سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
پایانی افتخارآمیز
 به مناسبت سالروز عملیات مرصاد   

آخرین عملیات هشت سال دفاع مقدس، نبرد میان ایران و منافقین بود که در سوم مرداد ماه سال ۱۳۶۷ آغاز و پس از سه روز درگیری با پیروزی جبهه حق پایان یافت.

به گزارش ندای اصفهان – عملیات مرصاد که منافقین آن را با نام فروغ جاویدان آغاز کردند، صد و چهارمین و آخرین عملیات هشت سال دفاع مقدس است که بعد از پذیرش قطع نامه ۵۹۸ در سوم مردادماه سال ۱۳۶۷ به فرماندهی شهید صیاد شیرازی در منطقه اسلام‌آباد و کرند غرب در استان کرمانشاه آغاز و در نهایت پس از چند روز درگیری با فداکاری و دلاوری نیروهای ارتش و سپاه به پیروزی اسلام بر منافقین منجر شد.

image

در تیرماه ۱۳۶۷ صدام حسین طی یک نطق تلویزیونی اعلام کرد: «بعد از مدتی خواهید دید که چگونه مجاهدین خلق به اعماق خاک خودشان نفوذ خواهند کرد و همین‌طور پیوستن مردم ایران به صفوف آن‌ها را خواهید دید.» به‌ این‌ ترتیب شش روز پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت توسط ایران، نیروهای عراقی توافقات این قطعنامه را زیر پا گذاشته، مجدداً در جنوب و حوالی خرمشهر حمله کردند تا راه نفوذ برای ارتش مجاهدین خلق باز شود و حتی توانستند تا آستانه تصرف آن پیش روند. به‌ این‌ ترتیب نیروهای دفاعی ایران در جبهه‌های جنوبی مستقر شدند.در این زمان سازمان مجاهدین عملیاتی با نام فروغ جاویدان را از مرزهای غرب ایران آغاز کرد و نیروها فاصلهٔ تنگه پاتاق تا منطقه چهارزیر در ۳۴ کیلومتری کرمانشاه را طی کردند.

اجازه پیشروی به نیروهای مهاجم تا تنگه چهارزبر و انتخاب این تنگه به عنوان منطقه اصلی عملیات انهدام دشمن، استراتژی اتخاذ شده از سوی جمهوری اسلامی ایران بود تا با استفاده از اصل غافلگیری، دشمن را به تنگه‌ای که پر از شیار و ارتفاعات بود بکشانند و در کمین نیروهای ایرانی گرفتار سازند. بدین ترتیب عملیات مرصاد عملا طی سه مرحله انجام شد که هدف از آن در مرحله اول سد کردن هجوم نیروهای موسوم به «ارتش آزادی‌بخش»، در مرحله دوم حرکت نیروی زمینی ارتش با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش و همکاری سپاه، به سمت دشمن و در مرحله سوم انهدام دشمن و تحمیل برتری به صدام بود تا عملیات مرصاد با پیروزی نیروهای خودی به پایان برسد.دشمن پس از آن که مورد هدف آتش سنگین ایران قرار گرفت عقب‌نشینی و کشور را ترک کرد تا تعداد کشته‌های آن‌ها از مرز ۲۵۰۰ نفر فراتر نرود.

بعد از آن حماسه در جاده ‏کرمانشاه – اسلام آباد، کیلومتر ۳۴ ‏جاده، در محل تنگه چهارزبر، یادمان شهدای عملیات ‏مرصاد، یادگاری از شهید بزرگوار امیر سپهبد علی ‏صیاد شیرازی احداث شد که یادآور ایثارگریهای ‏فرزندان این ملت در نبرد با منافقین است.

 

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز