شنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۶
هرگونه اعتراض ممنوع!
 نگاهی به خودسانسوری در شعارهای انتخاباتی مجمع اصولگرایان اصفهان   

گویا اصولگرایان برای آنکه گرد و غباری به دامنشان ننشیند، از ماجرای هرگونه اعتراض پرهیز کردند و همان طور که از شعارهایشان هم مشخص بود به خنثی شدن در جمیع جهات روی آوردند. واژه هایی چون نشاط، معیشت، خدمت و نعمت کلیدواژه های بی جهتی هستند

ندای اصفهان- محمود فروزبخش/

تا به حال به تفاوت سریال های ایرانی و کره ای دقت کرده اید؟

در سریال های کره ای شخصیت قهرمان داستان در یک سیر صعودی و در مسیری رو به جلو مدام در حال پیشرفت است، اما در سریال های ایرانی چنین پیشرفتی به صورت خطی و صعودی مشهود نیست بلکه معمولا داستان از جایی شروع می شود که برای شخصیت قهرمان سریال مشکلاتی ایجاد می کند و او با گره ها و بعضا بحران هایی مواجه می شود و در پایان هم این معضلات حل می شود و شخصیت اصلی بعضا به سر جای اصلی و سکون اولیه برمی گردد.

در یک کلام می توان گفت در سریال های کره ای نوعی حرکت روبه جلو و صاعدی وجود دارد اما در سریال های ایرانی نوعی دور وجود دارد، دوری که در آن تنش ها و کنش های فراون از قسمت اول تا آخر دیده می شود.

 ماجرای سیاست ما در ایران هم دقیقا چنین وضعیتی دارد. سیاستمدار در ایران با ارائه برنامه و سخن گفتن از پیشرفت و نشان دادن مسیر صحیح در نزد مردم محبوبیت پیدا نمی کند؛ اساسا سیاسیون با نشان دادن مسیر جدید و ترسیم راهی رو به جلو محبوب توده مردم نمی شوند بلکه معمولا سیاستمداران در تضادها و کنش و واکنش هایشان به مردم علامت نشان می دهند و مردم از میان همین درگیری ها آن ها را انتخاب می کنند. در واقع در انتخاب های سیاسیِ ما هم نوعی حرکتی دوری وجود دارد. جناح های سیاسی و شخصیت ها با هم در یک حرکت دوری درگیر می شوند و از جذابیت این درگیری ها است که مردم به چهره ای علاقه مند می شوند و دست آخر او را انتخاب می کنند.

حال در این میان جایگاه «اعتراض» و نگرش ها و عملکردهای «اعتراضی» بسیار برجسته است. سیاستمدار در ایران برای آنکه بتواند پایگاه رای جدیدتری نسبت به سابق کسب کند باید اعتراض خود را در حوزه ای و نسبت به شخصی و یا کسانی نشان دهد. کسی که سکوت کند و با احتیاط و محافظه کاری و ملاحظات فراوان از کنار همه چیزی بدون هیاهو بخواهد رد شود، مورد توجه مردم قرار نمی گیرد. در واقع مسائلی هست که سیاسیون در ایران نمی توانند نسبت به آن ساکت باشند و مواضع درونی خود را از چشم مردم پنهان بدارند.

این قلم معتقد است که اصولگرایان اصفهان در خودسانسوری عجیب خود در انتخابات مجلس دهم، سکوتی سنگین را اختیار کردند و در منش و روش خود کناره گیری از بسیاری از مسائل را پیشه کردند. برای اثبات این مدعا می توان سکوت اصولگرایان در زمینه های گوناگون را به فهرست درآورد.

۱-      سکوت در زمینه شخصیت دکتر روحانی

۲-      سکوت در برابر برجام

۳-      سکوت در مورد این سوال که بالاخره احمدی نژاد چه بود؟

۴-      سکوت در برابر ریاست مجلس

۵-      سکوت در برابر تمامی ارگان های مرتبط با رهبری و عملکردهایشان

۶-      سکوت در برابر معایب و کاستی های راست سنتی

۷-      سکوت در برابر برخی افراطی گرایی ها در بدنه اصولگرایی

۸-      سکوت در برابر ماجرای آقای سقاییان نژاد و مسائل شهرداری

۹-      سکوت در برابر مقصران اصلی بحران آب زاینده رود

۱۰-    سکوت در برابر پدیده اسیدپاشی

۱۱-    سکوت در برابر آزادی های اجتماعی

۱۲-     سکوت در برابر گشت ارشاد

۱۳-     سکوت در برابر نسبت ما با شبکه های اجتماعی و بحث فیلترینگ

۱۴-     سکوت در برابر نسبت ما با موسیقی و مسائلی از این دست

۱۵-     سکوت در برابر مصادیق فساد اقتصادی

۱۶-     سکوت در برابر مسببان آلوگی هوا

۱۷-     سکوت در برابر سرمایه داری نوپدید در اصفهان

۱۸-     سکوت در برابر عملکرد استانداری اصفهان

۱۹-     سکوت در برابر مواضع و سوابق سایر کاندیداهای خبرگان

۲۰-     سکوت در برابر خطاکاران انتخابات ۹۲

 خوب که نگاه می کنید پنج کاندیدای مجمع اصولگرایان تقریبا چیزی نگفته اند، انگار هم پیمان شده بودند که در مورد هیچ چیز مهمی صحبت نکنند و صرفا بحث را در حد مباحث مادی روزمره زندگی مردم نگاه دارند.

مجمع اصولگرایان اصفهان

در اینجا دو سوال مطرح می شود؛ اول آنکه مسائل معیشتی مردم فارغ از این بیست بحث یاد شده نیست و این طور نیست که مسائل اقتصادی در فضای تهی شکل گرفته باشد بلکه تمامی این ها به صورت شبکه ای به هم مرتبط هستند. سوال دوم این است که با پرش از روی این بیست بحث اساسی و نپرداختن به آن ها هیچ گونه رویکرد اعتراضی در نامزدهای اصولگرا شکل نمی گیرد و حرف جدیدی برای مخاطب مطرح نمی شود.

می دانیم که رأی دهندگان در سه گروه قابل تقسیم هستند: پایگاه اصولگرایان، پایگاه اصلاح طلبان و میانه ها 

واضح است که برای جذب آرای میانه ما یا به رویکردهای واقعی اعتراضی و یا دست کم به ادبیات و نمایش اعتراضی نیاز داریم. اما گویا در انتخابات اصولگرایان برای آنکه گرد و غباری به دامن ایشان ننشیند، از ماجرای هرگونه اعتراض پرهیز کردند و همان طور که از شعارهایشان هم مشخص بود به خنثی شدن در جمیع جهات روی آوردند. واژه هایی چون نشاط، معیشت، خدمت و نعمت تماما کلید واژه های بی جهتی هستند که بیشتر فرار اصولگرایان از موضوعات را نشان می دهد و نه پرداختن آن ها به مشکلات اساسی کشور را. اینکه ما از دغدغه های ذهنی مردم پرش کنیم و از هرگونه مبحثی که باعث اصطکاک با کسی بشود، رد بشویم، روحیه اصلی آقایان اصولگرا در این انتخابات بود.

تنها در یک مورد آقای سالک بیانیه داد که به نوعی اعتراض خود به ضد انقلاب و خارجی ها را نشان داد که می توان ارزیابی کرد این بیانیه کمک قابل توجهی کرد که آرای سنتی ایشان که بعضا مردد هم شده بودند، به سبد ایشان برگردد. اما در مورد سایر کاندیداهای لیست به خصوص آن ها که در سیاست تجربه کمتری دارند به وضوح فرار از سیاست دیده می شد. با مروری بر مصاحبه های آنان می توانیم ارزیابی کنیم که اگرچه این مصاحبه سیاسی است اما در واقع چندان هم سیاسی نیست و به عبارتی پاسخ دهنده به جای آنکه از خیابان عبور کند دارد از پیاده رو حرکت می کند.

به عقیده من مجمع اصولگرایان بیش از آنکه سعی کرد صحبت کند، بیشتر صحبت کرد که صحبت نکند. شاید این از خصوصیات اصفهانی باشد و شاید سیاستمدار امروزی این گونه باید باشد؟ نمی دانم؟ اما این را می دانم که آن ها با شعارهای خنثی آمدند و فقط و فقط عکس از خود چاپ کردند و چیز دیگری برای زیرنویس آن نداشتند. آمدند تا با اسم اصولگرایی و ترس از روی کار آمدن اصلاح طلبان، طبقه مورد خطاب خود را بار دیگر تجمیع کنند و اتفاقا تا این جای کار هم موفق بودند. اما دوستان اصولگرا بدانند در انتخابات شورای شهر که دیگر رای شرق اصفهان در کار نیست و دعوای اصلی در مرکزیت شهر صورت می گیرد، در آنجا دیگر باید و الزاما آرای میانه را هم به خود جذب کنند و الا …

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. محسن گفت:

  به این موارد بیست تایی می شود ده تای دیگر هم اضافه کرد
  یعنی کار تا این حد خراب بوده
  0  0
 2. سید رسول ذاکر گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  انصافاً عالمانه و محققانه بود
  0  0
 3. باقر گفت:

  فکر کنم این عزیزان مشاوران متخصص در زمینه افکار عمومی و انتخابات ندارند و خودشان هم در حد تحلیل و فهم خودشان اقدام کرده اند
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز