شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
 مدیریت خانواده   

مدیریت خانواده از ابتدایی ترین و مهم ترین مهارت هاست.مدیریت خانواده یعنی ایجاد هماهنگی بین اعضای خانواده برای پیشبرد اهداف خانواده.

ندای اصفهان- سرویس خانواده : کانون مقدس خانواده اولین و کوچک ترین نهاد اجتماعی است که اعضای آن در این نهاد هویت یافته و به رشد شخصیتی دست می یابند، از این جهت خانواده در مکتب اسلام عامل سعادت و شقاوت هر فرد و اصلاح و فساد جامعه به شمار می رود.اگر افراد در محیط خانواده به سکون و آرامش دست یابند در نهایت جامعه ای بالنده و کامل خواهیم داشت.لذا توجه به این نهاد، تکریم آن و آموختن مهارت های لازم جهت اداره خانواده از امور ضروری به شمار می رود.

مدیریت خانواده از ابتدایی ترین و مهم ترین مهارت هاست.قبل از آن که به این مهارت بپردازیم لازم است کلمه مدیریت تعریف شود.کامل ترین تعریف از مدیریت عبارت است ازعلم و هنر برنامه ریزی، سازمان دهی، هدایت و رهبری، نظارت و کنترل و ایجاد هماهنگی برای رسیدن به هدف یا اهداف از پیش تعیین شده.بنابراین مدیریت یک علم است و نیاز به کسب آگاهی دارد، یک هنر است و نیاز به خلاقیت دارد، یک مهارت است و نیاز به تمرین دارد.بر اساس این تعریف مدیریت خانواده یعنی ایجاد هماهنگی بین اعضای خانواده برای پیشبرد اهداف خانواده.

در اولین قدم هر کدام از اعضای خانواده باید بتوانند خود را مدیریت کنند، یعنی با بی نظمی و بی برنامگی مبارزه کنند و مطیع باشند، برای حضور به موقع در خانه و اختصاص وقت برای سایر اعضای خانواده تلاش کنند، روحیه گذشت و سازگاری را در خود ارتقا دهند و با احترام و کلمات مناسب با سایر اعضا ارتباط بر قرار کنند.

در گام دوم آشنایی با اصول مدیریت اهمیت دارد که تعارضات و اختلافات را به حداقل ممکن رسانده و منجر به پیوستگی و انس بیشتر افراد می شود.در ادامه با این اصول آشنا می شویم:

– ابراز محبت که عالی ترین مرتبه آن مودت است.مودت محبتی است که آشکار باشد، نشانه دار باشد، هم در رفتار و هم در گفتار و این مودت است که تداوم زندگی را تضمین می کند.

– تقسیم وظایف متناسب با شرایط و موقعیت اعضای خانواده به گونه ای که فشار زندگی بر یک نفر وارد نشود و فرسودگی و انزجار به وجود نیاید و جریان زندگی برای همه لذت بخش شود.

– عفو و گذشت از مباحث کلیدی در زندگی مشترک و خانواده به شمار می رود.خداوند در قرآن کریم(سوره تغابن) می فرماید :

        “و ان تعفوا و تصفحوا و تغفروا فان الله غفور الرحیم”

با پرورش این خصلت پسندیده در وجود خود هم محیط خانواده با نشاط می شود و هم دلی خالی از کینه و ذهنی آرام خواهیم داشت.

– برنامه ریزی جزء جدایی ناپذیر در مدیریت است.تنها با برنامه ریزی است که می توان نظم را بر زندگی حاکم کرد و به همه امور رسیدگی نمود.

– رفق و مدارا و درک شرایط و روحیات طرف مقابل عبور از جاده پرفراز و نشیب زندگی را سهولت می بخشد.امام علی (علیه السلام) می فرمایند :

       ” الرفق نصف المعیشه      رفق نیمی از زندگی است “

– قناعت ذر زندگی آرامش آفرین است.توقع بالا و حرص در زندگی دلسردی و نامیدی ایجاد می کند و ریشه های زنگی را سست میکند.

– قدرشناسی و تشکر محرک ادامه رفتارهای مثبت و مهربانانه است و فضای اعتماد و محبت بین افراد را تحکیم می کند و امید آفرین است.

– هدیه دادن کینه ها را از بین می برد و دل ها را به هم متمایل می کند.برای دادن هدیه منتظر مناسبت خاص یا درگیر نوع و ارزش مادی آن نباشید.یک شاخه گل یا یک کارت تبریک ساده هم آرامش و نشاط را برای خانواده به ارمغان می آورد و محبت را عمق می بخشد.

– آشنایی با تفاوت های زن و مرد هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روحی تاثیر زیادی بر دیدگاه و برداشت ما از رفتار و گفتار یکدیگر دارد و خیلی از اختلافات و تعارضات در سایه این آگاهی حل خواهد شد.

 ان شاء الله با کسب آگاهی و تمرین این مهارت ها، کانون خانواده هایمان هر روز گرم تر و صمیمی تر شود.

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز