پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۶
گفتگو با سیدابوالفضل میررضی رتبه ۲ کنکور انسانی
 هرکس می خواهد به این راه بیاید سینه اش را برای مخالفت ها سپر کند/ علوم انسانی و تولید علم بومی   

غرب یک تاریخ تمدن دارد، در طول تاریخ، پایه علوم آن ها ریخته شده و مبانی علوم آن ها مدون شده و اساس کار در طول تاریخ محکم شده و بقیه علومشان هم با تکیه بر همین مبانی رشد کرده اند. البته الآن سستی هایش دارد مشخص می شود ولی این پیشرفت ظاهری به خاطر روند اصولی آن هاست...

ندای اصفهان، محمدحسین حاجی احمدی: نتایج کنکور سراسری سال ۹۴ درحالی اعلام شد که در کنار اسامی درخشان فرزندان این آب و خاک، نام «سید ابوالفضل میررضی» به عنوان نفر دوم کنکور علوم انسانی از اصفهان در اصلی‌ترین آزمون علمی سالانه کشور عنوان شد.
ابوالفضل متولد سال ۷۵ از محله رهنان اصفهان است که در دبیرستان تیزهوشان شهید اژه ای اصفهان درس خوانده و ما به بهانه کسب رتبه دوم در کنکور انسانی سال ۹۴ به سراغ او رفتیم تا از حال و نحوه مطالعه و حس زیبای وی و خانواده اش پس از اعلام نتایج کنکور و موفقیت در این ماراتن نفس‌گیر بیشتر بدانیم. (میررضی در هنگام انتشار این مصاحبه تازه از اردوهای جهادی اطراف روستاهای فریدون شهر بازگشته است.)

کنکور میررضی

ندای اصفهان: به عنوان اولین سوال؛ یک سوال بنیادی همیشه در ذهن ما بوده. آیا شما خرخوان هستید؟
سیدابوالفضل میررضی: نه. خرخوان کسی است که زیاد بخواند. من هیچ وقت دنبال کمیت نبودم. سعی کردم تا حد امکان کیفیت دخیل باشد. یک حالت نرمالی بوده که حتی گاهی اوقات از آن حالت نرمال هم کمتر می خواندم.
ندای اصفهان: کار غیر درسی چطور؟
میررضی: من تقریبا یک حالتی پیدا کرده بودم که درس در حاشیه قرار گرفته بود، من در مجموعه فرهنگی شهید بهشتی، مسجد محله و مجمع فرهنگی شهید اژه ای فعالیت هایی داشتم. با دوستان و اطرافیان هم اوقات تفریحی و ورزشی خود را پر می کردم. البته سال چهارم این قضایا متوقف نشد، اما با توجه به اولویت درس، کم شد.
ندای اصفهان: کلاس کنکور چطور؟ چقدر هزینه کردی؟
– هیچ آموزشگاهی نرفتم.
ندای اصفهان: رتبه شما را خدمتتان تبریک عرض می کنیم. حالا چه رشته ای می خواهید بروید؟!
– دقیقا به قطعیت نرسیدم، از سال ها قبل تحقیق کردم و به گزینه های پراکنده ای رسیده ام. ان شالله در این چند روز قطعی می کنم.
ندای اصفهان: به نظرت انتخاب رشته عقلانیه یا کورکورانه؟! (در خیلی ها که به نظر عقلانی نمی رسد)
– ابتدای کار، سال دوم دبیرستان، اکثریت به صورت کورکورانه و عرف جامعه یا به سمت رشته ریاضی می روند یا تجربی. این فضا به کنکور هم بالاخره سرایت می کند ولی وقتی بچه ها کمی بزرگ تر می شوند و عاقل تر می شوند، واقع گرایانه تر رشته انتخاب می کنند. اگر اشکالی باشد، باید در هدایت تحصیلی مناسب آن را ریشه یابی کرد که البته فقط مقصر آموزش و پرورش نیست، جامعه هم دخیل است.
ندای اصفهان: شما از رشته ریاضی به علوم انسانی رفتید. ظاهرا انتخاب شجاعانه ای بوده. مقدار نیاز ما به علوم انسانی چقدر است؟
– از یک نگاه، نیاز اصلی ما به همین علوم است. مبانی جامعه و پایه و ستون برای علوم دیگر است. هر جامعه ای متناسب با فرهنگ خود، دین و عقاید، نیاز به دید خاص خود به این علوم دارد. مبانی علوم ما غربی است و ما یک کشور اسلامی هستیم. باید در راستای تولید علم بومی قدم بگذاریم.
ندای اصفهان: حالا شما می خواهید تولید علم بومی کنید؟
– با یک نفر که اتفاقی نمی افتد، ان شاالله با توکل بر خدا تلاشمان را می کنیم.
ندای اصفهان: به نظر شما، الآن غرب بیشتر با علوم انسانی اش پیشرفت کرده یا با علوم مهندسی؟
– در مورد این موضوع نمی شود بیشتر و کمتر گفت ولی می توان گفت، شروع آن با علوم انسانی بوده. آن ها یک تاریخ تمدنی دارند، در طول تاریخ، پایه علوم آن ها ریخته شده و مبانی علوم آن ها مدون شده و اساس کار در طول تاریخ محکم شده و بقیه علومشان هم با تکیه بر همین مبانی رشد کرده اند. البته الآن سستی هایش دارد مشخص می شود ولی این پیشرفت ظاهری به خاطر روند اصولی آن هاست.
ندای اصفهان: با توجه به اینکه شما دیپلم ریاضی گرفتید و سال چهارم رشته انسانی رفتید، این تغییر برای شما مشکل نبود ؟!
– من از همان سال دوم قصد رفتن به رشته انسانی داشتم ولی با توصیه پدر و تحقیقاتی که انجام دادم، تصمیم گرفتم دیپلم را ریاضی بخوانم. وقتی هم که سال چهارم انسانی رفتم، فهمیدم چه کار خوبی بود که دوم و سوم را انسانی نخواندم، چون درس های دبیرستان انسانی آنچنان پتانسیلی ندارد که بخواهیم سه سال آن ها را بخوانیم. هر کسی می خواهد در این راه بیاید، با توکل بر خدا باید سینه اش را برای یک سری مخالفت ها سپر کند.
ندای اصفهان: ممنون از صحبت های خوبت. توصیه ات برای رفقای کنکوری؟!
– توصیه به آمدن در این رشته را به همه ندارم. حالا برای کسی که می خواهد کنکور انسانی بدهد این توضیحات را بگویم؛ کنکور انسانی اورجینال تر است و مؤسسات، کمتر در آن وارد شده اند و آن حالت دوپینگی در آن وجود ندارد یا خیلی کم تر است. بچه ها با توجه به ظرفیت و ویژگی هایشان، برنامه بریزند و از خود توقع بیش از اندازه نداشته باشند.
توکل بر خدا هم که اصل اساسی همه تصمیمات و کارهاست.
توکل، توسل، توقع… یادتان باشد.
ندای اصفهان: مدرسه شهید اژه ای را توصیف کنید.
– به هر حال دبیرستان ما تیزهوشان (سمپاد) است و فضای بچه ها فضای رقابت که در کل خیلی نیروی محرکه خوبی است. شرایط مدرسه از جهات مختلفی خوب است… جو علمی مدرسه، کادر دبیران زحمت کش و کار کرده ولی به نظرم جو دانش آموزها از عوامل دیگر موثرتر است. در مدرسه ما، فعالیت های فرا کنکوری مثل المپیاد و… وجود دارد. این فضا در مدارس دیگر نیست یا کم است و خوب بواسطه این فضا که در مدرسه ما هست، انگیزه بیشتری برای کنکوری ها وجود دارد.
ان شاالله خدا، همه زحمت کش ها و کادر مدرسه مان را حفظ کند.

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    وقتی با علاقه درس بخونی و ترس کنکور نداشته باشی ، قدرت حافظه و یادگیری چند برابر میشه
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز