شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷

وصله های ناجور برای کلانشهرها؛

حاشیه نشینی در منطقه چهارده محله حصه اصفهان/ پیشنهاداتی به شهرداری

این گزارش به بررسی حاشیه نشینی در محله حصه اصفهان می پردازد. باتوجه به تبعات سوء ناشی از حاشیه نشینی به عنوان یکی از معضلات بزرگ اجتماعی که امروزه عاملی در جهت سقوط افراد به ورطه انحراف و بزهکاری است، یادآوری این بحث برای مسئولین الزامی است...

ندای اصفهان: آزاده پیرجمال- ربابه طغیانی (دانشگاه پیام نور مرکز اصفهان- گروه مددکاری اجتماعی)

برای میلیون ها فقیر ساکن در کشورهای در حال توسعه مناطق شهری همواره وسیله ای برای بهبود کیفیت زندگی و محیط می باشد. این موضوع همراه با بدترشدن شرایط زندگی در مناطق روستایی جریان قابل ملاحظه ای از مهاجرت از روستا به شهر را به وجود آورده است.

مسائل و مشکلاتی که مهاجران شهری با آن روبرو هستند در زمان ها و شرایط مختلف متفاوت است ولی اولین و پیچیده ترین مشکلی که از بدو ورود به شهر و تا مدت زمان طولانی با آن مواجه هستند دسترسی به مسکن مناسب می باشد.

از دهه ۱۹۶۰ رشد بی سابقه ی شهرنشینی و افزایش فقر و تشدید مسئله مسکن در اغلب شهرهای کشورهای جهان توجه ویژه سازمان های دولتی و غیر دولتی را به این مسئله و مشکل شهری معطوف نمود. فقر کاملا بر توسعه ی بین المللی قرن بیست و یکم تاثیر گذاشته و بیشتر مناطق شهرنشین جهان را متاثر کرده و با بی تفاوتی سازمان های مختلف دولتی پیچیده تر خواهد شد!

 حاشیه نشینی

حاشیه نشینی چیست؟

به طور کلی حاشیه های درون شهری که معمولا در بخش های قدیمی تر شهرها دیده می شوند به مناطق مسکونی ای گفته می شود که وضعیت نابسامانی دارد. حاشیه درون شهری در واقع آن قسمتی از شهر است که در گذشته وضعیت مطلوب و سامان یافته ای داشته ولی به تدریج شرایط آن نامناسب شده و ساکنان آن به نقاط بهتر و جدیدتری از شهر رفته و سکنی گزیده اند.

در این مناطق خانوارها و مهاجران جوان در ساختمان های کهنه و شلوغ زندگی می کنند که فاقد سرویس های شهری و یا دارای سرویس های شهری بسیار فقیرانه است. آنها معمولا یا اتاقی را اجاره می کنند یا به طور مشترک در آپارتمان های کوچک و فقیرانه زندگی می کنند. یک ساختمان چهار اتاقه تبدیل به چهار خانه شده و در هر اطاق یک خانوار یا بیشتر زندگی می کنند. معمولا با تفکیک محیط و تقسیم یک واحد مسکونی به چند واحد مسکونی خدمات و امکانات تغییری نکرده و ساکنان واحدهای مسکونی جدید از آشپزخانه، حمام و سایر سرویس ها به طور مشترک استفاده می کنند. با افزایش تعداد ساکنان از ارزش استیجاری این واحدهای مسکونی کاسته شده و مبلغ اجاره بها برای تعمیرات و ترمیم منازل کافی نخواهد بود؛ بنابراین رسیدگی به ساختمان ها به دست فراموشی سپرده شده و منازل کم کم فرسوده می شوند. سرویس های شهری در این مناطق رو به زوال و نابودی است و آنها به بهبود اساسی نیاز دارند. اما نزدیک بودن به محل کار و فرصت های اشتغال کوتاه مدت در این مناطق باعث گردیده که هزینه مسکن علیرغم شرایط بد آن نسبتا بالا باشد. در این مناطق توسعه تسهیلات زیربنایی در حد استاندارد و فراهم نمودن سرویس های اساسی شهری موضوع مهمی است که باید به آن توجه گردد.

حصه کجاست؟

ما به منطقه حصه اصفهان که چند سالی است جزء مناطق شهری شهرداری اصفهان قرار گرفته می رویم. قبل از آن به معرفی این منطقه به روایت یکی از ساکنین که چهل سال در این منطقه ساکن است می پردازیم.

حصه

طبق روایات و مدارک موجود ۲۵۰ سال پیش «حاج میرزا حصه ای» زمین های این منطقه را وقف اولاد ذکور کرد که با درآمد آن خرج مراسم امام حسین (ع) داده شود. در زمان طاغوت برای این منطقه از طرف اوقاف سندی شش دانگ صادر شد. پس از چندی از صدور سند در اصلاحات عرضی که در استان اصفهان انجام شد این منطقه از اوقاف خریداری شد و جزء املاک استان محسوب شد. امام خمینی (ره) در سال ۶۳ در فتوی خود کلیه فروش موقوفات را منتفی اعلام کرد و بیان داشتند که این موقوفات باید به اداره اوقاف بازگردد. پس از چندی بررسی و رفع مشکل اوقاف، این زمین ها به شش نفر فروخته شد که آنها با تقسیم اراضی به پلاک های متعدد اقدام به فروش زمین ها به صورت قولنامه ای و مادر سند کردند که هم اکنون شاهد ساخت و سازهای آن هستیم.

***

ابتدا وارد حصه شمالی شدیم، معبری تنگ و تاریک و زیرگذری بود که حصه جنوبی را از حصه شمالی جدا می کرد و آنها را جزء دو منطقه ۱۴ و ۱۰ اصفهان قرار می داد. هرچه به سمت شمال پیش می رفتیم جاده های خاکی به پایان نمی رسید. فقر اینجا نشانگر وضع عمومی مردم بود.

جوانانی را می توانستیم ببینیم که بدون هدف در کوچه ها پرسه می زدند. اینجا خبری از ساعات کاری نبود و گویی خبر از تکاپو برای کسب درآمد هم نبود.

هرچه جلوتر می رفتیم فقر را از دریچه دیگر نظاره می کردیم. از نانوای محل وضع مردم را جویا شدیم که در پاسخ گفت: مردم این منطقه زیر خط فقر به سر می برند به نوعی که محتاج نان شب خود هستند. هرگاه من اقدام به دادن نان نذری می کنم مردم چند برابر به این نانوایی می آیند، واقعا چرا باید مردم این محل حتی قدرت خرید یک قرص نان هم نداشته باشند؟

سراغ بچه های محل که سرگردان در کوچه ها به بازی مشغول بودند رفتیم. از هرکدام از کودکان که در رابطه با محل بازی آنها سوال می کردیم اظهار بی اطلاعی از آن محل می کردند و همه یک جمله می گفتند که ما هر روز در کنار مدرسه که زمین آسفالتی بیش ندارد به بازی مشغول هستیم.

لباس ها اینجا خبر از وضعیت مالی می داد و اینجا والدین پولی برای ثبت نام کودکان خود در کلاس های تابستانه ندارند گرچه که در اینجا کلاسی هم برای گذراندن اوقات فراغت نیست ولی مگر نه اینکه این مردم هم قشری از جامعه هستند و جزء شهروندان اصفهان؟

در پارک خانواده هایی را دیدیم که بدون سرپناه در حال زندگی هستند. برخی از اطراف شهر اصفهان و حتی استان به این مناطق راهی شده اند.

وضع موجود، اعتیاد را در بین مردم ریشه دار کرده و بسیاری از افراد را دیدیم که در این بلای خانمان سوز گرفتار شده اند.

در حصه جنوبی با رضایی صاحب یکی از مشاوران املاک به گفت وگو پرداختیم. به گفته وی حصه به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. جمعیت مردم ۲۵ هزار نفر است که در بخشی از سال با مهاجرت مردم به ۲۷ هزار نفر نیز می رسد. در این منطقه ۶ تیره از جمله فارس، ترک، گروی، علی گودرزی، ترکیه ای و افغانی زندگی می کنند که ۲۰ درصد از این تعداد را اتباع بیگانه تشکیل می دهند و تنها ۲۰۰ خانوار از ساکنین بومی محل هستند.

از قاچاق مواد مخدر تا جیب بری

یکی از معضلاتی که در این منطقه گریبان گیر مردم شده گسترش کار خلاف است که از قاچاق مواد مخدر تا جیب بری هم شامل می شود. البته بیشترش به علت حضور اتباع بیگانه است که اکثر این افراد چون دارای شغل مناسب نیستند مجبور می شوند به کار خلاف روی آورند.

مسئولان رسیدگی نمی کنند

از او درباره اقدامات مسئولان می پرسیم که می گوید: از زمانی که به یاد دارم و از بدو انقلاب مسئولان بسیاری از جمله شهرداران، استانداران و مدیران ادارات به این منطقه آمدند و هرکدام قولی دادند تا مشکلات کاهش پیدا کند ولی هنوز که به قول ها عمل نشده و شاهد بی نظمی ها و هرج و مرج ها در این محل هستیم.

چرا اتباع بیگانه اخراج نمی شوند؟

یکی دیگر از قول هایی که مسئولان به ما دادند اخراج اتباع بیگانه مخصوصا اقوام ترکیه ای بود که وضع نامناسبی را در محل حکم فرما کرده اند ولی معضل هنوز در محل باقی مانده است.

شهرداری قدم های مثبتی برداشته اما…

رضایی از دو نهاد از جمله استانداری و شهرداری نیز برای رسیدگی های دوساله اخیر تشکر می کند که به گفته خودش نمی توانم به عنوان یکی از ساکنان محل منکر خدمات شهرداری و استانداری شوم زیرا این دو نهاد با خدماتی که در منطقه ارائه کردند تا حدودی به ارتقاء فرهنگ ساکنین کمک شایانی کردند از جمله این خدمات می توان بحث خدمات شهری شهرداری منطقه ۱۰ و ۱۴ را ذکر کرد که به نظافت محل کمک قابل توجهی کرده است.

راهکارهای مددکاری

در ادامه چند راهکار ارائه می گردد:

۱٫ باتوجه به اینکه بهترین راه مبارزه با معضل حاشیه نشینی انجام کارهای فرهنگی است تشکیل ستاد ویژه ای از خیرین جهت مدرسه سازی و دیگر اقدامات عمرانی و فرهنگی ضروری می نماید.

۲٫ ایجاد شوراهای محلی برای منطقه حصه جهت انجام خدمات بهتر.

۳٫ باتوجه به صحبت های مسئولین که «یکی از مشکلات اصولی حصه وجود اراضی متعدد وقفی است» لازم است تا اداره اوقاف و امورخیریه با همکاری اداره کل ثبت اسناد و مدارک نسبت به قانونمندکردن این اراضی اقدام کند.

۴٫ اختصاص بودجه از طرف دولت به منظور طرح های عمرانی مخصوصاساخت فضای سبز، مدرسه، کتابخانه، فرهنگسرا و…

۵٫ جلوگیری از فعالیت باندهای فساد و قاچاق

۶٫ ایجاد کلاس های آموزشی برای آگاه ساختن هرچه بیشتر کودکان و نوجوانان و والدین آنها و رسیدگی به وضعیت تحصیلی شغلی آنها

۷٫ سازماندهی به وضعیت خیابان ها و بهداشت این منطقه

۸٫ شناخت معتمدین این محل جهت ارتباط مؤثرتر با آنان

۹٫ شناسایی خانواده های نیازمند و کمک مادی به آنان

۱۰٫ ارائه خدمات فرهنگی به مردم این منطقه

***

در ادامه گزارش اطلاعات آماری منطقه چهارده و روستای حصه ارائه می شود. (برگرفته از آمارنامه شهر اصفهان، ۱۳۹۰،ص۱۶)

جدول شماره یک (مساحت)

سهم محدوده قانونی سهم حریم کل محدوده و حریم محدوده قانونی حریم
۴۸% ۵۲% ۱٫۹۳۸ ۹۴۰ ۹۹۸

 

جدول شماره دو (جمعیت)

جمعیت سال ۹۰ جمعیت سال ۸۹ جمعیت سال۸۵ جمعیت سال ۷۵
۱۶۶٫۶۷۰ ۱۶۳٫۱۱۰ ۱۳۹٫۵۳۲ ۹۹٫۳۷۱

 

جدول شماره سه (تفکیک جنسیت)

زن مرد جمعیت تعداد خانوار
۵۱۸ ۵۶۵ ۱٫۰۸۳ ۲۸۶

 

جدول شماره چهار (وضعیت فضای سبز)

انهار پارک محلی و فضای سبز پارک شهری
درصد مساحت درصد مساحت تعداد درصد مساحت تعداد
 ۱۳ ۲۸۳٫۸۲۳ ۲۵ ۵۷۲٫۴۲۵ ۵۵ ۸ ۱۷۸٫۷۷۶ ۳

 

کل فضای سبز کمربند سبز رفیوز خیابان ها میادین
۲٫۲۴۹٫۱۲۶ درصد مساحت درصد مساحت درصد مساحت
۳۱ ۶۹۱٫۴۵۰ ۲۲ ۴۸۹٫۹۵۲ ۱ ۳۲۷۰۰

 

جدول شماره پنچ (حدود چهارگانه محدوده و حریم)

جاده خاکی ادامه جاده تاکسیرانی تا جاده حبیب آباد (ادامه آیت الله غفاری) شمال
ادامه جاده خاکی در امتداد نهر ارزنال تا اتوبان فرودگاه شرق
از محور اتوبان فرودگاه تا میدان لاله جنوب
از بزرگراه چمران در امتداد خیابان آل بویه خیابان گلستان در امتداد خیابان بعثت تا میدان شهدای ورزشکار غرب

 

جدول شماره شش (اطلاعات جمعیتی منطقه چهارده)

جمعیت شش سال و بالاتر جمعیت ۱ تعدادخانوار
زن مرد کل زن مرد کل ۳۶٫۲۰۹
۶۲٫۰۶۵ ۶۶٫۱۴۲ ۱۲۸٫۲۰۷ ۶۹٫۶۳۳ ۷۴٫۲۱۳ ۱۴۳٫۸۴۶

 

تعداد معلول خانواده دارای معلول بی سواد باسواد
۱٫۷۹۱ ۱٫۶۳۱ زن مرد کل زن مرد کل
۱۰٫۷۵۷ ۶٫۶۶۲ ۱۷٫۴۲۱ ۵۱٫۳۰۸ ۵۹٫۴۷۸ ۱۱۰٫۷۸۶

 

سایر خانه دار دارای درآمدبدون کار محصل بیکار شاغل
۵٫۳۸۱ ۳۷٫۳۰۶ ۴٫۰۵۵ ۲۴٫۳۷۴ ۴٫۰۸۹ ۴۲٫۳۵۱

 

جدول شماره هفت (وضع زناشویی)

هرگز ازدواج نکرده اظهار نشده هرگز ازدواج نکرده بی همسر در اثر طلاق بی همسر در اثر فوت دارای همسر
۱۲ ۱۷۰ ۴۳٫۴۷۳ ۶۳۱ ۳٫۳۱۲ ۷۰٫۴۴۵

 

جدول شماره هشت (جمعیت در گروه سنی در سال ۸۵)

جمعیت ۶۵ به بالا جمعیت۳۰-۶۴ جمعیت۱۵-۱۹ جمعیت ۱۰-۱۴ جمعیت کل کدمحله نام سال
۰ ۱٫۵۹۲ ۱٫۸۱۹ ۱٫۷۱۵ ۵٫۲۵۲ ۱۴۱۲ حصه ۸۵

جدول شماره نه (نیروی انسانی)

سایر خانه دار جمعیت غیرفعال جمعیت فعال جمعیت ده سال وبیشتر
۴٫۶ ۳۱٫۷ دارای درامدبدون کار محصل بیکار شاغل ۱۰۰٫۰
۳٫۴ ۲۰٫۷ ۳٫۵ ۳۶٫۰

 

 

جدول شماره ده (توزیع جمعیت مرد برحسب فعالیت)

سایر دارای درامدبدون کار محصل جمعیت فعال جمعیت ده سال وبیشتر
۵٫۰ ۴٫۷ ۱۹٫۶ بیکار شاغل ۱۰۰٫۰
۵٫۸ ۶۴٫۸

 

جدول شماره یازده (توزیع جمعت زن برحسب فعالیت)

سایر خانه دار دارای درآمدبدون کار محصل جمعیت فعال از نظر اقتصادی
۴٫۲ ۶۵٫۴ ۲٫۱ ۲۲٫۰ بیکار شاغل
۱٫۰ ۵٫۳

 

جدول شماره دوازده (تعداد و متراژ پروانه های ساختمانی)

مساحت پروانه های ساختمانی تعداد پروانه های ساختمانی
سال۸۹ سال۸۸ سال۸۹ سال۸۸
۱۱۹٫۴۰۰ ۱۴۱٫۳۲۰ ۵۴۳ ۴۴۷

 

جدول شماره سیزده (تعداد واحدهای مسکونی درحصه برحسب متراژ)

تعداد واحدمسکونی ۳۰۱و بیشتر ۲۰۱تا۳۰۰ ۱۰۱تا۲۰۰ ۱۰۰وکمتر
۱٫۱۵۱ ۷ ۱۳ ۲۰۵ ۹۲۵

 

جدول شماره چهارده (تعداد جمعیت باسواد شش سال و بیشتر در حصه)

جمعیت باسواد جمعیت شش سال و بیشتر منطقه کدمحله نام محله
۳٫۶۲۹ ۴٫۵۷۱ ۱۴ ۱۴۱۲ حصه

 

*نه تنها محله حصه بلکه کل منطقه چهارده هیچگونه مرکز فرهنگی (فرهنگسرا-خانه فرهنگ و…) ندارد.

*نه تنها محله حصه بلکه کل منطقه چهارده فاقد ایستگاه ورزش همگانی است.

جدول شماره پانزده (وضعیت کتابخانه)

ظرفیت سالن تعداد کتاب تعداداعضا منطقه ادرس نام
۲۰۰ ۹۵۶ ۱۵۷ ۱۴ کیلومترسه جاده فرودگاه سالن مطالعه حصه

 

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. انوش گفت:

  حصه شمالی دارای یک کتابخانه میباشد
  زمین بازی کودکان از سال ۹۲ احداث شده با مجموعه پلی اتیلن
  اسفالت حصه در سال ۹۴ انجام میگردد
  فاضلاب در حال انجام میباشد
  نظافت نسبتا مطلوب میباشد
  اما خبر از فرهنگ نیست که نیست ـ ـ ـ

 2. سید امیر گفت:

  سلام خسته نباشید خدمت شما مدد کاران عزیز
  میخواستم بگم بنده ساکن حصه هستم و این دو عکس اصلا در حصه نیست میشه بگید کجای حصه قرار داره؟
  این فرهنگی که میگید نیست که نیست صحیح ولی شما تحقیقتون ناقصه….
  لطفا جواب مارو بدید ممنون میشم

  • فرد آگاه گفت:

   سلام. کامنت شما صحیح نیست چون ابتدای متن داره درباره حاشیه نشینی صحبت می کنه که آن عکس به عنوان یک عکس مشهور در اینترنت کار شده و ادعا هم نشده مربوط به حصه است.
   قسمت دوم متن مربوط به حصه است که آن قسمت هم اصلا فاقد عکس است.

 3. سید امیر گفت:

  سلام کانالی در تلگرام نام حصه چه خبره میخواییم تشکیل بدیم ایا میتونید کمکمون کنید؟کارهای فرهنگی هم میخواهیم باتعدادی از دوستان هم محله انجام بدیم و نتیجه این باشه شاید بتونیم کمی از مشکلات رفع بشه….
  کارهایی امسال گسترش بسیج و مدد کاری و دیوار مهربانی که به تازگی در کشورانجام میشه.و خیلی چیزهای دیگه…..
  اگر موافقید تو تلگرام جواب مثبت یا منفی رو بدید ممنون
  […]

  • مددکار گفت:

   سلام
   من عضو خیریه ایی هستم که فعالیتهایی را در راستای بهبود شرایط زندگی از منظر فرهنگی و ایجاد اشتغال در حصه آغاز کرده و خوشحال میشیم با دوستانی که در این زمینه فعالیت دارند آشنا بشیم تابا یاری هم و مدد الهی شاید بتوانیم گره ایی از مشکلات این مردم باز کنیم
   دوستانی که علاقمند به همکاری هستند مشخصات خودشان را به این ایمیل ارسال نمایند
   […]
   باتشکر
   ……………………………………….
   ندای اصفهان: باتشکر از دغدغه ارزشمند شما. مخاطبین می توانند با ایمیل ندای اصفهان مکاتبه کنند و ما آن را به خیریه شما منعکس خواهیم کرد.
   info@nedaesfahan.ir

  • توکلی گفت:

   سلام دوست عزیز.بنده از طرف فرمانداری قرار هست یک دوره آموزشی روانشناسی برای کمک به خانم های منطقه حصه تشکیل بدم.برای این دوره نیاز به گرد آوردن خانمهایی دارم که شرکت در این دوره میتونه کمکی باشه بهشون.خوشحال میشم با ما همکاری کنید در جهت بهبود آموزش فرهنگی این منطقه

 4. bano hejab گفت:

  سلام بهتره از نکات مثبت حصه هم گزارش تهیه بشه و داخل سایتتون گذاشته بشه.
  حصه غنی از نخبگان و فقیر از حمایت مسولین است….
  فقط هر از چند گاهی به مردم این منطقه سر میزنند و سخنرانی ایراد میکنند و دیگه خبری نمیشه از شعارهایی که دادن یه ضرب المثل خوبی مادر بزرگم میگفتن اینجا واسه بعضی مسیولین کاربرد داره ?
  مادر بزرگم میگفتن تا کارت دارن هستن وقتی کارت ندارن میشه حاجی کو؟?
  ما جوونای این محله حصه راه خوش نام میکنیم ?

  حاجی حاجی مکه

 5. الناز گفت:

  سلام سی سال توحصه سکونت داریم با وجود سختی ها که کشیدیم میشه گفت مردم حصه شریف هستند و صبور و من از همین حصه شدم فوق لیسانس حقوق جزا چرا نکات مثبت رو نمیگین همه جا همه خوبند ما که تو حصه ایم بدیم عجیبه

  • محمد رضا گفت:

   بله دقیقا این جمله بسیار درسته
   من لیست افراد موفق این محله را دارم و حاظرم با هر محله ای که شما پیشنهاد دادید مقایسه کنم ، این محله افرادی را داره که بسیاری از پروژهای کشوری و دستاورد های بزرگ را انجام دادند و همچنین کلی حافظ قران و غیره
   مشکلات و بی لیاقتی مسئولین را گردن مردم محله حصه نذارید
   این مردم هم شریف هستند و هم با آبرو
   لطفا با آبروی مردم بازی نکنید

 6. ساحل گفت:

  چقدر بد…😑😑😑😑

 7. محمد نوروزی ۰۹۱۳۱۱۳۳۶۸۷ گفت:

  در صورت کمک به افراد واقعی(کسانی که از همه محروم تر هستند) از چه منبعی میتوان اقدام کرد

 8. ناشناس گفت:

  من ۱۸ساله بودم که امدم برای زندگی کردن در حصه دوازده کلاس سواد قدیم راهم داشتم چهاردختر لیسانسه کردم و یک پسر هر سال با معدل ۱۸ وص۱۹ قبول می شود هیچ بدی هم از حصه ندیدم چرا اینقدر به حصه توهین میکنیدخداتز سرتان نگذرد

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق