شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۸
رييس جمعيت مامايي استان اصفهان مطرح كرد:
 عوارض سزارین برای مادر و جنین /ضربه جبران‌ناپذیر سزارین بر پیکر اقتصاد سلامت کشور   

افزايش سزارين در كشور موجب صدمات جبران‌ناپذير بر پيكر اقتصاد سلامت كشور شده است به گونه‌اي كه در حال حاضر سزارين رتبه نخست را در كشور به خود اختصاص داده است.

به گزارش ندای اصفهان، محبوبه والیانی رییس جمعیت مامایی اصفهان با اشاره به آمار بالای سزارین درایران اظهار داشت: نمی‌توان هیچ‌گونه تفاوتی و تمایزی بین زایمان طبیعی و سزارین قائل شد، اما باید این را بپذیریم که در سزارین مرگ مادر و نوزاد کمتر رخ داده و ماماها با آرامش بیشتری این کار را انجام می‌دهند بنابراین در مواقع اورژانسی روشی بسیار سودمند است اما اگر بتوان با زایمان طبیعی کودک را به دنیا آورد دیگر نیازی به سزارین نیست.

وی با اشاره به اینکه برخی معتقدند که زایمان طبیعی موجب کاهش هوش افراد می‌شود، گفت: این مفاهیم بسیار نادرست است، در گذشته بیشتر زایمان‌ها به صورت طبیعی انجام می‌شد در حال حاضر هم قریب به ۹۵ درصد زنان می‌توانند زایمان طبیعی داشته باشند اما بسیاری به علت ترس از این کار شانه خالی می‌کنند.
 رییس جمعیت مامایی استان اصفهان با بیان اینکه در سزارین میزان خونریزی و به دنبال آن مصرف دارو بسیار زیاد است، خاطرنشان کرد: در زایمان طبیعی ارتباط عاطفی بین مادر و فرزند برقرار شده که این مسئله در تمام دوران کودکی فرد ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات به‌عمل آمده مادرانی که سزارین می‌کنند، ۵۰درصد کودکان آنان دچار آسم، ۲۵ درصد دیابت و ۲۵ درصد مبتلا به اضافه وزن می‌شوند.
والیانی با تاکید بر کاهش سزارین به اندازه۱۰ تا ۱۵ درصد، گفت: در حال حاضر و با کمال تاسف این رقم در اصفهان ۶۲ درصد است و این اصلا خوشایند نیست.
وی بیان داشت: در حال حاضر سزارین در کشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است که این امر موجب ضربات جبران‌ناپذیری به پیکر اقتصاد سلامت کشور شده است.
رییس جمعیت مامایی اصفهان با تاکید جدی بر افزایش زایمان طبیعی، گفت:  زایمان طبیعی پدیده فیزیولوژیکی است که به علت تغییر هورمون‌های بدن مادر در ابتدای زایمان مادر دچار افسردگی شده که در این دوران نیز نیازمند حمایت اطرافیان و مراقبت‌های ویژه پس از بارداری است.
وی با اشاره به همایش” سلامت مادر و فرزند سالم در هزار روز اول زندگی” گفت: این برنامه در جهت برنامه دپارتمان مامایی تنظیم شده است که فعالیت آن در تمام سنین از بلوغ تا یائسگی را شامل می‌شود.
والیانی با اشاره به طرح هزار روز سلامت، گفت: این برنامه با هدف تامین سلامت مادران و کمک به سلامت خانواده از بعد ذهنی، عاطفی، جسمی و روانشناسی است  که منجر به تامین سلامت خانواده نیز خواهد شد.
والیانی ادامه داد: توانمندسازی زنان در مدیریت بارداری ایمن و خانواده سالم، ارتقای سلامت زوج در سنین باروری، تولد نوزاد سالم‌،  تجربه بارداری لذت‌بخش توسط مادران و همسران و ارتقای سطح نگرش مادران در سلامت بارداری از دیگر اقدامات انجام گرفته توسط دپارتمان مامایی است.

وی با تاکید بر تامین شادی برای زنان باردار، گفت: این مسئله آنقدر مهم است که عدم توجه به آن عواقب سنگینی را متوجه مادر و کودک و درنهایت خانواده آنان خواهد کرد.
رییس جمعیت مامایی اصفهان با اشاره به اینکه این دست همایش‌ها افزایش آگاهی به مادران به ویژه مادران باردار در مورد این نعمت خدادادی است، خاطرنشان کرد: بانوان از طریق کارگاه‌های مختلف می‌آموزند که چگونه در تمام مسائل زندگی به بخش مثبت آن نگاه کنند، که حتی این اندیشه مثبت موجب انتقال به جنین می‌شود.
وی با بیان اینکه کودک تاثیر فراوانی از مادر می‌گیرد و این آثار در مغز کودک فایل بندی‌ می‌شود؛ اظهارداشت: تجربه بارداری و زایمان لذت‌بخش با به کارگیری تکننیک‌ها برای رسیدن به این ظرافت خلقت موثر است و با مثبت اندیشی می‌توان به این امر دست یافت.

والیانی با اشاره به کلاس‌های بارداری، گفت: برای دوره بارداری کلاسهای ۸ جلسه‌ای با اهداف کلاس‌های آمادگی برای زایمان به نحوه احسنت و مطالب نظری تئوری و ابعاد عملی است که به مرور زمان آموخته شده و در هر جلسه تمرین بدنی صورت می‌پذیرد.
وی بیان داشت: البته در این دست کلاس‌ها آموزش‌های مختلف در زمینه کاهش استرس و افزایش اطلاعات در مورد برنامه مراقبتی و بهداشتی، آموزش مهارت‌های عصبی و تن‌آرامی، افزایش اعتماد به نفس، کسب مهارت‌ برای مقابله با درد، استحکام ارتباط اعضای خانواده، تطابق مناسب با دوره پس از زایمان نیز آموزش داده می‌شود.
رییس جمعیت مامایی اصفهان با بیان اینکه طول دوره آموزشی از هفته بیستم بارداری آغاز می‌شود، ادامه داد: این آموزش‌ها تا هفته ۳۷ نیز ادامه دارد و ارایه مفاهیم با تاکید  برگزاری کلاس‌ها و اصول تغذیه مناسب برای کمک به بارداری زنان است.

منبع: ایمنا

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز