یکشنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۹
«برای اطلاع از موقعیت من از رادیو بیگانه استفاده نکنید»
 زندگی نامه پاسدار شهید مفقودالاثر: علیرضا مشفقی   

او از مصادیق بارز و از یارانی بود که امام خمینی(ره) در اوایل مبارزه علیه طاغوت یعنی در سال ۴۲ معرفی فرموده بود. او در حالی که پانزده سال بیشتر نداشت، از یاران واقعی امام قرار گرفت و همچون جوانان و نوجوانان دیگر در تظاهرات انقلاب شرکت فعال داشت

ندای اصفهان- زهرا آصالح/

 علیرضا مشفقی در تاریخ ۲۰٫۱٫۱۳۴۳ مصادف با عید سعیدغدیر در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود و از همین جهت نام او را علیرضا نهادند. وی فرزند دوم خانواده بود.

گزارشی از زندگی نامه این شهید سرافراز با توجه به خاطرات برادر بزرگوار شهید آقای محمدحسین مشفقی را می خوانیم.

نام پدر: بهرام

تاریخ تولد: ۲۰/۱/۱۳۴۳

وضعیت تاهل: مجرد

تاریخ شهادت: ۱۳۶۲

سن: ۱۹سال

عملیات: خیبر

محل شهادت: طلاییه

محل دفن: گلستان شهدا اصفهان

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

شغل: پاسدار

تعداد اعضای خانواده: پدر و مادر و ۸ فرزند (۳ دختر و ۵ پسر)

محل تولد: شهر اصفهان– خ ملک

شهید علیرضا مشفقی

دوران بارداری مادر

در دوران بارداری و موقع زایمان، مادر بزگوار علیرضا مدام مشغول ذکر خدا و دعا خواندن بود. او مرتب دعای توسل و زیارت عاشورا را قرائت می کرد و حتی موقع زایمان نیز مشغول خواندن دعا و ذکر خدا بود.

شهیدی که در کودکی از او معجزه دیده شد

موقع زایمان علیرضا، مادربزرگ ذکر “نصرمن الله و فتح قریب” را به زبان جاری ساخت و معجزه ای که در کودکی علیرضا رخ داد این بود: روزی علیرضا که ۳ سال بیشتر نداشت، همراه با خانواده در حال رفتن به منزل یکی از اقوام بودند که ناگهان علیرضا در نقطه ای ایستاد و از زمین چیزی را برداشت و فریاد کشید: “نصر من الله و فتح قریب”. والدین جلو رفته و در کمال ناباوری دیدند که او سکه ای را از زمین برداشته، که آیه “نصر من الله و فتح قریب” روی آن نوشته شده است.

دوران نوجوانی و جوانی

او از مصادیق بارز و از یارانی بود که امام خمینی (ره) در اوایل مبارزه علیه طاغوت یعنی در سال ۱۳۴۲ معرفی فرموده بودند. آری او در حالی که پانزده سال بیشتر نداشت، از یاران واقعی امام قرار گرفت. در اوایل انقلاب که علیرضا تحصیلات راهنمایی را به پایان رسانیده بود، همچون جوانان و نوجوانان دیگر در تظاهرات انقلاب شرکت فعال داشت.

در دوران ستم شاهی با توجه به شرایط سنی آن بزرگوار و با وجود آنکه زمینه فساد حتی در دبیرستان هم وجود داشت، هرگز خود را به گناه آلوده نساخت و همواره راه نجابت و طاعت را پیشه کرد و از همین جهت زبانزد عام و خاص بود.

شهید مشفقی بسیار با قرآن مأنوس بود و به قرائت قرآن عشق وافری داشت، تا آنجا که بسیاری از سوالات اطرافیان را با توجه به آیات قرآن و احادیث پاسخ می داد.

دعای روزها را با صدای بلند می خواند تا بقیه اهل منزل نیز با او همراه شوند.

سحرخیزی از دیگر خصوصیات او بود که به قول مادرش در دوران شیرخوارگی و کودکی نیز شب ها زود می خوابید و صبح ها نیز موقع طلوع آفتاب بیدار می شد.

شهید علیرضا مشفقی

شهید علیرضا مشفقی

علیرضا نماز جماعت را تحت هیچ شرایطی ترک نمی کرد؛ حتی بارها شده بود که در جشن های عروسی و یا در دیگر مراسم، با تأخیر حضور می یافت ولی پس از مراجعت، خانواده متوجه می شدند که به مسجد رفته و مشغول ادای فریضه نماز به صورت جماعت گشته است.

در خانه نیز علاقمند به برپایی نماز جماعت بود و به همین منظور با نهایت دلسوزی و مهربانی، برای اهل خانه از فواید و عظمت نماز جماعت می گفت.

خودش آب را از چاه می کشید و خواهران و برادرانش را برای گرفتن وضو فرا می خواند و آنها را تشویق می کرد.

نماز شب را مخفیانه در اتاقی تنها می خواند چرا که معتقد بود: ریا اعمال انسان را حبط می کند و در نزد خداوند تبارک و تعالی از آن به عنوان نوعی شرک یاد شده است.

در نماز جمعه با شور و شوق خاصی شرکت می کرد و از اعضای خانواده هم دعوت به همراهی می نمود. روزی در مسیر برگشت از نماز جمعه ای که به اتفاق برادر کوچکترش رفته بودند، کودک خردسالی از قشر محروم جامعه را می بیند که با پاهای برهنه به دنبال پدر و مادر خود روان است. علیرضا کودک را بر پشت خود حمل می کند و به سمت مغازه کفاشی حرکت کرده و برای او کفش خریداری می کند.

این شهید بزرگوار از محرمات و مکروهات (قهقهه زدن و …) پرهیز می کرد و از مجالس لهو و لعب گریزان بود.

از دیگر خصوصیات وی ایثار و ازخودگذشتگی بود. از جمله در سفری که قصد عزیمت به مشهد را داشتند، به علت کمبود یک صندلی، خانواده ای مجبور به انصراف شدند ولی علیرضا صندلی خود را در اختیار آنها گذاشت و تا پایان سفر با وجود مشقت از نشستن بر آن صندلی امتناع ورزید.

توصیه های شهید به خانواده موقع رفتن به جبهه

سفارش به صبر می نمود و می گفت: در صورتی که از من بی خبر ماندید، برای کسی مزاحمت ایجاد نکنید. اگر من اسیر شدم حتی برای اطلاع پیدا کردن از موقعیت من از رادیو بیگانه استفاده نکنید. راضی باشید به رضای خداوند!  (قابل ذکر است که علیرضا ۱۱ سال مفقود الاثر بود)

نامه شهید به خانواده اش در تاریخ ۵٫۱۲٫۱۳۶۲

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم و رحمه الله برکاته؛

با درود فراوان به رهبر کبیر انقلاب و امید مستضعفان جهان حضرت نائب الامام روحی له الفداء و سلام بر شهدای انقلاب اسلامی و امت و رزمندگان.

پدر و مادر عزیز و مهربانم، به شما سلام می رسانم و امیدوارم کاملا سلامت باشید. از خداوند برای شما رحمت و مغفرت و اجر عظیم خواستارم و امیدوارم در دو جهان دنیا و آخرت سعادتمند باشید. از اینکه نمی توانم پشت سر هم و به طور مرتب و منظم برایتان نامه بنویسم معذرت می خواهم. صحبتی که دارم این است که من متاسفانه با این همه داد و جنجال که داشتم، هنوز نتوانسته ام در عملیات شرکت کنم و البته نزدیک بوده که شرکت کنم ولی شاید هم توفیق نداشته ام.

چیزی که می خواهم بگویم و بر آن سفارش کنم این است که توجهتان را به آخرت بکنید و به دنیا زیاد توجه نداشته باشید. البته نه اینکه کناری بنشینید و و عبادت کنید! بلکه تا آنجا که می توانید کوشش کنید ولی قلبتان همواره به یاد خدا باشد و به فکر برداشتن توشه آخرت باشید. به برادران و دو خواهر کوچکم می گویم که از حالا که کوچکید سعی کنید تربیتتان تربیت اسلامی باشد. با آداب اسلامی زندگی کنید. آداب اسلامی را یاد بگیرید و عمل کنید. وظایف دینی خودتان را به نحو احسن انجام دهید تا پیش خداوند رو سپید باشید. اگر انسان دنبال لذت باشد باید برود به دنبال راه خدا، در راه خدا لذت هم هست، لذت صادق است. لذت مادی و دنیوی کاذب است ولی لذت از انجام عبادت و اطاعت خداوند لذت واقعی است. عبادت صفا و صمیمیت می آورد و روح انسان را شاد می کند. من امیدوارم خودم هم به این حرف هایم عمل کنم. حرفی دیگر ندارم. از همه شما التماس دعا دارم. والسلام

شهید علیرضا مشفقی

شهید علیرضا مشفقی

وصیت نامه پاسدار شهید مفقود الاثر علیرضا مشفقی

بسم الله الرحمن الرحیم

“یا ایها الذین آمنوا هل ادلکم علی تجاره تنجیکم من عذاب الیم تومنون بالله و رسوله و تجاهدون فی سبیل الله باموالکم و انفسکم ذلکم خیر لکم ان کنتم تعلمون”

«ای کسانیکه ایمان آوردید آیا شما را راهنمایی کنم به تجارتی سودمند که شما را از عذاب دردناک (دوزخ) نجات بخشد؟ اینکه به خدا و رسولش ایمان بیاورید و با مال و جانتان در راه خدا مجاهده کنید. این برای شما بهتر است اگر دانا باشید»

با درود و سلام فراوان بر رهبر کبیر انقلاب قائد اعظم حضرت نائب الامام روح الله الموسوی الخمینی و سلام بر ارواح طیبه شهداء اسلام و بر خدمتگزاران خالص اسلام در وصیت نامه ای که می نویسم دوست دارم مطالب زیادی در آن باشد ولی باید سخنان را برگزید و انتخاب کرد.

اولین چیزی که شما برادران و خواهران را به آن سفارش می کنم این است که عبادتتان را برای خدا خالص کنید و همیشه به یاد خدا باشید که همه چیز به دست خداست. قرآن کلام خداست، بخوانید و سعی و کوشش کنید که آن را بفهمید، بعد از اینها شما را وصیت می کنم به اینکه سپاس وجود رهبرتان را بگویید و شکر کنید نعمت رهبری امام را و از این امانت الهی صیانت کنید. و شکر نعمت رهبری که از جانب خداوند است، گوش دادن به فرامین و دستورات مقام رهبری است.

به جوانان توصیه می کنم که سعی کنند مکتب اسلام را خوب بشناسید، هر چه ما بیشتر به مکتبمان آشنایی داشته باشیم ان شاء الله بیشتر برای آن اهمیت قائلیم و بیشتر به آن عمل می کنیم.

جوانان عزیز قدر جوانیتان را بدانید، جوانی خود را در راه خدا صرف کنید که سعادت همه در پیمودن راه خداست، در پیمودن صراط المستقیم است و دو بال علم و ایمان را تقویت کنید. طرز تقویت ایمان، کوشش بر انجام واجبات و مستحبات و دوری و اجتناب از محرمات و مکروهات است و تقویت علم به مطالعه آثار آفرینش و مطالعه قرآن و روایات و تفقه در دین است.

ان شاء الله خداوند به همه شما و ما توفیق عبادت خالصانه و ایمان قلبی و اخلاق اسلامی عطا بفرماید.

خدایا امید مستضعفین جهان، حضرت امام را تا انقلاب مهدی (عج) و حتی کنار آن حضرت نگهدار

خدایا اسلام و مسلمین را پیروز و دشمنان اسلام و مسلمین را نابود بگردان

پروردگارا قلوب همه ما جوانان را پر از محبت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بگردان

“والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته”

علیرضا مشفقی      ۳۰٫۱۱٫۱۳۶۲

شهید علیرضا مشفقی

شهید علیرضا مشفقی  شهید علیرضا مشفقی

شهید علیرضا مشفقی

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
فوری: استخدام مربی بینش مطهر (کلیک کنید)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز