چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۷
 پوشش زنده/ چه کسی مصباح است؟/تخلف انتخاباتی رئیس‌جمهور؟/ حدادعادل: به نتیجه انتخابات خوشبینم   

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت ۸ صبح امروز و با اعلام رسمی عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور به صورت همزمان در سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش ندای اصفهان ، انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از ساعت ۸ صبح امروز و با اعلام رسمی عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور به صورت همزمان در سراسر کشور آغاز شد.

جمعیت واجد شرایط در کشور برای رای دادن در این دوره انتخابات ۵۴ میلیون و ۹۱۵ هزار و ۲۴ نفر اعلام شده است که باید نمایندگان خود برای حضور در ساختمان سبز بهارستان از میان ۴ هزار و ۸۴۴ کاندیدا انتخاب کنند.  ۳۱حوزه اصلی در مراکز استان‌ها و یک هزار  و ۳۱ حوزه فرعی در فرمانداری‌ها و بخش‌داری‌ها برای پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری پیش‌بینی شده همچنین برای انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی حدود ۲۰۷ حوزه اصلی و ۸۵۵ حوزه فرعی در فرماندارها و بخشداری‌ها در نظر گرفته شده است.

اخبار کامل این انتخابات را در ذیل می‌توانید مشاهده  کنید.  ترتیب چیدمان اخبار ذیل از جدیدترین خبر به قدیمی‌ترین آنها چیده شده است:

 


۱۴:۲۰  معاون سرپرست نهاد ریاست جمهوری در ستاد انتخاباتی یک حزب حضور یافتند

محمدرضا عارف رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و مرتضی بانک عضو حزب اعتدال و توسعه در ستاد انتخاباتی این حزب حضور یافتند. در این دیدار همسر عارف نیز حضور داشته است.

پیش از این نیز، مرتضی بانک در نامه‌ای به وزارت کشور، از عنوان رئیس ستاد انتخاباتی حزب اعتدال و توسعه (حزب دولتی‌ها) برای خودش استفاده کرده بود که موجب اعتراض چهره‌های سیاسی به نقض بی‌طرفی دولتی‌ها در انتخابات شده بود.

امروز همچنین، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در اکانت شخصی خود پست‌هایی منتشر کرده و در آن، خواستار رای دادن مردم به یک جناح خاص سیاسی شده است.


۱۴:۱۲ احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق جمهوری اسلامی با حضور در مسجد جامع نارمک رای خود را به صندوق انداخت.


۱۳:۵۸حجت‌الاسلام صدیقی در خطبه‌های نمازجمعه تهران: حضور دشمن‌شکن مردم در انتخابات نشانه شعور و آگاهی ملت است

وی گفت: صرف نظر از نتیجه، حضور محیر العقول و دشمن‌شکن مردم در انتخابات نشانه حیات، شعور و آگاهی یک ملت است. بنده پیش از آمدن به نمازجمعه با سخنگوی شورای نگهبان و وزیر کشور صحبت کردم و گفتند در سراسر کشور از اول صبح، صف‌ها دایر شده و این نشانه پیروزی انقلاب است و مردم همچنان برای خلق حماسه و حفظ انقلاب شور و هیجان دارند.


۱۳:۵۷  رئیس ستاد انتخابات کشور:نامه‌های آقایان مصباح‌یزدی و مصباحی‌مقدم را به فرمانداری منعکس کردیم

مقیمی گفت: دفتر آقایان مصباح‌یزدی و مصباحی‌مقدم به وزارت کشور نامه نوشتند و ما آن را به فرمانداری منعکس کردیم.

وی درباره تخلفات ثبت شده گفت: تخلفاتی از صبح امروز به دست ما رسیده که ما آنها را به دستگاه قضا انتقال داده‌ایم.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره درخواست مهدی کروبی برای صندوق سیار، گفت: هرکسی که بخواهد رای بدهد ما شرایط دادن رای را مهیا می‌کنیم.


۱۳:۴۸  وزیر بهداشت با لباس جراحی رأی داد

وزیر بهداشت امروز در یکی از بیمارستان‌های تهران و با لباس جراحی رأی خود را به صندوق سیار آرا انداخت و در جمع خبرنگاران گفت: انتخابات، فرصتی است که انقلاب، امام، شهدا و ایثارگران برای ما فراهم کرده اند و یکی از دغدغه‌های مهم نمایندگان، باید سلامت مردم باشد.


۱۳:۴۶  سردار نقدی رای خود را به صندوق انداخت

سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستعضفین به همراه پدر شهید احمدی‌روشن دانشمند هسته‌ای رای خود را در مسجد مفتخر قیطریه به صندوق انداخت.


۱۳:۴۳ واعظی: تلگرام مسدود نمی‌شود/با قطعی اینترنت روبرو نخواهیم بود 

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور و پس از انداختن رای خود در جمع خبرنگاران در خصوص برخی شمایعات مبنی بر قطع اینترنت و کاهش سرعت آن در سطح کشور گفت: هم اکنون اینترنت در سراسر کشور کار می‌کند و اگر در یک نقطه ای اختلالی هم باشد آن اختلال برطرف خواهد شد و تلاش می‌کنیم هرگونه نقصی ر ابرطرف کنیم. همچنین تا این لحظه نیز هیچ گزارشی دال بر قطع اینترنت به من ندادند.

وی در پاسخ به این سوال که تلگرام قطع خواهد شد گفت: این یک شایعه‌ بود که هفته گذشته مطرح شد تلگرام به کار خود ادامه می‌دهد و اینچنین نیست. ما از مردم و کاندیداها خواهش کردیم که کانال تلگرام را باز نگه می‌داریم ولی شما از آن استفاده انتخاباتی نکنید و مردم هم استقبال کردند


۱۳:۳۱  تکلیف نامه مصباح به وزارت کشور چه شد؟

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره نامه دفتر آیت‌الله مصباح یزدی به وزارت کشور مبنی بر اقدام فرمانداری در نادیده گرفتن مشهوریت آیت‌الله مصباح گفت: اگر نامه‌ای در این زمینه به ما برسد ما آن را به فرمانداری ارجاع خواهیم داد. در این زمینه فرمانداری بررسی لازم را انجام می‌دهد و اگر مشکلی بوده باشد در جهت رفع آن برخواهد مد.

امیری در پاسخ به این سوال که نامه‌ای از سوی  مصباح به دفتر شما آمده است یا خیر، گفت: من نامه‌ای با این مضمون ندیده‌ام.


۱۳:۰۷  فرمانده کل سپاه پاسداران رای خود را به صندوق‌ انداخت

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در مسجد قبا رای خود را به صندوق‌های رای مجلس خبرگان و شورای اسلامی انداخت.


۱۲:۰۵  تخلف انتخاباتی اینبار از سوی معاون رئیس‌جمهور

بعد از اظهارات انتخاباتی و جناحی حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور، طی پیامی در شبکه اجتماعی خود، با عنوان معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور خواستار رای به یک لیست انتخاباتی شد.

وی در پیام خود آورده است:

زیبایی صبح انتخاب ستودنی است؛ حضورپرشور، قلب صمیمی، پای استوار، و دستان پرامید این ملت دربرگزیدن و رای به امید.

توییت ابوطالبی
امروز، نهال سبزامید دوباره دردل ایمان ملت جوانه زد.
معاون سیاسی دفتر حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران


۱۳:۰۱ره‌پیک: تاکنون حادثه‌ای که در سطح طرح در شورای نگهبان باشد، گزارش نشده است

سیامک ره‌پیک سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران درباره روند نظارت هیئت‌ها بر انتخابات گفت: صبح امروز هیئت‌های نظارت در سطح کشور و عوامل نظارتی با شروع فرآیند انتخاباتی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.در ستاد مرکزی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات نیز به صورت لحظه به لحظه تمامی حوادث و گزارش‌ها را رصد می‌کنیم و تاکنون اتفاق و یا حادثه‌ای که در سطح طرح در شورای نگهبان و قابل تصمیم‌گیری باشد، گزارش نشده است.


۱۲:۴۷ جهانگیری: مردم کاندیداهایی را انتخاب می‌کنند که به نظر آنها نزدیک‌تر باشد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور با حضور در وزارت کشور و پس از اینکه رأی خود را به صندوق انداخت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: براساس گزارش‌هایی که به دست ما رسیده خوشبختانه از ساعات آغازین امروز حضور مردم در پای صندوق‌های اخذ رأی بسیار چشمگیر و گسترده بوده است. این حضور باشکوه نشان می‌دهد که مردم اهمیت و تأثیرگذاری خودشان را در انتخابات می‌دانند.

وی تأکید کرد: به نظر بنده و با توجه به شواهد موجود و گزارش‌هایی که رسیده امروز یک حماسه‌ای دیگر توسط ملت ایران رقم خواهد خورد و دو مجلس قدرتمند شکل خواهد گرفت تا پشتوانه‌ای برای مسئولان خدمتگزار باشد که می‌خواهند به مردم خدمت کنند که این مسئله تکلیف ما مسئولان اجرایی را سنگین‌تر می‌کند. مردم اطمینان داشته باشند مسئولان اجرایی امانت‌دار رای آنها هستند، همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند رای مردم را حق الناسی می دانند و باید برای این حق‌الناس در برابر خداوند و ملت بزرگوار ایران پاسخ گو بود.


۱۲:۵۲  آیت‌الله جنتی: کاندیداها مواضع رهبر انقلاب را نه با زبان و قلم بلکه با تمام وجود قبول داشته باشند

آیت‌الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان پس از انداختن رأیش در جمع خبرنگاران، گفت: بنده توصیه‌ام به کسانی‌ که در این انتخابات موفق شدند این است که خودشان قانون را قبول داشته باشند و به آن عمل کنند؛ به بنده گزارش‌های زیادی داده‌اند که برخی کاندیداها در خیابان‌ها به صورت غیرمجاز فعالیت تبلیغاتی دارند، اگر بنا باشد که از اول کار که هنوز رأی نیاورده‌اند، قانون را زیرپا بگذارند، بعد در مجلس می‌خواهند چکار کنند؟

وی با تاکید براینکه اولویت‌های مجلس باید در درجه اول مسائل انقلابی و فرهنگی و بعد مسائل اقتصادی باشد، اظهار داشت: نمایندگان مجلس نباید ضدانقلاب بوده و انقلابی و دارای روحیه ضد استکباری باشند و حتماً در مقابل مستکبرین و به خصوص آمریکا مواضع رهبری را داشته باشند و در مجموع همه مواضع رهبر انقلاب را قبول داشته باشند و در مبارزات با دشمنان موضع حمایت از مستضعفین را بگیرند و مسئله ضداشرافی را نیز رعایت کنند.

دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: مردم ما انتظار دارند اینها هماهنگ با خودشان باشند، مردم ولایت فقیه را قبول دارند و اینها هم باید ولایت فقیه را نه با زبان و قلم بلکه با همه وجودشان قبول داشته باشند. توصیه می‌کنم که اینها بتوانند مواضع رهبری را به صورت یک تابلو در مقابل چشمشان داشته باشند و در هر موردی از آن استفاده کنند.

وی همچنین انتخابات هفتم اسفند را تیری سه شعبه دانست و افزود: این انتخابات مانند تیری سه شعبه است که شعبات آن انگلیس، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند که این انتخابات نه با اینها است.


۱۲:۴۳  تبلیغ انتخاباتی رئیس‌جمهور به نفع یک جناح خاص

حجت‌الاسلام حسن روحانی از جایگاه رئیس‌جمهور رسماً به نفع یک جناح انتخاباتی وارد صحنه شده است.

وی در صفحه شخصی خود در توئیتر با تاکید بر کلیدواژه “امید” نوشته است: رای امروز ما فردای پر “امید” ایران را می‌سازد.

رئیس‌جمهور همچنین در این پیام توئیتری خود مجددا از کلیدواژه “افراطی” استفاده کرده است.  رسانه‌های ضدانقلاب و برخی دولتی‌ها و طرفدارانشان رسماً منتقدان برخی سیاست‌های دولت را “افراطی” می‌خوانند.

وی در پیامک تبلیغاتی خود به مردم ایران از جایگاه رئیس‌جمهور نیز بر همین کلیدواژه تاکید و نوشته است: کشور امروز به رای شما نیاز دارد، جمعه ۷ اسفند آینده پر “امید ایران را رقم بزنیم.

کلیدواژه “امید” در انتخابات امروز(۷ اسفند) کلیدواژه و شعار اصلی یک جناح سیاسی در انتخابات است.

دخالت مسئولان دولتی در انتخابات و تبلیغ به نفع یک جناح خاص از جایگاه دولتی، طبق قانون اکیداً ممنوع است.


۱۲:۳۰  پاسخ منتجب‌نیا درباره عدم حضور اقتصاددانان در لیست اصلاح‌طلبان

حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی در حاشیه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در حسینیه ارشاد گفت: حضور مردم در پای صندوق‌های رای بی‌سابقه بوده است و حتی در دوم خرداد و سال ۹۲ نیز این جمعیت و حجم رای‌دهندگان را ندیدیم؛ مثل این است که مردم می‌خواهند حرفی بزنند و باید منتظر باشیم و ببینیم که مردم چه چیزی می‌خواهند به مسئولان بگویند.

وی در خصوص اولویت مجلس دهم گفت: مردم معیشت، مسائل اقتصادی و اشتغال را در اولویت قرار داده‌اند که مجلس آینده باید روی آن کار کند.

قائم مقام حزب اعتماد ملی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا هیچ اقتصاددانی در لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان و حامیان دولت حضور ندارد، گفت: نیروهای کارآزموده فراوان هستند البته چهره‌های شاخص را در سطح کشور باقی نگذاشتند و قلع و قمع کردند؛ یعنی در سطح کشور هر چه نیروی شاخص و مفید بود، زیر شمشیر نظارت استصوابی قلع و قمع شد و ما نتوانستیم از نیروهای موجود بهترین‌ها را انتخاب کنیم.اگر نیروی شاخص کم باشد مقصر این موضوع کسانی هستند که مردم را از نیروی مجرب، دلسوز و مفید محروم کردند.

وی در خصوص ترکیب مجلس آینده تصریح کرد: اگر حضور مردم در سراسر کشور مثل این صحنه‌ای باشد که ما می‌بینیم، اکثریت مجلس آینده متعلق به اعتدالگرایان است و امیدواریم در حوزه‌های دیگر نیز چنین باشد.


۱۲:۲۵اطلاعیه شماره ۲۷ ستاد انتخابات کشور: ممنوعیتی برای مراجعه‌کنندگان به شعبه اخذ رای وجود ندارد

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه شماره ۲۷ در اطلاعیه تاکید کرد: به اطلاع کلیه هموطنان عزیز می‌رساند از آنجا که محدودیت و ممنوعیتی برای مراجعه‌کنندگان به شعبه اخذ رای وجود ندارد همه واجدین شرایط می‌توانند در نقاط مختلف کشور اقدام به رای دادن نمایند.

بنابراین آن دسته از هموطنان که به هر دلیل امروز در شهر انتخابیه محل سکونت خود حضور ندارند می‌توانند با مراجعه به نزدیکترین شعبه در دسترس و انداختن رای خود در انتخابات شرکت نمایند.


۱۲:۲۳ رحمانی‌فضلی و آخوندی در وزارت کشور رای دادند

عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور نیز به همراه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با حضور در وزارت کشور رای خود را برای شرکت در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در صندوق رای مستقر در این وزارتخانه انداختند.


۱۲:۱۶  وزیر اطلاعات: دستگاه‌های اطلاعاتی نسبت به بحث نفوذ حساسیت‌های لازم را داشته باشند

حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات ضمن حضور در انتخابات دهمین دوره مجلس مجلس و پنجمین دوره مجلس خبرگان در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت و در جمع خبرنگاران در باره فرمایشات مقام معظم رهبری درباره بحث نفوذ گفت: مقام معظم رهبری بحث نفوذ را به صورت یک هشدار مطرح کردند. در واقع پیشگیری از نفوذ راهبردی است که دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند. باید با یک مطالعه راهبردی عوامل نفوذ، منفذهای و مقصدهای نفوذ را شناسایی کرد.در بحث نفوذ باید یک کار علمی انجام شود و کشور از خطر تهدید نفوذ بیمه شود که در این راستا وزارت اطلاعات و سربازان گمنام امام زمان(عج) با همراهی و همدلی دستگاه‌های امنیتی در حال حاضر در حل تحقق این هشدار هستند.

علوی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم، درباره اینکه آیا قبل و یا در حین برگزاری انتخابات از سوی وزارت اطلاعات گروه‌های تروریستی شناسایی و دستگیر شدند گفت: فردا در این مورد اطلاع‌رسانی می‌کنم.


۱۲:۰۸  آیت‌الله جنتی رای خود را در صندوق مستقر در شورای نگهبان انداخت

دبیر شورای نگهبان دقایقی پیش به همراه اعضای حقوق‌دان و فقهای شورای نگهبان رای خود را برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری در صندوق سیار شماره ۱۵۸۸ مستقر در شورای نگهبان انداخت.


۱۲:۰۴ اطلاعیه شماره ۲۵ ستاد انتخابات کشور: مسئولان شعب اخذ رای مجاز به نوشتن رای افراد بی‌سواد نیستند

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ای تاکید کرد: مسئولان شعب اخذ رای مجاز به نوشتن رای برای افراد بی‌سواد و دارای نقص عضو نیستند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه‌ شماره ۲۵ خود اعلام کرد: هموطنانی که از نعمت سواد محرومند و یا به دلیل نقص عضو قادر به نوشتن رأی خود نیستند، برای شرکت در انتخابات می توانند به همراه شخصی با سواد، به شعب اخذ رأی مراجعه و پس از انتخاب نامزد مورد نظر خود رأی دهند.

 


۱۲:۰۰  آیت‌الله مصباح یزدی در شهرک شهید محلاتی رای داد 

آیت‌الله تقی مصباح یزدی رئیس موسسه آموزشی – پژوهشی امام خمینی(ره) با حضور در مسجد انصار شهرک شهید محلاتی رای خود را به صندوق انداخت.


۱۱:۵۳رئیس ستاد انتخابات تهران: تاکنون گزارشی از تخلفات انتخاباتی نداشتیم/تصمیمی درباره تعطیلی مدارس گرفته نشده

ناصر نوبخت رئیس ستاد انتخابات تهران گفت که تاکنون مسئله خاصی نبوده است و تمام عوامل اجرایی و نظارت حضور داشته و تمهیدات انتظامی لازم اندیشیده‌اند.

رئیس ستاد انتخابات تهران همچنین تصریح کرد: شاهد حضور پررنگ مردم هستیم و از مردم درخواست داریم که در ساعات اولیه مراجعه کنند که در ساعات پایانی دچار ازدحام و مشکل نشویم.

ناصربخت همچنین یادآور شد: نزدیک به ۳۰۰ شعبه سیار در حوزه انتخابیه شهر تهران داریم که این شعب کار خودشان را آغاز کردند و کاری که در این دوره کردیم آن است که برای شعب سیار مسیرها و ساعات حضور را تعریف کردیم و اعضای شعب بر اساس ساعات و مسیری که برای آنان تعریف شد است باید کار اخذ رای را انجام دهند و در نهایت در مکانهایی که ما پیش بینی کردیم در شعب ثابت که با ازدحام روبرو شدیم، توقف و کمک می‌کنند.

وی ادامه داد: مانند همه ادوار گذشته با توجه به مشارکت گسترده مردم ما کار اخذ رای را تمدید می‌کنیم اما تمدید ساعت انتخابات از اختیارات وزیر کشور است که بر اساس گزارشهای رسیده از حوزه های انتخابیه دستور تمدید ساعت رای را میدهند که احتمالا تمدید رای را خواهیم داشت.

رئیس ستاد انتخابات تهران در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد: در کل کشور ۶۵ صندوق اخذ رای و در تهران ۳۵ صندوق اخذ رای درباره اقلیت‌ها داریم. هنوز درباره تعطیلی مدارس تصمیمی گرفته نشده و مدارس باز خواهند بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا شایعه شده برخی نامزدها قصد دارند طرفداران خود را با اتوبوس از شهرستان های مختلف برای رای دادن به تهران منتقل کنند و با تخلفات انتخاباتی چگونه برخورد می‌شود، خاطرنشان کرد: با تخلفات انتخاباتی برخورد می‌شود و تاکنون گزارشی از تخلفات انتخاباتی نداشتیم و نمایندگان فرماندار موظفند با تخلفات مشهود در سطح شعبه برخورد کنند.


۱۱:۵۱ حدادعادل: به نتیجه انتخابات خوشبین هستم/دنیا ببیند مردم سالاری دینی در ایران چه کرده است

 

غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی صبح امروز پس از انداختن رای خود در صندوق مسجد لرزاده تهران در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: به نتیجه انتخابات خوشبین هستم و اطمینان دارم که ملت ایران با عزم و اراده و بصیرت همیشگی خود در راه امام و پشت سر رهبری راه خود را ادامه خواهند داد.


۱۱:۳۹ دفتر آیت‌الله مصباح یزدی در اطلاعیه‌ای خواستار اصلاح‌ بنرهای شبهه‌ناک شد و اعلام کرد که موضوع درج نام مصباح برای کاندیدای دیگر انتخابات خبرگان را پیگیری قانونی کرده و به این موضوع معترض است.

دفتر این کاندیدای مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تماس‌های متعدد مردمی به این دفتر و ابراز گلایه و نگرانی از درج عنوان «مصباح» برای یکی دیگر از کاندیداها توسط وزارت کشور، اعلام کرد: در نامه‌ای رسمی به ستاد انتخابات وزارت کشور و شورای نگهبان به صورت قانونی به این موضوع اعتراض کرده و پیگیر اصلاح بنر نصب شده در شعب اخذ رای و اصلاح این اشتباه در مرحله شمارش آراء شده است.

براساس اعلام مسئولان دفتر آیت‌الله مصباح‌یزدی، با توجه به اینکه علامه مصباح یزدی به عنوان «مصباح» مشهور هستند و فرد دیگری از کاندیداهای حاضر در انتخابات خبرگان استان تهران به این اسم در جامعه شهره نبوده و مورد خطاب قرار نمی‌گیرد، قطعا آراء با عنوان «مصباح» متعلق به علامه مصباح یزدی بوده است و لازم است وزارت کشور در این زمینه اقدام لازم را در دستور کار قرار دهد. این درحالی است که موضوع از طریق شورای نگهبان به عنوان ناظر بر اجرای بدون تخلف انتخابات نیز پیگیری خواهد شد.


۱۱:۰۰ شورای نگهبان در اطلاعیه شماره ۲ از آمادگی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات برای دریافت گزارش‌های مردمی از تخلفات احتمالی خبر داد.


۱۰:۵۳  شبهه در بنرهای نصب‌شده خبرگان در شعب اخذ رای تهران

خبرنگار تسنیم گزارش داده که در شعب اخذ رای تهران در بنر نصب شده مسئله‌ای وجود دارد که ممکن است برای انتخاب کاندیدای مورد نظر توسط مردم مشکل‌ساز شود.

در بنر نصب شده، در شماره‌های ۲۲ و ۲۳، نام‌های تقی مصباح و غلامرضا مصباحی مقدم درج شده است. نکته قابل توجه این است که در این بنر، جلوی نام تقی مصباح در بخش شهرت، خالی گذاشته شده اما در جلوی نام مصباحی مقدم و در بخش شهرت، مصباح و مصباحی مقدم درج شده است.

نکته اینکه، غلامرضا مصباحی مقدم با توجه به اینکه چندین سال‌ است که نماینده مجلس بوده و کارشناس اقتصادی است، هیچ کس تاکنون نشنیده که وی را مصباح خطاب کنند، حال اینکه نام آیت‌الله مصباح رئیس موسسه آموزشی – پژوهشی امام خمینی(ره) غالبا مصباح خطاب می شود، حتی در رسانه‌ها نیز وی را به این نام خطاب می‌کنند.

این به معنای آن است که هر کس نام مصباح را در برگه رای خود بنویسد، این رای احتمالاً بین تقی مصباح و غلامرضا مصباحی مقدم تقسیم خواهد شد. جالب اینکه، نام این دو کاندیدای انتخابات مجلس خبرگان نیز دقیقا در کنار هم قرار داده شده و کد انتخاباتی‌شان نیز پشت سر هم قرار دارد.

پیش  از این نیز در برخی تراکت های انتخاباتی کد انتخاباتی آیت‌الله مصباح یزدی به اشتباه درج شده بود!


۹:۲۲ همچنین در اطلاعیه شماره ۱۵، ستاد انتخابات کشور از اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی خواست تا حتماً در شعبه اخذ رأی در تمام طول مدت اخذ رأی یک دستگاه رادیو را روشن نگهدارند تا دستور العمل‌های فوری ستاد انتخابات کشور را که از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابلاغ می‌شود مورد عمل قرار دهند.


۹:۰۷ در همان ساعات اولیه آغاز رسمی رای‌گیری، وزارت کشور اطلاعیه‌های مختلفی را منتشر کرد که در اطلاعیه ۱۴ این وزارتخانه تاکید شده است که تمامی شعب ثبت‌نام و اخذ رأی در سراسر کشور از ساعت ۸ صبح آماده اخذ رأی از کلیه واجدان شرایط هستند.


۸:۵۴ وزارت کشور در اطلاعیه شماره ۱۶ خود نیز اعلام کرد که هرگونه آثار تبلیغاتی در شعب اخذ رأی از نامزدهای انتخاباتی باید امحا شود.


۸:۵۳  ناطق‌نوری رای خود را به صندوق انداخت

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری رئیس دفتر بازرسی رهبر انقلاب با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را برای انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری به صندوق انداخت.


۸:۵۱  عارف: امیدواریم مشارکت مردم به ۷۵ درصد برسد/ پس از انتخابات باید رفاقت شکل بگیرد

محمدرضا عارف رئیس شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان صبح امروز با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را برای انتخابات مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری به صندوق انداخت.

وی در جمع خبرنگاران گفت: قبل از انتخابات رقابت است که باید اخلاق در آن رعایت شود. اما پس از انتخابات باید رفاقت شکل بگیرد و افرادی که انتخاب نشدند به دنبال دغدغه‌های مردم باشند.

عارف در پاسخ به سوالی درباره اینکه پیام حضور مردم در انتخابات چیست؟ گفت: با توجه به شرایط منطقه و با توجه به حماسه ۹۲ قابل پیش‌بینی بود که مردم در انتخابات حضور داشته باشند و امیدواریم که مشارکت به۷۵ درصد برسد.


۸:۴۳ همچنین هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات نیز در اطلاعیه‌ شماره ۱ خود نظارت بر انتخابات را صرفاً به‌عهده شورای نگهبان دانست.


۸:۳۹  وزیر آموزش و پرورش رای خود را به صندوق انداخت

علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش با حضور در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت.


۸:۱۷  وزیر کشور پس از اعلام آغاز رسمی انتخابات با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور از احتمال تمدید زمان رای‌گیری خبر داد و گفت: مدت زمان رأی‌گیری حداقل ۱۰ ساعت است و اما در هر حوزه‌ای که احساس شود به دلیل استقبال مردم نیازمند تمدید زمان رأی‌گیری هستیم طبق قانون این امر صورت می‌گیرد.


۸:۱۲ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب همچون سنوات قبل در نخستین دقایق رای‌گیری با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) آرای خود به صندوق‌ سیار ۱۱۰ انداختند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی، انتخابات را هم وظیفه و هم حق ملت خواندند و افزودند: انتخابات، کاری بزرگ و خیر و همیشه حائز اهمیت است و در برخی مقاطع نیز اهمیت بیشتری دارد و در معارف و دستورات اسلامی نیز بر پیشروی و سرعت عمل در کار خیر توصیه شده است.

ایشان همچنین مردم را به حضور در انتخابات با نیّت خیر و با قصد ایجاد اعتبار فزاینده برای کشور و استقلال کامل کشور و پاسخ به عزت ملی فراخواندند و گفتند: نتیجه حضور در انتخابات، عزت و استقلال ملی است و ما دشمنانی داریم که چشم طمع دوخته‌اند و انتخابات باید به‌گونه‌ای باشد که دشمن را مأیوس و ناامید کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: مردم دقت کنند و با بصیرت و چشم باز رأی دهند و این کار از جمله حسناتی است که علاوه بر اجر کوتاه‌مدت و بلندمدت دنیوی، اجر اخروی نیز به همراه دارد.


 

انتهای پیام/

منبع : تسنیم

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز