یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۶:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۹
از ژلاتین خوک تا گوشت الاغ؛
 بی تدبیری در نظارت بر مواد غذایی در مملکت صاحب الزمان(عج)   

هر از چند گاهی از گوشه و کنار کشور اخباری می شنویم که مایه تاسف و نگرانی هر چه بیشتر در این مملکت صاحب الزمان (عج) می شود. از اسفناک ترین این موارد عدم نظارت مسئولان امر بر خوراک و مواد غذایی مردم است که بر خلق وخو و اخلاق فردی و اجتماعی آن ها اثر دارد

ندای اصفهان- سید مرتضی میرسراجی ( کارشناس حدیث، پژوهشگر مهدویت)

آنچه که همیشه بسیاری از مردم خوب و دوست داشتنی ما را آزار می دهد عدم نظارت مسئولان کشوری بر بخش ها و نهادهای وابسته شان است و با تغییراتی هم که بر طبق قانون در هر دوره انجام می شود باز هم دردی از مردم دوا نمی شود و در هر دوره شاهد شکلی از بی تدبیری و عدم نظارت و تداوم و استمرار این بی انضباطی ها در سطح جامعه اسلامی و صاحب الزمانی خود هستیم.

یکی از اسفناک ترین این موارد عدم نظارت مسئولان امر بر خوراک و مواد غذایی مردم است که بر طبق آیات و روایات، رابطه مستقیمی بر خلق و خو و اخلاق فردی و اجتماعی آن ها دارد.

هر از چند گاهی از گوشه و کنار کشور اخباری می شنویم که مایه تاسف و نگرانی هر چه بیشتر همه ما در این مملکت صاحب الزمان (عج) و شیعه خانه امام زمان (عج) می شود و قطعا دل نازنین و صبور امام عصر (عج) نیز پیوسته از این بی تدبیری ها و بی انضباطی ها در رنج و تالّم بسیار است.

در قرآن کتاب خدا که برنامه زندگی فاخر بشری است، می خوانیم:

« فَلْیَنْظُرِ اْلإِنْسانُ إِلى‏ طَعامِه»۱ (  پس انسان باید به خوراک خود بنگرد!)

که این آیه هم جنبه عبرت آموزی و توجه به رزاقیت خدا را نشان می دهد و هم عنایت هرچه بیشتر انسان به آنچه که می خورد از آن استفاده می شود و چه بسیارند آیاتی که تاکیدات بلیغ فراوان در خوردن طعام حلال و پاک و طیب دارند از جمله :

«کُلُوا مِنْ طَیِّباتِ ما رَزَقْناکُمْ » ۲  (از چیزهای پاک بخورید که به شما روزی داده ایم!)

و همچنین:

« یا أَیُّهَا النّاسُ کُلُوا مِمّا فِی اْلأَرْضِ حَلالاً طَیِّبًا» ۳ (ای مردم از آنچه در زمین حلال و پاکیزه است بخورید!)

و دیگر آیات روشن که بر این مهم تاکید دارند. از سوی دیگر در روایات نیز به این امر تاکید شده و استفاده از لقمه حرام نکوهش فراوان شده است که برای نمونه به موارد زیر توجه نمایید:

– «قَالَ النَّبِیُّ ص‏ الْجَنَّهُ مُحَرَّمَهٌ عَلَى جَسَدٍ غُذِّیَ‏ بِالْحَرَامِ» ۴

پیغمبر اسلام (ص) فرمودند: بهشت بر بدنی که از حرام تغذیه نموده، ممنوع شده است.

– «قَالَ ص لِمَنْ قَالَ لَهُ أُحِبُّ أَنْ یُسْتَجَابَ دُعَائِی طَهِّرْ مَأْکَلَکَ‏ وَ لَا تُدْخِلْ بَطْنَکَ الْحَرَامَ» ۵

پیامبر (ص) در پاسخ شخصی که عرض کرد: دوست دارم دعایم مستجاب شود، فرمودند: آنچه میخوری را پاک قرار بده و حرام را داخل در شکمت نکن!

– « قَالَ النَّبِیِّ ص: مَنْ‏ أَکَلَ‏ لُقْمَهَ حَرَامٍ‏ لَمْ‏ تُقْبَلْ‏ لَهُ‏ صَلَاهٌ أَرْبَعِینَ‏ لَیْلَهً وَ لَمْ تُسْتَجَبْ لَهُ دَعْوَهٌ أَرْبَعِینَ صَبَاحا»۶

پیامبر (ص) فرمودند: هر کسی که لقمه حرامی بخورد نماز چهل شب او پذیرفته نمی شود و دعای چهل صبح او نیز مستجاب نمی گردد.

با این بیانات جهت دقت هرچه بیشتر همه اهل ایمان و منتظران حضرت صاحب الزمان (عج) که پیوسته به دعا و نیایش به درگاه الهی جهت تعجیل در فرج امام عصر (عج) توجه ویژه و مخصوص دارند و آگاهند از اینکه لقمه غیرحلال و حرام چه دانسته و چه نادانسته تاثیرات مخرب و اثرات وضعی منفی و ویرانگری بر آن ها می گذارد به مواردی که در ادامه اشاره می شود و در اخبار معتبر آمده است، لطفا توجه لازم نمایند و از آن ها احتراز کنند یا با تلاش و پیگیری مطالبات خود از مسئولان در این امر همت لازم به خرج دهند.

۱- آدامس و شکلات های وارداتی از ژلاتین خوک و دیگر مواد غذایی حرام

خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) در تاریخ شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴ با کد خبر: ۹۴۰۷۰۴۰۱۶۶۵ با عنوان: « ژلاتین خوک در بعضی آدامس‌ها و شکلات‌ها»، از قول «کاوه زرگران» دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی نوشت:

در بسیاری از محصولات خوراکی از جمله آدامس و شکلات‌های وارداتی، از مشتقاتی مانند ژلاتین خوک استفاده می‌شود. بیش از ٩٠ ‌درصد محصولات خوراکی که به‌صورت قاچاق وارد می‌شود، حلال نیست.۷

آدامس

۲- شیرینی، پاستیل، شکلات، قرص و ویتامین های خوکی

خبرگزاری فارس با شماره خبر:  ۱۳۹۴۱۱۱۲۰۰۰۹۹۳ در تاریخ ۱۲/۱۱/۱۳۹۴ با عنوان: «فاجعه جدید غذایی رقم خورد، واردات ژلاتین خوکی در پی تعطیلی کارخانجات داخلی» نوشت:

ژلاتین یکی از محصولاتی است که در صنایع غذایی همچون: شیرینی، شکلات و پاستیل، در صنایع دارویی در تولید پوکه‌های کپسول، روکش قرص‌ها و تهیه ویتامین‌ها و در صنایع دیگری مانند کبریت‌سازی، تولید کاغذ و چسب استفاده می‌شود.

ژلاتین

این محصول تنها در ۲۵ کشور دنیا تولید می‌شود که ژلاتین در کشورهای غیراسلامی از پوست خوک تهیه می‌شود که سبب کاهش قیمت تمام شده محصول می‌شود از همین رو در سال ۸۶ اولین کارخانه تولید ژلاتین در مشهد راه اندازی شد که این کارخانه وابسته به دولت بود.

این کارخانه اقدام به تولید ژلاتین حلال از حیوانات حلال گوشت می‌کرد که به خاطر عدم حمایت از این واحد تولیدی و سوءمدیریت در حال حاضر تعطیل شده است.

کارخانه دیگری برای تولید ژلاتین حلال در قزوین راه اندازی شد که این کارخانه نیز مصرف داخلی داشت اما با توجه به اینکه نیمه دولتی بود، به خاطر برخی از مشکلات دیگر قادر به ادامه تولید نیست و در حال حاضر به صورت نیمه تعطیل در آمده است. کاهش تولید ژلاتین در داخل کشور باعث واردات این محصول به کشور شد که در حال حاضر ژلاتین از ۱۴ کشور وارد ایران می‌شود که عمدتاً به دلیل ساخته شدن از پوست خوک، حرام هستند.۸

ژلاتین2

۳- بند انگشت انسان در همبرگر

خبرگزاری مهر در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۱ با شناسه خبر: ۱۷۲۳۸۰۰ خبری با عنوان: «پیدا شدن بند انگشت انسان در بسته همبرگر در قم!» انتشار داد و نوشت:

یکی از شهروندان قمی در هنگام برش دادن همبرگر با بند انگشت انسان در آن مواجه شده است. این شهروند در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پنجشنبه شب با مراجعه به فروشگاه عرضه مواد غذایی، چند بسته همبرگر خریداری کرده و تحویل همسرم دادم. همسرم مشغول برش کردن همبرگر بود که ناگهان با بند انگشت یک انسان مواجه شد.

وی از ذکر نامش خودداری کرد ادامه داد: همسرم ابتدا تصور می‌کرد این قطعه شاید تکه گوشت خرد نشده باشد، اما وقتی برجستگی همبرگر را با چاقو برگرداند، بند انگشت انسان را مشاهده کرد.

این شهروند با اشاره به نامساعد بودن وضعیت روحی همسرش اظهار کرد: دیدن چنین وضعیتی برای همسرم بسیار دردناک و وحشتناک بوده، به گونه‌ای که وضعیت وی را آشفته کرده است.۹

بند انگشت

بند انگشت2

۴- گوشت الاغ

همان طور که همه می دانیم در روایات اهل بیت(ع) از خوردن گوشت الاغ نهی شده است. هر از چند گاهی برخی متخلفان در شهرها و استان های مختلف را به جرم فروش یا کشتار الاغ دستگیر می کنند. متاسفانه گوشت الاغ بسیار شبیه گوشت گاو است و تشخیص آن خیلی مشکل است.

با این بیان جام جم آنلاین هم خبری را با عنوان: «فروش گوشت الاغ در برخی قصابی‌ها» به تاریخ پنج شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۲ منتشر کرد و نوشت:

دو مرد شیاد که با ذبح غیرقانونی الاغ در ساختمان متروکه‌ای، گوشت آن را به مغازه‌های قصابی می‌فروختند، از سوی پلیس آگاهی استان خراسان رضوی دستگیر شدند.

به گزارش جام‌جم، سرهنگ حسین بیدمشکی، رئیس پلیس آگاهی استان خراسان در این باره گفت: چند روز پیش طی تماس‌ چند شهروند مشهدی مبنی بر این که دو مرد در ساختمان متروکه‌ای در همت‌آباد این شهر، الاغ ذبح می‌کنند و گوشت آن را می‌فروشند، موضوع در دستورکار ماموران قرار گرفت.

وی افزود: با گزارش شکایت‌های مردمی به قاضی حسینی، ماموران به محل اعزام شده و در بررسی‌ها بقایای چند الاغ ذبح شده و نیز سه الاغ سلاخی شده را کشف‌کردند.

بیدمشکی خاطرنشان کرد: ماموران پس از زیر نظر گرفتن این محل، سه مرد جوان را پس از ورود به ساختمان متروکه، دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل کردند.

رئیس پلیس آگاهی استان خراسان یادآور شد: متهمان در بازجویی به جرمشان اعتراف و عنوان کردند، ازمدتی پیش الاغ‌ها رابه قیمت نازلی خریده و پس از ذبح و سلاخی در این ساختمان متروکه، بخشی از گوشت آن را به قیمت ارزان به مردم و بقیه را نیز به چند مغازه قصابی می‌فروختند.

گوشت الاغ

وی خاطرنشان کرد: متهمان همچنین اعتراف کردند در محل ذبح الاغ‌ها، از دو سگ که هر کدام بیش از دو میلیون تومان قیمت دارد، برای نگهبانی استفاده می‌کردیم تا هیچ کس به این محل نزدیک نشود.

بیدمشکی تصریح کرد: در پی اعتراف متهمان و صدور قرار قانونی برای آنها، تحقیقات تکمیلی برای دستگیری قصاب‌ هایی که از این گوشت استفاده می‌کردند، ادامه دارد. این در حالی است که احتمال می‌رود با توجه به سرقت احشام که در چند ماه اخیر، تعدادی از الاغ‌هایی که متهمان گوشت آن را فروخته‌اند، مربوط به همین حیوان‌های سرقتی باشد.۱۰

گوشت الاغ2

۵- آنزیم های غیر حلال پنیر و آبلیمو و دیگر خوراکی ها

در خبرگزاری فارس به تاریخ ۱۸/۱۱/ ۹۴ خبری با شماره : ۱۳۹۴۱۱۱۷۰۰۱۱۷۲ و عنوان: مواد اولیه غذایی، آنزیم‌ها و افزودنی‌ها حلال یا حرام؟ منتشر شد که با هم می خوانیم:

رسول کدخدایی رئیس پژوهشکده صنایع و علوم غذایی ایران نسبت به واردات مواد اولیه غذایی با منشاء نامشخص هشدار داد. وی به واردات افزودنی‌ها، ژلاتین، مواد اولیه و آنزیم‌ها به کشور اشاره کرد.

اما بخش اعظم قضیه برمی‌گردد به ترکیباتی که به‌عنوان افزودنی در فرآوری مواد غذایی استفاده می‌شود که اینها از خارج از کشور وارد می‌شود و روی منشأ آنها، آزمون لازم انجام نمی‌شود و هیچ قانونی که دستگاه‌های نظارتی و حاکمیتی به استناد آن تعیین منشأ بکنند، وجود ندارد و صرفاً به گزارشات تأمین‌کننده اکتفا می‌شود.

مشکل زمانی بوجود می‌آید که فرآورده‌هایی مانند ژلاتین به کشور وارد می‌شود. کدخدایی اما در مورد ژلاتین معتقد است که تشخیص ژلاتین گاو از خوک بسیار راحت است اما چیزی که سخت است، این است که بفهمیم آیا گاوی که از استخوان آن برای تهیه ژلاتین استفاده شده، ذبح شرعی شده‌ است؟

کدخدایی در این زمینه نیز تأکید کرد که صرفاً نمی‌توان به گزارش‌های تأمین‌کننده استناد کرد و به آن مطمئن بود، نیاز است که در مورد منشأ این مواد تحقیق شود و دستگاه‌های پژوهشی در این زمینه ورود پیدا کنند تا مشخص شود به‌طور مثال آنزیمی که اکنون در زمینه پنیرسازی استفاده می‌شود و یا آنزیمی که برای شفاف‌سازی آبمیوه استفاده می‌گردد، آیا منشأ حلال دارند یا خیر.

وی به نوع ذبح حیواناتی که از آن‌ها برای تهیه مواد اولیه استفاده می‌شود اشاره کرد و گفت: در شرع شرایط خاصی برای ذبح در نظر گرفته شده و حتی تأکید شده است که حیوان را هنگام ذبح نباید آزار داد. آیا ما مطمئن هستیم که حیوان را هنگام ذبح آزار نمی‌دهند؟۱۱

نتیجه گیری

با توجه به اینکه با این موارد و اذعان مسئولان امر و کارشناسان مربوط به صنایع و مواد غذایی بهتر است که اهل ایمان و منتظران یوسف زهرا (س) در انتخاب خوراک های خود دقت لازم و کافی نمایند تا از تبعات شوم لقمه حرام و عدم استجابت دعا برای گشایش امور به خصوص دعا جهت تعجیل و تسهیل ظهور موفور السرور و پر از خیر و برکت حضرت صاحب الزمان (عج) محروم نشوند.

پی نوشت

۱- عبس / ۲۴

۲- البقره / ۵۷

۳- البقره / ۱۶۸

۴- ارشاد القلوب ( حسن بن محمد الدیلمی)(م.۸۴۱ ق.) ج ۱ ص ۶۹٫

۵- بحار الانوار ج ۹۰ ص ۳۷۳٫

۶- همان، ج ۶۳ ص ۳۱۴

۷- http://isna.ir/fa/news/94070401665

۸- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13941112000993

۹- http://www.mehrnews.com/news/1723800

۱۰- http://jamejamonline.ir/online/1312842029135934977

۱۱- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13941117001172

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. ناشناس گفت:

  با سلام کنترل این موارد بامشکلاتی روبروست ولی جلوگیری از فروش خرچنگ دراز که علنا” درفروشگاههای سطح شهر عرضه میشود که سخت نیست

 2. فاطمه گفت:

  با سلام
  یعنی الان تمام محصولات ژلاتینی مثل پاستیل و پودر ژله که داره فروش میشه غیر حلال تهیه شده و حرام هستن؟
  اینکه فاجعه س!!!

 3. فرشاد گفت:

  با سلام و درود بی پایان
  ممنون از آقای میرسراجی نویسنده محترم و ندای اصفهان برای اعلام این بی تدبیری ها و شجاعتشون
  پاینده و سرفراز باشین
  ف. تهرانی

 4. دلیل گفت:

  […] تو سر ما با این مملکت

 5. ناشناس گفت:

  بی تدبیری رو خوب اومدی دمت گرم

 6. مینا گفت:

  بله که این طور

 7. برجام گفت:

  ان شاء الله با حقوق های نجومی و درایت آقای ظریف و لیست امید همین هفته این مشکل حل میشه و همه خوشحال و مسرور میشیم

 8. یک معلم گفت:

  چرا مسئولان امر کاری نمی کنند؟ مگر اینجا مملکت اسلامی نیست؟ چرا به خوراک مردم که مهمترین رکن حیات مادی است توجه نمی شود؟ من چه طور به شاگردهام این مسائل رو تفهیم کنم؟ تا کی بی مدیریتی؟

 9. این الطالب بدم المقتول گفت:

  آقای میرسراجی مقاله قشنگی نوشتید خدا به شما توفیقات روز افزون عطا کند.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز