جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۳
رئیس سازمان زندان‌ها خبر داد
 فعالیت ۲۰۲ انجمن غیردولتی برای کمک به خانواده زندانیان   

رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی در دیدار با رییس حقوق عمومی و مسئول زندان های وزارت امور دادگستری سوئیس از فعالیت ۲۰۲ انجمن غیردولتی برای کمک به خانواده زندانیان در ایران خبر داد.

به گزارش ندای اصفهان ، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، اصغر جهانگیر در این دیدار به نقش جرایم مرتبط با مواد مخدر در آمار زندانیان در ایران اشاره کرد و با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران با اهداف بشردوستانه با قاچاق مواد مخدر مبارزه می کند، گفت: کشورهای اروپایی به عنوان اصلی ترین مقصد این مواد باید این مبارزه فداکارانه ایران را مدنظرداشته باشند چرا که ما در این راه هزینه های مالی و معنوی زیادی می دهیم.

جهانگیر با اشاره به اقدامات تامینی و تربیتی خوبی که در خصوص زندانیان نوجوان و جوان در جمهوری اسلامی ایران انجام شده، گفت: کانون اصلاح و تربیت جمهوری اسلامی ایران بدون تردید از هر لحاظ در منطقه اول است و در سطح جهانی نیز کم نظیر است و این موضوع در بازدیدهایی که هیئت‌های خارجی از آن به عمل آورده‌اند مورد اذعان قرار گرفته است.

او با اشاره به دیدارهای اخیری که هیئت‌های قضایی و حقوق بشری ژاپن و دانمارک از کانون اصلاح و تربیت به عمل آورده اند گفت: شرایط حاکم بر این کانون و برنامه‌هایی که برای این نوجوانان در نظر گرفته شده به شدت مورد توجه آنها قرار گرفت.

جهانگیر در خصوص امور و اقدامات انجام شده در بحث حمایت از زندانیان و خانواده آنها گفت: سوای از خدماتی که سازمان زندانها رأسا به به زندانیان و خانواده آنها می دهد در جمهوری اسلامی ایران ۲۰۲ انجمن حمایت از زندانیان و خانواده آنها مشغول به فعالیت هستند که دولتی نیستند اما ما هم تا حد امکان به آنها کمک می کنیم.

رئیس سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی  با تشریح برخی از خدماتی که این انجمن‌ها به خانواده زندانیان ارائه می کنند گفت: پیگیری وضعیت تحصیلی کودکان زندانی، تامین مخارج زندگی ، اعطای وام برای تامین مسکن و ارائه و اعطای کمک هزینه‌های مختلف زندگی از جمله خدماتی است که این انجمن‌ها به زندانیان و خانواده‌های آنها اعطا می‌کنند.

جهانگیر در ادامه به برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس از جمله حبس در خانه اشاره کرد و خواستار توسعه همکاری ها میان ایران و سوئیس برای انتقال تجربیات شد.

او همچنین با تاکید بر اینکه در سازمان زندانها یک اداره کل حقوق شهروندی تشکیل شده است گفت: یکی از وظایف این اداره کل نظارت و رسیدگی به حقوق شهروندی زندانیان و خانواده‌های آنها است و اساس تشکیل این اداره کل این بوده است که حقوق زندانیان و خانواده‌ های آنها تضییع نشود.

جهانگیر در ادامه به تشریح دستاوردهای مختلف سازمان زندانها در امر آموزش و بهداشت زندانیان پرداخت و گفت : هم اکنون ۱۳۰ رشته درسی و حرفه آموزی در زندان های ایران وجود دارد و برای اماده کردن زندانیان برای بازگشت به جامعه برنامه های اموزشی عمومی و تخصصی، حرفه اموزی در نظر گرفته شده است و بابت هر آموزشی نیز به آنها مدرک مربوط داده می شود و یکی از ویژگی های مدارک مختلف فنی حرفه ای و یا تحصیلی که به زندانیان داده می شود این است که هیچ نشانی از زندانی بودن آنها در این مدارک وجود ندارد.

همچنین در این دیدار کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر کشورمان نیز بر گسترش همکاری های ایران و سوئیس در موضوع حقوق بشر و تبادل تجربیات در زمینه مدل ها و شیوه های جایگزین از حبس تاکید کرد.

غریب آبادی در این دیدار با اشاره به روابط بسیار مناسب دو کشور در شرایط فعلی بر ضرورت افزایش تعامل و همکاری های حقوقی و قضایی خصوصا در بحث تبادل زندانیان و معاضدت قضایی میان ایران و سوئیس تاکید کرد.

معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با نزدیک به ۴۰ کشور گفتگو و همکاری های دوجانبه حقوق بشری و قضایی دارد به سابقه خوب دو کشور در برگزاری کارگاه ها و نشست های دوجانبه حقوق بشری اشاره کرده و بر گسترش و انجام هرچه بیشتر گفتگوهای تخصصی در موضوعات مرتبط و تبادل هیئت به منظور انتقال تجربیات تاکید کرد .

در این دیدار رئیس امور حقوق عمومی وزارت دادگستری سوئیس نیز با استقبال از گسترش همکاری های دوجانبه حقوق بشری و قضایی، دستاوردهای ناشی از این همکاری ها میان دو کشور را ارزنده برشمرد و گفت: بدون تردید توسعه این گفتگوها و نشست های دوجانبه و تبادل هیئت ها به ارتقاء سطح حقوق بشر و حقوق شهروندی کمک موثری می کند.

طرف سوئیسی همچنین با اذعان به اینکه اروپا اصلی ترین هدف قاچاقچیان مواد مخدر است، از تلاش های ایران برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر تقدیر و تشکر کرد و گفت: از قضا بیشترین تعداد زندانیان ما در سوئیس نیز در ارتباط با مواد مخدر هستند واین معضلی جهانی است که همه کشورها باید برای مبارزه با آن به یکدیگر کمک کنند.

وی همچنین به تشریح سیاست های کشورش در خصوص زندان و زندانیان تصریح کرد که سوئیس نیز به دنبال راه ها و گزینه های جایگزین از حبس است که از این طریق صدمات اجتماعی ناشی از حبس برای زندانیان و خانواده های آنها را کاهش دهد.

رئیس بخش حقوق عمومی وزارت دادگستری سوئیس و نیز رئیس زندان‌های این کشور همچنین خواستار بازدید هیئتی ایرانی از زندان‌های سوئیس شدند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز