جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۳
مدیرکل نساجی وزارت صنعت و تجارت:
 ایران پنجمین کشور صادرکننده فرش ماشینی است   

مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران سالانه ۳۵۰ میلیون دلار از واحدهای صنعت فرش ماشینی صادرات دارد که بر این اساس کشور ما در دنیا بعد از کشورهای چین، ترکیه، هندوستان و بلژیک پنجمین کشور صادرکننده فرش ماشینی به شمار می‌رود.

به گزارش ندای اصفهان ، گلنار نصراللهی شامگاه چهارشنبه در سومین همایش صنعت فرش ماشینی ایران که در دانشگاه آزاد کاشان برگزار شد اظهار داشت: صنعت نساجی فرش ماشینی نیست ولی یکی از رشته‌های قوی در فرش ماشینی به شمار می‌رود.

وی افزود: ۹۵ درصد از تولیدات فرش ماشینی توسط بخش خصوصی توانمند در رشته‌های مختلف از جمله الیاف، نخ در انواع مختلف، پارچه‌های کش بافت، گرد بافت، تاروپود و همچنین فرش ماشینی موکت، رنگرزی و چاپ و تدوین از رشته‌های قوی در صنعت نساجی است.

مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه سال ۱۳۶۲، هفت واحد فرش ماشینی در ایران فعالیت می‌کرد بیان کرد: قبل از انقلاب ۳ واحد فرش ماشینی در ایران وجود داشت که ۲ واحد آن در کاشان و یکی دیگر از آن‌ها در رشت قرار داشت و اما اکنون نزدیک به هزار واحد فرش ماشینی به‌صورت ۱۰۰ درصد خصوصی اداره می‌شوند.

وی به مسائلی که در رونق صنعت فرش ماشینی نقش به‌سزایی دارد اشاره کرد و گفت: تولید فرش ماشینی توسط بخش خصوصی توانمند و از ابتدا بر اساس برند پایه‌گذاری شد، در حال حاضر حدود یک هزار واحد فرش ماشینی در کشور وجود دارد که تعدادی از آن‌ها در استان اصفهان و کاشان هستند و همگی برند خاصی را دنبال می‌کنند.

نصراللهی با بیان اینکه امسال ۲۷ واحد از صنعت نساجی فرش ماشینی و کف پوشه‌ای ایران در نمایشگاه دموتکس حضور داشتند افزود: واحدهای فرش ماشینی قوی‌ترین شبکه توزیع را دارند که کمک کرده‌اند تا صنعت فرش ماشینی ایران روی پای خود بایستد.

وی به آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تولید ۶۰ درصدی تولیدات پوشاک ایرانی اشاره کرد و گفت: تولیدات به دو دسته تقسیم می‌شوند که یکی از آن‌ها تولیدات با پارچه‌های داخلی و دیگر تولید با پارچه وارداتی ولی در داخل کشور است.

مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: این در حالی است که واردات غیررسمی حدود ۳۵ درصد برای یک صنعت بسیار زیاد است، صنعت نساجی قوی است که می‌تواند با این قاچاق مقابله کند.

وی با بیان اینکه بخشنامه‌هایی در خصوص مبارزه با قاچاق صادر شده است گفت: آخرین بخشنامه مختص به بخش پوشاک بود و مهلتی تعیین شد که تمام برندهای خارجی ثبت نام کنند و بعد از آن تولیدات با مارک خارجی از طریق مجاری قانونی پیگیری شود.

نصراللهی با بیان اینکه امیدواریم در کاشان طرح چادر مشکی، ریسندگی و بافندگی‌های تار و پودی، رنگرزی و چاپ و تکمیل به وجود آید گفت: تسهیلات برای بازسازی و نوسازی صنعت نساجی، تأمین سرمایه در گردش، جدیت در مبارزه با قاچاق و لزوم پیگیری شهرک‌های پوشاک در انجمن‌ها و تشکل‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه نظام جامع مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده مورد بررسی قرار گرفته است گفت: ۱۸ اسفندماه افتتاحیه نمایشگاه اختصاصی پتو است که مربوط به طرح جامع مبارزه با قاچاق است.

مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مشاغل سخت و زیان‌آور یکی از مسائلی است که برای صنعت نساجی مشکلاتی را به وجود آورده است که طی یک ماه انجمن صنعت نساجی جلسه‌های متعددی تشکیل دادند تا بتوان مشکلات را از طریق تشکل‌ها پیگیری کرد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز