شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
 تعطیلی ۵۰ درصد از ظرفیت واحدهای تولید کفش اصفهان/ خبر واردات کفش از ترکیه فاجعه است   

رئیس اتحادیه کفاش های اصفهان ضمن اشاره به وضعیت نامساعد و رکود شدید بازار کفش اصفهان گفت: متاسفانه واردات کفش از ترکیه به دلیل داشتن کیفیت بالای کفش و قیمت مناسب آن که به دلیل سیاست های تشویقی دولت ترکیه است، برای بازار کفش اصفهان و ایران خطر آفرین است.

به گزارش ندای اصفهان ، اکبر زاهدی  پیرامون تشریح آخرین وضعیت بازار کفش و تولیدکنندگان اصفهان برای شب عید اظهار کرد: متاسفانه امسال گرد رکود همچنان بر بازار اصفهان در همه بخش ها وجود داردو فضای رکود شدیدی بر بازار شب عید کفش حاکم است.

وی با بیان اینکه به تعبیر عوام همچنان بازار شب عید کفش آغاز نشده است و به دلیل رود وضعیت نامطلوب است، گفت: امروزه کارگاه ها و تولید کنندگان کفش اصفهان به دلیل این رکود، تنها از ۵۰ درصد ظرفیت خود استفاده می کنند و این یک واقعیت تلخی است.

زاهدی در توضیح بحث قاچاق کفش، تصریح کرد: بحث قاچاق کفش بیشتر در زمینه کفش ورزشی مطرح است و در زمینه کفش های چرم و مجلسی جایی ندارد، اما آنچه که امروز یک تهدید جدی برای تولید کنندگان کفش تلقی می شود، خبر واردات زیاد کفش از کشور ترکیه است که در صورت تحقق این امر بازار کفش ایران واصفهان بسیار فاجعه آمیز خواهد شد و تعطیلی کارگران زیادی را شاهد خواهیم بود.

اداره مالیات و کار بیشترین ضربه را به واحدهای تولیدی می زنند
وی ابراز کرد: متاسفانه واردات کفش از ترکیه به دلیل داشتن کیفیت بالای کفش و قیمت مناسب آن که به دلیل سیاستهای تشویقی دولت ترکیه است، برای بازار کفش اصفهان و ایران خطر آفرین است و باعث تعطیلی کارگران زیادی از واحدهای صنعتی می شودبه نحوی که تنها انتشار خبرش لرزه بر تولیدکنندگان کفش تبریزی انداخته است

رئیس اتحادیه کفاش های اصفهان افزود: سیاست های اجرایی اداره مالیات و اداره کار باعث تعطیلی بسیاری از واحدهای صنفی تولیدی کفش اصفهان شده است، ما معتقدیم سیاست های این دو اداره باید متناسب با شرایط اجتماع باشد، کیفیت کار کفاش های اصفهان و ایران قابل قبول است و در زمینه چرم مشکلی نیست، تنها نیازمند حمایت هستند.

گفتنی است،‌ رسول شجری رئیس اتحادیه کفش دست‌دوز نیز پیش از این، با بیان اینکه تولید کفش در کشور بیش از نیاز داخلی است، گفت: با وجود این، در سال گذشته نیم‌میلیارد دلار کفش به کشور قاچاق شده است.

وی گفت: در سال گذشته، شش میلیون و ۷۴۰ هزار دلار معادل ۲۰۰ هزار جفت کفش از گمرک ترخیص شده است اما اکنون حدود ۲۰ میلیون جفت کفش در بازار وجود دارد.

رئیس اتحادیه کفش دست‌دوز افزود: بر اساس سالنامه آمار تجارت خارجی ایران در سال ۹۳ نیم میلیارد دلار کفش به کشور قاچاق شده است.

واردات بی رویه بیش از ۶ هزار کارگر را بیکار کرد
وی گفت: برای ساخت هر هزار جفت کفش ۴۰۰ نفر مشغول به کار هستند اما با واردات بی‌رویه کفش به کشور روزانه شش‌هزار و ۴۰۰ کارگر بیکار می‌شوند.

شجری با بیان “بیش از نیاز کشور تولید کفش داریم و در پی بازارهای بین المللی هستیم” افزود: سال گذشته ۱۱۶ میلیون دلار کفش صادر کردیم.

وی گفت: در مواد اولیه و بخش کارگاهی صنعت کفش با مشکل روبه‌رو است.

در حالی در سال های اخیر چشم بامدادی ها پا در کفش صنعت کفش کشور کرده و کفاشان ایرانی را زمین گیر کرده بودند که  قرار بود با ابزار تعرفه جلوی واردات کفش های چینی به کشور گرفته شود اما همانطور که آمار رسمی کشور چین نشان می دهد ، با وجود این تعرفه ها در ۵ ماهه اول میلادی ۱۱۰ میلیون دلار به ایران وارد شده است. با این وجود داستان به اینجا ختم نمی شود و این روزها پسابرجام هم دروازه های واردات رابه روی کفش های ایتالیایی ، آلمانی و ترکی گشوده تا ۶ هزار  و ۴۰۰ کارگر ایرانی خانه نشین شوند.

انتهای پیام/

منبع : صاحب نیوز

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز