پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
بررسی سرانه های مصرف فرهنگی اصفهان
 جایگاه آخر اصفهانی ها در مصرف فرهنگی بین ۶ کلان شهر ایران   

هدف از ارائه این نوشتار، آغاز تهیه نقشه ای از وضعیت فرهنگی شهر اصفهان است تا حداقل بعد از مدتی به دید واقع بینانه ای از آن چه در آن قرار گرفته ایم برسیم .

به گزارش ندای اصفهان، بررسی وسنجش شاخص‌ها و سرانه ها ی  فرهنگ عمومی کشور کار بسیار دشواری است. نیازمند بررسی آمار دقیق و به روز است که متاسفانه مانند خیلی دیگر از حوزه‌های عمومی کشور آمار درستی در این زمینه در دسترس نیست. نزدیک‌ترین آمار به سال نود وچهار آماری است که شورای فرهنگ عمومی کشور آن را در سال نود و یک بررسی کرده است. ما هم به ناچار برای طرح و بررسی شاخص‌های فرهنگ عمومی استان اصفهان زیر شاخه‌ی زیرساخت‌های فرهنگی به این آمار نامه رجوع کردیم. اما چیزی که در این آمار نامه هم به آن توجهی نشده است و هیچ مرجع دیگری هم به آن نپرداخته بحث استاندارد بودن بسترهایی است که به عنوان زیرساخت فرهنگی معرفی می‌شوند. در کل کشور جز در چند شهر -که اصفهان جز آن‌ها نیست- ما استاندارد مشخصی هم برای مقاسیه و بررسی وضعیت مطلوب خود نداریم . یعنی هنوز مشخص نیست که با چه معیار و پارامتر هایی باید آمار به دست آمده و شاخص ها را سنجید و چه نقطه ای در آمار مطلوب است و باید برای آن برنامه ریزی کرد . شفاف نبودن آمار هم خود گویای آن هست که نهاد های متولی نقطه بهینه ای برای فعالیت هایی که به حوزه شان مربوط است در نظر نگرفته اند. برای بسیاری ازشهر های دنیا مثلا مهم است که میزان و میانگین مطالعه شهرشان را با برنامه ریزی هماهنگ یک دقیقه بالا ببرند. منتهی مسئله این است که ما اصلا نمی دانیم این میزان مطالعه چه قدر است که بخواهیم آن را بالا ببریم یا پایین بیاوریم . و بر فرض هم بدانیم عملا برنامه ای و ایده مشخصی برای افزایش آن نداریم یا اینکه اصلا استاندارد های وضعیت مطلوب را نمی دانیم. البته عده ای هم در طول این سال ها راه حل راحتر و ساده تری را انتخاب می کردند . یا فرمول هار ا تغییر می دادند یا امار را در حوزه خود بالا می بردند تا مسئله حل شود.

یک راه حل خلاقانه مدیران فرهنگی برای حل مشکلات فرهنگی !

هدف از ارائه این بخش آغاز تهیه نقشه ای از وضعیت فرهنگی شهر اصفهان است تا حداقل بعد از مدتی به دید واقع بینا نه ای از آن چه در آن قرار گرفته ایم برسیم . نقص های این پرونده را بگذارید به حساب این که در بقیه حوزه ها سرشماری های دقیقی صورت نگرفته است . در این نوشتار آمار سرانه مصرف چند حوزه فرهنگی را مورد بررسی قرار دادیم و در آینده موارد دیگری مانند فرهنگ مذهبی را بررسی خواهیم کرد .

آیا در سال گذشته به سینما رفته اید ؟
نزدیک به ۷۹ درصد ازجمعیت کل کشور اعلام کرده اند که به سینما نرفته اند و درمقابل ۲۰ درصداعلام کرده اند که به سینما رفته اند .در کل کشورساکنان مناطق شهری بیش از مناطق روستایی به سینما رفته اند و دربرابر ۲۴ درصد مناطق شهری تنها ۱۰ درصد روستایی ها به سینما رفته اند .

استان اصفهان:
۲۰٫۷% به سینما رفته اند
۷۹٫۲%  به سینما نرفته اند
۲ % هم مشخص نیست

کلان شهرها:
تبریز ۲۶%
شیراز ۲۷%
تهران۳۱%
اهواز۵۱%
مشهد۶۱%
اصفهان ۲۰

نتیجه :
اصفهان رتبه آخر را دررفتن به سینمادر ۶ کلان شهر ایران دارد !
در این بین حدود ۹ درصد از جواب دهنگان تنها یک بار به سینما رفته اند و از این نظر نیز اصفهان اول است .

آیا در سال گذشته به تئاتر رفته اید ؟

اکثر قریب به اتفاق(۹۲%) مردم کشور گفته اند که در سال کذشته به تئاتر نرفته اند وتنها ۶% اعلام کردند که در سال کذشته به تئاتر رفته اند.
اصفهان:
اکثر مردم اصفهان(۹۵%) در یک ساله گذشته به تئاتر نرفته اند و فقط ۵% اعلام کرده اند در یکسال گذشته به تئاتر رفته اند.

کلان شهرها
مشهد۴%
شیراز۶%
تبریز۶%
اصفهان۵%
اهواز۱۰%
تهران۱۳%
اصفهان رتبه پنجم و یکی مانده با آخر را در رفتن به تاتر دارد .

تماشای برنامه های تصویری
به طور میانگین مردم ایران روزانه ۲۲۳ دقیقه را صرف دیدن برنامه های تصویری اعم از تلویزیون و …می کنند که اصفهانی ها سرانه مصرفشان در این حوزه بهمراتب کمتر و حدود ۱۷۸ دقیقه است .

تهران ۲۳۸ دقیقه
مشهد ۱۹۷ دقیقه
اهواز۲۷۷ دقیقه
تبریز۱۸۱ دقیقه
اصفهان ۱۷۸ دقیقه
شیراز۲۲۰ دقیقه
اصفهان کمترین میزان تماشای برنامه های تصویری دربین ۶ کلان شهر را دارد .

مصرف فرهنگی
منظور از مصرف فرهنگی آماری است که مردم در طول روز صرف اموری مانند مطالعه ،دیدن برنامه های تصویری ، گوش دادن به موسیقی ، ورزش کردن و.. می کنند. میانگین کل کشور ۴۳۷ دقیقه در روز است .

تهران :۴۹۳ دقیقه
مشهد:۴۴۸ دقیقه
اصفهان :۴۰۷ دقیقه
تبریز :۴۴۷ دقیقه
اهواز: ۵۰۷ دقیقه
شیراز: ۴۳۴ دقیقه
اصفهان در بین ۶ کلان شهر ایران در مصرف فرهنگی در جایگاه آخر قرار دارد.

این گزارش در شماره دوم نشریه چراغ منتشر شده است.

منبع: مهران 

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز