چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
گفتگو با حجت الاسلام احمد فعال رئیس موسسه نهج البلاغه اصفهان
 قدیمی ترین جلسات نهج البلاغه در اصفهان نیم قرن است که در حال برگزاری است   

استاد فولادگر تسلط بر نهج البلاغه دارند برای همین کلاسها جامعیت دارد، حاج آقا سالک به واسطه شغل های دولتی و حکومتیشان به این قضیه از دیدگاه خاص خود با تجربیاتی که داشته اند می پردازند. حاج آقا رهبر هم به مبانی تربیتی و اخلاقی آن می پردازند

ندای اصفهان- جمال طاهری: حجت الاسلام دکتر احمد فعال استاد حوزه و دانشگاه از محققینی است که سالها عمر خود را در شناخت و معرفی نهج البلاغه امام علی علیه السلام صرف کرده است. ایشان که هم اکنون معاونت توسعه و مدیریت منابع دانشکده علوم قرآنی اصفهان را نیز بر عهده دارند با کمک دوستان خود در صددند تا نهضت آشنایی کاربردی مردم و مسئولین با نهج البلاغه را در اصفهان برپا کنند، مطمئنا این کار با توجه به ابعاد مختلف این کتاب در جامعه امروزی بسیار راهگشا خواهد بود. با ایشان در مورد نهج البلاغه در اصفهان گفتگوی کوتاهی داشتیم که در آن به بررسی فعالیت های موجود و جلسات معروف پرداختیم.

***

ندای اصفهان- از چه زمانی وارد مباحث نهج البلاغه شدید؟

حجت الاسلام احمد فعال: از همان کودکی علاقه مند بودم. قبل از انقلاب یکی از نزدیکان که اهل مطالعه بود ترجمه جواد فاضل از نهج البلاغه را به پدرم هدیه کرد. من از روی علاقه و کنجکاوی کتاب را گاهی می خواندم ولی متوجه نمی شدم، به مرور با شخصیت امام علی علیه السلام آشنا شدم و دوست داشتم از ایشان بیشتر بدانم. بعدها به واسطه مراکز فرهنگی شهر مطالعات منظمی را تحت نظر آقایان حریرچیان و قاسم زاده و دیگران شروع کردم و به تدریج به طرف نهج البلاغه کشیده شدم. مدتی خودم مطالعه می کردم و بعدا از منابع دیگر هم استفاده کردم و سپس با موسسه دارالحدیث و دانشگاه قرآن و حدیث قم آشنا شدم و کارشناسی ارشد در رشته نهج البلاغه شرکت کردم و مقطع دکتری را در همان دانشگاه ادامه دادم.

استاد احمد فعال

ندای اصفهان- بیایید در مورد کلاس های نهج البلاغه شناسی در اصفهان صحبت کنیم، کدام استادان در اصفهان تخصصی در زمینه نهج البلاغه کار می کنند و کلاس های تفسیر نهج البلاغه دارند؟

– قدیمی ترین کلاسها مربوط به استاد فولادگر است که بیش از نیم قرن است ایشان کلاس دارند. حجت الاسلام سالک هم بیش از سی سال است که شنبه ها در منزل خود کلاس دایر می کنند. آقای علی محمدی فرمانده اسبق بسیج هم بودند که به واسطه سفر به قم چند سالی است در اصفهان کلاس ندارند. حجت الاسلام شیخ علی رهبر هم کلاسهایی دارد که این کلاسها و مباحث را در قالب کتاب هم درآورده اند.

ندای اصفهان- کلاس های نهج البلاغه بیشتر تفسیرهای شخصی افراد است یا نهج البلاغه خوانی؟

– نوعا استفاده از شرح های نهج البلاغه است به همراه قرآن و مبانی دیگر تا مباحث برای شنوندگان باز و شفاف بشود.

ندای اصفهان- بهترین این کلاس ها از نظر شما به عنوان یک متخصص نهج البلاغه که تحصیلات و عمر خود را روی این موضوع خاص گذاشته اید کدام بوده است؟

– هرکدام از این کلاسها ویژگی های خاص خود را دارند. مثلا استاد فولادگر تسلط بر نهج البلاغه دارند برای همین کلاسها جامعیت دارد، حاج آقا سالک به واسطه شغل های دولتی و حکومتیشان به این قضیه از دیدگاه خاص خود با تجربیاتی که داشته اند می پردازند یا آقای محمدی به واسطه مسئولیت های اجرایی از این دیدگاه نهج البلاغه را تشریح می کنند. حاج آقا رهبر هم به مبانی تربیتی و اخلاقی آن می پردازند. به نظرم هرکدام مشخصه های خوب خود را دارند.

ندای اصفخان- این کلاسها مستند هم شده است؟

– بله؛ ضبط شده اند. استاد فولادگر مباحث را به صورت کتاب در آوردند، آقای رهبر هم چند جلد کتاب از این مباحث دارند و سایتی هم راه اندازی کرده اند.

ندای اصفهان- بارزترین خروجی که از این کلاسها دیده اید چه بوده است؟

– به هرحال تربیت شاگردان در عرصه های مختلف خود نشان از خروجی موثر آن بوده است، افرادی که دیدگاه علوی دارند و در سمت ها و مشاغل مختلف فعال هستند.

ندای اصفهان- خاطره ای هم دارید؟

– یک بار طلبه ای اروپایی در قم بود که درباره چگونگی تشرفش به اسلام تعریف می کرد. می گفت تقریبا به پوچی رسیده و از زندگی خسته شده بودم؛ به طور اتفاقی با نهج البلاغه آشنا شدم و آن را خواندم اما این کتاب زندگی مرا عوض کرد و بعد تصمیم گرفتم به ایران بیایم. او شیعه شده بود و برکات عجیبی هم در زندگی از همین نهج البلاغه دیده بود. یک بار هم حاج آقا مرتضی آقاتهرانی می گفت در امریکا به فردی برخورد کردم که عاشق علی علیه السلام بود و خیلی امام را دوست داشت به حدی که وقتی حرف از نهج البلاغه و امام می شد با صدای بلند گریه می کرد؛ او هم متاثر از کلام مولا شیعه شده بود.

ندای اصفهان- چرا شخصی مثل جرج جرداق شیعه نشد، او که می گفت دویست بار نهج البلاغه را خواندم و شیفته امام علی (ع) بود؟

– به نظرم ظاهر مطلب این است که شیعه نشده است ولی عملکرد و زندگی آنها مانند تشیع بوده است. برخی امام را نه به عنوان شخصیت دینی بلکه به عنوان یک انسان متعالی و کامل نگاه می کنند. آیت الله نعیم آبادی امام جمعه هرمزگان می گفت من خودم با جرداق حرف زدم گفتم چطور شد عاشق امام علی علیه السلام شدید؟ گفت عشق من به علی (علیه السلام)، عشق به عدالت است. این دیدگاه برای او زیبا بود شاید مثل ما ایشان را از منظر امامت ندیده باشد اما به عنوان انسانی کامل و متعالی دیده بود و دوست داشت.

کتاب جرج جرداق

ندای اصفهان- در کشور می بینیم بعضا پارک هایی به نام نهج البلاغه تعبیه کرده اند آیا در نشر مفاهیم این گنجینه ارزشمند تاثیری دارد؟

– اگر صرف نام بر پارکی باشد نه، ولی اگر برنامه هایی برای معرفی نهج البلاغه داشته باشند تا در کنار تفریح و سرگرمی مباحث مختلف نهج البلاغه مطرح گردد می تواند موثر باشد و به خصوص در ذهن بچه ها بماند.

ندای اصفهان- شما مدیر موسسه تازه تاسیس نهج البلاغه در اصفهان هستید، در اصفهان برنامه خاصی در خصوص معرفی بهتر نهج البلاغه دارید؟

– یک سری کارهای پژوهشی انجام شده است، کتابخانه و سایتی تهیه دیدیم تا محققان و دانشجویان از آن بهره ببرند. در عرصه آموزش هم آموزش های تخصصی برای تربیت مربی داریم که ویژه طلاب و استادان دانشگاه است. برای مدیران بقاع متبرکه هم دوران مدیریت علوم داریم. بحث تخصصی تربیت فرزند با رویکرد نهج البلاغه که با همکاری فرهنگسرای خانواده برگزار می کنیم و در صددیم کارهای مشارکتی داشته باشیم. در عرصه عمومی هم علاوه بر سایت، آموزش های عمومی داریم در بهارستان و فولادشهر کلاس هایی در این رابطه برقرار شده است و دانش پذیر داشته ایم، سعی می کنیم تا کتاب و بوروشور هم حول معرفی شخصیت عظیم الشأن امام علی علیه السلام چاپ کنیم.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. علی برزگر گفت:

  باسلام من هم خیلی به نهج البلاغه علاقه دارم واقعا آقایان زحمت کشیده اند پیشنهادی دارم آیا اساتید نهج البلاغه با همدیگر ارتباط دارند آیا از فعالیتهای همدیگر خبر دارند تازگی به سایت عجیبی برخورد کردم شرح صوتی نهج البلاغه بود نام سایت بنیاد مجازی نهج البلاغه است حتما دیده اید هر روز یک فایل صوتی جدید دارد واقعا عالیه مخصوصا نهج البلاغه موضوعی داینامیک و اتاق فکر داینامیک با محوریت نهج البلاغه اش باور نکردنی است
  با تشکر
  0  0
 2. رضا گفت:

  اینکه میگن یه بنده خدا تونسته احادیث نهج البلاغه را که حذفیات داشته پیدا کنه و به صورت کامل در یه کتاب ۸ جلدی چاپ کنه ، صحت دارد؟
  0  0
 3. حسین مطهر گفت:

  سلام علیکم ،من امروز به سایت شما دسترسی پیدا کردم و خیلی مسرور شدم .حقیر دانشجوی ارشد نهج البلاغه دانشگاه قران و حدیث هستم (مجازی) و نیت نموده ام در شهرضا کتابخانه ای تخصصی در باب نهج البلاغه و معارف علوی تاسیس نمایم ولی نه امکانات فراهم است نه تجربه لازم وجود دارد لذا استدعا دارم در صورت امکان ضمن راهنمائی و ارشاد ،مساعدت های لازم را مبذول فرمائید .قبلا از بذل عنایت شما سپاسگذارم ،اجر شما با آقا امیر المونین (ع) .
  ۰۹۱۳۲۲۲۱۷۵۴
  0  0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز