سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۰
 یادداشت دوم وحید یامین پور در خصوص اصولگرایان/اندکی درباره ی اصولگرایان   

وحید یامین پور قبلا در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده بود تحلیلی راجع به علل شکست اصولگرایان در انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی در تهران ارائه داده بود، که این یادداشت با انتقادات و پیشنهاداتی از سوی مخاطبان همراه بود که در یادداشت جدیدش به این نظرات پاسخ گفته است.

به گزارش ندای اصفهان وحید یامین پور قبلا در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده بود(+) تحلیلی راجع به علل شکست اصولگرایان در انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی در تهران ارائه داده بود، که این یادداشت با انتقادات و پیشنهاداتی از سوی مخاطبان همراه بود، وی در این یادداشت خطاب به مخاطبانش چنین نوشت:
یادداشت پیشینم موجی از موافقت و نقد را برانگیخت. از اصولگرایانی که ترجیح می دادند مساله را در سطح سیاسی باقی بگذارند تا اصلاح طلبانی که هیجان زده در تقدیر از انتخاب مردم تهران بیانیه صادر می کردند.همینطور صاحبنظرانی که آنرا تحلیلی نیومارکسیستی و ساختارگرایانه خواندند.

مهمترین خصلت طبقه متوسط جدید، عدم استقرار ارزشی و کنش های بدون سبق تصمیم است؛ عموماً هدایت پذیر و قابل کنترل اند. وقتی رها باشند خود به خود نیل و میل به تسامح در شریعت و اخلاق سکولار دارند؛ بیش از آنکه نیازهای طبقاتی را اولویت بدهند، به دنبال ارضاء فکری و شان اجتماعی اند. اصولگرایان و اصلاح طلبان در رقابت براى ارضاء همین نیازها هستند. متن پیشین تحلیل رای دهندگان بود و این دیگری نظرم از موضع نقد جریان اصولگرایی.
اصولگرایان در این رقابت شکست خوردند چون:
:white_check_mark:1. آنچه از ماهیت اصولگرایی به نمایش گذاشته شد، تصویری غیر اصیل و خجلت زده و کمرنگ بود. نه واجد تهورهای ساختار شکنانه ی اصلاح طلبان و نه واجد جذابیت های اصیل انقلابی. محافظه کاری جناح راست مهمترین میراثی است که از گذشته تا امروز اصولگرایان را زمین گیر کرده است. آنها آهسته می روند و آهسته می آیند و از میان مواضع، کم حاشیه ترین ها را بر می گزینند.
:white_check_mark:2. عامه ی مردم که ظرافت های سیاسی را نمی شناسند براى تشخیص اصولگرایان دچار مشکل شده اند. چهره ی آنها مدتی است عاری از جذبه و اعتماد به نفس براى مبارزه است. گویی هیچ ایده و پیشنهاد جایگزینی براى جلب توجه ندارند.
:white_check_mark:3.اصولگرایان فاقد رهبران میانی هستند. مکانیسم های سنتی ارتباط با بدنه، فرسوده و کم بازده شده اند؛ نماز جمعه جذابیتی برای جوانان ندارد. بسیاری از هیآت از فرهیختگی کم بهره است و در عین اینکه معبدی برای تجربه های معنوی است ولی مرجعیت فکری خود را از دست داده و حتی سکولار شده است؛ مراجع فقهی و فضلا عموماً ارتباطی با جوانان ندارند؛ طلاب جوانتر تحت تاثیر محیط نزدیک خویش اند و گفتگو های اجتماعی را رها کرده اند و…
:white_check_mark:4. در شرایطی که اصولگرایان حتی در درون حزب سیاسی خود دچار ریزش اند و گروهی از آنها ترجیح داده اند به اردوگاه رقیب پناه ببرند، چگونه می خواهند در آراء با رویش مواجه باشند؟! پیش از آنکه این روح فرتوت قالب تهی کند باید سازوکاری برای ارتباط با بدنه اجتماعی اندیشیده شود.
وانگهی…
…انقلاب، معطل برخاستن دوباره ی مدعیان افسرده نمیشود؛ رویش های انقلاب فراتر از دلدادگی های حزبی از زیر غبار بر میخیزند و با اصالتهای همیشه جذاب انقلاب صورت بندی جدیدی رقم خواهند زد

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. ناشناس گفت:

    یادداشت قبلی که حرف دل ما بود. نه بهتر بگویم حرف حقی بود که ما دنبال حنجره ای می گشتیم آنرا فریاد کند ایشان زحمتش را کشیدند و حرف حق همیشه تلخ است. یادداشت دومشان حق تر و بالتبع تلختر. اصولگرایان ترا خدا به خود بیایید حرفهای ایشان را در خلوت برای خود مرور کنید اگر ناصحیح بود راه خود را برود واگر واقعیت بود برای امام زمان وجان شهدا و خون دل خانواده هایشان جواب آماده کنید.
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز