بسم الله تا ….
با موسسه….. که آگهی اش را در اینترنت  دیده ام تماس می گیرم و خودم را دانشجوی مقطع کارشناس ارشد علوم اجتماعی معرفی می کنم و از کارشناس پشت خط تلفن می خواهم مرا برای نوشتن یک پایان نامه برای این  مقطع راهنمایی کند. پس از پرسیدن گرایشم ، می پرسد برای انجام پایان چقدر وقت دارید؟ چون زمان در میزان هزینه دخیل است. درجواب می گویم : حدود سه ماه فرصت دارم. اما قیمتش برایم بسیار مهم است. و نمی خواهم زیاد هزینه کنم. می گوید کمترین هزینه ای که فعلا می توانم به شما بگویم ۱۵ میلیون ریال است. اما ممکن است در طی کار و بسته به آن تغییر کند. بابت کیفیت کار نگران نباشید. چون کار شما را آقای …. که خودشان دانش آموخته دکتری علوم اجتماعی هستند انجام می دهند و هیچ عیب و خللی در آن وجود ندارد.
اما از موسسه دیگری که در خیابان آتشگاه قرار دارد، درخواست تدوین پایان نامه ای در رشته کارشناس ارشد پرستاری می کنم. خانم جوان از پشت تلفن به من می گوید، هزینه نوشتن پایان نامه پرستاری کارشناسی ارشد البته با انتخاب موضوع از سوی موسسه حول و حوش ۶۰ میلیون ریال می شود. اما او می گوید: باید درخواستت را با تمام جزئیات برای موسسه ایمیل کنی تا پس از بررسی بتوانم نرخ دقیق را بگویم. همچنین تاکید می کند که هزینه نگارش مقاله نیز از این مبلغ جدا خواهد بود و چیزی بالغ بر۱۵ میلیون ریال خواهد بود.
وقتی از او می پرسم، چه تضمینی وجود دارد که با پرداخت این مبلغ کارم را کامل تحویل بگیرم، می گوید: خیالتان راحت باشد اکثر نویسنده های ما از اساتید دانشگاه های دولتی هستند اما برای اینکه باز هم خیالتان راحت شود می توانید حضوری تشریف بیاورید تا محیط دفتر را ببینید در ضمن شرکت ما دارای ثبت قانونی است.

فروش پایان نامه های دانشگاهی نمونه ای  بارز از تقلب
فروش پایان نامه های دانشگاهی در همه کشورهای دنیا و جوامع علمی، نمونه کاملی از تقلب به شمار می آید، اما این کار به نحوی در کشور ما  رایج شده است و برای ارائه چنین خدماتی، شرکت های متعدد با عنوان شرکت های ارائه دهنده خدمات علمی تاسیس شده اند و به راحتی می توان از طریق تبلیغاتی که بر دیوار خیابان های اطراف دانشگاه ها می چسبانند یا از طریق آگهی هایی که منتشر می کنند به خدمات شان دسترسی یافت. این جدا از صفحات اینترنتی است که به نام خود ثبت کرده اند و در فضای مجازی نیز به تبلیغ کار خود می پردازند.
اما علت رشد قارچ گونه این گونه موسسات که در سایه نبود نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دست به انجام چنین کارهایی می زنند و علت برخورد نکردن با چنین دانشجویانی چیست؟ آیا تمایل بی حد جوانان به مدرک گرایی باعث شده است گروهی از دانشجویان بدون پشتوانه علمی و تنها با هدف اخذ مدرک دانشگاهی، پس از ورود به دانشگاه سرو کارشان به این گونه مراکز بیفتد تا درنهایت بتوانند با مدرکی در دست در صف جویندگان کار قرار گیرند.
اساتید راهنما به دانشجویان مشاوره نمی دهند؟!
نگار اکبری از جمله افرادی است که به گفته خود پایان نامه کارشناسی اش را حدود۲ میلیون و پانصد میلیون ریال از یک شرکت پایان نامه نویسی خریده است. وی درباره چرایی کارش به خبرنگار ایمناگفت: سخت گیری برخی از اساتید بسیار زیاد است در حالی که هیچ راهنمایی و مشاوره ای به دانشجویان خود نمی دهند اما این در حالی است که آنها انتظار دارند، دانشجو کار شاخصی به آنها ارایه دهد. وی درباره نحوه آشنایی اش با شرکت مذکور گفت: شماره آن را از یکی از دوستانم که قبلا پایان نامه اش را  از آنجا خریده بود گرفتم. آن شرکت، پایان نامه ها و تحقیقاتی با موضوعات فراوانی  داشت و حتی با من قید کرد که اگر موضوع پایان نامه مورد موافقت استاد راهنمایم نبود، آن را با یک پایان نامه دیگر تعویض نماید. اکبری می گوید: تقریبا بیش از ۷۰ درصد از همکلاسی های من به خرید پایان نامه مجبور شدند. اصلا انگار آنها که پایان نامه می خریدند و ارایه می دادند، نمره شان بسیار بهتر از افرادی می شد که خودشان پایان نامه می نوشتند.
او در ادامه می گوید: اگر می خواستم پایان نامه ایم را خودم بنویسم باید چندین ترم وقت می گذاشتم که من نه هزینه کافی برای این امر داشتم و نه زمان لازم. می خواستم به هر نحوی که شده درسم را تمام کنم و مدرکم را به دست آورم تا بتوانم وارد بازار کار شوم.

گرچه برخورد قانونی و قهری با این تخلف ها نیز می تواند تا حد زیادی مشکل خرید و فروش پایان نامه های دانشگاهی را حل کند، اما واقعیت این است که تا وقتی فرهنگ مدرک گرایی در جامعه وجود داشته باشد و بدون توجه به نیازهای واقعی بازار کار، دانشجو جذب شود، در نتیجه نمی توان توقع داشت که بازار خرید و فروش پایان نامه ها و مدارک دانشگاهی به طور کامل متوقف شود.
در این باره اما رومینا امیری، جامعه شناس و مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با این موضوع همسو می شود و ادامه می دهد: یکی از دلایلی که دانشجویان از نوشتن پایان نامه خود اجتناب می کنند این است که آنها نتیجه بسیاری از تحقیقاتی که انجام می دهند را در جامعه نمی بینند و همین موضوع موجب بی انگیزه شدن آنها برای انجام کارهای تحقیقاتی می شود. این در حالی است که اگر شالوده جامعه ما بر اساس تحقیقات صورت گرفته انجام شود، جامعه به سمت یک مدینه فاضله سوق خواهد یافت.اما طبیعی است که وقتی این علم حالت کاربردی نداشته و یا در لفافه پنهان و غیرقابل لمس باشد، دانشجو از آن گریزان می شود.در این حالت است که افراد سودجو بی اطلاعی دانشجویان سوء استفاده می کنند و به نوشتن پایان نامه دست می زنند و در نتیجه خلاصه امر هم پر شدن قفسه های دانشگاه از پایان نامه های کلیشه ای و غیر کاربردی می شود.
اساتید دانشگاهی به روز نیستند
امیری ادامه می دهد: این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نتایج تحقیقات بر روی افراد جامعه تعمیم می یابد و یا به سایر شرکت های مختلف ارجاع می شود.بنابراین نه تنها پایان نامه های تکراری و کلیشه ای تدوین نمی شوند بلکه بسیاری از مراکز به این تحقیقات بها نیز می دهند.
این جامعه شناس در بخشی دیگر از سخنانش تصریح کرد: به روز نبودن اساتید، عدم حوصله دانشجویان، صرف نکردن هزینه و وقت و همچنین نبود مرکزی برای ثبت موضوعات پایان نامه ها از جمله عواملی هستند که موجب می شوند، دانشجویان عطای پایان نامه نوشتن را به لقایش ببخشنند و از آن گریزان شوند و در نتیجه ترجیح دهند تا با قیمت بسیار نازل و وقت کمتر به خرید پایان نامه بپردازند که همانطور که گفتم این موضوع موجب تدوین پایان نامه های کلیشه ای و غیر کاربردی می شود.
جامعه ما جامعه ارباب و رعیتی است!؟
اما موضوعی دیگری که امیری به آن اشاره می کند این است که برخی از اساتید تنها به بعد اقتصادی پایان نامه دانشجویان نظر دارند و راهنمایی پایان نامه ای را قبول می کنند بدون اینکه برای راهنمایی و یا حتی مطالعه آن فرصتی بگذارند و تنها برای آنها مهم این است که از لحاظ اقتصادی ساپورت شوند. متاسفانه جامعه ما اکنون به یک جامعه ارباب و رعیتی بدل شده است چرا که در برخی از موارد تنها این خود دانشجو است که برای نوشتن پایان نامه خود بسیار زحمت کشیده است اما نام استاد راهنما و مشاور است که به کار آن بها می دهد این در حالی است که حتی برخی از اساتیددر نگارش پایان نامه هیچ راهنمایی به دانشجو نمی کنند.
به دلیل غیرقانونی بودن خرید و فروش پایان نامه های دانشگاهی، آمار دقیق و کاملا موثقی هم از تعداد خرید و فروش پایان نامه ها در دست نیست؛ پایان نامه های حاضر و آماده ای که با وجود منع قانونی، براحتی در اختیار خریدار قرار می گیرد.

در این میان اما مسئولان وزارت علوم معتقدند پایگاه اطلاعات و مدارک و اسناد علمی برای جلوگیری از تقلب علمی در کشور به‌وجود آمده‌است. این در حالی است که اطلاعات و آمار و اسناد این پایگاه ناقص است.این توضیح آنهاست: می‌خواهیم اطلاعات این پایگاه را کامل کنیم،  به همین دلیل در حال تدوین آیین نامه ثبت و ساماندهی پایان‌ نامه‌های ارشد و دکترا و ابلاغ آن به دانشگاه‌ها هستیم.
از طرفی به نظر می‌رسد دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی نباید برای مقابله با پدیده شوم تقلب منتظر آیین‌نامه باشند. بخشی از اشکالات موجود ریشه در سهل‌انگاری برخی استادان راهنما و داوران دارد. استاد وظیفه دارد در مقام راهنما پایان نامه‌ها را بررسی و کنترل کند. رواج خرید و فروش پژوهش ها و پایان نامه های دانشگاهی در جامعه باعث شده تا بخش عظیمی از نسل جوان به سمت تحصیل در دانشگاه های متعدد روی آورده و بدون انگیزه و تنها برای دریافت مدرک اقدام به تحصیل کنند. :بسیاری از این فارغ التحصیلان هنگام مراجعه به دفتر برای درخواست شغل علیرغم داشتن مدارک فوق لیسانس و دکترا حتی از نوشتن یک نامه درخواستی ناتوان هستند که این وضعیت نشان می دهد افراد تنها برای دریافت مدرک به عناوین مختلف اقدام به تحصیل کرده اند در حالی که از داشتن ساده ترین معلومات بهره ای ندارند.
اما، علت گرایش به خرید این نوع مقالات و پایان نامه ها چیست؟ اگر کاری خلاف قانون در حال وقوع است، چگونه است که به راحتی این متخلفان به آسانی فعالیت می کنند! آیا با گذشت سال ها از ظهور پدیده خریدن پایان نامه و مقاله، آن هم این طور آشکار و واضح، هنوز وقت آن نرسیده که اقدام عاجلی برای مقابله با آن صورت گیرد؟
وقتی جامعه دانشگاهی تنها برای دریافت مدرک تلاش می کند این اقدام درحقیقت ضربه زدن به بدنه نظام آموزشی کشور است.

/لیلا مقیمی/

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز