پنجشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۰

به مناسب چهارشنبه آخر سال صورت می‌پذیرد

طرحی برای احیاء سنت قدیمی قاشق زنی و یاری محیط‌بانان زندانی

رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری از اجرای طرحی برای احیاء سنت قدیمی قاشق زنی جهت یاری محیط بانان زندانی به مناسبت چهارشنبه آخر سال خبر داد.

به گزارش ندای اصفهان ، آرش نورآقایی با تشریح پیشنهادش درباره احیای سنت قدیمی قاشق زنی در ایام چهارشنبه سوری برای نجات محیط بانانی که در بند زندان هستند، اظهار داشت: در این طرح پیشنهاد دادیم تا کارت تبریکی طراحی و تهیه شود و با فعالان محیط زیستی که در مدارس فعالیت می‌کنند و یا هنرمندان و ورزشکاران بتوانیم هم مراسم قاشق‌زنی در چهارشنبه سوری را احیا کنیم و در ادامه این مراسم این کارت‌ها را نیز به مردم اهدا کنیم تا مردم براساس شماره‌ حسابی که به نام گنجه پشتیبان زیست بوم ایران است کمک‌های خود را برای محیط‌بانان در بند زندان اهدا کنند.

آرش نورآقایی – رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری

رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری با اشاره به عفو و بخشیده شدن “اسعد تقی‌زاده” – محیط‌بان محکوم به اعدام “دنا” از سوی خانواده مقتول عنوان کرد: متاسفانه یک عده‌ای از محیط بانان کشورمان در حبس هستند و با اجرای چنین طرح‌های؛ کودکان این سرزمین هم با یک سنت قدیمی چهارشنبه سوری آشنا می‌شوند و هم از همین سنین کودکی متوجه می‌شوند کسانی برای حفظ محیط زیست‌ آنان حتی به زندان افتاده‌اند.

نورآقایی درباره ابعاد گستردگی این طرح با توجه به زمان محدود آن و همچنین چگونگی تهیه این کارت‌ها توضیح داد: همیشه ایجاد کمپین‌ها در جامعه برای اطلاع‌رسانی مردم است و در مراحل بعد می‌توان به گستردگی ابعاد آن طرح‌ها چشم دوخت. مثلاً در گذشته طرح‌های مختلف از جمله معرفی یوز ایرانی و شکستن تفنگ‌های شکار را به اجرا گذاشتیم که در مراحل بعدی با اطلاع‌رسانی‌ها مناسب ابعاد گسترده‌ آن نیز به وقوع پیوست.

وی خاطرنشان کرد: درباره تهیه این کارت‌ها نیز در صدد هستیم طی جلسه‌ای که با انجمن راهنمایان گردشگری می‌گذاریم همکاری آنان را برای چاپ این کارت‌ها داشته باشیم، کما اینکه هنوز هم کسی اسپانسر این کار نشده است ولی سعی می‌کنیم تعداد قابل توجهی از این کارت‌ها را به چاپ برسانیم تا با توزیع آن هم فرهنگ قاشق‌زنی در چهارشنبه سوری احیا شود و هم اهدای کارت‌پستال‌ها که به نوعی مردم آن را فراموش کرده‌اند زنده شود و در نهایت قدمی برای محیط‌بانان دربند زندان برداریم و با این کار بتوانیم هم فرهنگ و سنتی را احیا کنیم و هم به محیط زیست و فعالان آن کمک کرده باشیم.

به گزارش تسنیم، قاشق‌زنی از رسوم ایرانی است که در شب چهارشنبه‌سوری برپا می‌شده‌ است. حاصل نهایی قاشق‌زنی، پخت و توزیع آش ابودردا بوده‌است. قاشق‌زنی رسمی زنانه‌ است. زنان چادری بر سر انداخته و گاه نقابی بر چهره می‌زدند تا ناشناس بمانند. آنگاه با قاشق بر کاسه یا قابلمه یا بر در خانه می‌کوبیدند و اهل خانه را از آمدن خویش آگاه می‌کردند. اهل خانه کاسه خالی را گرفته و مشتی آذوقه خشک از قبیل بنشن در آن ریخته و باز می‌گرداندند. گاه به‌جای آذوغه پول نقد به قاشق زن پرداخت می‌شده‌است. مهمترین شرط در قاشق زدن ناشناس ماندن قاشق‌زن بوده‌است. لذا نه قاشق‌زن و نه صاحب منزل، در هنگام مواجهه سخن نمی‌گفتند.

قاشق‌زن پس از رفتن به خانه‌های بسیار(پس از رفتن به در هفت خانه) و جمع‌آوری آذوقه و پول کافی، مقدمات تهیه آش ابودردا یا آش را فراهم می‌کرد. معمولاً این آش به نیت شفای بیماران تهیه می‌شد و پس از آنکه اندکی از آن را به بیمار داخل منزل می‌چشاندند، مابقی را به فقرا می‌بخشیدند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715