سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷

وصله های ناجور برای کلانشهرها؛

حاشیه نشینی در منطقه چهارده محله حصه اصفهان/ پیشنهاداتی به شهرداری

این گزارش به بررسی حاشیه نشینی در محله حصه اصفهان می پردازد. باتوجه به تبعات سوء ناشی از حاشیه نشینی به عنوان یکی از معضلات بزرگ اجتماعی که امروزه عاملی در جهت سقوط افراد به ورطه انحراف و بزهکاری است، یادآوری این بحث برای مسئولین الزامی است...

ندای اصفهان: آزاده پیرجمال- ربابه طغیانی (دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان- گروه مددکاری اجتماعی)

برای میلیون ها فقیر ساکن در کشورهای در حال توسعه مناطق شهری همواره وسیله ای برای بهبود کیفیت زندگی و محیط می باشد. این موضوع همراه با بدترشدن شرایط زندگی در مناطق روستایی جریان قابل ملاحظه ای از مهاجرت از روستا به شهر را به وجود آورده است.

مسائل و مشکلاتی که مهاجران شهری با آن روبرو هستند در زمان ها و شرایط مختلف متفاوت است ولی اولین و پیچیده ترین مشکلی که از بدو ورود به شهر و تا مدت زمان طولانی با آن مواجه هستند دسترسی به مسکن مناسب می باشد.

از دهه 1960 رشد بی سابقه ی شهرنشینی و افزایش فقر و تشدید مسئله مسکن در اغلب شهرهای کشورهای جهان توجه ویژه سازمان های دولتی و غیر دولتی را به این مسئله و مشکل شهری معطوف نمود. فقر کاملا بر توسعه ی بین المللی قرن بیست و یکم تاثیر گذاشته و بیشتر مناطق شهرنشین جهان را متاثر کرده و با بی تفاوتی سازمان های مختلف دولتی پیچیده تر خواهد شد!

 حاشیه نشینی

حاشیه نشینی چیست؟

به طور کلی حاشیه های درون شهری که معمولا در بخش های قدیمی تر شهرها دیده می شوند به مناطق مسکونی ای گفته می شود که وضعیت نابسامانی دارد. حاشیه درون شهری در واقع آن قسمتی از شهر است که در گذشته وضعیت مطلوب و سامان یافته ای داشته ولی به تدریج شرایط آن نامناسب شده و ساکنان آن به نقاط بهتر و جدیدتری از شهر رفته و سکنی گزیده اند.

در این مناطق خانوارها و مهاجران جوان در ساختمان های کهنه و شلوغ زندگی می کنند که فاقد سرویس های شهری و یا دارای سرویس های شهری بسیار فقیرانه است. آنها معمولا یا اتاقی را اجاره می کنند یا به طور مشترک در آپارتمان های کوچک و فقیرانه زندگی می کنند. یک ساختمان چهار اتاقه تبدیل به چهار خانه شده و در هر اطاق یک خانوار یا بیشتر زندگی می کنند. معمولا با تفکیک محیط و تقسیم یک واحد مسکونی به چند واحد مسکونی خدمات و امکانات تغییری نکرده و ساکنان واحدهای مسکونی جدید از آشپزخانه، حمام و سایر سرویس ها به طور مشترک استفاده می کنند. با افزایش تعداد ساکنان از ارزش استیجاری این واحدهای مسکونی کاسته شده و مبلغ اجاره بها برای تعمیرات و ترمیم منازل کافی نخواهد بود؛ بنابراین رسیدگی به ساختمان ها به دست فراموشی سپرده شده و منازل کم کم فرسوده می شوند. سرویس های شهری در این مناطق رو به زوال و نابودی است و آنها به بهبود اساسی نیاز دارند. اما نزدیک بودن به محل کار و فرصت های اشتغال کوتاه مدت در این مناطق باعث گردیده که هزینه مسکن علیرغم شرایط بد آن نسبتا بالا باشد. در این مناطق توسعه تسهیلات زیربنایی در حد استاندارد و فراهم نمودن سرویس های اساسی شهری موضوع مهمی است که باید به آن توجه گردد.

حصه کجاست؟

ما به منطقه حصه اصفهان که چند سالی است جزء مناطق شهری شهرداری اصفهان قرار گرفته می رویم. قبل از آن به معرفی این منطقه به روایت یکی از ساکنین که چهل سال در این منطقه ساکن است می پردازیم.

حصه

طبق روایات و مدارک موجود 250 سال پیش «حاج میرزا حصه ای» زمین های این منطقه را وقف اولاد ذکور کرد که با درآمد آن خرج مراسم امام حسین (ع) داده شود. در زمان طاغوت برای این منطقه از طرف اوقاف سندی شش دانگ صادر شد. پس از چندی از صدور سند در اصلاحات عرضی که در استان اصفهان انجام شد این منطقه از اوقاف خریداری شد و جزء املاک استان محسوب شد. امام خمینی (ره) در سال 63 در فتوی خود کلیه فروش موقوفات را منتفی اعلام کرد و بیان داشتند که این موقوفات باید به اداره اوقاف بازگردد. پس از چندی بررسی و رفع مشکل اوقاف، این زمین ها به شش نفر فروخته شد که آنها با تقسیم اراضی به پلاک های متعدد اقدام به فروش زمین ها به صورت قولنامه ای و مادر سند کردند که هم اکنون شاهد ساخت و سازهای آن هستیم.

***

ابتدا وارد حصه شمالی شدیم، معبری تنگ و تاریک و زیرگذری بود که حصه جنوبی را از حصه شمالی جدا می کرد و آنها را جزء دو منطقه 14 و 10 اصفهان قرار می داد. هرچه به سمت شمال پیش می رفتیم جاده های خاکی به پایان نمی رسید. فقر اینجا نشانگر وضع عمومی مردم بود.

جوانانی را می توانستیم ببینیم که بدون هدف در کوچه ها پرسه می زدند. اینجا خبری از ساعات کاری نبود و گویی خبر از تکاپو برای کسب درآمد هم نبود.

هرچه جلوتر می رفتیم فقر را از دریچه دیگر نظاره می کردیم. از نانوای محل وضع مردم را جویا شدیم که در پاسخ گفت: مردم این منطقه زیر خط فقر به سر می برند به نوعی که محتاج نان شب خود هستند. هرگاه من اقدام به دادن نان نذری می کنم مردم چند برابر به این نانوایی می آیند، واقعا چرا باید مردم این محل حتی قدرت خرید یک قرص نان هم نداشته باشند؟

سراغ بچه های محل که سرگردان در کوچه ها به بازی مشغول بودند رفتیم. از هرکدام از کودکان که در رابطه با محل بازی آنها سوال می کردیم اظهار بی اطلاعی از آن محل می کردند و همه یک جمله می گفتند که ما هر روز در کنار مدرسه که زمین آسفالتی بیش ندارد به بازی مشغول هستیم.

لباس ها اینجا خبر از وضعیت مالی می داد و اینجا والدین پولی برای ثبت نام کودکان خود در کلاس های تابستانه ندارند گرچه که در اینجا کلاسی هم برای گذراندن اوقات فراغت نیست ولی مگر نه اینکه این مردم هم قشری از جامعه هستند و جزء شهروندان اصفهان؟

در پارک خانواده هایی را دیدیم که بدون سرپناه در حال زندگی هستند. برخی از اطراف شهر اصفهان و حتی استان به این مناطق راهی شده اند.

وضع موجود، اعتیاد را در بین مردم ریشه دار کرده و بسیاری از افراد را دیدیم که در این بلای خانمان سوز گرفتار شده اند.

در حصه جنوبی با رضایی صاحب یکی از مشاوران املاک به گفت وگو پرداختیم. به گفته وی حصه به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. جمعیت مردم 25 هزار نفر است که در بخشی از سال با مهاجرت مردم به 27 هزار نفر نیز می رسد. در این منطقه 6 تیره از جمله فارس، ترک، گروی، علی گودرزی، ترکیه ای و افغانی زندگی می کنند که 20 درصد از این تعداد را اتباع بیگانه تشکیل می دهند و تنها 200 خانوار از ساکنین بومی محل هستند.

از قاچاق مواد مخدر تا جیب بری

یکی از معضلاتی که در این منطقه گریبان گیر مردم شده گسترش کار خلاف است که از قاچاق مواد مخدر تا جیب بری هم شامل می شود. البته بیشترش به علت حضور اتباع بیگانه است که اکثر این افراد چون دارای شغل مناسب نیستند مجبور می شوند به کار خلاف روی آورند.

مسئولان رسیدگی نمی کنند

از او درباره اقدامات مسئولان می پرسیم که می گوید: از زمانی که به یاد دارم و از بدو انقلاب مسئولان بسیاری از جمله شهرداران، استانداران و مدیران ادارات به این منطقه آمدند و هرکدام قولی دادند تا مشکلات کاهش پیدا کند ولی هنوز که به قول ها عمل نشده و شاهد بی نظمی ها و هرج و مرج ها در این محل هستیم.

چرا اتباع بیگانه اخراج نمی شوند؟

یکی دیگر از قول هایی که مسئولان به ما دادند اخراج اتباع بیگانه مخصوصا اقوام ترکیه ای بود که وضع نامناسبی را در محل حکم فرما کرده اند ولی معضل هنوز در محل باقی مانده است.

شهرداری قدم های مثبتی برداشته اما…

رضایی از دو نهاد از جمله استانداری و شهرداری نیز برای رسیدگی های دوساله اخیر تشکر می کند که به گفته خودش نمی توانم به عنوان یکی از ساکنان محل منکر خدمات شهرداری و استانداری شوم زیرا این دو نهاد با خدماتی که در منطقه ارائه کردند تا حدودی به ارتقاء فرهنگ ساکنین کمک شایانی کردند از جمله این خدمات می توان بحث خدمات شهری شهرداری منطقه 10 و 14 را ذکر کرد که به نظافت محل کمک قابل توجهی کرده است.

راهکارهای مددکاری

در ادامه چند راهکار ارائه می گردد:

1. باتوجه به اینکه بهترین راه مبارزه با معضل حاشیه نشینی انجام کارهای فرهنگی است تشکیل ستاد ویژه ای از خیرین جهت مدرسه سازی و دیگر اقدامات عمرانی و فرهنگی ضروری می نماید.

2. ایجاد شوراهای محلی برای منطقه حصه جهت انجام خدمات بهتر.

3. باتوجه به صحبت های مسئولین که «یکی از مشکلات اصولی حصه وجود اراضی متعدد وقفی است» لازم است تا اداره اوقاف و امورخیریه با همکاری اداره کل ثبت اسناد و مدارک نسبت به قانونمندکردن این اراضی اقدام کند.

4. اختصاص بودجه از طرف دولت به منظور طرح های عمرانی مخصوصاساخت فضای سبز، مدرسه، کتابخانه، فرهنگسرا و…

5. جلوگیری از فعالیت باندهای فساد و قاچاق

6. ایجاد کلاس های آموزشی برای آگاه ساختن هرچه بیشتر کودکان و نوجوانان و والدین آنها و رسیدگی به وضعیت تحصیلی شغلی آنها

7. سازماندهی به وضعیت خیابان ها و بهداشت این منطقه

8. شناخت معتمدین این محل جهت ارتباط مؤثرتر با آنان

9. شناسایی خانواده های نیازمند و کمک مادی به آنان

10. ارائه خدمات فرهنگی به مردم این منطقه

***

در ادامه گزارش اطلاعات آماری منطقه چهارده و روستای حصه ارائه می شود. (برگرفته از آمارنامه شهر اصفهان، 1390،ص16)

جدول شماره یک (مساحت)

سهم محدوده قانونی سهم حریم کل محدوده و حریم محدوده قانونی حریم
48% 52% 1.938 940 998

 

جدول شماره دو (جمعیت)

جمعیت سال 90 جمعیت سال 89 جمعیت سال85 جمعیت سال 75
166.670 163.110 139.532 99.371

 

جدول شماره سه (تفکیک جنسیت)

زن مرد جمعیت تعداد خانوار
518 565 1.083 286

 

جدول شماره چهار (وضعیت فضای سبز)

انهار پارک محلی و فضای سبز پارک شهری
درصد مساحت درصد مساحت تعداد درصد مساحت تعداد
 13 283.823 25 572.425 55 8 178.776 3

 

کل فضای سبز کمربند سبز رفیوز خیابان ها میادین
2.249.126 درصد مساحت درصد مساحت درصد مساحت
31 691.450 22 489.952 1 32700

 

جدول شماره پنچ (حدود چهارگانه محدوده و حریم)

جاده خاکی ادامه جاده تاکسیرانی تا جاده حبیب آباد (ادامه آیت الله غفاری) شمال
ادامه جاده خاکی در امتداد نهر ارزنال تا اتوبان فرودگاه شرق
از محور اتوبان فرودگاه تا میدان لاله جنوب
از بزرگراه چمران در امتداد خیابان آل بویه خیابان گلستان در امتداد خیابان بعثت تا میدان شهدای ورزشکار غرب

 

جدول شماره شش (اطلاعات جمعیتی منطقه چهارده)

جمعیت شش سال و بالاتر جمعیت 1 تعدادخانوار
زن مرد کل زن مرد کل 36.209
62.065 66.142 128.207 69.633 74.213 143.846

 

تعداد معلول خانواده دارای معلول بی سواد باسواد
1.791 1.631 زن مرد کل زن مرد کل
10.757 6.662 17.421 51.308 59.478 110.786

 

سایر خانه دار دارای درآمدبدون کار محصل بیکار شاغل
5.381 37.306 4.055 24.374 4.089 42.351

 

جدول شماره هفت (وضع زناشویی)

هرگز ازدواج نکرده اظهار نشده هرگز ازدواج نکرده بی همسر در اثر طلاق بی همسر در اثر فوت دارای همسر
12 170 43.473 631 3.312 70.445

 

جدول شماره هشت (جمعیت در گروه سنی در سال 85)

جمعیت 65 به بالا جمعیت30-64 جمعیت15-19 جمعیت 10-14 جمعیت کل کدمحله نام سال
0 1.592 1.819 1.715 5.252 1412 حصه 85

جدول شماره نه (نیروی انسانی)

سایر خانه دار جمعیت غیرفعال جمعیت فعال جمعیت ده سال وبیشتر
4.6 31.7 دارای درامدبدون کار محصل بیکار شاغل 100.0
3.4 20.7 3.5 36.0

 

 

جدول شماره ده (توزیع جمعیت مرد برحسب فعالیت)

سایر دارای درامدبدون کار محصل جمعیت فعال جمعیت ده سال وبیشتر
5.0 4.7 19.6 بیکار شاغل 100.0
5.8 64.8

 

جدول شماره یازده (توزیع جمعت زن برحسب فعالیت)

سایر خانه دار دارای درآمدبدون کار محصل جمعیت فعال از نظر اقتصادی
4.2 65.4 2.1 22.0 بیکار شاغل
1.0 5.3

 

جدول شماره دوازده (تعداد و متراژ پروانه های ساختمانی)

مساحت پروانه های ساختمانی تعداد پروانه های ساختمانی
سال89 سال88 سال89 سال88
119.400 141.320 543 447

 

جدول شماره سیزده (تعداد واحدهای مسکونی درحصه برحسب متراژ)

تعداد واحدمسکونی 301و بیشتر 201تا300 101تا200 100وکمتر
1.151 7 13 205 925

 

جدول شماره چهارده (تعداد جمعیت باسواد شش سال و بیشتر در حصه)

جمعیت باسواد جمعیت شش سال و بیشتر منطقه کدمحله نام محله
3.629 4.571 14 1412 حصه

 

*نه تنها محله حصه بلکه کل منطقه چهارده هیچگونه مرکز فرهنگی (فرهنگسرا-خانه فرهنگ و…) ندارد.

*نه تنها محله حصه بلکه کل منطقه چهارده فاقد ایستگاه ورزش همگانی است.

جدول شماره پانزده (وضعیت کتابخانه)

ظرفیت سالن تعداد کتاب تعداداعضا منطقه ادرس نام
200 956 157 14 کیلومترسه جاده فرودگاه سالن مطالعه حصه

 

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. Mos گفت:

  این چرت و پرتا چیه در مورد این منطقه نوشتین یه مشت دروغ…[…]…جیب بری و اعتیاد و فلان کوچه های تنگ و تاریک چیه این […]که میگین…[…]

 2. ملیحه گفت:

  سلام
  من یه عکس از نوزاد بی جانی که نزدیک این منطقه رها شده بود دیدم.خیلی غم انگیز بود
  شنیدم اطراف این منطقه معتاد و بی خانمان هایی هستند که داخل گودال میخوابند. ساماندهی این افراد نیاز به یک برنامه داره.فکرمیکنم اول باید آمارگیری بشه.اینکه چندنفرند و چنددرصد معتادند که به کمپ های ترک اعتیاد فرستاده بشن و چندنفر نیاز به سرپناه دارند

 3. م ج گفت:

  سلام خیلی از این نوشته ها دری وری هستش .اگه معتادی و زن خرابی هم وجود دارد از بیرون هستند که خیلیاشونم دولت هدایت کرده به اینطرف .نمونش .خداوکیلی سوریه یا رو من اوردم محله حصه یا ترکیه یارو .یا عمه ام.از نظر وقفی اگه مردم حصه از نظرمالی ضعیف هستند شمایی که اجاره وقف میگرید بایدبه کی بدید .خودتون میخورید یا خرج امامزادها میشه.

 4. ناشناس گفت:

  سلام منتظر بودیم شما نظر بدید چشم حتما.

 5. ناشناس گفت:

  محله های هاشیه شهر هم آدم خوب و آبرو دار هست و هم معتاد.
  همه جای شهر ها چه جای بالا شهرش چه پایین شهرش هم آدم بی فرهنگ داره و هم با فرهنگ.
  چرا فکر می کنید هر چه به سمت پایین شهر برید فرهنگ کمتر و بی فرهنگی بیشترمیشه.
  به نظر من هر بلایی به سر مردم هاشیه شهر میاد مقصر دولت ماست نه مردم.
  چون رسیدگی کامل نداره و روز به روز از کشورهای مختلف مهاجر میاد به هاشیه شهر و به سادگی صاحب خونه میشن.😡😡😡😡

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715