شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۷

فرش قرمز زیر پای قصاب/ در اعتراض به سفر فابیوس

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه های تهران در فرودگاه مهرآباد +تصاویر

هم اکنون تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران، امیرکبیر، خواجه نصیر و دانشگاه امام صادق در اعتراض به سفر فابیوس در فرودگاه مهرآباد تهران در جریان است. فابیوس به عنوان عامل اصلی ابتلای هزاران نفر از شهروندان ایرانی به هپاتیت سی و ایدز درنتیجه استفاده از خون های آلوده واردشده از کشور فرانسه مطرح است...

به گزارش شهروند خبرنگار ندای اصفهان، هم اکنون تجمع اعتراض آمیز جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران، امیر کبیر، خواجه نصیر و دانشگاه امام صادق (ع) در اعتراض به سفر فابیوس در فرودگاه مهرآباد تهران در جریان است. شاهدان از برخورد تند نیروی انتظامی و بازداشت موقت 5 نفر از دانشجویان سخن می گویند.

سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران پس از 12 سال، فارغ از سیاست‌های خصمانه  و دو گانه این کشور با ایران در مذاکرات 5+1 و نمایندگی لابی صهیونیست در این روند، سرآغاز مطرح شدن دوباره پرونده ای شد که 32 سال پیش، بیش از 3000 نفر از هموطنان هموفیلی ما را با مصیبت جبران ناپذیری درگیر کرد. درحالی که چند روزی است در شبکه های اجتماعی کمپین «فابیوس عذرخواهی کن» راه اندازی شده و او را به عنوان عامل اصلی ابتلای هزاران نفر از شهروندان ایرانی به هپاتیت سی و ایدز در نتیجه استفاده از فاکتورهای خونی واردشده از کشور فرانسه می دانند اما دولت دکتر حسن روحانی بر دعوت از وی بدون هیچ پاسخگویی در قبال این پرونده اصرار ورزید.

گفتنی است یکم تا هفتم مردادماه هر سال به عنوان هفته ملی هموفیلی‌ها نامگذاری شده است، حال این در شرایطی است که لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه به دعوت دکتر محمدجواد ظریف به تهران سفر می کند. فابیوس در دوران نخست وزیری‌اش یکی از مطلعین و مسببین صادرات فرآورده‌های خون‌های آلوده به برخی کشورهای جهان از جمله ایران بوده و همیشه انگشت اتهام به‌سمت این سیاست‌مدار فرانسوی بوده است، فابیوسی که گرایش‌ها و حمایت‌های او از اسرائیلی‌ها بسیار مشهور است.

فابیوس

فابیوس دو رسوایی تاریخی را در دوران نخست‌وزیری‌ در کارنامه‌‌اش به ثبت رسانده است، یکی از این رسوایی‌ها در جولای ۱۹۸۵ اتفاق افتاد که طی آن کشتی جنگجویان رنگین‌کمان، متعلق به سازمان غیردولتی صلح سبز که علیه آزمایشات اتمی دولت فرانسه اعتراض می‌کرد، توسط سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با برنامه‌‌ریزی و به‌عمد منفجر شد و در جریان آن یک عکاس نیز به قتل رسید. فابیوس در سمت نخست وزیری، ابتدا از دخالت دولتش در این عملیات اظهار بی‌اطلاعی کرد اما پس از انتشار گزارش تحقیقات مستقل مسئولیت این انفجار را پذیرفت و وزیر دفاع کابینه را مجبور به استعفا کرد.

پرونده فرآورده‌های خون‌های آلوده فرانسوی
اما رسوایی دیگر فابیوس تبعات بسیار گسترده‌تری داشت که تاکنون نیز هم برای او و هم برای قربانیان ادامه داشته است. در دوران نخست‌وزیری او فرآورده‌های خون‌های آلوده به ویروس‌های خطرناک در فرانسه توزیع شد و انستیتو مریو فرانسه فرآورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروس HIV و هپاتیت را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران و… صادر کرد. این فاکتور در کمک به انعقاد خون بیماران مبتلا به هموفیلی مصرف می‌شود و در نتیجه سبکسری انستیتوی فرانسوی، هزاران نفر از بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده به ویروسHIVو بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.

فابیوس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
ثبت نام دبستان پسرانه تربیتی طاها
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «بخوانید، اراده کنید و ثروتمند شوید»
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب «پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی» (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715