پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۵

هنوز بازار بازی های کودکانه داغ است؛

نگاهی به جغرافیا و زیبایی های محله زینبیه اصفهان

هنوز هم از کوچه پس کوچه های این محله صدای دفتین کوبیدن زنان در گارگاه های قالی بافی به گوش می رسد. هنوز در بیشتر خانه ها می شود درختان مو، انجیر، توت را یافت. هنوز مردم این محله آیین سنتی تعزیه و پهلوانی را پاس می دارند و خیلی هنوزهای دیگر

ندای اصفهان- معصومه حلیمی (فعال فرهنگی)

هنوز در این محله بازار بازی های قدیمی مثل قایم موشک، گرگم به هوا، لی لی، الک و دولک و… داغ است. هنوز پسربچه های این محله به زمین های خاکی باقیمانده از قدیم می روند و با توپ پلاستیکی بازی فوتبال راه می اندازند. هنوز دختربچه های این محله یک زیرانداز کوچک در کوچه پس کوچه ها پهن می کنند و عروسک های پلاستیکی خود را با خود می آورند تا با دوستانشان خاله بازی کنند. هنوز هم از کوچه پس کوچه های این محله صدای دفتین کوبیدن زنان در گارگاه های قالی بافی به گوش می رسد. هنوز در بیشتر خانه های این محله می شود درختان مو، انجیر، توت را یافت. هنوز مردم این محله آیین سنتی تعزیه و پهلوانی را پاس می دارند و خیلی هنوزهای دیگر.
مردم این محله از اقشار مختلفی تشکیل شده اند. اصفهانی، بختیاری، ترک زبان، بلوچ های سیستان وبلوچستان و مهاجرین کشورهای عراق و افغانستان. پس دارای فرهنگ ها و گویش های مختلفی هستند اما با وجود این فرهنگ ها و گویش های مختلف مردم این محله از اعتقادات قوی ای برخوردارند و نسبت به اهل بیت (علیه السلام) ارادت خاصی دارند به طوری که ایام محرم و صفر، فاطمیه و اعیاد رجب و شعبان را باشکوه تمام برگزار می کنند. مردم این محل نیز مثل سایر محله ها به سهم خود شهیدانی به انقلاب تقدیم کرده است و این محله جزء محله هایی است که خانواده های شهیدان مدافع حرم را نیز در خود جای داده است.

بیشتر مردم این محل از قشر گارگر هستند پس وضعیت اقتصادی خوبی ندارند و نیازمند حمایت مسؤلین و افراد خیر هستند اما نه به قیمت رفتن آبروی شان. مسئولین وقتی می خواهند مشکلات این محل را حل کنند باید نیازسنجی کنند و با فرهنگ های مختلف این محل آشنا شوند و متناسب با نیازهایشان به مردم این محله خدمت رسانی کنند. بیشتر مردم این محله نیازمند آگاهی و شغل مناسب هستند تا خدای نکرده سراغ مواد مخدر و اعتیادآور نروند. باید به خانواده هایی که در دام اعتیاد گرفتارند خدمت رسانی شود تا در جامعه طرد نشوند. البته طی چند سال اخیر سازمان های مردم نهاد اصفهان به این محله به طور پراکنده خدمت رسانی کرده اند اما هنوز هم بعضی از مردم این محل نیازمند حمایت و آگاهی هستند.

شاید تا حالا فهمیده باشید که در مورد کدام محله های اصفهان صحبت می کنم؟ بله محله زینبیه.
حدود سی سال پیش مردم اصفهان محله ی زینبیه را به عنوان روستا می شناختند که هنوز هم بعضی از مردم بر این باورند که زینبیه جزء شهر بزرگ اصفهان نیست درحالی که سال هاست زینبیه به شهر اصفهان متصل است و نه دیگر از زمین کشاورزی خبری هست و نه از دام و دامداری. بیشتر زمین های کشاورزی سی سال پیش، حالا زمین خانه های مردم این محل شده اند البته درحال حاضر چند تکه زمین بین محله دارک و ارزنان زینبیه باقی است که شاید چند سال دیگر آن ها هم تغییر کاربری داده و تبدیل به خانه و سرپناه شوند.

زینبیه نسبت به قبل وسعت زیادی پیدا کرده است. زینبیه را امروز به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده اند. زینبیه شمالی از حدود میدان لاله تا چهارراه عاشق اصفهانی است که عمان سامانی نام دارد و مردم زینبیه به آن سلمان می گویند، باتون، سودان، دوطفلان، 16متری اصلی ترین محله های زینبیه ی شمالی هستند. از چهارراه عاشق اصفهانی به پایین را زینبیه جنوبی می گویند که اکثر مردم اصفهان آنجا را با نام زینبیه می شناسند. از محله های مهم زینبیه جنوبی می توان محله ی آزادی، دارک، ارزنان، شهرک امام حسین، شهرک امام خمینی را نام برد. حرم زینبیه که مثل نگینی روی این محله می درخشد در زینبیه جنوبی قرار دارد. مردم زینبیه اعتقاد خاصی به این بانو دارند. حرم زینبیه، حرم یکی از دختران بلافصل امام هفتم(ع) است که حتی شیخ قمی (ره) نیز در کتاب منتهی الآمال نام این بانو را آورده است و محل دفن ایشان را نیز مشخص کرده است. این حرم آرامگاه عالم به نام اصفهان، آیت الله آقانجفی دهکردی نیز هست. حرم زینبیه سالانه پذیرای زائرین بسیاری است که حتی شامل زائران کشورهای عربی مثل عراق، لبنان، سوریه و… نیز می شود.

حرم زینبیه اصفهان

زینبیه اصفهان

گرچه امکانات زینبیه نسبت به چند سال قبل بهتر شده است اما هنوز هم امکانات کافی در اختیار مردم این محله نیست؛ مثلا امسال پس از سال ها درخواست مکرر محله ی دارک، این محله فاضلاب کشی شد و چاله چوله هایش پر. اما هنوز کانال های فاضلاب راه اندازی نشده اند. ازطرفی فضای سبز موجود در زینبیه متناسب با جمعیت این محله نیست. حرم زینبیه را حدود 12سال است که شروع به ساخت وساز کرده اند و هنوز خیلی کار دارد که طبق نقشه تمام شود.

متاسفانه بعضی از مردم اصفهان دید خوبی نسبت به اهالی زینبیه ندارند. درست است که بعضی ازمردم این محله کم و کاستی هایی دارند اما حق همه ی اهالی این محل نیست که به یک چشم، دیده شوند. زینبیه هم مثل سایر محله های دیگر، ریز و درشت و خوب و بد را با هم درخود جای داده است پس مردم اصفهان هم باید دید خود را نسبت به این محله مثل سایر محله ها اصلاح کنند و این محله را دقیقا مثل بقیه محله های شهر بدانند.

به امید توجه بیشتر مسئولین شهری به مشکلات این محله…

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  […] بد بختین

 2. مهتاب گفت:

  سلام من خود ساکن این منطقه هستم مردمان خیلی خوبی داره بی شیله پیله بهم کمک میکنند هنوز انسانیت در میانشان موج میزنه

 3. ناشناس گفت:

  معروف به کابل

 4. محمد گفت:

  با درود محدوده ساخت حرم زینبیه فعلی در زمان ساسانیان آتشکده برخوار بنام زروان اردشیر بوده که در زمان اسلام براساس زروان نام این منطقه به ارزنان تغییر میکند تشکر

 5. خليل گفت:

  يکی ازمحل های خوب زینبیه محله سودان هست که حرف اول میزنه توخیابان زینبیه وقدیمی ترین محله زینبیه میباشد

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715