چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگی
چاپ خبر
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۳
وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد
 تصویب جدول دروس نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش/ اجرای سند تحول تکلیف اساسی آموزش و پرورش در برنامه ششم   

وزیر آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر جدول دروس متوسطه نظری رشته‌های ۴۰ گانه فنی و حرفه‌ای و ۱۵۰ رشته شاخه کاردانش تصویب شده است.

به گزارش ندای اصفهان ، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش امروز در گردهمایی نمایندگان شورای عالی آموزش و پرورش در استان‌ها که در باشگاه فرهنگیان برگزار شد اظهارداشت: بیش از ۳۴۰ هزار فرهنگی در برگزاری انتخابات مشارکت داشتند.

وی ادامه داد: در بحث کیفیت و ساماندهی نیروی انسانی وجود محدودیت‌ها در بعضی اوقات باعث می‌شود تصمیماتی بگیریم و از بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنیم؛ باید همه عوامل موثری را که در تصمیم‌گیری تاثیر دارد را در این خصوص در نظر بگیریم.

فانی افزود: دوره متوسطه به جای ۴ کلاس در ساختار ۳-۳-۶، ۳ کلاس شده است و یک چهارم نیروی انسانی متوسطه مازاد بر نیاز است و خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به راه حل‌های این مشکل یادآور شد: یک راه حل این است که بگوییم یک چهارم نیروی مازاد اخراج شود، راه حل دیگر اینکه معلم بیکار در دفتر باشد و سومین راه حل این است که نیروهای مازاد بر نیاز به دوره‌های دیگر بروند.

وی اضافه کرد: وزارت آموزش و پرورش با امتیاز بندی نیروهای متوسطه دوم با حداقل ناراحتی این طرح را اجرا کردند و نیروها را به دوره‌های دیگر فرستاده است و احساس می‌کنم چاره‌ای جز این نداشتیم البته باید تلاش کنیم آموزش‌های لازم را در این خصوص بدهیم.

وی با بیان اینکه در ساماندهی نیروی انسانی و بهسازی نیروی انسانی را استفاده کرده‌ایم، گفت: باید بیش از پیش کار کنیم، آموزش ضمن خدمت را جدی بگیریم و منابع لازم را تأمین کنیم.

فانی با اشاره به محدودیت‌های مالی وزارت آموزش و پرورش افزود: در ماه گذشته ۲ هزار و ۵۰ میلیارد تومان حقوق دادیم که مجموع آن در سال ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌شود در نتیجه ما برای پرداخت حقوق نیز ۵ هزار میلیارد تومان کم داریم.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه تامین منابع و پیدا کردن آن کار بسیار سختی بوده است، افزود: پاداش پایان خدمت فرهنگیان ۱۰۵۰ میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد که به تدریج در حال پرداخت آن هستیم و تا پایان سال پرداخت می‌شود.

وی اضافه کرد: برای سال آینده پایه دهم را داریم و در رشته‌های متوسطه ۲، شاخه‌ها و کتاب‌ها و هدایت تحصیلی پایه ۹ کارهایی است که برای مهر ۹۵ به آن نیاز داریم که نسبت به ایده‌آل‌های خود عقب هستیم اما به آن می‌رسیم.

فانی بیان داشت: این که متوسطه نظری ۴ رشته قبلی وجود داشته باشد یا خیر و یا در پایه‌های متوسطه دوم درسی اضافه شود و میزان آن چقدر باشد اینها همه سوالاتی است که درباره کلاس‌های پایه دهم تا دوازدهم متوسطه دوم درباره آن بحث شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در حال حاضر جدول دروس متوسطه ۴ گانه نظری را تصویب کرده‌ایم، گفت: رشته‌های ۴۰ گانه شاخه فنی و حرفه‌ای و ۱۵۰ رشته کار و دانش تصویب شده و هدایت تحصیلی نیز در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش است.

وی با اشاره به اینکه طرح تعالی مدرسه کیفیت مدرسه را محور قرار داده است، گفت: در حال حاضر قریب ۶ هزار مدرسه مشمول این طرح است.

فانی ادامه داد: پیشنهاد شده بود که در سال‌های آخر دوره ابتدایی آزمون‌ها از توصیفی صرف به کمی توصیفی تبدیل شود که امیدواریم در شورای عالی آموزش و پرورش در این خصوص به نتیجه برسیم.

فانی افزود: یکی از زیر نظام‌ها برنامه درسی است که به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسیده و ۵ زیر نظام نیز در نوبت تصویب شورای عالی آموزش و پرورش است؛ البته در مسیر اجرای ۳-۳-۶ مصوباتی خواهیم داشت که به تدریج در این شورا به تصویب خواهد رسید.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه ششم توسعه خاطرنشان کرد: این برنامه از سال ۹۵ تا ۹۹ اجرا خواهد شد و در این برنامه بالندگی بخش آموزش و پرورش و استقرار متوازن سند تحول بنیادین متناسب با زمان و منابع از طریق اهدافی محقق می‌شود.

وی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه اجرای سند تحول تکلیف اساسی، راهبردی و اصلی وزارت آموزش و پرورش است و خود را مکلف می‌دانیم که در طول برنامه ششم اقداماتی خلاف این سند انجام ندهیم و همه برنامه‌های آموزش و پرورش در فاصله سال‌های ۹۵ تا ۹۹ متناسب با اهداف سند تحول باشد.

فانی تاکید کرد: نقشه راه سند تحول تکلیف برنامه‌های آموزش و پرورش را در طول سال‌های ۹۵ تا ۹۹ مشخص کرده است که برای اجرای سند تحول چند رویکرد متصور است. یک رویکرد اینکه برنامه‌های فعلی آموزش و پرورش را متوقف کنیم و فقط سند را جلو ببریم، رویکرد دیگر این است که برنامه‌های جاری را جلو ببریم و تنها در صدر آن بنویسیم سند تحول و رویکرد سوم رویکردی تلفیقی است یعنی بدنه اجرایی آموزش و پرورش را درگیر سند کنیم که ما این رویکرد را انتخاب کرده‌ایم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه همه معاونت‌های این وزارتخانه مکلف به تکلیف فعالیت‌های خود با سند تحول هستند، افزود: امیدواریم برنامه‌های سال ۹۵ تا ۱۰ روز دیگر نهایی شود و برنامه‌های خود را در توجیه و تناظر راهکارهای سند قرار داده‌ایم.

وی گفت: اجرای سند تحول مسئولیت همه حوزه‌های وزارتخانه است که در این خصوص ستاد اجرایی سند تحول را ایجاد کرده‌ایم و شورایی با مسئولیت وزیر تحت عنوان شورای راهبری سند تحول ایجاد شده است.

فانی با بیان اینکه مصمم هستیم نظام جامع برنامه‌ریزی آموزش و پرورش را امسال در لایحه‌های ستاد ایجاد کنیم، گفت: همه باید در فرهنگ‌سازی و ترویج استقرار سند تحول در بین فرهنگیان، جامعه و مردم تلاش کنند.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: هماهنگی با معاون اول رئیس جمهور داشتیم و پیگیری می‌کنیم تا تعدادی از وزرا و مسئولین موثر در اجرای سند تحول در قالب شورا و کمیته‌ای بحث‌های برون سازمانی این سند را پیگیری کنند که این سازمان‌ها مانند سازمان مدیریت، صدا و سیما، وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند که باید برای عملی کردن سند همکاری کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز